LfilDSCHE COURANT. i 87*2. N\ 235 WOENSDAG 2 OCTOBER STADS-BERICHTEN. BIiNtNKINLANDSCliE BKMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnnschtandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubeckFrankfort a. M.t Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. GallenGeneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat op aanstaanden Donderdag 3 October, den ge denkdag van Leldens ontzet, evenals vroeger het Raadhuis, thans het Museum van Schilderijen in de Lakenhal op den Ouden Singel, waarheen de vroeger op het Raadhuis aanwezige stukken zijn overgebracht, voor het publiek ter bezichtiging wordt opengesteld van 's voormiddags halftwaalf tot 's namiddags halfvijf, waarvoor de tocgangbiljetten gele geldig van halftwaalf tot half twee, blauwe geldig van half twee tot drie urenen witte geldig van drie uren tot halfvijf) gratis verkrijgbaar zijn ten Raadhuize op Woensdag den 2de° October te voren, van 'svoormiddags 10tot'snamiddags 4 urenvoorts datmede op 3 October e. k.'s namiddags van twee tot vier uren. door liet muziekkorps der dienstdoende Schutterij, op de Ruïne eene MUZIEKUITVOERING zal plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 October 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 October. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zjjn de volgende prjjzen besteed: Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 10 hectoliters 6.50 5.10 U 50 27.00 - 26.00 a a 100 o 55.00 55.00 - Van het buffet in de stads-gehoor- of concertzaal alhier is pachter ge worden J. H. M. Taverne, concierge van den schouwburg alhier, voor ƒ300 'sjaars. Blijkens de vijfde bekrooningslijst van de tentoonstelling der Holl. maat schappij van landbouw te 's Hage is in de afdeeling pluimgedierte een eerste prjjs toegekend aan D. L. Slikkclorum alhier, voor zijne inzending op n°. 175 van het programma, wilde eend. Men meldt ons van den Rijnkant: De wind komt nog niet uit den reglen hoek om het weêr te kunnen vertrouwen, hoewel het zich, de voorbijgegane dagen in aanmerking genomen, veel heeft verbeterd. Allen bouwlieden is dan ook het natte weêr erg uit de hand gevallenvooral omdat het zoo vroegtijdig kwam en zoo geducht was. Er is in de weilan den heel wat gras door het vee vertrapt en wind, regen en hagel hebben erg huis gehouden onder de veldvruchten en in de boomgaarden. De herfst heeft izich in eens en zoo onstuimig mogelijk ingesteld liet water begint nn zoowat uit de polders te geraken, hetwelk aan dezen kant dan ook niet zoo bezwaarlijk gaat, als er maar wind is, schoon de buitenkanalen daarbij worden vol gezet. Ook dat maakt geen bezwaar, als er nu maar afloop van water kwam, en dan waren de polders overal spoedig in hun ge wonen staat. Doch het buitenwater blijft iederen dag ontzettend hoog. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het volgende jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen, die tot dit examen, het welk in de maand Augustus of September zal plaats hebbenwenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, die op den lsle° Januarij 1873 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch hun IS1"6 jaar nog niet zijn iugetredenalzoo komen alleen zij in aanmerking die geboren zijn in de jaren 1856 of 1857. In de maand April aanst. zal daaromtrent nadere aankondiging geschieden. - Aan den grooten internationalen tooneelwcdstrijddie in het winter- saizoeu 18721873 te Gorinchem zal gehouden worden en den 15dco Oct. e' k. zal aanvangen, zal door 14 vercenigingen uit Nederland en België wordeu deelgenomen. Door elk daarvan zal een tooneelspel of drama en ftn blijspel worden opgevoerd. - Wij vernemen dat Z. K. II. prins Hendrik het plan heeft opgevat om 'e?en het einde van December eene reis met het stoomschip de Koning der Nederlanden, gezagvoerder kapt. Braat, mede te maken. De prins zal te Suez of Port-Saïd aan wal stappen en van daar de terugreis, waarschijnlijk over land, aanvaarden. Omtrent den brand, die Zondag avond ontstond in de spits van den toren der Nieuwe kerk te Delft, meldt men van daar dat waarschijnlijk de bliksem is ingeslagen door het luikje, waaruit de vlaggestok steekt; men ontdekte aan die opening een klein licht, dat zich onmiddellijk uitbreidde, waarna men spoedig gewaar werd dat de toren in brand was geraakt, daar er vonken uit te voorschijn kwamen en eindelijk in eens overal de vlammen uit de hoeken sloegen. Weldra stond de geheele spits tot aan den bovensten omloop van den toren in vlam. Na ruim een uur gebrand te hebbenstortte dat gedeelte (zijnde eene hoogte van 20 el) in. Het kwam grootendcels neder op het verwulf, dat zich bjj dien omloop bevindt, ter- wjjl liet bovenste werk, de haan, het kruis en stukken hout, voor de kerk deur, op een afdak en op het kerkhof te land kwamen. Het dikke ver wulfsel is zeker de oorzaak dat het vuur gestuit is. Wegens de hoogte kon men er eerst niets aan doen en moest men zich bepalen tot liet nemen van maatregelen om de afvallende stukken onschadelijk te maken en van binnen in den toren zooveel mogelijk emmers water aan te voeren. Dit laatste geschiedde onder zamenwerking van de spuitgasten en ongeveer 80 infante risten, die mede waren toegesneld en van den benedengrond tot aan den omloop op de trappen waren geplaatst, om zoo elkander de emmers aan en af te geventerwijl eenige onverschrokken mannenonder leiding van den heer den Braaneker, brandmeester, zich met levensgevaar op den omloop waagden, om zoodoende het houtwerk, dat op het verwulf lag te branden, uit te blusschen, dewijl men vreesde dat zelfs het verwulf niet bestand zoude zijn tegen de verschrikkelijke hitte, waarbij liet gesmolten lood in stralen naar beneden vloeide. Tot 1 ure 'snachts hield men daarmede vol, toen de brand als geëindigd kon worden beschouwd. Er zijn bewonderens waardige bewijzen van moed en onverschrokkenheid aan den dag gelegd. Persoonlijke ongelukken liehben er niet plaats gehad. Voorzigtigheidshalve hadden de bewoners der naburige huizen hunne woningen verlaten. Reeds gisteren morgen heeft de burgemeester met den gemeente-architect, den heer de Bruyn Kops, zich op den toren begeven, om ontwerpen te beramen tot herstel van het onheil. Uit Amsterdam meldt men aan de IV. R. C.: Dezer dagen heeft een, anders zeer verdienstelijkhoofdonderwijzer aan een der openbare tusschcn- scholen alhier, de heer Rank, zich schuldig gemaakt aan een feit, dat burgemeester en wethouders aanleiding heeft gegeven hem voor drie maan den in zijne betrekking te schorsen. Hij moet namelijk een zeer ondeu- genden jongen met een geesel van touwtjes zulk een dragt slagen op het daartoe onlbloote ligchaam hebben toegediend, dat deze. thuis gekomen, door schrik en ontsteltenis, naar men zegt een zenuwtoeval heeft gekregen. De hoofdonderwijzer, die den jongen tot dat einae heeft laten schoolblijven en eerst na eenigen tijd de genoemde straf heeft toegediend, verontschul digt zich met de bewering, dat de vader van dien jongen reeds van plan is geweest hem in een verbeterhuis te doen opnemen cu hem onderwijzer verzocht had. dien ondeugenden zoon eens ernstig onder handen te nemen. Naar men verneemt wordt de zaak ook door de justitie nader onderzocht. Na gehouden vergelijkend examen is Jantina, 14-jarige dochter van den hoofdonderwijzer II. Welselaar, te Ronveen, tot kweckelinge aan 's rijks normaallessen te Zwolle benoemd. Zij is de eerste vrouwelijke kweckeling, aan wie de daaraan verbonden rijkstoelage is verleend. Naar men uit onze noordelijke provinciën meldt hebben de jongste stormen en regenvloeden den oogst van late boekweit geheel vernietigd, daar al het gemaaide heinde en verre is verstrooid en het nog op stam staande zoo goed als verloren is. De hoogleeraar dr. W. Muurling, te Groningen, aan wien als hoog leeraar in de godgeleerdheid hel emeritaat is verleend, heeft Zondag II. zijne betrekking als hoogleeraar en als akademicprediker nedergelegd met het houden eencr leerrede in de Martini-kerk. Prof. Hofstede de Groot, die mede emeritus is geworden, zal op 8 October aanst. zijne betrekking nederleggen. Nabij Raamsdonk had Vrijdag 11. een treurig ongeval plaats. Schipper II. Bossers was met zijne schuit van Raamdonksvecr naar de buitenpolders, gelegen in den Biesbosch. gevaren, 0111 aldaar koeijen en paarden voor ver schillende landbouwers af te halen. Des middags keerde hij terug met 8

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1