LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 3 OCTOBER. IJl .1SN KIN LAIN DSC1IE HKIMGTEN. 1872. i\°. 234. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEK Expeditie-Kantoor van Advortentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, DresdenBreslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Vrijdag 4 October 1872, s namiddags te twee uren. Onderwerpen Benoeming van een tijdelijkcn hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der Ist6 klasse, voor jongens. (181). Verzoek van N. van Wijk, ter bekoming in gebruik van gemeente grond op de Boomruarkt. (171 en 182). Voorstel van de Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland, betrekkelijk de herziening der jaarwedden van den Burgemeester en de Wethouders. '(184). Verzoek van den Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier, betrekkelijk het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (185). Verzoek van J. van Lith en J. C. Rijkaannemers van den aanleg van de rioleering volgens het stelsel Liernur, om vergoeding van hetgeen boven de aannemingssom ter zake door hen is uitgegeven. (130 en 186). Verzoek van D. van Leeuwen, om continuatie als leverancier van rivierzand en grint. (187). Voordracht tot afstand van grond van de gedempte Binnenvestgracht, tusschen de St. Jacobs- en de Koepoortsgracht. (188). Verzoeken om gedeeltelijke of gehecle afschrijving van plaatselijke directe belasting, over 1872. (180). Begrootingen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid voor 1873. (178 en 179). Begrootingen der niet-gesubsidiëerde gemeente-instellingen van welda digheid voor 1873. (183). 1». 2». 3". 4". 6' V. 8». 10». LEIDEN, 2 October. In de gisteren alhier gehouden departcments vergadering van liet Nut werd door de afgevaardigden ter algemeene vergadering, in Augustus II. te Botterdam gehouden, rapport uitgebragt bij monde van den heer J. A. van Dijk. Behalve dat uit dit verslag bleek dat de voorstellen dezerzijds, ge deeltelijk in vereeniging met Rotterdam gedaan, zoowel om den departe menten een meer werkzaam deel in het bestuur der maatschappij te geven, als om de algemeene vergaderingen periodiek voortaan ook buiten Amster dam en het volgende jaar te Leiden te doen plaats hebben, niet waren aan genomen, gaf dit rapport tot menige opmerking stof. Verscheidene leden toch meenden in de geheel ongemotiveerde verhoo ging van het quotum, nu zelfs tot f2, aanleiding te vinden het bestuur te verzoeken een meer naauwkeurig onderzoek in te stellen naar de financiële inrigting der maatschappijopdat geene zoo belangrijke sommendie nu in de kas van het hoofdbestuur worden gestort en welke zoo nuttig ten bate van de instellingen van het departement zouden kunnen worden aangewend, voortaan meer doelloos.zouden worden uitgegeven. Ja, zelfs werd de vraag gedaan, ol men, in deze onredelijke verhooging van het quotum, niet op nieuw aanleiding zou kunnen vinden om te onderzoeken in hoeverre eene afscheiding van het departement Leiden, van de maatschappij, wenschelijk zou zijn. Het rapport omtrent de rekening der spaarbank, uitgebragt door den heer van Reenen, luidde gunstig voor die instelling en bragt hulde aan het beheer van commissarissen. Tot leden der commissie tot het nazien der rekeningen van den penning meester van het departement en der daaraan verbonden instellingenwer den benoemd: uit het bestuur, de heer mr. C. W. J. J. Pape en uit de leden, de heeren W. L. van Kaathoven, P. van Bleiswijk Ris, dr. J. D. Frenay en P. de Haas; tot lid der commissie voor de leesbibliotheek de heer N. W Beuzemak'er, en eindelijk tot secretaris van het departement, in plaats van den heer J. K. Steenhof!, die om voortdurende ongesteldheid zijn ontslag had moeten nemend5. A. 51. L. Riimke. In de daardoor in het bestuur ontstane vacature werd met algemeen goedvinden onmiddellijk voorzien door de keuze van den heer mp. M. d'Aumerie. Omtrent de in dezen winter te houden vergaderingen met dames kon het bestuur mededeelen, dat de gevierde letterkundige dr. Nicolaas Beets in De cember als spreker zou optreden. Na eene uitnoodiging aan de leden tot tijdige inzending van voorstellen voor de punten ter beschrijving voor de volgende algemeene vergadering, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Gedurende de maand September 1872 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd: 3609 portiën warme spjjs, 240 portiën vleesch, 114 portiën spek, totaal 3963 portiën. Omtrent den landbouw onder Rijnsburg en Valkenburg meldt men ons het volgende: Een der eerste producten, de vroege aardappelen, werd vlug gerooid en achtereenvolgens verscheept voor Engeland. Reeds daarmede opende zich de oogsttijd voordeelig. Het vlas, dat een digten en zwaren stengel had gemaakt, werd bijzonder goed gewonnen en gaf eene ruime opbrengst. De daarna gepote bloemkool, met de teelt van uijen, onafzien bare velden beslaande, werd door de hitte in den groei tegengehouden, doch bekwam later veel door regen. In den laatsteu tijd zou het gewas zelfs door den aanhoudenden regen nadeel gekregen hebben. Half Augustus is men begonnen met de bloem te snijden, waarmede met het beste gevolg wordt voortgegaan. Bijna uitsluitend gaat echter de bloemkool ingemaakt naar het buitenland. Andere jaren volgden de schcepsvrachten met versche bloemkool elkander op naar de marktenthans bestaat daarvan het vervoer slechts in kleine partijen. Niet alleen dat duizenden vaten met ingemaakte bloemkool bijkans iedere week worden verzonden, voor het buitenland be stemd, ook de uijen, ingemaakt of droog, gaan denzelfden weg. Eerst werden de drooge uijen, van het groen ontdaan, in manden gepakt, ver voerd, thans worden zij, om geen tijd te verliezen, zoo maar opgebost, te scheep geladen. Groote partijen roode kool in bamboes gevlochten korven gaan mede naar het buitenland. Uit het Westland wordt savoijekool naar Amsterdam vervoerd en de tuin lieden te Yeur doen deze week de vjjfde reis met andijvie, die voortreffelijk is geslaagd. Blijkens een bij den raad van beheer der Nederlandsch-Indische spoor wegmaatschappij ontvangen (elegraphisch berigt, waarvan aan de regering medcdeeling is gedaanwerd den 26'teD dezer de laatste rail op den spoor weg Batavia-Buitenzorg gelegd en laatstgenoemde plaats bereikt. De maat schappij vertrouwt dat die spoorweg in zijn geheel tegen 1 January 1873 voor het verkeer zal kunnen geopend worden. In 1871 zijn hier te lande veraccynsd 170,944 runderen (waarde bij de 18 miliiocn), en 99834 kalveren (waarde ruim 2(i millioen), ter gezamen lijke waarde van ƒ20,424,198. De algemeene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Utrecht, op Dingsdag en Woensdag 8 en 9 October. Behalve over twee wijzigingen in het algemeen reglement, zal de algemeene vergadering te beraadslagen hebben over twee voorstellen van hel hoofdbestuur, luidende: De algemeene vergadering besluite tot het rigten van een adres 1» aan den minister van binnenlandsche zakendaartoe strekkende, dat Z. Exc. allen invloed gelieve aan te wenden, opdat het openbaar onderwijs, en inzonderheid de staatsschool, dienstbaar worde ge maakt tot waarschuwing der jeugd tegen de besmetting van den sterken drank en 2» aan den minister van justitie, ten einde van Z. Exc. denoodige voorschriften mogen uitgaan, opdat de tabellen der geregtelijke statistiek voortaan zoo worden ingerigt, dat zij van jaar tot jaar een getrouw begrip geven van het aandeel dat de sterke drank heeft aan de bemocijenissen onzer policie en justitie. De Delftsche Cour., verslag gevende van den brand in den toren der Nieuwe kerk aldaar, meldt daarbij het volgende: Regtmatige hulde komt toe aan allen, die, een ieder naar zijne krachten, hulp hebben verleend. Wg onthouden er ons van de namen te noemen van hen, van wien ons werd medegedeeld, dat. zij hebben uitgemunt, om niet onwillekeurig onbil lijk te zijn tegenover anderen, die even verdienstelijk hebben gehandeld, maar van wien het ons niet ter oore kwam. Alleen gelooven wij te spreken uit het hart van alle ingezetenen, wanneer wij ten deze eene uitzondering diaken met onzen geachten-stadgenoot, den heer J. den Braanker, mr. tim merman en als zoodanig belast met het onderhoud van den toren. Een der eersten boven, gewapend met een exiincteur, ware het hem bijna gehikt den brand in den aanvang meester te worden. Eenpariglijk wordt erkend, dat de oordeelkundige leiding, waarmede hij verder de middelen lol beteuge ling van den brand aanwendde, de onversaagdheid en onvermoeidheid, waar-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1