De te Middelburg zitting hebbende commissie voor het examen lot het verkrijgen der bevoegdheid van hulp-apotheker heeft eene acte als zoodanig uitgereikt aan den heer J. 15. van Kalmthout, van Goes. 's GRAVENHAGE16 September. Door Z. M. zijn bevorderd tot commandeur der orde van den Nedcrl. Leeuw: de heer F. N. Nieuwenhuyzenvice-president van den raad van Ned. Indie; en de heer P. M. Vranckeu, bisschop van Colophon i. p. i., laast apostolisch vicaris en pastoor te Batavia, thans met verlof in Nederland. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. T. Lycklama a Nye- holt. geneesheer te Botterdam, tot het dragen der versierselen van ridder 4e kl. van de Kroon-orde met het Roode Kruis aan hel herinneringslint, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissen geschonken, en aan den heer C. R. Overhofl. directeur van de associatie-cassa te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Josephhem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Aan den heer mp. W. Wijnaendts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gorinchcmonder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, en als zoodanig is benoemd de heer A. Noorderbroekthans burgemeester der gemeente Medemblik, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. Door Z. M. is aan den heer m1'. L. J. Nepveu tol Ameyde, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als president der arrond.-reglbank te Gronin gen: voorts zijn benoemd: lot president der arrond.-reglbank te Groningen de heer mr. S. Tjaden fiusmann, thans regter in die regtbank; tol regtcr- plaatsvervanger in de arrond.-reglbank te Middelburg de heer mp. A. J van Eekelen. advocaat aldaar; tot griflier van het prov. geregtshof in Noordbra bant de heer jhp. mp. C. R. E. van Rijckevorselthans subst.-griffier bij ge meld geregtshof; tot griffier bij hel kanlongerest te Hillegersberg de heer mp. J. Meinesz Gz.advocaat te Schiedam: tot griffier bij het kantongeregt te Enkhuizen de heer mp. L. II de Vos tot Ncderveen Cappel, advocaat te 'sGravcnhage. Door Z. M. zijn benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het ka daster enz. te Breda, de heer J E. P. M. Pels Rijcken, thans ontvanger der registratie Ie Breda; te Tiel, de heer S 11. Rink, thans inspecteur der registratie 2de klasse; lot ontvanger der registratie te Helmond, de heer J. S. Hussem, thans te Grave; te Doesburg, de heer mp. P. J. Paets. thans te Tholen; te Heerlen, de heer P. J. Idema Greidanus, thans te Texel; te Groenlo, de heer G. J. A. Iluiskes, thans te Oirschot; te Oirschot, de heer Mp. K. L. van YVoeldcrentitans surnumerair,; tc Texelde heer S. W. Mid delkoop, idem. Aan den heer E. J. Haspels is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Wageningen. Door Z. M. zijn benoemd tot hoogleeraar in de faculteit van godge leerdheid aan de hoogeschool te Groningen de hh. dp. D. Chanlepie de la Saus- saye, pred. te Rotterdam, en dp. F. W. B. van Bell, pred. te Amsterdam. Aan den heer mp. J. Rau van Gameren is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collegie van curatoren der hoogeschool te Utrecht; voorts is ingetrokken de benoeming van dp. J. Bosscha Jp.te 's Hage, tot lid en vice-president der commissie gedurende e'én jaar belast met het afnemen der natuurkundige examens, erf als zoodanig benoemd dp. C. H. D. Buys Ballot, hoogleeraar te Utrecht. Tot schoolopziener in het 7C schooldistrict van Overijssel is benoemd de heer mp. A. G. A. Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, in de plaats van den heer mp. J. H. E. Meesters, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Door den minister van koloniën is de heer dr. P. Kok Ankersmit, 3' geneesheer, chef der mannen-afdeeling aan hel geneeskundig gesticht voor krankzinnigen Meerenberg, te Bloemendaal, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot arts voor de krankzinnigen-verplcging daar te lande. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie tot majoor: bij het le reg. den kapitein jhr. A. 15. ,1. Klcrckvan het reg. grenadiers en jagers; bij het 7e reg. den kapitein II. E. .1. Heimans. van het reg. grenadiers en jagers. De majoor F. A. H. Tergau. van het 4e bat. van het lp reg. infant., is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. De plegtige opening van de zitting der staten-generaal 1872/73 heeft heden plaats gehad. De heer inr. E. J. A. graaf van Bylandt, die den vnorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal bestemd voor de zittingen der tweede kamer vereenisd hebbent tegen half één ure de ver gadering, en laat een koninklijk besluit van 3 September jl.n». 12. hou dende zijne benoeming tot voorzitter van de eerste kamer, gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, bestaande uit 18 leden der beide kamers, die Z. M. den konina, bij HD. aankomst in hel gebouw der staten-generaal, ontvangen en in- en uitgeleide zal doen. De ministers, hoofden van ministeriële departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Z. M. de koning, die zich met de prinsen, op de in het programma voor de opening der vergadering omschreven wijze naar het gebouw der tweede kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl de prinsen naast HD. gezeten zijn, de volgende openingsrede: Mijne Heeben lil uw midden gekomen om uwe gewone vergadering te openen, waar deer lk dankbaar het voorregt F op het vele goede te mogen wijzen, dat: ons vaderland ten deel valt. Vriendschappelijke verslandhouding kenmerkt Onze betrekkingen met alle mogendheden. Wij verheugen Ons in een gezegenden oogst. De veestapel bleef van groole rampen bevrijd. De maatregelen, tot heslrj. ding der besmettelijke veeziekten genomenschijnen doel te treilen. De zeevisscherij ïdoeit. Vrije ontwikkeling van handel en nijverheid te bevorderen, blijft Mp streven. 's Lands geldmiddelen bevinden zich in niet ongunstigen toestand. De op brengst der belastingen nam ook weder in den loop van dit jaar aanmer kelijk toe. Uit de aan Uwe overweging eerlang te onderwerpen staatsbe- grooting, voor het volgende jaar, zal U blijken, dat de geraamde uitgaven, behalve die voor den verderen aanleg der Staatsspoorwegen, zonder buiten- gewone middelen kunnen worden bestreden. De Zee- en de Landmagt kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijn van hare verpliglingtn. In de Overzcesche bezittingen hebben zij Ons geza; met eere gehandhaafd. Zal echter het lener in staat wezen in tijden van gevaar zijne moeijelijkt taak waardig te vervullen, dan is hel noodig. dat zijne zamenslelling ei gehalte worden verbeterd. Voor dat doel zal in de eerste plaats Uwe mede werking tot wijziging der wet op de nationale militie worden ingeroepen. lil afwachting dat het stelsel van 's lands verdediging door veslingwerket Uwe goedkeuring verwerve, kan de uitvoering van die werken, omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil van gevoelen beslaat, met kracht worden voortgezet. Daartoe worden bij de begrooting middelen aangevraagd. De verandering der regterlijke iurigiing blijft aan Uwe overweging aanbe volen. Mag het gelukken dit gewigtig onderwerp tot beslissing te brengen, dan zal de hinderpaal, die zóólang elke omvangrijke hervorming van Om regtswezen heeft in den weg gestaan, zijn opgeruimd. Intusschen zullen enkele voordraglen. bestemd om op bepaalde punten verbeteringen in Onze wetboeken aan te brengen. U' worden aangeboden Tot uitbreiding van het kiesregt daar, waar het binnen te enge grenzen is beperkt, kan eerstdaags eene wetsvoordragt worden te gemoet gezien. Een nieuw ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs wordt voor bereid. In weerwil van plaatselijke rampen, veroorzaakt door aardbevingen ei overstroominsrenwas de algemeene toestand in Oost-Indië bevredigend. In meer dan één opzigt waren de uitkomsten van landbouwhandel ci nijverheid, zoowel voor de Inlanders als voor de Europesche ondernemers, gunstig. Ter verdere ontwikkeling van die bronnen van welvaart, is verbetering der middelen van gemeenschap eene dringende behoefte. Voorstellen zul len U worden gedaan om ondernemingen, welke in die behoefte voorzin kunnenvan staatswege te steunen. Aan de West-Indische bezittingen zal Onze belangstellende zorg wordei betoond, door krachtiger hulp bij bare pogingen om aan de moeijelijke staudighedeu. die zij te gemoet gaan, het hoofd le bieden. Vele en gewigtig zijn de belangen, die van de wetgevende magt voor ziening of nieuwe regeling wachten. Moge bet gemeen overleg lusschei Regering en Vertegenwoordiging tot eene afdoening leidendie, onder Hoo ger zegen, bet welzijn des Vaderlands bevorderlijk zij. lk verklaar de gewone zitting der Slaten-Gencraal geopend. Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met de prinsen, begeleid door de commissie de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijlt naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigdt zitting der kamers. Z. M. de koning werd heden bij de opening der zitting van de staten- generaal -vergezeld door HH. KK. 1111. den prins van Oranje, prins Hendrik en prins Frederik der Nederlanden. De ministers van oorlog en van koloniën zullen Donderdag aanst. geei gehoor verleenen. Gisteren en heden is in den Kon. Zoöl. Bot. tuin eene fraaije welge vulde tentoonstelling van pluimgedierte gehouden, waarbij ook tuing schappen en andere voorwerpen waren gevoegdwelke vele bezoekers Ml zich lokte. Door 59 inzenders waren 414 nommers ingezonden. Behaltt een groot aantal vogels van verschillende soorten, als daar zijn duiven hoenders enz.treft men op deze tentoonstelling ook aan eene verzamelin; vogels uit den vreemde, wier schitterende en prachtige vederentooi bijzonder lot beschouwing uitlokte. Door de leden van het vorstelijk huis, de Hollandsche maatschappij va landbouw en vele voorname stadgenooten zijn wederom bij deze gelegeulieü een aantal gouden,' verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles iiilge Ioofdom aan de bekroonden te worden uitgereikt. Bij gelegenheid van deze tentoonstelling zij uit eene deswege opgemaakt! statistiek vermeld, dal de handel in gevogelte en eijeren in de laatste jara toenemende is; dat b. v. uit Friesland vele eijeren naar Engeland, uit Li® burg naar Belgie of Duilschland worden gevoerd. In 1871 bedroeg, vo« zooveel de opgaven reiken in Nederland, het getal hoenders 1.856.189, kal koenen 12382. eenden 312.761, ganzen 27618 en zwanen 4054. GemïddéW over 1868/70 had men 1.814.345 boenders, dus in 1871 41844 meer. Voor de harddraverij met paard en chais, welke ter gelegenheid van* tentoonstelling van landbouw, op Zaturdag 28 September, in de groolt oprijlaan van het Ilaagsche boseh zal plaats hebben, wordt van wegeb gemeentebestuur als eereprijs uitgeloofd: een zilveren koffij- en thee-servte Zij die daaraan wenschen deel te nemenzijn verzocht daarvan vóór 27 Se|> tember aanst. aan het gemeentebestuur kennis te geven. BUITENLAÏSDSCllG BEKIGTEN. liEfiELAIB. LONDEN, 15 September. Volgens berigt uil Genève heeft in de Zaturdag gehouden zittingB het scheidsgeregt de heer Sclopis de uitspraak voorgelezen, waarbij 4 schadevergoeding, door Engeland aan Amerika te betalen, op 15 miHi*1 en 500 duizend dollars in goud bepaald wordt. De heer Cockburn wei| te teeltenen en gaf daarvan opheldering. Er zijn 22 kanonschoten gel* ter eere van het welslagen der conferentie. ha bo opl ver vei der aar den De gen de raat mak tijd' er l zekt circi tot allee aan den in vi plaai den weg' word bijzo zullet bewij bloed vrien bliek lieer die di laten vreest is er systce ten gi op he bisten tegen congn deeld van presid houdii inwen nu vai in Eui zetel ouden Met a aartsbi I*. iederei welke exame wordei 2». sche g eene s 3». boort 4». verbied schaft Wij men di praal t alle m waren, ben zi verplig bezittei alle m ginselei De s van tv

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2