LKID8CUE C9UKAN1 T. 238. ïiiNN EN KA MiSCH K BK li IGTKN. DINGSDAG 8 OCTOBER. 187*2. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 ■net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.«O 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genbie en Lausanne LEIDEN, 7 October. Bij de heden ten. raadhuize gehouden aanbesteding van het verrigten van eenige werken tot vergrooting der speelplaats van de bewaarschool in de Scheistraat is daarvan aannemer geworden S. van Leeuwentimmerman, voor 710. In den afgeloopen nacht, omstreeks half 12 ure is een jong mensch, zekere M., 23 jaren oud, aan den Nieuwen Rijn nabij de Heerengracht in het water geloopen. De pogingen door eencn met zijn vaartuig aldaar lie genden schipper, die den val hoorde, te zijner redding aangewend, waren vruchteloos, liij werd later levenloos opgehaald. De heer L. A. J. Schudelarokapelaan aan de kerk van de 11. Maria Hemelvaart alhier, is te Naaldwijk (hulpkerk te de Lier), en de heer F. C. X. Mosmans, kapelaan aan de H. Willebrordus-kerk te Zierikzee, is aan de eerstvermelde kerk alhier benoemd. De zoele en zeer vochtige temperatuur is door een kouden Juchtstroom vervangen. In dc beide laatste nachten heeft het gevroren; dezen nacht zelfs vrij streng. De IV. R. C. verneemt dat de keizer van Rusland tot ridder der orde van St. Stanislaus benoemd heeft den heer J. M. van Kempeneigenaar der kon. Nederl. fabriek van gouden en zilveren werken te Voorscholen. De premieplaat van de Katholieke Illustratie, »de val der Engelen", naar aanleiding van Vondels "Lucifer", voorstellende, is dezer dagen ver schenen. Hel is een bewonderenswaardig stuk. Grootschgelijk de dichter niet zijn gouden schacht /'Lucifer" afmaalde; tintelend van poezij, edel van teekening, voortreffelijk uitgevoerd, is het weder een van die werken van Gustave Doré. die eenig in hun soort mogen genoemd wordeu. Van dc reglmatige hulde, die den teekenaar voor dezen schoonen arbeid toekomt, mag echter een deel niet den houtgraveur ontzegd worden. Ook deze toont in dat werk een kunstenaar te zijn. Men vergeet eene houtgravure te zien. De commissie van de tweede kamer, belast met het onderzoek van het verslag van het munlcollegie betreffende de kopcrcirculatie hier te lande, heeft dezer dagen haar verslag nitgebragt. Zij wijst er op dat in 1870 weder voor een aanzienlijk bedrag aan cenlsstukken is aangemunt, niettegenstaande dc staatscommissie betreffende de vreemde muntcirculalie in 1855 benoemd reeds in hare rapporten op het nadeel der reeds overvloedige kopercircula tie had gewezen. Die staatscommissie had eene intrekking onzer bestaande kopercirculatie en aanneming eencr andere koperen munt, in vorm van dc Belgische verschillend, aangeraden, liet muntcollegie bespreekt nu in zijn verslag een rationeel op zich zelf staand middel tegen eene lang erkende kwaal: bet binnendringen der Belgische koperen munt, welke sedert de indiening van zijn rapport nog even sterk en even onbestreden aanwezig is gebleven. Dc commissie zal over de nadeelen aan den omloop van vreemde pasmuntvooral aan den kleinhandel en den arbeidersstand toegebragt, niet in bijzonderheden treden. Evenmin acht zij het van hare taak de onder scheidene voorgestelde middelen tot herstel te hespreken, doch zij merkt op, dat het thans besproken rapport een geheel op zich zelf staanden maat regel betreftwaarmede gecnerlei last voor de ingezetenen is gemoeid. In trekking der bestaande overvloedige kopercirculatie en vervanging door eene van de Belgische en Fransche in omvang en voorkomen verschillende munt is een maatregel, die niets praejudicieert. Daar tegenover de voordeelen aan den maatregel geen noemenswaardig financieel bezwaar voor 's rijks schat kist is verbonden zoo meent de commissie dat het wenscheljjk is aan gaande dit onderdeel onzer muntwetgeving nader te worden ingelicht en zij heeft mitsdien aan de vergadering voorgestelddit haar verslag te doen drukken en ronddeclen, en daarvan een exemplaar te zenden aan den minis ter van financiën, met verzoek de kamer te willen inlichten, welke de redenen zijn geweest, waarom tot dusverre geen gevolg is gegeven aan de denkbeelden door het muntcollegie in het besproken verslag ontwikkeld. Te Delft heeft de majoor, commandant van het le bat. inf. aldaar in garnizoen, van het gemeentebestuur 75 ontvangen, om te worden verdeeld «ndcr de manschappen, die bij den torenbrand zulke goede diensten hebben bewezen. Daar er in het geheel door 135 man adsistenlie is verleend, heeft ieder 55% cents ontvangen. Ilet Wbl. van Haarlemmermeer meldt het volgende: Het water ju en om den polder heeft in dc laatste dagen eene sedert jaren ongekende hoogte bereikt. Na Zondag jl. echter schijnt men binnen in den polder het water meester te zijn gewordenalthans men ziet het nu hand over hand weg vallen, doch om den polder is het nog treurig gesteld. Het grootste gedeelte van den rijweg langs de Ringvaart staat onder water, hetwelk voor mensch en dier veel ongemak veroorzaakt en jl. Zaturdagmiddag een ach tingwaardig persoon bijna het leven had kunnen kosten. Dc burgemeester van Aalsmeer, de heer Tak, tevens burgemeester van en wonende te Uil hoorn, had te Aalsmeer zijne gewone zitting gehouden en passeerde den ringdijk van Haarlemmermeer, om door den Zwarten polder huiswaarts te rijden Tusschcn den Kruisweg en de Vijfhuizervveg stond minstens 1 deci meter water op den rijweg, waardoor het paard, het spoor bijster wor dende, op zij uitsprong en in de Ringvaart geraakte. Den burgemeester mogt het, na veel tobben en spartelen, gelukken eene zitplaats op de kap zijner tilbury te vinden, waar hij ruim twintig minuten, zonder door iemand opgemerkt te worden, lusschen leven en dood zweelde, doch waarna, op het hulpgeroep van een daar voorbijvarenden schipper, eindelijk redding op daagde. Het geluk heeft gediend, dat het paard spoedig verdronken was en nagenoeg geene beweging maakte; anders was de burgemeester gewis ook omgekomen. Omtrent de gevolgen van het onweder op Zondag 29 Sept. meldt ge noemd blad dat de bliksem geslagen is in een der drie groole bergen met granen, toebchoorende aan den landbouwer K. Roodenburg, bij den Leogh- waler. Het is mogen gelukken den brand zich te doen bepalen by dien eenen berg. Te Rinsumageest, in Friesland, heeft het volgende ongeluk plaats ge had. Drie werklieden, 23, 21 en 20 jaar oud, zouden eene praam cicho reiwortelen van de Valom derwaarts vervoeren. Wel wachtte men een weinig totdat de slechte bnijen voorbij waren en ging alles daarop wel, doch op het zoogenaamde Eeltgemeer schepte de praam water en zonk zij, waarbij de twee oudste personen verdronken. De derde, die op een der loopplanken was gezeten, bleef als door een wonder bewaard, daar liy bjj die eene loopplank nog de twee andere loopplanken wist meester le wor den, die kruiselings in staat waren hem te dragen, totdat zijn angstgescbrei door een visscher werd gehoord, die nog tijdig genoeg kwam om den schip breukeling re redden. De lijken van dc verongelukten werden des avonds nog gevonden. De oudste laat eene vrouw met twee kinderen na; de andere was ongehuwd. Aan de Ned. hervormde gemeente te Utingeradcel, die jaren lang van jhr. W. H. Lycklama a Nyeholt, onlangs overleden, groote ondersteuningen blijken van belangstelling ondervondis eene aanzienlijke boerenplaats uit diens nalatenschap, krachtens testamentaire beschikking, ten deel gevallen. 's GRAVENHAGE7 October. Tot president van het prov. geregsthof in Noordbrabant is benoemd de heer mr. J. B. 11. van de Mortel, thans raadsheer in dat hof. Tot directeur van het postkantoor le Utrecht is benoemd de lider J. J. Smiththans directeur van het spoorweg-postkantoor Moerdijk. Tot telegraphist 3de kl. zijn benoemdde rijkstelegraaph-kanloorhoudcr J. Tliil, de rykstelegraaph-klerken J. H. Brondert, C. SchwaanhuyserH. A. van Dijk, W. W. Knoth en E. J. Veldhuyzenen de Icerlingen-telegraph'iüt P. Weijers, A. F. van Gooi en J. Borstlap. Z. M. heeft goedgevonden den 2«" luit. H. Anemavan het 3e reg. vesting-artillerie, op non-activiteit te stellen. De beide Zwcedsche graven de Rosen hebben jl. Zaturdag hunne treu rige zending, de bekendmaking van het overlyden van hunnen vorst, by Z. M. den koning, op HD. buitenverblijf hel Loo, volbragt en zijn gisteren ochtend in de residentie teruggekeerd. H. M. de koningin ontving beide afgevaardigden gisteren avond tot hetzelfde doel ten gehoore. Naar men vei neemt zullen zij morgen naar Brussel vertrekken, ten einde aan hét Belgische hof gelijke kennisgeving over te brengen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, in de plaats van den heer Heemskerk Bz., tot lid der huishoudelijke commissie benoemd de heer de Bruyn Kops. Aan de orde was hel ontwerp tot toekenning vSn pensioen aan dc beide dochters van wijlen den heer J. R. Thorbeekë. Na

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1