BUITEN LA N BSC! S E BEUKT! EN per.-onen, 12 koeijen en 2 paarden aan boord, en terwijl er een hevige w ind woei. Bijna aan het einde van het zoogenaamde Steurgatgelegen onder Made en Drimmeleu, sliet het zwaard van de schuit, zoodat deze omsloeg en vol water liep. Drie personen en zeven koejjen zijn door dat ongeluk verdronkenterwijl al de andere personen door een opkomend vaartuig zijn gered en de overige koeijen en paarden op een plaat zijn gezwommen. 's GRAVENHAGE, 1 October. Door Z. M. zijn tot leden van den raad van state benoemd de hh. m'. ,1. Heemskerk P>z.lid van de tweede kamer der staten-generaal, en m1'. C. J. van Vladeracken, griffier der staten van Noordholland. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden is be noemd de heer G. Koning Allmann, en tot tijdelijk leeraar aan die school de heer F. J. lleeris. Tol vierden onderwijzer bij de rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem is benoemd de heer P. H. van der Ley. H. M. de koningin is voornemens omstreeks de helft dezer maand eene reis naar Engeland te doen. Z. K. H. prins Alexander is heden ochtend naar Leiden vertrokken, ter voortzetting zijner akadeniischc studiën. De commissie van rapporteurs voor de begrooting van Nederlandsch- Indië voor 1873 heeft kennis genomen van de nota's van wijzigingen in die begrooting, en van de dienovereenkomstig gewijzigde wets-ontwerpen tot vast stelling daarvan, bij de missive van den minister van koloniën van 20 Sept. jl. ingezonden. Deze wijzigingen zijn van gewigligen en omvangrijken aard. Ofschoon zij niet het gevolg zijn van een door de commissie met de regering gehouden overleg, meent de commissie in den geest van art. 31 van het reglement van orde te handelen, door te besluiten, dat deze w'jziging der voordragt eene nieuwe overweging in de afdeelingen ten gevolge moet hebben. De hooge raad (kamer van stralzaken) heeft heden uil spraak gedaan iri hel beroep ia cassatie van den procureur-generaal bij den raad. tegen een arrest van hel hof van Curasao gewezen in de bekende zaak van den toenmaligen procureur-generaal aldaar, mr. \V. K. C. Sassen ,Iz. De hooge raad heeft, overeenkomstig de conclusie van het openh. min.het beklaagde vonnis gecasseerd in het belang der wet, zonder dal daardoor nadeel wordt toegebragt aan de regten door belanghebbenden verkregen. De nieuwbenoemde griffier bij de stalen der provincie Zuidholland jhr. m'. J. Roëlllaatstelijk chef Ier provinciale griffie in Utrecht, heelt lieden zijne funcliën aanvaard. H. 51. de koningin bragt gisteren middag len 2 ure wederom een be zoek aan de tentoonstelling van de Holl. maatschappij van landbouw, waarbij tevens eene tentoonstelling van pluimgedierte werd gehouden.. Be geleid door de rcgclings- en hoofdcommissie, bezocht H. M. nog eens de verschillende in het hoofdgebouw geëxposeerde voorwerpen terwijl II. M. inzonderheid geruimeu tijd vertoefde bij het pluimgedierte en zich minzaam met de eigenaren van hel gevogelte onderhield. Ten ruim 3 ure verliet II. 51. blijkbaar hoogst voldaan het terrein. Ten 4 ure werd de tentoon stelling finaal gesloten. i Het feest van den landbouw werd gisteren avond in den Zoölogischen Uotanischen Tuin op eene luisterrijke wijze besloten. Zoowel het hoofdge bouw, als de woning van den heer directeur, waren prachtig verlicht; de wandelpaden en de vijvers waren sierlijk geiliumineerd; de bloemperken fonkelden van het licht. Nu en dan werd er bengaalsch vuur in verschillende kleuren afgestoken. Het heerlijkste weder begunstigde dezen avond. Dunk- Iers kapel deed zich bij afwisseling hooren. Een druk bezoekwaaronder men vele boeren en boerinnen opmerkte, viel den tuin ten deel. De muziek, het licht, de levendigheid bragten niet weinig bij om dezen avond tot een der aangenaamste van het afgeloopen jaargetijde te maken. Naar wij vernemen, meldt het V ad.werd Zaturdag 11. de tentoon stelling van landbouwvoortbrengselen alhier bezocht door de hh. van Oordt, president, en Witte, lid van de Nederl. hoofdcommissie voor de wereldten toonstelling, in 1873 te Weenen Ie houden, met het doel om te zien, welke der zuiver nationale inzendingen geschikt mogten zijn om ook voor die wereldtentoonstelling te worden ingezonden, en de eigenaars er van dan daartoe aan ie moedigen. Reeds moeten onderscheidene eigenaars zich daar- toe gaarne bereid verklaard hebben. Door diakenen der Ned. herv. gemeente alhier is een adres aan Z. 51. den koning gerigt, betreffende de wetsbepalingen nopens de voogdij over minderjarigen, die opgenomen zijn in een gesticht van weldadigheid. Diake nen verzoeken dat het den koning moge behagenop afdoende wijze in de wel te regelen de bevoegdheid van hen, die als bestuurders van instellingen van liefdadigheid met de opvoeding en verzorging van minderjarigen zijn belast. Met leedwezen verneemt men dat madame Derasse, forte 1" chan teuse, naar aanleiding van voor haar grievende en allezins onverdiende uitingen hij de laatste voorstellingen in den kon. Franschen schouwburg, zich verpügt heeft gerekend hare verbindtenis te restliëren. K E Ij C I L. Nog nooit, zegt de Mon. des intéréts mat., heeft er in België meer levendigheid geheerscht in onze kolenmijnen dan tegenwoordig en nimmer waren de prijzen zoo hoog gestegen, liet is bijna onmogelijk een juisten prijs op te geven voor de verschillende qualileilendaar de waarde werke lijk nominaal is. De verbruikers koopen de opbrengst tot den prijs die ge vraagd wordtonvoorwaardelijk en zonder bedenken. De prijzen van het ijzer worden hier te lande niet minder hoog, en loopen van den eenen dag tot den anderen zeer uileen. IE NJ ELAN ffl. LONDEN 30 September De minister Forster voerde Vrijdag 11. op eene groote vergadering van kiezers te Bradford, welke plaats hij in het parlement vertegenwoordigt, het woord en gaf daarbij een overzigt van hetgeen in de laatste zitting van het parlement was lot stand gebragt. Hij verdedigde uitvoerig de van som mige zijden afgekeurde houding der regering in de quaestie met de Vet'ee- nigde Staten. Voorts besprak hij eenige maatregelen, welke waarschijnlijk spoedig bij het parlement ter tafel zouden komeno. a. de beperking van den labriekarbeid lol negen uren daags. Zelf fabrikant zijnde, verklaarde de minister zich zonder voorbehoud voor het verkorten van den werktijd, schoon hij zich het bezwaar niet ontveinsde dat daardoor de concurrentie met de nijverheid in die landen, waar de werktijd langer duurde, zeer zwaar zou worden; doch als staatsman zag hij bezwaar in eene wettelijke regeling dezer materiewijl de tusschenkomst van den wetgever naar zijne meening alleen door zeer afdoende motiven in het publiek belang kon ver dedigd worden en dergelijke motiven hem nog niet waren voorgekomen. De Times is van meening dat het gerucht omtrent het ontslag van graaf von Arnim, als Duitsch gezant te Parijs, in omloop is gebragt als eene waarschuwing wat zou kunnen gebeuren, indien hel de Fransche re gering aan de niagt of den wil ontbreekt om de buitensporige beleedigingen te stuiten, waaraan alles wat Duitsch is in de Fransche zamenleving en drukpers blootstaat. Eenige officieren der Italiaansche genie zijn dezer dagen te Devonport aangekomen, om het luislverdedigingsstclsel en de vestingwerken van Ply mouth te bestuderen. De hoop, dal het gelukken zou, de veepest in haren voortgang te breidelen, neemt meer en meer af. De plaag heeft reeds de grenzen van Yorkshire overschreden en hare ofïers geëischl in Lincolnshire, waar de pachters nog voor korten tijd bij de bevoegde magt op voorzorgsmaatrege len en het verordenen cener zorgvuldige afsluiting hadden aangedrongen. Achter een trap van een huis in Seven Dials, een der ellendigste buurten van het Londensclie East-end, is Vrijdag 11. het lijk van eene vrouw gevonden, zoo goed als naakt en van welke niemand iets scheen af te weten, ofschoon het huis door een aantal gezinnen bewoond wordt. Of zij van gebrek is omgekomen of vermoord is. ligt nog in bet duister. De dagbladen wijzen, naar aanleiding van dit voorval, op nieuw op den aller- treurigslen toestand in sommige achterbuurten van Londen. FRAVKK IJ K. Maandag 11. is door den minister voor handel en landbouw in het conservatoire voor kunsten en handwerken te Parijs de internationale con ferentie geopend, waarin over de definitive vaststelling der eenheid voor maten en gewigten zal beraadslaagd worden. Op dit congres, waaraan door al de Enropesche rijken en door het meerendeel der Amerikaansclie jf staten wordt deelgenomen, wordt Nederland vertegeuwoodigd door dr. Stam- kart en dr. Bosscha. Dezer dagen heeft er eene volkstelling Ie Parijs plaats gehad. Daaruit is gebleken dat de stad 1,732,529 Katholieken lelt, 30421 Joden, 17281 Calvinisten, 14940 Lutherschen, 9482 Anglicanen, 51ethodisten en Kwakers, 422 5IahomedanenBuddhisten en Brahminen; voorts 2500 personen, die verklaard hebben tot geen godsdienst ie behooren. De heer Gambetta heeft te Grenoble in eene groote vergadering het woord gevoerd en zich daarbij in afkeurenden zin uitgelaten over de beper king van het regt van vergadering, blijkbaar uit het verbod der regerin; tot het houden van feestvieringen op 22 September. Na hevig legen de Bonapartislen te hebben uitgevaren, besloot hij met eene oorlogsverklaring aan de tegenwoordige regering. /AVat de tegenwoordige nationale vergade ring betreft, zeide hij, met de mannen van Versailles is niets uit te rigten. Wij moeten eene andere vergadering hebben en andere mannen in de rege ring, en dan naar Parijs, het hoold en het hart van het republikeinsch gezinde FrankrijkDe heer Gambetta ontving te Grenoble deputatiën uit de in den omtrek gelegerde troepen, welke hem de sympathie van het Fransche leger kwamen 'beluigen. De bekende Bonapartist de Cassagnac ligt overhoop met den redacteur van de Opinion nat., den heer Jezieski, waarvan eene uitdaging het ge volg is geweest. De beer Jezieski heeft die uitdaging aangenomen, maar wegens zijne kortzigtigheid en volslagen onkunde in de behandeling der wapenen, stelt hij als voorwaarde twee pistolen te nemen, waarvan slechts één geladen is. om dan op een afstand van zes schreden den haan over te trekken. Men gelooft niet dat de heer de Cassagnac trek zal hebben die voorwaarde aan te nemen. Te Nantes hebben ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid va» het terugkeeren van een aantal bedevaartgangers, die zich naar Lourdes hadden begeven. Er was aangekondigddat een aantal pelgrims van liet spoorwegstation een plegtigen optogt door de stad zou houden. De geeste lijkheid besloot echter hieraan geen deel te nemen, aangezien zij begreep, dat men in die processie eene uittarting zou kunnen zien. Dit verhinderde niet, dat eene groote volksmenigte aan het spoorwegstation bijeenkwam, om de geloovigen op te wachten. In den beginne scheen alles goed te zul len. Alleen werden de bedevaartgangersdie met de twee eerste treinen waren aangekomen, door sommigen uit de menigte uilgelagchen, maar bei bleef daarbij. Toen echter de laatste trein aankwam, werden scheldwoor den tegen de bedevaartgangers gebezigd, en van scheldwoorden kwam ltd tot feitelijkheden, zoodat er straatgevechten plaats hadden. Het comité te Nantes tot organisatie van de bedevaart naar Lourdes heeft zich tot de per manente commissie der kamer gewend, met verzoek om een onderzoek in te stellen naar de ongeregeldhedenwaarover het comité zich zee' hpklnaoi S3 ÏJI W S C SI 5L A De Regering heeft eene som van 350.000 fr. aangewezentot onder

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2