IU!ITKM.AM.)SnilK HKKIGTKN. deude aanzienlijke waarden. Hij is. overeenkomstig den eisoh van iiet openbaar ministerie, veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, Op eene gisteren te Amsterdam gehouden schilderijen-veiling heeft het door Rubbens van bent zeiven vervaardigde portretdat cenigen tijd geleden in een huis te Sluis werd ontdekt, de som van ƒ9700 opgebragt. Voor de diergaarde van liet kon. zoöl. genootschap Natura Arlis Ma- gistra te Amsterdam, is aaugebragt met het schip Mentor, kapt. G. 11. de Greeve, een fraaije gevlekte mannelijke luipaard, als geschenk van den heer G. de Waal. resident van Banjoevvanuieverder een jonge Eland-koe, welk merkwaardig dier door den heer G. King Wallace herwaarts is overgebragt. Be Hakman berigt, dat door de lypographisehe vereeniging "Voor zorg en Genoegen le Amsterdambesloten is 1000 uil hare kas beschik baar te stellen voor eene eventuele werkstaking, en dal de vereeniging «de Mederlandbche drukpers" hare gehcelc kas daarvoor beschikbaar heeft ge steld. Be Telegraaf heeft echter grond voor liet vermoeden, dat liet aan hangig geschil tusschen de patroons en de werklieden bij de typographic alsnog in der minne zal worden geschikt. Men meldt uit Leeuwarden: Be alhier gevestigde vereeniging "Eigen brood bovenal", die zich ten doel stelt door hel stichten van woningen tegemoet te komen in de behoeften van personen uit den werkenden stand, tot de hervormde kerk behoorende, en hare pogingen reeds met zoo gun stige uitkomsten bekroond zie!wenscht thans haren werkkring uit te brei den. ook voor niet-leden der hervormde gemeente. Dezer dagen zijn door haar aangekocht eeuige huizen in eene der wegens hare onreinheid meest beruchte straten dezer stad. Bie oude huizen nu zullen geanimeerd en lol bovengemeld doel door nieuwe worden vervangen. Uit een medisch oogpunt beschouwd verdient deze handeling ook bijzondere aanbeveling. Waar het de bevordering van de gezondheid der ingezetenen geldtblijft ook de ge meente zelve niet achterwege. Ook door haar zijn dezer dagen o. a. eenige oude huizen in een paar van de ellendigste stegen der stad aangekocht, die insgelijks zuilen worden geamoveenl. Op de Bergliarcusclie kermis is Maandag II.. naar uien meldt, een meisje onder het dansen plotseling dood gehlcveii. Zij was de eenige dochter van bemiddelde ouders. Be schrik deed den dans gedurende een kwartier uili's staken; toen werd die met vernieuwden lust voortgezet. Slaalsbegrooting roor 1873. (Uitgaven.) Hoofdstuk 1 [Huis des Kon tags) 750.000gewone som krachtens de grondwet en de wet van 10 Augustus 1849 (Slbl. n°. 32). Hoofdstuk II llooge Cnllegiëit en Kabinet des Konings) ƒ585,112, zijnde een lager bedrag ad ƒ49.0, in vergelijking incl 1872, meereudeels wegens ver minderd bedrag van pensioenen. Hoofdstuk 11! Buitenlandsche Zaken) ƒ531,673, zijnde 12608.meer dan voor G72, meereudeels wegens hoogere uitgaven voor de traclemeiiten van de gezantschappenconsulatenwachtgelden enz. Een en ander bij elkander beloopt op zich zelf ƒ24030, waartegen overslaan verminderingen fij bezuinigingen ad ƒ11425. Be voornaamste verhooging betreft het tracte- ment van den gezant van het Duitsche keizerrijk, dat thans gehragt is op het vastgesteld bedrag van hel organiek besluitterwijl de jaarwedde van den raad of secretaris van legatie bij de missie te Berlijn insgelijks met ƒ2000 is verhoogd. Gok is eene verliooging van ƒ9000 voorgedragen tot be zoldiging van een consulaat ter Kuste vail Guinea, dat wenschelijk en zelfs noodzak lijk voorkomt tol instandhouding onzer betrekkingen met de West kust van Afrika, tot ondersteuning van Nederlamlsche. reeds beslaande of nieuw opkomende handelsbelangen enz. Hoofdstuk IV (Justitie) ƒ3,162.902. Alleen polieie cn gevangeniswezen doen eenig verschil van belang met 1872 kennen. Be rijksveldwachters erlangen eenige hoogere bezoldiging met liet oog op de tijdsomstandigheden, lie kosten der gevangenissen zijn mei 9302 vermeerderd, ook met iiet oog op liet onderwijs. Gok liet personeel van beambten in de strafgevangenissen is eenige lotsverbetering toegekend. Wijders wordt ter verbouwing van het buis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar ƒ14000 aange vraagd, tot het daarstellen van werkzalen. De begrooling van 1872 bevat eene som van ƒ515.613 voor de gevangenissen. Ten laste van het volgend jaar wordt, hoofdzakelijk uithoofde der voiiooijing van de cellulaire gevan genis te Botterdam, voor de gebouwen slechts 33:1.63! aangevraagd. Van dit bedrag zal ƒ222.640 bestemd zijn tot liet doen uitvoeren van werken aan de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doe- tinchem en eenige andere gebouwen te Hoorn, Haarlem, Middelburg, Zwolle, Leeuwarden en Deventer. Hoofdstuk V HinnenUindsche Zaken) 17.687,590.50% of buiten dc bij drage voor de staatsspoorwegen (ad 6,60(1,000) 1,687.590.50gjzijnde na gelijken aftrek voor de spoorwegen. 137.192 meer dan voor 1872. Onderscheidene behoeften voor liet onderwijs leiden hoofdzakelijk tot die verliooging. Voor die afdecling alleen is ƒ145.000 meer geraamd dan voor 1872, grootendeels bestemd voor de ntcubeleriiig van liet nieuwe academisch ziekenhuis te Leiden, uitbreiding en verbetering van gehouwen van het mid delbaar onderwijs en bevordering van dat onderwijs, toenemende behoeften van gemeenten aan bijdragen in dc kosten van het lager onderwijs, verster king en hetere bezoldiging van bet onderwijzend personeel aan 's rijks vee artsenijschool enz. Be kosten van bimienlandsch bestuur vermeerderen met <-740, wesens 15000 voor nieuwe localen ten dienste van het bestuur in Overijssel, terwijl voor nijverheid ƒ7570 meer wordt gevraagd voor kunst- ina ige visctiteeli, uitbreiding van liet personeel der ijkers enz. Medische poiieic. ofschoon lol wering van besmettelijke veeziekten ƒ350,000 is ge- r.ianid. Wijlt 50000lager. Waterstaat en openbare werken, nagenoeg ge- ffjkterwijl evenwel mindere behoeften voor andere onderwerpen hel moge lijk ui.i.ikien voor de werken aan den waterweg van Botterdam «aar zee 3 ton meer nit ie trekken. Omtrent de regeling met de Amsterdamsclie kanaalmaatschappij kan eerlang eene voordragt tegemoet gezien worden. Voor andere belangrijke openbare werken behoudt zich dc minister voor afzonderlijke wels-voördragten te doen en zoodra het vereischte onderzoek zal zijn aigcloopen. zal hij dc vraag omtrent de gebiedende noodzakelijk heid der uitvoering aan de wetgevende magt onderwerpen, en mogt de vertegenwoordiging de noodzakelijkheid erkennen, dan zullen de middelen meetril werden aangewezen ncodig om uit de uitgaven te dekken. 'sGRAVEN 11 AGE, 25 September. Be heer 5'. Rodenhuis Yz. is erkend cn toegelaten als vice-consul van Brazilië te Harfingen. Aan den lieer A. Betlie is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van polieie le Amersfoorl. Z. M. heeft heden middag ten half zes ure in gehoor ontvangen de commissie uit de tweede kamer der slaten-generaalbelast met de aanbie ding van liet adres van antwoord op de troonrede. Z. M. de koning zal zich in den nacht van Zondag op Maandag, 33 dezer, ten 4 ure naar hel Loo begeven. Be afdeclingen der tweede kaaier hebben zich heden met het onderzoek van verschillende wets-ontwerpen bezig gehouden. - Boor den minister van koloniën zijn aan de sta ten-generaal toegezon den eenige stukken betreflende de nieuwe regeling der op hoog gezag inge voerde sttikerenl!uur in Ned. Indie. De tentoonstelling van rundvee is lieden ochtend ten II ure geopend eu werd druk bezocht, zoowel door stedelingen als vreemdelingen. Belleden avond le ontsteken illuminatie in het llaugsclie Bosch lokt eveneens veel volk herwaarts. Bij de tentoonstelling van hel prachtige vee zag men o.a. stieren, vele honderde kilogrammen wegende en pas twee jaren oud. zoowel van inlandscli als vreemd ras. Be forsche houw en de zwaarte van die dieren werd door het publiek, en niet liet minste door de kenners, bewon derd. Brie der zwaarste runderen zijn voor de verloting aangekocht. Twee reuzenstieren trekken vooral dc aandacht. Een dezer is met zijne tnoêr ter tentoonstelling ingezonden. Aan pinkslieren. melkgevende koeijenvaarzen, graskalveren in rood cn zwart bonte kleuren geen gebrek. Een groot aan tal is bekroond. Door de lib. Becker, Sealongnc cn Micliell, bloem- en boomkweekers alhier, was liet denkbeeld opgevat om eene bijeenkomst nit te lokken van voorstanders van den tuinbouw en plantenkundeten einde de punten te bespreken die leiden mogteii om op da! gebied iets goeds lot stand te brengen, en aan die zaak. kon het zijn. krachtige ontwikkeling te geven. Dat denkbeeld vond veel bijval en die bijeenkomst had plaats in liet lokaal van den lloogduitschen schouwburg; een 30-tal lieercn uil verschillende deelen des lands nam daaraan deel. Be bijeenkomst uioest liet karakter biijven dragen eener onderlinge gezellige zamenspreking. eii niet den stem pel hebben eener formele vergadering. Be heer dr. I). J. Coster, van Am sterdam. was door de ontwerpers nitgeiioodigd dc bijeenkomst te leiden. Bij zijn inleidend woord stelde hij voor, in het belang van den geregelden gang van zaken, een voorzitter te benoemen. Dr. Coster werd terstond door de aanwezigen als voorzitter aangewezen. Ilij nam die betrekking op zich en deelde mede dat brieven van adhaesie aan de zaak waren ingeko men van dc lib. prof. Suringar, üiulok van Wil, J. C. W. van Nooten cn anderen. Als punt van behandeling werd aan de orde gesteld: Wat heeft 1865 ge leerd in het belang van later in Nederland tc houden internationale tentoon stellingen? Verschillende sprekers voerden daarover hel woordzooals de hh. Witte, hortulanus te Leiden, Krelage. bloemkweeker te Haarlem, m'. 1'. H. W. Vis, te Grypskerk, J. van den Berg. le Arasterdam, en anderen. Be slotsom was dat uit de gewisselde meeningen bleek dat werkelijk de ondervinding, sedert 1865 opgedaan, scheen te hebben bewezen dat ook in Nederland te houden internationale tentoonstellingen van veel nut zijn en krachtig kunnen bijdragen om aan bloem- en boomkweekerij ontwikkeling uitbreiding en verbetering te geven, .gelijk dat reeds zoo kennelijk zigtbaar was op het gebied van landbouw. Over de vraag wat of echter beter was. voor- of najaars-tentoonstellingcii te houden, waren de gevoelens zeer ver deeld, zoodat men wel de wenschelijkheid van liet houden van internationale tentoonstellingen uitsprak, maar daarbij iu bet midden liet of die in het voor- of najaar dienen gehouden te worden. Be lib. Glym en Galesloot vonden in het gesprokene aanleiding lot hel doen van het voorstel, om eene algetneene vereeniging le vormen van voor standers van bloementeelt en plantenkunde in Nederland, naar eenige alge- mcene regelen werkzaam, in afdeelingcn verdeeld en onder één hoofdbestuur, ten einde op eene algemeenc vergadering de belangen der eventuele vereeni ging tc bespreken. Dit voorstel vond algemeen bijval en op voorstel van den voorzitter werd eene commissie van vijf lieeren benoemd om daartoe een plan te ontwerpen. Gisteren avond is eene vrouw in het water nabij de Loosduiiischebriif geloopen en onmiddellijk daarna levenloos opgehaald, en heden morgen aan bet Rijnspoorstation een verwersknechtwerkzaam zijnde aan den kap van dal station, gevallen en op zijn hoofd teregt gekomen, met bet onge lukkig gevolg dat bij kort na den val overleden is. FKAA'KR k.ï K. Volgens de Siècle zou de Oostenrijksche gezant, graaf Appony, aai den heer de Rémnsat een formeel protest hebben overhandigd, vermits nieuwe wet op de grondstoffenin strijd met de bepalingen van het Gostenrijk beslaande handelstractaal. toegepast wordt op de grondstofc van Gosteurijksche herkomst. Naar men uit Parijs aan de Times meldt, moet de Duitsche keizer een gesprek gezegd hebben dat. zelfs wanneer de waarborgen door Frank rijk voor de betaling van het laatste milliard der oorlogsschatting te geve, als onvoldoende geweigerd wierden, bet bezettingsleger toch na de afbeta ling van het voorlaatste milliard terstond aanzienlijk verminderd zon wor den daar Buitscbland inzag dat liet aan de beide tot het einde bezet tt houden dejiarlcmentcn geene bezetting van 5ÜCÜ0 man kon opleggen. 1" zag in deze laai den invloed der vriendschappelijke gesprekken, welken de bijeenkomst der drie keizers te Berlijn gevoerd werden. i.e. Jiicn public geeft zijne ingenomenheid le kennen met dc weid lende betuigingen, welke de keizers van Oostenrijk en van Rusland ter legenhrid der zamenkomst te Bprlijn door hunne gezanten aan dcu I""

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2