diensten weide» benoemd de lieemi H. J. van Hullen, lioi'lulanus te Gent, en Haugsbui'g, te Koningsbergendie door Z. M. den keizer van Duilschland ter bijwoning van de tentoonstelling werd afgevaardigd, terwijl tot lid van liet hoofdbestuur werd gekozenin plaats van jlir. m'. van Foreest van der Palm, de heer Breebaart. Bij de mededeelingen gaf de voorzitter kennis j dat de maatschappij aan den talentvollen schrijver van de l.andbouw-Cou- rant, den heer Bodewijk Mulder, de gouden medaille en aan den drukker uitgever, den heer H. A. M. Hoclants, te Schiedam, de zilveren medaille had toegekend. Als plaats van de 27' algemeene vergadering en tentoonstelling in 1873, werd Amsterdam aangewezen. Des avonds werd de algemeene vergadering besloten met een gemeenschap pelijke», men zou mogen zeggen vriendschappelijke», maaltijd in de groote eetzaal van het groot stedelijk badhuis te Scheveningen. Vriendschappelijk, om den gullen toondie er heerschteom de hartelijkheid en opgewektheid van het zilveren feest, dat gevierd werd. Wel veelzijdig waren de beschou wingen, die aan den disch door de aangezelenen werden geleverd, toen zij dezen ol genen heildronk instelden; maar allen ontmoetten elkander in die ééne hoofdgedachte: de bloei en de welvaart, zóózeer verspreid door de lloilandsehe maatschappij van landbouw. Het hoofdbestuur bad de beleefd heid gehad onder de genoodigden ook ic begrijpen verschillende vertegen woordigers van de dagbladpers. He heer Hangsburg, Hit Koningsbergen, die mede onder de genoodigden behoorde, sprak in het Duitsch en deelde in sierlijke taal zijne indrukken over dit feest mede. Getroffen over zooveel schoons en over de hooge vlugt die de lloilandsehe landbouw genomen had, kon hij niet anders dan daar over zijne opregte blijdschap kenbaar maken. Hij stelde er eene hoog te waarderen eer in en hij was er uiterst dankbaar voordat hem het eere- lidmaaischap was aangeboden van eene maatschappij als deze, die zoo krach tig en voortvarend werkzaam is op het veelomvattend gebied van land bouw en die gedurende eene reeks van 25 jaren zooveel heeft mogen lot stand brengen. Hij verzocht de aanwezigen wel de verzekering te willen aanvaardendat men in het buitenland die pogingenwaarmede bet volks belang en ook het internationaal verkeer zoozeer betrokken is, zeer op prijs stelt. Hij hoopte, dat I'ruissen en Nederland, Nederland en Pruissen, elkan der wederzijds zouden bestrijden, niet met het zwaard, maar met de pen, niet uit haat en nijd, maar om elkander te leeren op het veld van weten schap, van kennis op te doen en te onderrigten. Zoodoende zou de land bouw al meer en meer Iploeijeneu zouden de belangen van de verschil lende natiën al meer gebaat worden. Van vuurwerk kou geen sprake zijn wegens het minder gunstige weder, doch de opgeruimdheid eu gulle en hartelijke loon onder de gasten, zoo ver schillend van rang en stand, waren er niet minder om; en laat in den avond ging men van elkander onder den aangenaamsten indruk. Het vuurwerk intiissclien is lot heden avond uitgesteld. Volgens den Telegraaf beeft zich eene commissie gevormd lot bevor dering der landverhuizing, welke commissie bestaat uit de hh. E. Bos Ie Amsterdam, J. C. H. van Deinse te Dordrecht, J. P. de Fremery te 's Gra- venhage, dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen te Delft. P. Leeuwenburg te Heinenoord en J. A. Obré te Ginneken. De Amst. C. meldt dat den 25eD dezer de eerste stoomboot van Am- steidam regtstreeks door het nieuwe kanaal gevaren en de Noordzeesluizen scpasscerd is. Derhalve is een belangrijk deel van het groote werk als tot stand gebragt te beschouwen. De boot, zijnde de Noordzeekanaal, toebe- hoorende aan de maatschappij, heeft den nieuwen waterweg in twee en een half uur afgelegd. De baanwachter, die dezer dagen nabij Houten onder den spoortrein geraakte, is in het ziekenhuis te Utrecht overleden. Uit Eibergen meldt men aan het Fad., dat de aldaar heerschende dys- senterie een zeer zorgwekkenden omvang begint te nemen. Wederom zijn eenige lijders gestorven en zijn anderen in een zeer bedenkelijken toestand. Het plaatselijk bestuur en de geneesheer hebben reeds vele maatregelen ge nomen, waardoor hulp verstrekt wordt; ook zijn er zuiveringsmaatregelen voorgeschreven. De scholen zijn gesloten. De aanvankelijke verwachting, dat bij het meer koele weder deze ziekte zoude afnemen, heeft zich niet bevestigd. Het getal der aan deze ziekte nu overledenen bedraagt 18. In één huisgezin zijn 4in een ander 3 overleden. Uit Zwartsluis meldt men dat onder de zeekusten in Overijssel een buitengewoon groot aantal turfschepen liggen, die door storm verhinderd worden naar Holland te vertrekken. Alleen onder Schokland liggen meer dan 150 vaartuigen. Vier personen uit Tilburg, die de kermis te Hilvarenbeek hadden be zocht en van daar per rijtuig terugkeerden, zijn met het rijtuig in eene sloot geraakt, waarbij een hunner zoodanig werd gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Uit Middelburg werd Zondag 11. gevankelijk naar's Ilertogenbosch over- gehragt de sergeant K., van het depót van bet 3dt reg. infanterie, beschul digd van een aantal diefstallenten nadeele van het rijks magazijn van 1 kleedingwaarbij hij als schrijver geëmployeerd was, en van valschheid in geschrifte. De waarde der ontvreemde goederen moet vrg belangrijk zijn. De beschuldigde heeft de bedriegelijke handelingen, waaraan hij zich sinds anderhalf jaar schuldig maakte, in alle bijzonderheden bekend. Staatsbegrooling voor 1873. (Uitgaven.) Hoofdstuk IX Departement ran koloniën1,349,162, of ƒ304,296 min der dan voor 1872, doordien in plaats van het subsidie voor de Kust van Guinea slechts wordt gerekend op pensioenen en afloopende betalingen ten behoeve vaïi gewezen landsdienaren aldaar. Ook zijn lager geraamd de kos- ten der landmagt in de beide West-Indische koloniën en het subsidie voor Suriname, in overeenstemming met de door den gouverneur aan de koloniale staten ingediende huishoudelijke begrooting. Hoofdstuk X Onvoorziene uitgaeen) ƒ50000, even als ten vorigen jare. lil 1871 is slechts 20163 noodig geweest; de onzekerheid omtrent het bedrag doet echter dezelfde som als gewoonlijk ramen. llecapiiulatieHoofdstuk 1 750,000; 11 585,112; III 531,673; IV 3,162,902; V 17,687,505; VI 9,219,230; VU A 27.493,133; VII ƒ18,631,719; VIII 17,042,500; IX 1,349,162; X 50000. Totaal; ƒ96,503,023, waaronder 6,000,000 voor de spoorwegen. Middelen. Grondbelasting 10,246,985; personeel 8,262,000; patenten 3,340,800; accijnsen 28,380,000; indirecte belastingen met 38 opc. 14,968,866; in- en uitvoerregten met zegel 5,001,868; waarborg ƒ281,000; domeinen 1,450,000; posterijen 2,550,000rijks-telegraphie 700,000; staats-loterij ƒ410,000; jagt en visscherij 115,000; loodswezen 880,000; mijnen 2610.50; aandeel van het rijk in de opbrengst van de exploitatie der staatsspoorwegen 1,027.000; verschillende ontvangsten en toevallige baten ƒ2,311,681; rente van België ƒ400,000; bijdrage van Ned. Indië 10,324,775; bijdrage uit het domeinfonds 500,000. Totaal ƒ91,212,779.50. Volgens art. 2 der wet kan in de som die onlbieekt tot goedmaking der uitgaven (met inbegrip der 6 millioen voor de spoorwegen) worden voorzien door uitgifte of beleening vau schatkistbilletlen hoogstens tot 5% millioen. 's GRAVENHAGE27 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2C kl. J. J. H. van Frankenhuysenvan het reg. grenadiers en jagers, tot het dra gen van het Vorstelijk Schwartzburgsche Eerekruis 3e kl.hem door den vorst van Schwartzburg Sondershausen geschonken. Z. M. heeft aan den luit.-kolonel jhp. D. C. M. Hooft, op zijn verzoek, om redenen van gezondheid, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend als gouverneur van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, onder dank betuiging voor de vele en gewigtige diensten, gedurende eene reeks van jaren in die betrekking bewezen. Het heelt Z. M. den koning behaagd te benoemen tot intendant der opvoeding van Z. K. II. prins Alexander den hofraad II. F. G. N. Camp. Tot griffier der arrond.-regtbank te Heerenveen is benoemd de heer mr. S. Sleeswijk, thans regter-plaatsvervanger en procureur bij die regt- bank, uit welke laatstgemelde betrekking hem eervol ontslag is verleend. Aan den heer W. W. L. van Goudoever is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Wageningen. Aan den heer jhr. H. C. Sandberg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies der posterijen 2' klasse. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. bij het wapen der artillerie te benoe men: bij den staf van het wapen, tot onderdirecteur van het wapendepot te Gorinchem, den kapitein P. C. Badon Ghijben, van het 3e reg. vesting artillerie; bij het le reg. vesting-artillerie, tol len luit. den 2'" luit. jhr. E. M. van Beyma, van het corps; bij het 3" reg. vesting-artillerie, tot ka pitein 3e kl. den len luit. jhr. W. P. Barnaarl, van het 2e reg. vesting artillerie; 2°. den kapitein 11. W. de Quartel, van den staf der artillerie, onderdirecteur van het wapendepót te Gorinchemop non-activiteit te stellen. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers W. van Gelder, W. J. R. Zieck, D. C. J. Kool, J. van Heek, R. Soers, J. Wester- beck en J. Kastelijnen de hulponderwijzers C den Hamer, J. de Gou, A. Roose, A. C. J. Fournier en ,1. L. van der Toorn, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3' klasse voor de dienst daar te lande. Door denzelfden minister zijn de hh. J. A. van Deldcn, P. M. L. de Bruyn Prince, L. C. A. F. Lange. H. E. Steinmetz, M. H. van Ilunsel, II. P. A. Bakker, G. ,1. P. Valette, T. van Dissel, C. J. de Jaager, P. C. van Vrij- berghe de Coningh, A. L. van Hasselt, J. C. van Hasselt, J. A. Harde man, W. F. G. L. van Son, P. Bool, J. J. Donner, mp. G. L. Quien, W. E. M S. Aernóut, mr. S. A. d'Engelbronner, mr. J. F. Jas, N. J. Struick, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, F. la Fontaine, A. van der Ven, J. Koning, S. W. van der Ploeg, mr. J. J. W. Scholten, L. C. Welsink, A. II. Moorrees, mr. R. Z. Dannenborgh en mr. A. W. Blume gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd de 29 eerstgemelden lot ambtenaar bij de burgerlijke dienst en de 2 laatstgemelde» tot regterlijk ambtenaar daar te lande Z. M. de koning heeft, bij de aanbieding van het adres der tweede i kamer ter beantwoording van de troonrede, hel volgende geantwoord: «Ik betuig mijnen dank aan de tweede kamer der slaten-generaal voor haar adres van antwoord. Het verheugt Mij daarbij op nieuw de verzekering te ontvangen van hare ernstige begeerte om werkzaam te zijn tot heil van ons dierbaar vaderland. Ik verzoek u, mijne heeren, dit aan de tweede kamer te willen overbrengen." De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden het onderzoek voortgezet over de wets-onlwerpenuitmakende de Ned. Indische begrooting voor 1873, en wijders onderzocht het ontwerp tot vast stelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1873. De tentoonstelling van wolvee en varkens is heden ochtend geopend. Er zijn 118 schapen, waaronder een groot aantal rammen en lammeren en 19 der vetste en zwaarste varkenswaarbij nog zes biggen van nog geen 3 weken oud, ingekomen. Wijders zijn eenige spannen bokken en ook een haas ter tentoonstelling ingezonden. Wegens het ongunstige weder wordt zij heden niet druk bezocht. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN" E KT «ES, a ar®. LONDEN. 26 September. De regering heeft een begin gemaakt met de werkzaamheden tot her ziening van het kadaster, hetwelk nog altijd berustte op eene acht eeuwen oude beschrijving.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2