tenige discussie werd «lil ontwerp aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de hh. Winlgens. Kien. Taets van Amerongen en Nierslrasz. Vervolgens werd een aantal kleine wets-ontwerpenwaaronder de begroo- ling wegens den arbeid der gevangenen voor 1873, meestal met algemeene stemmen aangenomen, alsmede de aan de orde gestelde conclusion op com missoriale rapporten Op de conclusie nopens het adres van den heer mr. van Angelbcek is met 31 tegen 24 stemmen verworpen een amendement van den heer Gralama, lot weglating der uitgesproken verwachting, "dal die zaak op billijke wijze zal worden beëindigd," betgeen geheel een privaat belang zou zijn. De conclusie der commissie is onveranderd aangenomen. Woensdag is de behandeling van bel 0. I. tarief aan de orde. Ingevolge 's konings magtigiug, heeft de minister van koloniën, ter voldoening aan liet tweede lid van art. 44 van het reglement op bet beleid der regering van Ned. Indië, aan de tweede kamer doen toekomen afschrift van de acte van bevestiging met de daarbij behoorende verklaring van den vorst van Dompo (eiland Stimbawa), gedagteekend 3 Junij 1871. en door den gouverneur-generaal, bij art. 2 van zijn besluit van 12 Ang. daaraanvol gende, goedgekeurd en bekrachtigd, onder dien verstande, dat aan de ver klaring wordt geacht te zijn toegevoegd eene bepaling, strekkende tot be vordering der koepok-inenting in genoemd rijk. De lioogc raad (kamer van strafzaken) heeft heden o. a. uitspraak gedaan in de zaak van E. Ras. wed. van 1'. J. Kees, A. Geeven en P. van Tongerendie door het bof in Noordlioüand ter zake van den moord te Heemstede lot levenslange en vijftien jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. Ten deze heeft de liooge laad bel eerste middel van cassatie ten opzigte van bet bewijs gegrond geoordeeld, bel arrest vernietigd en de zaak ver wezen naar hel hof in Utrecht. Zaturdag zijn geëxamineerd: voor de Fransclie taai 13 onderwijzers; allen afgewezen. Voor de acte van hulponderwijzer 1G candidaten. Afge wezen 4. toegelaten 12, de heeren A. C. Vermeulen, J. F. D. Blöte, M- S. Briedé, J. (1. llreget, J. Esveidl, P. M. van Velzen, J. D. de Kriek, J. D. flergmcijer, J F. Op den Licke. G. Valk, P. Kruys en R. .1. Kortmulder. Vrijdag II. was het 25 jaar geleden dat de lieer P. J. Peres een toen reeds vrij gewigtige betrekking aanvaard heeft bij de administratie der eta blissementen van de firma L. J. Enlhoven C'. alhier, en geen wonder dan ook dat die dag ten kantore dier firma niet onopgemerkt is gebleven, maar gretig werd aangegrepen om den geachten jubilaris de welverdiende blijken van achting en sympathie te brengen voor den ijver en trouw, waar mede lijj zich steeds van zijn niet altijd gemakkelijke laak heeft gekweten, 's Morgens door zijne confrères ten kantore der firma afgewacht, werd hij als met gelukwenschen overladen, terwijl als een stoffelijk bewijs hem door hel kantoorpersoneel een prachtige penduie werd aangeboden. Later ver schenen de chefs en directeur der fabriekdie den jubilaris de meest ondub belzinnige bewijzen van achting en erkentelijkheid braglen voor zijn eerlijke en naauwgezette pligtsbetrachting. Tegelijkertijd werden hem door zijne chefs en den directeur prachtige geschenken ter hand gesteld ter herinnering aan dezen dag en lol erkenning zijner verdiensten. De jubilaris, diep ge troffen, kon ternaauwernood woorden vinden, om zijn dankbaarheid naar gevoel te uiten Hel badsaizoen te Schevcningen zal worden gesloten op Zaturdag 12 October a. s. BU ITEMiANitóGI IE BüKlGTEiN. BELGIS. Te Verviers had dezer dagen op de markt eene groole opschudding plaats. Eenige kooplieden in aardappelen die begonnen waren die voor fr. per zak Ie koop te stellen, vroegen kort daarna U fr.maar de vrou wen weigerden een centime meer tc geven dan den prijs, welke eerst was vastgesteld. Daaruit ontstond twisten de scheldwoorden begon men reeds j door gewelddadigheden te vervangentoen de policic tussclien heiden kwam en de rust herstelde. Re aardappelen werden daarna voor 9 fr. per 100 j kilo's verkocht. E E ïj A X Ik LONDEN, 6 October. Aan de Times wordt uit I'arijs gemeld dal de Russische gezant aan den heer Thiers zou medegedeeld hebben, dat Rusland de uitlariende hou ding der radicalen met leedwezen had gezien en dat, indien Frankrijk liet middelpunt wierd van politieke agitatie, hel de sympathie van Rusland zou verliezen. Te Walsall, in Staffordshireis dezer dagen eene meeting gehouden van do algemeene vereeniging van mijnwerkers. De voorzitter, de heer Haliiday, Hield eene toespraak, waarin hij o. a. verklaarde dat men ter zake van den prijs der steenkolen de mijnwerkers onverdiend had beschul digd. Men had gezegd, dat de mijnwerkers, door inkrimping van den w erkdag en verhooging der loonen te eischenoorzaak waren van den te- genwoordigen buitensporige!) prijs der steenkolen. Hij kon bewjjzcn, dat zulks liet geval niet was. Officiële opgaven toonden aandal gedurende de jongslverloopen acht maanden veel meer kolen geproduceerd en uitgevoerd waren dan gedurende hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Vanwaar die vermeerdering, indien de mijnwerkers niet gearbeid hadden De eigenaars der mijnen hadden den prijs der steenkolen gemiddeld met 10 sh. per ton ver hoogd, en de aan de mijnwerkers verleende verhooging der loonen bedroeg niet meer dan gemiddeld 1 sh. per ton. De eigenaars waren dus de schuld van den builensporigen prijs; indien de arbeiders een evenredig aandeel aan de prijsverliooging gehad hadden, zou hun loon met nog ruim 1 sh. per ton hebben moeten verhoogd worden. Dit vroegen zij echter niet; zij be geerden veeleer de steenkool tot een billijken prijs te zien terugkeerenen zjj zouden onrust stoken totdat de eigenaars der mijnen toegaven. Het was, en niet zeldzaamvoorgekomen, dat een werkgever aan zijne arbeiders eene loonsverhoogiug van 2 '4 p. per ton toestond en zich schadeloos stelde door den prijs zijner kolen met 2ya sh. per ton te verhoogen. Omtrent liet laatst voorgevallen spoorweg-ongeluk meldt men het vol. gende: Een van Carlisle komende kolentrein had aan het station van Kiri- lebridge, eenige wagens op een nevensspoor geplaatst, en moest, ten einde het voorbijkomen van den van Carlisle komenden sneltrein af te wachten, op het voor de reis naar Carlisle gebruikte spoor gebragt worden. Ten gevolge, naar het schijnt, van eene vergissing van den wisselwachter kwam de kolentrein op hel verkeerde spoor, juist op hel oogenblik toen de snel trein van Carlisle, uil 18 wagens en 2 grootc locomotiveu bestaande, in volle vaart doorkwamdoor den kolentrein heen snelde en voor het slation tot slaan kwam, alwaar zich, toen de rook en de damp, die uit de zvvaar beschadigde machiues ontsnapten, opgetrokken was, een hartverscheurend tooneel voordeed. Drie passagiers-rijtuigen waren op elkander geloopen en geheel verbrijzelden onder de overblijfselen er van vond men 10 lijken en een aantal gekwetsten; het lijk van den machinist der voorste locomotief werd deerlijk verminkt onder de tweede locomolkf gevonden. Een zeeman, die op de bank van een der verbrijzelde wagens lag te slapen, was onge deerd gebleven en na het ongeluk nog niet ontwaakt. De personen, dieter wederzijde naast hem gezeicn haddenwaren omgekomen. Runderpest en mond- en klaauwzeer nemen in geheel Engeland op onrustbarende wijze toe. In Dorcetsliire waren eenige dagen geleden, vol gens officiële opgaven, niet minder dan 15397 runderen aangetast. Te New-York heeft zich een comité gevormd voor de oprigting van een standbeeld van Elias llowe, den uilvinder der naaimachines, Hel geld zal gevonden worden door vrijwillige bijdragen, van niet meer dan een dollar per persoon, door dames, die de nutlige uitvinding van llowe hebben leeren op prijs stellen. Het standbeeld zal geplaatst worden in het central park te New-York. FKASHR IJ K. Door de regering zijn aan de prefecten der departementendie de bede vaartgangers moeten doortrekkenom Lourdes of Ia Saleltc te bereiken, eenige instructien gegeven ter voorkoming van verdere ongeregeldheden. De prefecten moeten de pelgrims doen welendal zij alie vrijheid hebbenom aan de ingeving van hun godsdienstig hart te voldoen; maar de groote optogten niet banieren, waardoor slechts contra-manifestalien uitgelokt wor den, mogen niet meer plaats hebben. De leden van den raad van state zijn aan den heer Thiers voorgesteld. Bij het onderhoud, dat hij deze gelegenheid plaats had, heelt de president gewezen op de gewigtige taak, die op den raad van state rust, en die bij onder alle besturen waardiglijk vervuld heeft, Onder de restauratie, zeide hij, heeft hij de beginselen onzer groote revolutie trouw gehandhaafdonder het keizerrijk heeft hij dien pligt met veel onafhankelijkheid ter harte ge nomen. Ik ben zeker, dat hij die tradition zal blijven bewaren. Terwijl .hij naauwkeurig toezigt zal houden over de administratie, zou ik tevens wenschen, dat iiij de centralisatie, die een der voorwaarden van onze natio nale kracht geweest is, en nog is, in bescherming zal nemen. Van Parijs zijn ongeveer 1300 bedevaartgangers in twee spoortreinen naar Lourdes vertrokken. Vooral woonden zij eene godsdienstoefening bij. Te Parijs is de policie eene zonderlinge industrie op het spoor geko men. Een man verkocht aldaar stroppen, waarmede, naar hij beweerde, zelfmoorden gepleegd waren. Aan bijgeloovige en ongelukkige spelers leverde hij voor 1500 a 1800 meters 'sjaars aan stroppen, tegen 5 fres. den meter. Gevangen genomen zijnde heelt de //industrieel" hekend, dat met geen enkel zijner stroppen ooit een zelfmoord gepleegd was gewordenmaar oin die toch de kracht Ie schenken van een talisman, wreef iiij ze tegen een ech ten voor zelfmoord gediend hebbenden strop SPAN E. De Woensdag door den bliksem in het Escuriaal aangestoken brand was in den avond van den volgenden dag geheel gebluschtvooral door de zorg der Madridsclie brandweer, welke, zoudra de tijding van het ongeval in de hoofdstad vernomen was, zicli met bare hluschmiddelen per spoortrein daarheen had begeven. De brand had in liet eerst een hevig aanzien en men stelde alle pogingen in het werk om de vele kunstschatten en vooral de rijke verzamelins hoeken en handschriften, welke de bibliotheek van het klooster bevat, in veiligheid Ie brengen; gelukkig heeft men echler den brand tot de daken van hel klooster kunnen bepalen. Twee der op de vier hoeken van hei gebouw slaande torens, welke meer dan 150 meiers uit elkander liggen zijn echter de prooi der vlammen gewordenterwijl de geheele schade op drie millioen realen begroot wordt. SJ IJ S T S M E .A X Sï. Volgens de Drenl. Nachr, bestaat er uilzigt dat de koning van Beije- ren ter gelegenheid van het gouden huwelijks-feest des konings en der konin gin van Saksenhetwelk den 10de" November zal plaats hebbennaar Dresden komen zalwaar alsdan ook de keizer Wilhelm verwacht wordt. Naar men verneemt zou de bisschop van Ermeland voornemens zijn, bij de regterlijke autoriteit een eisch tegen de regering in te stellen tot uitbetaling der hem van staatswege toegekende gelden. Het bestuur van Mainz heeft reeds gedurende 25 jaren pogingen aan gewend om de stad uit te breiden, maar eerst dezer dagen is het daarin geslaagd. Hel heeft eene overeenkomst geslotenwelke door den gemeente raad reeds is goedgekeurd, om het gansche militaire terrein, noordwest- waarts van de stad gelegenvan den staat over te nemen. De gronden in genomen door de wallengrachtenhet glacis en het terrein daarvoor ge legen, voor zooverre het aan den staat behoort, gaan in eigendom over aan de stad. De koopsom bedraagt 4 millioen thai.; hiervan zal met Januarij 1873 worden betaald één millioen, het overige in twaalf achter eenvolgende driemaandelijkscbe termijnen van lA millioen. Het bevestigt zich Mat er tusschen de Turken en de Montenegrijnen gevechten hei)ben plaats gehad. De Turken zo.ile.i volgens berigt van

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2