LE1DSCHE COURANT. ZATURDAG 28 SEPTEMBER. STADS-RE RICHTEN. I 1871 N\ "230. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en /Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Ver slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genbie en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N°. 44 (blad 50) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat liet Museum van schilderijen in de Lakenhal op den Ouden Singelwaarheen de vroeger op het Raadhuis aan wezige stukken zijn overgebracht, dagelijks van 10 tot 4 uren ter bezichtiging is opengesteld, op vertoon van eene toegangkaart gratis ter Secretarie verkrijgbaar, en dat op DONDERDAG 3 OCTOBER aanstaande, den gedenkdag van LEIDENS ONTZET, dat Museum, evenals vroeger het Raadhuis, voor het publiek toe gankelijk zal zijn van 's voormiddags half 12 tot 's namiddags half 5, waarvoor de toegangkaarten alleen verkrijgbaar zijn ten Raad- huize op Woensdag den 2'" October te voren van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. d. BRANDELERBurgemeester. 27 September 1872. E. KIST, Secretaris. BINNENLANÜSCIIE BEIilGTEN, LEIDEN, 27 September. Gisteren avond ongeveer 9 ure, toen het stik donker was, hoorde H. J. W. geëmployeerde op liet terrein der Vcreeniging Musis Sacrum, eenig angstig geroep, dat hem oogenblikkelijk noopte een-onderzoek in te stellen in de rigting van waar het kwam. Tot zijne verbazing vond hijop het Plhntsoen gekomen, twee personen in het water liggen, een man en eene vrouw, waarvan de man zich nog aan den tak van een der lage boomen vasthield. Onmiddellijk riep hij de hulp in van de knechts der sociëteit cn beide personen werden gelukkig op het drooge gebragt. Het waren twee verpleegden uit liet Minnehnis alhier, wier wandeling in het duister een zoo ongelukkige» afloop had. Te Delft wordt heden avond door het studentencorps der polytech nische school eene serenade gebragt aan dr. II. G. van de Sande Bakhuyzen. benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche burgerschool. Gisteren werd te 'sllage de 26® algemeene vergadering der Ilollandsclie maatschappij van landbouw geopend, met eene belangrijke rede van den voor zitter, prof. van der Boon Mesch. Spr. stelde voorop dat de geschiedenis van het menschelijk geslacht naauw verbonden is met die van den landbouw en daarmede van de vroegste tijden vereenigd is. Hij ging na hoe hij de volken der oudheid de landbouw, die oog en hart veredelt, werd aange kweekt, en hoe ook bij de latere volkeren, en vooral in Nederland, de be vordering er van steeds werd beschouwd als het beste middel tot veredeling van volksbestaan en tot verbetering van het fabriekwezen en den handel Teregt mogt dus de gebeurtenis, dat deze maatschappij haar 25-jarig be staan viert, een feest worden gehecten, waarbij met dankbare vreugde mogt worden herdacht wat zij tot stand bragt, terwijl men vooral niet mogt vergeten hulde te brengen aan Hem, den Schepper en Onderhouder van alles. In kort bestek, maar niet te min regt doende aan allendie er zoo veel hadden toe bijgedragen, bragt de spreker de oprigting van deze maat schappij vóór 25 jaren in herinnering, en gaf hij een overzigt van de met zoo gelukkig gevolg bekroonde pogingen om haar in den kortst mogelijken tijd te vestigen en in voortdurenden bloeijcnden toestand te houden. En wanneer men nu nagaat wat de maatschappij gedurende dien reeks van jaren heeft tot stand gebragt op elk gebied van landbouw en veeteelt, hoe door haar het iniatief is genomen tot zoovele verbeteringen, hoe vooral ook door het houden van tentoonstellingen zij een ruim veld heeft opengesteld voor allen wier belangen met die verbeteringen zoo onafscheidelijk gepaard zijn, dan bestond er allezins reden om zich te verheugen en met dankbaar heid terng te zien, maar tevens ook om met blijden moed de toekomst in te staren. Dat er nog bij velen gebrek aan kennis bestaal in zaken van landbouw, dat er bij velen nog verkeerde begrippen zijn te overwinnen, is niet te miskennen, maar het was tevens eene aansporing om, gelijk nu reeds geschied is, voort te gaan en hij de regering aan te dringen op rege- gcling van het landbouw-onderwijs. Spr. wees er ten slotte op, dat voor den toenemenden bloei der maatschappij vooral dient bij te dragen de eens gezindheid van allen, aller zamenwerking tot één doel: vooruitgang. Dat allen pal blijven staan voor de belangen der maatschappij, dat het hoofdbe stuur werkzaam blijve onpartijdig en eensgezind, dat waren sprekers vven- sclien, en mogt eens dan de maatschappij haar gouden feest vieren, dan hoopte spreker dat de maatschappij zich in dezelfde belangstelling mogt ver heugen die Z. M. de koning en het vorstelijk huis. gansch Nederland en vooral de hofstad, haar bij haar zilveren leest hadden betoond. Deze rede werd met daverende toejuichingen begroet. Voor dat de werkzaamheden een aanvang namenwaaraan door 54 af- deelingen, uitbrengende 219 slemmen, werd deelgenomen, had de voorzitter eene gewiglige medcdeeling te doen, die Item aanleiding gaf den secretaris Ie verzoeken de zaal le verlaten. De voorzitter herinnerde nu dat het eigenaardige feest den 1™ April in Nederland gevierd verschillende gevoelens hadden opgewekt, en dat een der gevolgen daarvan was geweest, dat het hoofdbesLuur een brief had ont vangen van de lieeren J. W. van der Goes c. s., te Naaldwijk en Westland, waarin eene bepaalde beschuldiging tegen den secretaris den heer P. F. L. Waldeck werd ingebragt en aangedrongen werd op zijn ontslag, terwijl ook nog door de afdecling Oudewater en omstreken het bepaalde voorstel was gedaan om dien heer, wegens zijn anli-nationaal gedrag te dier gelegen heid, te ontslaan. De voorzitter had die brieven rondgezonden aan de leden van het bestuur, die allen eenstemmig van oordeel waren, dat het noodig was de beschuldiging onpartijdig te onderzoeken en van dat onderzoek ter vergadering verslag te doen. Uit het naauwgezet en onpartijdig onderzoek is het hoofdbestuur geblekendat de heer Waldeck geheel verkeerd beschul digd is, terwijl allen eenstemmig waren, dat er geen enkele oorzaak be stond dien heer te ontslaan. Na dit verkregen resultaat, tengevolge van een ernstig en meest onpartijdig onderzoek, achtte het hoofdbestuur het zijn pligt hel voorstel Oudewater niet op de punten van beschrijving te stellen. Het bestuur had waarheid gezocht en waarheid betracht en de slotsom was geweest, dat het eene bepaalde onregtvaardigheid zou zijn den heer Wal deck te ontslaan. Toen nu niemand het woord vroeg maar integendeel algemeene toejuiching het bestuur het bewijs schonk van het vertrouwen der vergadering in zijn onderzoek, werd de heer Waldeck weder de vergadering binnengeleid en gaf de voorzitter hem le kennen, dat hij diep getroffen was over de eens gezindheid, die in de vergadering ten zijnen opzigte bestond (de afgevaar digde uit Oudewater had het voorstel van zijne afdeeling reeds ingetrokken) en wcnschte hem zegen en voorspoed op zijne verdere levensbaan. Onder de behandelde zaken was het voorstel van de afdeeling 's Graven- hage en omstreken zeker het voornaamste. Het betrof de maatregelen door de maatschappij te nemen ter bevordering van de inenting van het rundvee ter voorbehoeding van de longziekte. Belangrijk waren de discussiën daar over gevoerd. De slotsom was, dat in de eerste plaats hel beginsel van het voorstel 's Gravenhage, dat de maatschappij de inenting zal bevorderen, met 200 tegen 24 stemmen werd aangenomen, terwijl het middel, bij dat voorstel aangegeven, met 115 tegen 95 stemmen werd aangenomen, name lijk: de hooge regering te verzoeken eene wet uit le vaardigen, waarbij de gratis-inenting van het vee ter voorbehoeding van de longziekte verpligtend wordt gesteld, onder zoodanige voorwaarde als de regering raadzaam zal oordeelen. Voorts werd besloten, naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Medemblik, eene commissie te benoemen, die advies zal uitbrengen omtrent de mogelijkheid om het kooiregt uit den weg te ruimen en de na deden. die de jagtwet voor den landbouw oplevert, na te gaan. Op voor stel van het hoofdbestuur werd besloten, geen gevolg te geven aan het ver zoek van de Geldersche zustermaatschappij, om gemeenschappelijk met haar en met de Zeeuwsclie en Friesche maatschappijen om de vier jaar, telkens in elk jaar in eene der provinciën, eene tentoonstelling te houden. Nog werd besloten eene gouden medaille en ƒ150 uit te loven voor een afdoend middelwaardoor het nadeeldat door de ritnaald of kopcrworm a3n het koren wordt toegebragt, doelmatig wordt tegengegaan. Tot ledeu van ver-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1