heeft krachtige medewerking toegezegd. Het comité wendt zich dan ook met vol vertrouwen lot het Nederlandsche publiek, om de handen ineen te slaan tot hel tol stand brengen eener onderneming, waarmede niet alleen liet belang van onzen handel gemoeid is, maar ook onze eer als zeevarende natie. De gelegenheid daartoe is opengesteld op Dingsdag en Woensdag der volgende week. liet plan is zich het benoodigde materieel in Nederland aan te schaffen, opdat de zaak ecne bij uitstek nationale mag worden, en waardoor men zich ook tracht den steun te verzekeren van hen die. ofschoon minder be lang hebbende bij handel en scheeepvaartniet zullen achterblijven waar het de bevordering geldt van de Nederlandsche industrie. Mogt eenmaal vreemde hulp worden ingeroependan is de constructie der dokken met toe- behooren voor de Nederlandsche nijverheid verloren. Wat betreft de voordeelen der exploitatie en de financiële vooruitzigten der vennootschap, deze worden in het Plan zeer uitvoerig uiteengezet. Eene nadere kennismaking daarmede mag belangstellenden zeer worden aan bevolen. Ongetwijfeld zullen velen met ons het comité eenen gnnstigen uitslag op zijne pogingen toevvenschen: de idoei van handel en scheepvaart op Nederl. Indië is toch voor de welvaart van ons vaderland geene onverschillige zaak. maar staal daarmede in een onafscheidelijk verband. 's GRAVEXHAGE24 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan Vrouwe C. R. A. Sprengcr, geb. Rijleveldlot hel dragen van het Kruis van verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door den keizer van Duitschland. koning van Pruissen, geschonkenen aan den gepens. officier van gezondheid 2e kl. titulair van het leger in Ned. Indie J. L. G. Ie Rulle, tot het aannemen der ouderschei dingsteekenen van ridder der lc kl. der orde van den Zahringer Leeuw en van het herinneringskruis van verdiensten voor vrijwillige verpleging van gewonde en zieke krijgslieden in den oorlog van 1870—71. hem door den groothertog van Baden geschonken. Tot burgemeester der gemeente Sloten is benoemd de heer E. Muiier, en tot burgemeester der gemeente Stavoren de heer A. Alberts. Tot secretaris van curatoren der hoogeschool te Groningen is benoemd jh'. nr. P. J. van Swinderen. te Groningen. Door Z M. zijn benoemd tot leden der commissie, belast met het afne men der geneeskundige examens, de lih.: dr. J. Vroesom de Haan, te Rot terdam. thans plaatsvervangend lid, en dr. ,1. van der Hoeven Jr.te Rot terdam; en lot plaatsvervangende leden dier commissie de hh.; dr. H. F. van Praag Heymans. te 'sGravenhagedr. J. W. 11. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam; en dr. D. Doijer, hoogleeraar te Leiden. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft heden namiddag ten 5 ure in ge hoor ontvansen don Aguilar, Spaansch gezant bij ons hof. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleencn. In de zitting van de tweede kantcr van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over het onlwerp-adres in antwoord op de troonrede. Op 3 is met 29 tegen 2fi stemmen aangenomen een amendement van den heer Rombaeh, strekkende tot wijziging der redactie. Naar die wijziging luidt nu de laatste volzin van die aldus: "Mogen de maatregelen tot be strijding der besmettelijke veeziekten doel treden en onzen veestapel tegen groole rampen behoeden." Bij 4 beeft de heer van Houten een door hem voorgesteld amendement, betredende belastinghervorming ingetrokken, nadat de minister van finan ciën bad verklaard dat censtts-verlaging aan belastinghervorming diende vooral te gaan. Bij 5 heeft de minister van oorlog de redenen opgegeven waarom de meeste militaire ontwerpen van zijnen voorganger door hem zijn ingetrokken. Alles hangt af van de beslissing nopens hel beginsel der verpligte persoon lijke dienst, door afschaffing van de plaatsvervanging. Wat betreft de leger- organisalie hij de wet, had bij geen grondwettig bezwaar, doch hij achtte haar noch noodig noeh wenschelijk; in ieder géval moesten de militie- en schutterij-wetten vooraf gaan, zoomede de regeling van het vcstingstelsel. Bjj 7 werd een amendement van den heer Saaymans Vader, waarbij werd aangedrongen op zijne bekende bezwaren tegen de onderwijswet, ver worpen niet 60 tegen 5 stemmen. Die quaesiicmeende men behoorde bij de begrooling behandeld te worden. Bij 8 beeft de minister van binnenlandsche zaken medegedeeld dal het ontwerp betreffende de herziening van den census binnen weinige dagen de kamer zou bereiken. Bij 10 heeft de minister van koloniën gezegd dat de stand van zaken op Curagao allezins de belangstelling der regering opwekt, maar dat hij niet van dien aard is, om, gelijk de heer Nierstrasz aanraadde, een specia- len commissaris derwaarts te zenden. Ten slotte is het adres in zijn geheel aangenomen met 63 stemmen te gen Idie van den beer Saaymans Vader. Hel adres zal Z. M. den koning door eene commissie worden aangeboden. Gisteren vereerde Z. M. de koning het terrein van de landbouw-ten- tooustelliiig in de Maliebaan met IID. tegenwoordigheid. Z. M.. tot gevolg hebbende zijn secretaris en adjudant, den beer generaal Mansfeldt, en den heer ordonnans-officier Forstner van Dauibenoy, heeft, na de verschillende landbouw-producten te hebben bczigiigd en alle rijen, daartoe betrekking hebbende, met de meeste belangstelling te hebben doorloopen, vervolgens de verschillende paarden, waarvoor de bekrooningen hadden plaats gehad, zich laten voorstellen. Zoowel van bet eerste als van dat gedeelte der ten toonstelling won Z. M. bij herhaling inlichtingen in, zoowel bij de heeren leden van bei hoofdbestuur als van de eigenaren, om van zijne warme be langstelling te doen blijken. Vervolgens bezigiigne Z. M., steeds gevolgd door de leden van hel hoofdbestuur en diens secretaris, de onderscheidene landbouw-werhtuigen. Het was vooral bij dal gedeelte, dat de koning een zeer geruim en tijd verwijlde en nagenoeg iederen chef of representant der huizen, waar de werktuigen waren vervaardigd, toesprak. Schier geene bijzonderheid van de in gang zijnde machincriën, door stoom of andere drijfkracht in beweging gebrastontging zijne aandacht, en over alles onderhield hij zich met de inzenders en vroeg hen de vrrelsclite inlichtin gen. Met de Engelsche heeren sprak Z. M. in het Engelsch. Na alzoo ge durende ruim 2% uren, blijkbaar voldaan over deze tentoonstelling, aldaar te hebben vertoefd, verliet de koning hes terrein. üp de begraafplaats Eik- en Duinen werd heden morgen op eenvou dige wijze ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van J. C. baron Gevers, oud-gezant van Nederland bij de boven van St. Petersburg en Londen, dat daartoe gisteren uit Bonn, alwaar bij is overleden, herwaarts wasovergebragt. BUI' F K MA NIS(11K 1 i E HIG T K l\ EVGB 5. A SI). LONDEN. 23 September. De vereeniging lot bevordering tier belangen van de arbeidende klas sen hier te lande heeft in ecne Vrijdag gehouden vergadering besloten hare goedkeuring uit te spreken over de uitspraak van bet scheidsgeregt te Genève. zonder daarmede een oordeel uit te willen spreken over het bedrag of de billijkheid der daarbij toegewezene schadevergoeding. De vereeniging meent dat de regeringen, zoowel van Gi'oot-Rritlannie als van de Vereenigde Statenvooral bedacht behooren te zijn op liet onderhonden van vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide door alkomst en taalgemeen schap verbondene volkerenen begroet met onverdeelde blijdschap eene oplossing der hangende quaestie, welke Engeland en Amerika weder in staat zal stellen hand aan hand het gemeenschappelijke werk voort te zetten tot bevordering der nijverheid en der beschaving in alle oorden der wereld. Ten gevolge van de uitgebroken veeziekte is de veemarkt te Huil voor den tijd van 21 dagen, te rekenen van 17 dezer, gesloten. In eene vergadering door de schuldeischers der firma Gladstone gehouden, is besloten de tnassa door schikking te vereffenen en de zaak niet voor hel bof van faillissementen te brengen. Uit het verslag, aan de vergadering gedaan, bli kt dat de vorderingen van ongedekte schuldeischers ongeveer 600,000 i' bedragen. Uit dal verslag blijkt ook dat het passief 1 millioen bedraagt. De schuldeischers, wier vorderingen ongedekt zijn, zul len niets kunnen redden - Voor 50000 dollars en vergoeding van alle kosten, beeft de beer Stan ley hel voorstel aangenomen van een ondernemer, om in de Vereenigde Staten eene reeks voorlezingen te houden over zijne reis ter opsporing van dr. Livingstone. F K A S K 21 >J K. De lieer Barthé'my de St. llilaire heeft, namens den heer Thiers, geant woord op een repnblikeinsch adres, dat de leden van den departementalen raad van Seine-et-Oise hem hebben doen toekomen. In dit antwoord zegt hij: »De orde en de vrijheid, met al hare weldadige gevolgen en inde ruimste opvatting, zijn enkel de vrucht van veel wijsheid, veel arbeid en veel bezadigdheid. En dat is de redenwaarom de heer Thiers zoo gehecht is aan de conservatieve republiek. Immers, zij alleen kan aller belangen bevredigen de gemoederen verzoenen en aan Frankrijk de kalmte terugge ven, welke het zoozeer noodig heeft, om zijne wonden te heelen en de ge- ledene rampen te herstellen. Het reorganiseren des lands, na zoo vele be proevingen, is eene moeijelijke en roemrijke taak, waartoe alle onderdeden van de republikeinsche partij, door eene naauwe aaneensluiting en door hare vaderlandslievende volharding, kunnen werkzaam zijn. Als wij letten op hetgeen in die rigting reeds sedert een jaar gedaan is, dan mogen wij met regl de hoop koesleren dat dezelfde vooruitgang zich ook verder zal open baren indien men maar voorzigtig genoeg is. om dien niet door ongeduld of overhaasting in gevaar te brengen." De minister van financiën is gemagligd van de "vereeniging tol bezor ging eener nationale inschrijving der Fransche vrouwen voor de ontruiming van het grondgebied" de door haar voor dit doel hijeengebragte gelden over te nemen. Reeds heeft het te Parijs gevestigde hoofdbestuur dezer vereeni ging eene eerste storting van 6.850,000 fr. gedaan. Men schrjjft aan de regering bet plan toe den algemeenen gemeente raad van Lyon te ontbinden en de stad in verschillende gemeenten tc ver- deelen, welke ieder fen eigenen gemeenleraad zouden bezitten. Als reden voor deze verandering wordt opgegeven dat in den tegenwoordige» ge meenteraad van Lyon de radicale partij den boventoon heeft en er dienten gevolge aanhoudende botsingen tusschen het gemeentebestuur en den prefect en zelfs de hooge regering ontstaan. Dezer dagen kwam aan het Oosterspoorweg-slation te Parijs een trein aan met 600 Elzassers en Lotbaringersdie zich naar Algerië willen begeven. ZW1TIERLAIB. De regering van Genève heeft, na overleg met den bondsraad, beslo ten den beer Mermillod niet langer als pastoor der katholieke gemeente van Genève te erkennen, het aan hem toegewezen tractement van 10(100ff niet uit te betalen zoo lang de zaken mei op den ouden voet hersteld zjjo en hem de uitoefening van alle innctiëu, hetzij als bisschop, hetzij als vicaris- generaal, te verbieden. Tusschen den bondsraad en den staatsraad van het kanton van Wallis is een geschil ontslaan Ofschoon volgens art. 58 der constitutie de Jezuï- ten in geen gedeelte van Zwitserland mogen toegelaten worden, heeftdc gemeenleraad van Leuk den pater Allet benoemd lot pasloor van die stal en wordt die benoeming in bescherming genomen door den raad van bet kanton. fiUITSCHLANK. In het congres der oud-katholieken te Keulen zijn tot leden der com missie lot voorbereiding eener verkiezing van bisschoppenhet ontwerpei van een kiesreglement en de bijeenroeping eener kiesvergadering, bestaand uil priesters eu vertegenwoordigers der gemeen te. benoemd de hh. boiling"

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2