LEIDSCÜE COURANT. 187*2. X\ 221 WOENSDAG 18 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ik ni«l iar ooi ond li straat RKEC- ipotbe. TK; ter,® C'„ Imsle r M C'. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fZ.franco p.p. f 3.60 met het herslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiëo te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Saarl llOUlSK rd. 5 Ddl! iliie lerunji Erdoh 22t| lOi 138% 1175 229 22# 93' 93» 963 1151 7(1 7(1 70 fflf f 311 1" ;heCa ien - LEIDEN, 17 September. Aan het admissie-examen voor de akademische lessen namen lieden 26 adspiranten deel, waarvan er 15 werden toegelaten. Morgen zal door een gelijk getal adspiranten examen worden afgelegd. Toegelaten werden y H. Bakker, J. Barger, J. W. D. Boeye, J. C. G. Boot, W, Geesink. II. A. Groote, A. J. van Heyst, C. Kerbert, W. Pauw, W. G. van de Poll, P. A. Schuurman, A. M. A. Smits, D. de Snoo, B. J. A. Sterk, F. A. Simon Thomas. Bij kon. besluit van 16 Sept. is Zr. M". commissaris in de provincie Znidholland gemagtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 2 October e. k.ter verkiezing van een lid voor de eerste kamer der slaten-generaalin de plaats van den heer D. Blan- kenheym. overleden. In eene vergadering van het onlangs benoemde hoofdbestuur der Ne- derl. vereeniging tot bevordering der koepokinenting is benoemd tot voor zitter de heer G. Mees R.Azoon, en tot secretaris dr. J. Vroesom de Haan, beiden te Rotterdam; tot penningmeester werd benoemd A. baron Schimmel- penninck van der Oije, te Arnhem. Door ziekte van den tegenwoordigen predikant der Ned. herv. ge meente te Londen, is die betrekking vacant; eenige predikanten uit Neder land zijn uitgenoodigd aldaar eenige malen te komen predikenten einde uit hen één als leeraar aldaar zou kunnen benoemd worden. Door den heer A. de Heer, oud-burgemeester van llaaften, is ook aan de diaconie der herv. gemeente te Zijderveld, zijne geboorteplaats1000 gelegateerd. Te Delft is Zondag nacht ingebroken in een wijnpakhuis in de Pop- pensteeg. In het kantoor zijn alle sloten van kasten en lessenaars open gebroken; doch, daar alle geldswaarden 's avonds in veiligheid gebragt werden, heeft men er niets gevonden. De dieven hebben een flesch wijn uitgedronken en een andere medegenomenmet eenige sleutels en een stuk ïleeichdat in een kelder stond. Te Amsterdam was Zaturdag avond het gezin van den bakker Meyer, in de Torensteeg, uitgegaan, evenzeer als de vier knechts en twee dienst meiden. Te ongeveer half één ontdekte een nachtwacht brand in het huis. Met behulp van anderen werd de huisdeur opengeloopenmen bevond toen dat de kamer boven den winkel, op verschillende plaatsen met petroleum besmeerd, in brand geraakt was. De brand werd spoedig gebluscht. Eenigen tijd later kwam de bewoner zelf terug en bemerkte dat een effectentrommel, die. naar zijne opgave, voor eene waarde van ƒ13000 had bevat, ledig en in verwrongen toestand op de trap lag. Een bakje met geld, een horloge en oorbellen, die zich in de nabijheid hadden bevonden, waren niet aangeroerd. Volgens verklaring der buren waren kort vóór het ontdekken van den brand twee personen op de bewuste kamer gezien. IV.r.d.D Door het prov. geregtsbof in Noordholland is uitspraak gedaan in de zaak tegen A. en J. J. V., en daarbij A. V schuldig verklaard aan 210 en 3. J. V. aan 209 valschheden in geschriften van koophandel en beiden aan het 209 maal desbewust gebruik maken dier valsche stukken. Dientenge volge heelt het hof beiden veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren bovendien A. V. tot betaling van 419 en J. J. V. tot betaling van 418 geld boeten, elk groot ƒ50, met subsidiaire gevangenisstraf van hoogstens één jaar in geval van wanbetaling. Beiden zijn overigens verwezen in de kos ten van hel regtsgedingte zamen geschat op 1966.71. Te Deventer is tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de inrigtin- gen voor hooger en middelbaar ouderwijs benoemd de heer dr. A. J. Verwey aldaar. Zaturdag avond is te Assen gearresteerd een brievenbesteller, werk zaam aan het postkantoor aldaar, naar men verneemt, verdacht van het «penen van een brief en daaruit ontvreemden van een bankbillet, groot ƒ60, »'lk bedrag men den afzender van den brief in rijksdaalders heeft terug bezorgd in een pakje, met een briefje, waarin o. a. stond: //Ik vond Zon- da? op straat een brief, opende dien en vond daarin een bankbillet van ƒ60. Met die som redde ik mij, en bezorg u die nu terug." Het pakje werd op de stoep gevonden door een arbeider, die het opende in tegen woordigheid van getuigen en het zelf aan den regthebbende ter hand stelde. 'sGRAVENHAGE, 17 September. Z M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den gepensioneerden kapitein-luit. ter zee J. J. Boelen. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de red ding van drie schipbreukelingen ten Oosten van den Eemmond in de Zuider zee op 27 Augustus jl.door W. Ipen van Zeilen te Baam en H. Vliek te Putten, aan ieder hunner toegekend de bronzen medaille, ingesteld by be sluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer F. C. Donders, hoog leeraar aan de hoogeschool te Utrecht, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen ge schonken; aan den heer dr. J. Nolet de Brauwere van Steeland, wonende te Brussel, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan den heer dr. O. Pitsch, leeraar aan de landbouwschool te Warffum, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door den kei zer van Oostenrijk geschonken. Aan den heer B. Hopperus Buma is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland; voorts is tot burgemeester der genoemde gemeente benoemd de heer mp. J. Witteveen; tot burgemeester der gemeente Sybecarspel de heer K. Winkel; tot burgemeester der gemeente Nibbikswoud de heer A. Wiers van der Deure, en tot burgemeester der gemeente Vlodrop de heer J. Maessen, ten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met het burgemeesterschap der gemeente Posterholt. Tot lid van het hoog militair geregtshof is benoemd de gepensioneerde schout-bij-nacht H. Kemper. Aan den heer S. G. Heringa is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkantoor te Utrecht. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsende heeren C. A. M. Bevers, wonende te 'sGravenhage; J. Edema, te Zalt-Bommel; A. W. Linssens, te Roermond; M. G. van den Berg, te Zwolle; R. Feith, te Leeuwarden; G. M. A. Passloors, te Helmond; A. L. Thierens, te Hoorn; G. G. van Buttingha Wichers, te Leiden; E. Franken, te Schiedam; H. W. Snethlage, te Hellevoetsluis. Aan den heer H. W. C. J. baron van Wijnbergen is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Nijmegen. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen, tot ingenieur der 2de kl. bjj de marine, den adspirant-ingenieur G. Turk; en te benoemen, totadspirant- ingenieur der marine, de hh. J. F. van Beek en 1). van Vliet, alsmede den opzigter van 's rijks kustverlichting en zeebakens te GoedereedeC. Gockoop, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking te ontslaan, en de waarneming dier betrekking tijdelijk op te dragen aan den heer mr. G. J. Goekoop. Het schroefstoomschip Sorstdijk, liggende te Hellevoetsluis, wordt buiten dienst gestelden de kapitein-luit. ter zee jhr. A C. van Ilaeften eervol van het bevel over dien bodem ontheven; terwijl het schroefstoom schip Schouwen, mede liggende te Hellevoetsluis, wordt in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee le kl. C. P. van der Star. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de voorzitter, mr. graaf van Bylandt, voorlezing laten doen van het kon. besluit, waarbij hij benoemd is tot voorzitter der kamer, waarna hij met eene toespraak tot de leden die betrekking aanvaardde. Hij drukte voorts zijn leedwezen uit over het afsterven van den heer Blankenheymlid der kamer, waarvan de ken nisgeving was ontvangenen stelde voor die mededeelmg met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Daartoe werd besloten. Een aantal ingeko men stukken, waaronder tvyee kon. besluiten, houdende het ontslag van het vorige en de benoeming van het tegenwoordige ministeriewerden voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd bepaald dat de troonrede beant woord zal worden met een adres van antwoord der kamer. Daarna had het trekken der afdeeüngen plaats. De voorzitter noodigde ten slotte de leden uit zich in de aldcelingen te vereenigen, ten einde de voorzitters en onder-voorzitters te kiezen en eene commissie te benoemen tot het ontwer pen van het adres ia antwoord op de troonrede.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1