BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. groote vlag is geplant met het opschrift: Hollandsche maatschappij van landbouw. De plegtigheid werd opgeluisterd door de muziek der dienstd. schutterij. De commissie van bijstand in het beheer van het gemeentebadhuis te Scheveningcn heeft bekend gemaakt, dal uit hoofde van het ongunstige weder het vuurwerk is uitgesteld lot op Zondag 22 Sept. a. s. BELGIË. Bij een besluit van den minister van binnenlandsche zaken is de in voer in en de doorvoer door België verboden van rundvee, wolvee of andere herkaauwende dieren, mitsgaders van de versche huiden en alval daarvan, voor zoo ver die uit Engeland afkomstig zijn. KXtt ELA\' II. LONDEN20 September. Naar aanleiding van de troonrededoor den koning der Nederlanden uitgesproken, geeft de Globe de volgende beschouwing. /'Met welke geheel andere gewaarwordingen dan thans zou de inhoud van eene rede, gelijk die ons uit 'sGravenhage werd overgeseind, een paar eeuwen geleden door het buitenland vernomen zijnDe betrekkingen tusschcn Nederland en de vreemde mogendheden zijn, zóó lezen wij, van vriendschappelijken aard; maar te gelijkertijd wordt verzekerd, dat de militaire werken tot verdedi ging des lands met kracht zullen worden voortgezet. Welnu, deze verze kering zou eertijds door de natiën van Europa ontvangen zijn niet hoop of met vrees, al naar gelang van den voet waarop ze verkeerden niet de Hol landsche republiek, die magtig genoeg was om zich tegen een gfeheel boud van vijanden te handhaven. Sinds den moord der De Witten en de troons bestijging van Willem III, nu tweehonderd jaren geleden, heeft Holland heel wat wederwaardigheden doorleefd. Wat het thans doet, boezemt wei nig belang in aan den Brit, die de namen van Tromp en de Ruyter heeft vergeten. Toch, indien het geluk van een volk het beste bewijs is voor zjjn welvarendheid dan mogen de Nederlanders tegenwoordig even welva rend heelen als in dagen toen hunne vloten, strijdende voor de heerschappij ter zee. schrik verspreidden op de Engelsche rivieren. Mag de troonrede beschouwd worden als een overzigt van den staat van zaken, dan heeft Nederland zich waarlijk over weinig te beklagen." In het dezer dagen te Londen gehouden congres der Internationalen is door een der leden, den burger Landeck, een zeer ongunstig oordeel ge veld over het gedrag van de mannen der Internatione tijdens het bestaan der Commune te Parijs. De Internationale, zeide hij, toonde geen geest kracht door met generaal Trochu in overleg te treden, hij toch was de vertegenwoordiger van het kapitaal en de vermoedelijke advocaat voor de restauratie van Napoleon. De driekleur, hetwelk kapitaal beleekende, woei van de Frausche bank in de dagen der Commune en de revolutie-mannen, in plaats van het geld te nemenvergenoegden zich met om eenige stuivers te bedelen, ten einde hen te betalen die voor de zaak hun leven offerden. Zij maakten wetten als die van het keizerrijk, zij bedekten zich zelfs met ordeteekenen en decoraties en op het oogenblik van gevaar waren zij de eersten om te vlugten. Nabij Warrington is een krankzinnigengesticht afgebrand. Van de ongelukkige bewoners is niemand omgekomen. FRANKRIJK. Omtrent den stand der afbetalingen van den eerstdaags verschijnenden termijn der oorlogskosten verneemt men het volgende: Frankrijk heeft te Straatsburg in handen der Pruissen afbetaald 39 milliocn in specie, 400 millioen in wissels, zoodat er nog 61 millioen moet betaald worden. De regering zal deze som eerst afdoen, wanneer zij de zekerheid zal hebben verkregen dat de tijdelijke kazernen, bestemd voor de troepen, welke thans nog de departementen der Marne en der Haute-Marne bezet houdenbinnen veertien dagen kunnen gereed komen, met het oog op de bepaling van het laatste tractaat, dat deze departementen veertien dagen na de Afbetaling van het halve milliard zullen ontruimd worden. Volgens de voorwaarden der aanbesteding zijn de aannemers eerst op den eersten October verpligt de gebouwen af te leveren. Le XIX Seècle deelt het volgende mede: Mevr. About is slechts in tegenwoordigheid van een oppasser bij haren echtgenoot toegelaten, en wel in het spreekvertrek van de gevangenis. About weet zeer goeddat de Fransche regering in die zaak niets anders te zijnen gunste kan doen, dan dat er voortgang gemaakt wordt met de instructie. Hij wenscht dat zijne vrienden de meest mogelijke kalmte in acht nemen. De dag, waarop hij teregt zal staan, is nog in geenen deele bepaald, het is zelfs nog niet uit gemaakt, voor welke regtbank zijne zaak zal dienen. De instructie is nog niet afgeloopen en waarschijnlijk zullen daarmede nog eenige dagen heen gaan. Volgens een schrijven aan de Ind. Beige zou de Pruissische regering uit gaan van de stelling, dat het artikel, waardoor de gevangenneming is uitgelokt, geschreven is in het tijdperk tusschen het sluiten van hetFrank- forter tractaat en den termijn, die den inwoners van den Elzas en Lotha ringen was gesteld, om óf de Fransche óf de Duilsche nationaliteit te kiezen, en dat de heer About op dat oogenblik, toen er nog van geen keus sprake kon wezen, wettelijk geacht moest worden Duitsch onderdaan te zijn. ITALIË. Te Pisa heerscht eene groote opgewondenheid onder de bevolking, veroorzaakt door het plan der Jezuïten om aldaar een collegie te stichten voor kweekelingen, die alsdan tevens de hoogesehool kunnen bezoeken. De burgemeester, die voor onlusten vreest, heeft zich tot de regering ge wend, om de oprigting van het collegie te verbieden. In geen geval, heeft hij verklaard, wil hij burgemeester blijven, indien de Jezuïten hunnen wil doorzetten. Er is eene volks-meeting uitgeschreven, om tegen de vestiging der Jezuïten te Pisa te protesteren. DIIITSCIILAND. De bisschop van Ermeland heeft in het Ermelandsche Volksblatt de reden opgegeven, die liem had verhinderd om te Mariënburg den keizer zijne hulde te brengen. Die reden zou zijn datnadat hij aan de door den keizer gestelde voorwaarde had voldaan, van von Bismarck een schrijven had ont vangen waarbij hem eene nieuwe voorwaarde was gesteld. De tijd was-te kort om de tegenstrijdigheid tusschen den brief des keizers en dien van von Bismarck op te lossen. Van regeringswege is daarop in de Spen. Zeit. de ge- lieele toedragt der zaak en de inhoud der briefwisseling openbaar gemaakt, om aan te toonen dat de bisschop zich vergist en dat er van geen nieuwe eischen sprake is. Het hoofdpunt blijft altijd, of de bisschop het gezag der landswetten geheel en onvoorwaardelijk erkent. In het congres der oud-katholieken te Keulen zijn als sprekers opge treden de Engelsche bisschoppen van Lincoln, van Maryland en van S'. Eloy, de opperpriester Zanischew uit St. Petersburg, de bisschop Loos uit Utrecht, dr. Rohm uit New-York, de geestelijke Landon uit Florence en de hoog leeraar Schulte uit Praag. Even voor het einde dezer eerste vergadering verscheen ook de deken van Westminster uit Londen. De opper-regerings raad Wuifing heelt de aanwezigen begroet. Zijne toespraak werd beant woord door de bisschoppen van Lincoln, Maryland en St. Eloy, die te ken nen gaven dat het congres ook in hunne diocesen sympathie vond en men aldaar wenschte dat de aangevangen beweging tot het beoogde doel mogt leiden. De bisschop van Lincoln gaf den wensch te kennen, dat spoedig de tijd mogt aanbreken, waarin men niet voor, maar met elkander zon bidden. De opperpriester Janischewrector der geestelijke akademie te St. Petersburg, hoopte op eenheid, gegrond op Christelijke waarheid. De aarts bisschop Loos. van Utrecht, sprak in denzelfden geest. Dr. Rohm. uit New- York, bragt eene verklaring van sympathie over van een aantal katholieken in Amerika. De Amerikaansche geestelijke Landon, uit Florence, bragt oen groet over uit Italië. Prof. Schulte, uit Praag, sprak over de hartelijkheid der ontvangst en vertrouwde dat de beraadslagingen zich door dienzelfden geest zouden kenmerken. Ook de deken van Westminster heelt het woord gevoerd. Uit Tonderen, in Sleeswijk, wordt gemeld dat men sedert eenige da gen de bevolking achtereenvolgend in zeer opgeruimde stemming naar het stadhuis ziet gaan. Den 1 ld,D dezer is nl. een begin gemaakt met de uit betaling van de helft der indertijd opgebragte oorlogsbelasting. Tot voor zeer korten tijd achtte ieder dat geld verloren. Een gunstig besluit der regering heeft hieraan een niet verwachte wending gegeven. Thans wordt 'de helft terugbetaald en weldra zal het overige worden afgedaan. Den 13lltD September waren te Petersburg sedert het begin der cholera aldaar (23 Junij) 3135 gevallen voorgekomen, waarvan 1511 met doodelijken afloop; 14IS personen waren hersteld, zoodat nog 206 choleralijders in be handeling bleven. Den 12d,n waren er slechts 18 nieuwe gevallen bijgekomen. LONDEN, 21 Sept. De eigenaren van steenkolenmijnen te Newcastle heb ben een afwijzend antwoord gegeven aan eene deputatie van mijnwerkers, die eene loonsverhooging van 15 pCt. hadden gevraagd. De weigering was gegrond op de daling van den prijs; men verwacht een nog aanmerkelijker daling. LONDEN, 21 Sept. De Echo meldt dat de heer von Arnim, gezant van Duitschland te Parijs, ontslag heeft gevraagd. BERLIJN, 20 Sept. Heden namiddag is hier eene bijeenkomst gehouden van de werkstakende arbeiders van Pflugs machine-fabriek; ongeveer drie honderd waren tegenwoordig. De directeur-generaal verklaarde dat deraal van bestuur besloten heeft den eisch om 16^ pCt. loonsverhooging niet in te wil ligen, met de commissie niet meer te zullen onderhandelen en zich te gedra gen naar de besluiten van het fabriekanten-verbond. KEULEN, 20 Sept. De tweede zitting van het congres der oud-katholieken was nog talrijker bezocht dan de eerste. Met betrekking tot de verkiezin} van den bisschop is aangenomen het voorstel Schulte tot instelling eenet commissie van zeven leden, waarvan minstens drie theologen of ervaren io het kanonieke regt moeten zijn. STOIIHOLM, 19 Sept. Prins Oscar, is heden als koning uitgeroepen onder den naam van Oscar II. Hij heeft de grondwet bezworen. AHADEMIE-NIEUWi. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE 1IOOGESCHOOL. Den 2l!ten September de heer J. II. van Goor, geboren te Amsterdam, i' de reglen, na openbare verdediging van zijn akadcmisch proefschrift: de verificatie van schuldvorderingen bij faillissement. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6