li UIT E N LAM) SC I i lI KI I i G N Te Vriezetiveen is deze week de commissaris des kouings gearriveerd en afgestapt aan het gemeentehuis. Naar men verneemt, heeft Z. li. E G. met den burgemeester en de wethouders een langdurig onderhoud gehad over de plaats gehad hebbende baldadigheden in die gemeente. Door den gemeenteraad van Assen is, onder nadere goedkeuring van den minister, aan den heer Deins, docent in de wiskunde aan het gymna sium, tegen 1 December eervol ontslag verleend, en het onderwijs voor- loopig opgedragen aan den heer B. J. van der Ploeg, doctorandus in de philosophic te Leiden. De brievenbesteller, te Assen aangehouden heeft bekend de geldswaar den uit den brief ontvreemd te hebben. Te Nieuw Appelscha waren dezer dagen drie kinderen van een arbei der zonder opzigt in huis, daar de ouders naar het veld moesten om te werken. Een der kindereu. 4 jaar oud, waagde zich te digt bij het vuur, zoodat de kleederen vuur vatten, en de kleine geheel met brandwonden overdekt werd. Er bestaat weinig hoop op leveusbehottd. Men meldt uit Leeuwarden: Zekere B.alhier woonachtig, heeft als schutlerpligtige bij velen zich een naam weten te maken door zijne verre gaande nalatigheid in de vervulling van de als zoodanig op hem rustende verpligtingen. Dat hij op alle exercitiën als anderzins telkens zoude ont breken, was eene zwijgende conditie, Hij verscheen nergens en wat nog meer zegtwapenen en kleeding bragl hij zelfs gedeeltelijk te zoek. Dat hij dan ook vele vonnissen van den schuttersraad ten zijnen laste heeft, laat zich verklaren, doch boete betaalde hij ook niet. Naar men zegt. is het nu eindelijk mogen gelukken dien vreemdsoortige!! schutter te arresteren. De zich zelf veroorloofde weelde van niet te schutteren zal hem wel op eeuige maanden gevangenisstraf Ie slaan komen. 'sGRAVENHAGE19 September. Z. M. heeft den heer mr. \V. 11. Dullert benoemd tot voorzitter der tweede kamer gedurende de zitting 1872/73. Aan den heer mf. C. \V. Anient is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier hij hel kantongeregt te Oldeberkoop. Tot directeur van het postkantoor te Rijsscn is benoemd de heer .1. Bentthans geagreëerd klerk ten postkanlore te llarlingen. Tot ontvanger der directe belastingen te Ticl is benoemd de heer \V. P. Kouwenhoven, ihans ie 'sGravcsande. en tol ontvanger der directe belastingen te Druten de heer J. G. E. Sala. thans te Valkensvvaard. Z. M. heeft benoemd lol kolonel den luitenant-kolonel D. P. C. Pottgieter van Laar, commandant van het S*1* reg. infanterie. De Is" luitenant der infanterie M. G. W. A. Schumann, die voor vijf jaren bij het O. I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, hel 2,ie reg. infanterie, ingedeeld; en de 2Jt luit. B. W. A. baron van Dedemvan het 4Je reg. huzaren, is op zijn verzoek op non- activiteit gesteld. Door den minister van marine zijn benoemd lot student voor de mili taire geneeskundige dienst bij de zeemagl de jongelingen J. G. T. Bast, VV. Blaakkert, W. Meyboom en J. A. Wijnhof. Z. K. H. prins Hendrik verlrekt aanstaanden Zaturdag van hier naar Soestdijk. De zitting van de eerste kamer van lieden werd door .al de ministers bijgewoond. De minister van justitie, de lieer de Vries, vroeg liet woord en zeide nagenoeg hel volgende: "Mijne lleeren! Het is heden de eerste maal dat het nieuwe ministerie de eer heeft met de slaten-generaal in aanraking te komen, liet zij mij daarom vergund het met een enkel woord bij de vertegenwoordiging in te leiden. Wij hebben de gewigtige taak ons door het vertrouwen des konings opge dragen aanvaaid. in de overtuiging dat onze beginselen op staatkundig gebied dezelfde zijn die door de meerderheid der vertegenwoordiging worden beleden. De meesten onzer hebben vroeger als ministers des kouings reeds aan de beraadslagingen deel genomen en hadden daarbij het voorregt op uwe ondersteuning temogen rekenen. Moge die welwillende ondersteuning, toen hun te beurt gevallen, thans ook ons allen ten deel vallen. Uil de rede. waarmede Z. M. de koning de nieuwe zitting heeft geopend, hebt gij vernomen welke de voornaamste wetten zijn. die de regering voornemens is, gedurende deze zitting aan uwe overweging te onderwerpen. Bovendien zijn er nog andere voordragteu aanhangig en worden er nieuwe ontwerpen voorbereid, die mede nog in deze zitting zullen worden voorge dragen. De regering zou zich gelukkig rekenen, indien zij er in slagen mogt die zaken, welke voorziening eischen en waaromtrent de denkbeelden lot ge noegzame rijpheid zijn gekomen, om wettelijk te worden vastgesteld, door gemeen overleg met 's lands vertegenwoordiging tot afdoening te brengen. Daartoe hebben wij de eer uwe medewerking in te roepen. De voorzitter betuigde den minister dank voor deze medcdeeling. Aan de orde was de beraadslaging over het adres in antwoord op de troonrede. Over de algemeenc strekking van dal adres, een weerklank van de troonrede, vroeg niemand hel woord. Het werd paragraafsgewijze behandeld en na eeuige discussie over enkele punten met algemeene (30) stemmen aangenomen. In den loop der beraadslagingen verklaarde de minis ter van binnen!, zaken, de lieer Geerlsema. op de vraag van den heer Eysinga. of de regering met het oog op de besmettelijke veeziekte, die elders heerseht. spoedig alle die maatregelen zal nemen, waarover zij op grond der wet kan beschikken, dat hij reeds hezig was uict zijn ambtgenoot voor tinantiün alle maatregelen te beramen om den in- en doorvoer van rundvee zoodanig te beperken en aan zoodanig voortdurend loczigt te onderwerpen, dal hij de hoop mag koesteren de besmet! ing niet verder te zullen verspreid zien. Hel adres zai 2. M. den koning door ecue commissie uit de kamer wor den aangeboden. De kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. In de lieden gehouden zitting der tweede kamer heeft de heer Dullert bet voorzitterschap aanvaard met hel houden eener rede, waarin hij de ondersteuning en de medewerking der leden inriep, daarbij tie aansporing voegende oui veel af te doen. Veel beier dan reglementaire bepalingen, zeide hij. zal eene juiste opvatting onzer roeping en de wensch om veel ten algemeen:n nutte tot stand ic brengen, tot het doel leiden, om den bloei en de welvaart van Nederland te bevorderen. De voorzitter deelde mede dat was ingekomen een brief van den heer uv. Thorheckc, houdende kennisgeving van iiet overlijden zijns vaders. Bij die mededeeling voegde de voorzitter ten warm woord van hulde aan den overleden staatsman, aan wien Nederland groote verpligting had, terwijl zijne nagedachtenis bij ons ia eere zon blijven. Een aantal ontwerpen en slukken zijn ingekomen. Tot voorzitters der afdeelingen zyn gekozen de bh. van der Linden, Heemskerk de Bratiw en Kappeyne van ue Cuppelioen tol ieden der commissie tot het onlwerpeu van een adres in antwoord op de troonrede de hit. van Nispen, Heemskerk Bz., de Lange, van Knyk en Kappeyne van de Coppello. Morgen ten half drie ure aanbieding der slaatsbegrooiing. Dezer dagen is Ie Scheveningen een flesch gevonden met een briefje daarin besloten, in de Russische taal, behelzende het volgende: "Deze llesch is ter hoogte van Scheveningen in zee geworpen, 1872, 1/13 September, ten 2 ure na middernacht, wind (hevig) L. W. G. K." ss arK L sr s». LONDEN 18 September. Blijkens het jaarlijksch rapport van den postmeester-generaal zijn jn 1871 niet minder dan 52 millioen brieven meer verzonden en ontvangen dan in het vorige jaar. Het aantal geëxpedieerde brieven bedroes, zonder postkaarten en pakketten mede te rekenen. 915 mililioen, dat is 322 mil lioen meer dan tien jaar geleden. Daarenboven werden meer dan 74 mil lioen postkaarten verzonden, en 14 millioen oneen drukwerken. 3"^ millioen brieven en 300,000 postkaarten bleken onbestelbaar te zijn, of werden ge weigerd te ontvangen. De postmeester-generaal deelt een tal van feilen mede, om aan te toonen boe onachtzaam sommige personen zijn bij hel verzenden van waarde. Zoo werden in de postbussen niet minder dan JI000 voor werpen gevonden van meerdere of mindere waarde, zonder bet minste adres; zoo ook 58000 losse postzegels en 15000 brieven zonder adres. De aanstaande derde serie der jaarlijksche tentoonstellingen te Londen zal, naar men verneemt, in April 1873 worden geopend en in de daarop volgende maand October gesloten. Volgens bet programma der commissie, dat eerstdaags het licht zal zienzal de nijverheids-afdeeling dezer serie omvatten: zijden en fluweelen stollen, staal en voorwerpen van dat metaal, geneeskundige instrumenten, rijtuigen (uitgenomen spoorweg-waggons), voe dingsmiddelen. voorwerpen van kookkunst, alsmede nieuwe wetenschappe lijke uitvindingen en ontdekkingen. De afdeeling kunst zal in dier voege eene beperking ondergaan, dat de tentoon te stellen voorwerpen gedurende de laatste 10 jaren voltooid moeten zijn. Het gedrag van luit. Dawson, het hoofd der Livingslone-expeJilie, is door de Geographical Society afgekeurd. Na zijne verdediging gehoord te hebbenis het genootschap van oordeeldat Dawson de expeditie niet had mogen opgeven en verpligt was geweest Livingstone zelf de levensmiddelen, wapenen enz., enz. te brengen, ten einde hem mondeling te verzekeren van Engclands onverminderde sympathie. Dat hij dit niet heeft gedaan en zelfs niet aan civingstone heeft geschreven, acht hel genootschap een be treurenswaardig gebrek aan oordeel. Het heeft weinis gescheeld, of al onze beste musici waren jammerlijk omgekomen. Een trein, waarin o. a. mevr. Lemmens Sherrington, miss Fairman en de heereu Sant leyVernon Rigby, Lloyd. Lewis Thomas, be nevens verscheidene uitstekende orkestleden zich bevonden, die naar Londen terugkeerden van een muziekfeest te Worcester, werd Vrijdagavond door een goederen-trein aangereden. Één waggonwaarin vele kostbare muziek instrumentenwerd verbrijzeld. Gelukkig bekwam geen der passagiers be langrijk 'etsel. Het congres van de Engelsche afdeeling der Internationale heeft bet volgend programma aangenomen: algemeen stemregt; benoeming van staats- en regterlijke ambtenaren bij volksstemming: verpligt onderwijs op kosten des lands; afschaffing van den woeker: opheffing der indirecte belastingen en invoering eener inkomsten-belasting met progressive verhoogiug. Volgens een schrijven uit Philadelphia aan de Timen wordt het oor deel der dagbladen in de Vereenigde Staten omtrent de uitspraak van hel scheidsgeregt alleen beheerscht door het standpunt, hetwelk zij ten aanzien der aanstaande presidents-verkieziti'-1 ingenomen hebben. Volgens dit schrij ven gevoelde men zich in de Vereenigde Stalen wel eenigermate te leur gesteld door het bedrag der toegekende schadevergoeding, daar men ver wacht had dat ook de door de Georgia toegebragte schade in berekening zon zijn genomen; doch over het algemeen was men toch voldaan overdi beëindiging van de langdurige geschillen met Engeland. Te Washington wit de uitspraak op feestelijke wijze gevierd. FKANKKkJK. Bij eene verordening van den minister van koophandel wordt de iii- voer en doorvoer in Frankrijk verboden van rundvee van het grijze zooge naamde -step pen ras. alsmede huiden, horens, enz. van zoodanig vee af komstig. Gelijk verbod is uitgevaardigd ten aanzien van rundvee van alle rassen, komende uit Rusland. Noord-DuitschlandOostenrijk-llongarije el de Donau-vorstendommen. Het van elders komende vee zal niet ingevoerd mogen wordendan na een gestreng onderzoek aan de kanloreu der douane Betreffende den heer Edmont About, die door de Dnitsche autoriteiten gevangen is genomen, verneemt men dat hij te Saverne eene rede had uil- gesproken, waarbij hij zijne hoorders legen Duilschland trachtte optezetw en waarschuwde geen Duitsch onderdaan te worden. In het Journ. des Uéb. zegt de heer Lemoinne dat Engeland enAi* rika zich niet moeten inbeelden door het tractaat van Washington en 4 uitspraak der vierschaar een nieuw volkenregt ie hebben ingevoerd, verwachting van een nieuw tijdperk, waarin de twisten der volkendooreo Areopagus, in plaats van door hel zwaard, zullen worden beslecht, is ijdele droom. Het geschil tusschen Amerika en Engeland gold eene schade vergoeding, het betalen eener rekening; dit kon door eene seheidsregterlijt' regtbank worden uitgemaakt. Maar anders is het. wanneer de national naijver, de historische haat, de zucht naar uitbreiding van grondgebied.I«' antagonisme der grenzen, de godsdienst, in één woord, wanneer demensclf lijke hartstogtcn in beweging en in het spel zijn. Dan is geen scheidsres' tcrschap mogelijken het eeuige mogeljjke oordeel dat van God en der wapen D U IT S CII L. A Sf Volgens de Wat. Zeit. is onder voorzitterschap van prins von Bistnaf' een ministerraad gehouden, waarin de arbeidstakingen een punt van ore weging hebben uitgemaakt. Uit de daarover gebonden beraadslaging is bleken, dat de regering voornemens is. op industrieel gebied alle wel» vrijheid te handhaven, maar daarentegen elke overschrijding van de grentfl dier vrijheid krachtdadig tegen te gaan. In de fabriek van Pöug te Berlijn is weder door 554 man het ®';l herval. De smeden en draaijers werden verhinderd terug te kometi. W dien de overige werklieden, die de arbeidstaking wilden voortzetten.» met zware bedreigingen hadden teruggehoudenwaarom dan ook vele#' hechtenis zijn genomen. Daar echter het werk in de fabriek niet gerfi# kan worden voortgezet, zoolang de werkzaamheden hij verschillende aJJ iingen stilstaan, heeft de directeur bekend gemaakt, dat indien erJ# derdag in de smederijendraaijerijen enz. geut voldoend aaatai werk"

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2