li:ans( hi: courant. 187*2. N*. 220. DINGSDAG 17 SEPTEMBER. BINNEN LANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &V0GLER Expeditie-Kantoor van AdvertentiSn 16 HamburgLuheckFrankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV". 43 blad 43) der Handelingen tan den Gemeenteraad. LEIDEN, 16 September. Onze stadgenoot, de heer C. C. van der Iloek, mogt gisteren eene voor hem en zijne betrekkingen gewigtige herinnering vieren. Het was op dien dag 50 jaren geleden dat hij zijne boekhandelaars-affaire alhier opende. Hij mogt zijne zaak allengskens in bloei zien toenemen en zich in toene mende mate met het vertrouwen zijner stadgenooten zien vereerd, zoodat hij die zaak een aantal jaren geledenals goed gevestigd en in bloeijcnden toestand, aan zijne beide zonen kon overdragen, die haar thans op den zelfden voet onder de firma Gebroeders van der Hoek voortzetten, en zich in dezelfde hoogachting mogen verheugendie hun vader door zijne alge meen erkende naauwgezetheid en soliditeit mogt verwerven. Ofschoon hij reeds ver in jaren is gevorderdwenschen wij dat de geachte man nog eenigen tijd het genot zijner ruste en ook de voldoening van den voortdurenden bloei der door hem gevestigde zaak moge smaken. Woensdag avond zal in het kerkgebouw der Evang. Luthersche ge meente alhier eene orgelbespeling plaats hebben door B. van der Kaa, voor malig kweekeling van het blinden-instituut te Amsterdam. Naar het oordeel van bevoegden, is de man op verschillende plaatsen met succès opgetreden, en zij in ons midden, die gaarne bereid zijn het treurige levenspad van onge- lukkigen te verhelderen, zullen ook aan dezen blinde en daarenboven ge brekkige hunne ondersteuning niet onthouden. Met voldoening zagen wij reeds dat hem die reeds van vele zijden is verzekerd. Op de gisteren en heden te 's Hage gehouden tentoonstelling van pluimgedierte enz., is voor de belangrijkste inzending van volières, kooijen, gereedschappen voor vogelteelt, eet- en drinkbakken, vlechtwerk enz., de eerste prijs-medailie weder toegekend aan de firma Valk en C®. te Lochem. Er waren voor die rubriek 10 inzenders. 's Lands middelen over de acht eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 52,628,075.21 zijnde f 3,401,237.38 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1871. De raming bedroeg 49,562,886.40. De begrooling van Ncderlandsch Indië voor het dienstjaar 1873 is rondgedeeld. Bij zijn optreden vond de tegenwoordige minister van kolo niën de ontwerpen dier bcgrooting nagenoeg gereed en hij heeft in die ont werpen slechts enkele wijzigingen gebragt. Sedert de indiening der be grooting voor 1872 verkeert men omtrent de uilkomsten van vorige diensten nog sleeds in onzekerheid. De begrooting wijst aan de volgende eindcijfers van uitgaven: in Indië 89,857,561 en in Nederland 17.109,649, totaal ƒ104.967,210, tegenover eene raming van middelen en inkomsten: in Indië ten bedrage van ƒ73,582,496, en in Nederland ƒ41,709,489, totaal ƒ115,291,985, zoodat voor bijdragen aan 's rijks schatkist kan worden bestemd ƒ10,324,775. Vergeleken met 1872, is de raming ƒ4.410,737 minder dan dal jaar. Gisteren en heden zijn de miliciens der ligtingen van 1868 en 1869, die gedurende 4 weken onder de wapenen waren geroepen, met onbepaald verlof naar huune haardsteden vertrokken. liet derde congres van bestuurders en voorstanders der volksvoordrag- ten in Nederland is uitgesteld tot het volgende jaar. De heer II. Loos, aarts-bisschop van de oud-roomsch kath. clerezie van Utrecht, zal zich met dr. van Vlooten, kanunnik van het kapittel te Amersfoortden 26co dezer naar het congres van oud-katholieken te Keulen begeven. Het is voor niemand een geheimdat vele van de prachtige schil derijen (oudeknnsl), die op het raadhuis te Amsterdam aanwezig zijn, door langdurige verwaarloozing of gemis aan de noodige zorg, niet in dien staat verkeeren, waarin zij op het voordeeligsl uitkomen, ja dat zelfs eenige in een'treurigen toestand zijn. De tegenwoordige secretaris van Amsterdam de heer de Ncufville, beeft zich het lot dier schilderijen aangetrokken en zich jegens de kunst in de eerste plaats, jegens de stad in de tweede, zeer verdienstelijk gemaakt, door de restauratie van de werken der oude meesters aan een bekwame hand op te dragen. De Backers, een de Kcy- zcr, een van der Helst en andere hebben reeds dc gewenschte verfrissching ondergaan. Anderen zijn aan dc beurt. AmstC Zeer stellig kunnen wij verzekeren, meldt deH.C., dat het berigt, als of in de vorige week in Noord-Holland, met name te Helder en te Wierin- gerwaard, valsche bankbilletten van 25, waaraan onder anderen het wa termerk ontbrak, zijn aangehouden, geheel onwaar is. Wel bestaan er bank billetten van de genoemde waarde onder dagteekening o. a van Februarij jl. uitgegeven, waarvan het papier iets dunner is dan dat van andere partijen, en van welke de watermerken minder duidelijk zijn, doch aan de echtheid van deze stukken valt niet te twijfelen. Voor het prov. geregtshot in Noordholland zulfen morgen teregtstaan. J. Slok, van beroep slagter, en J. H. Kaspers, van beroep goud- en zilver kashouder, beiden woonachtig te Edam, beschuldigd van moedwillige brand stichting in een gebouw, dat geheel is afgebrand, waarbij gevaar voor menscbenlcvens te voorzien was. Volgens de acte van beschuldiging zou de brand gesticht zijn in het gebouw bewoond door den tweeden beschuldigde, wiens inboedel en koopwaren verzekerd waren bij de Maagdenburger Brand verzekering-maatschappij voor een bedrag van ƒ11000. Dit zou zjjn ge schied door den eerste beschuldigde, door een geldelijke belooning daartoe overgehaald door den tweede beschuldigde, die, volgens verklaringen van getuigengroote verteringen en misbruik van sterken drank maakte en in behoeftige omstandigheden scheen te verkeeren, althans geen handel meer dreef, zijne koopwaren nu en dan verpandde, en niet meer uitstalde Wij ders zou hjj vroeger hebben te kennen gegeven zijn boedel in brand te wil len steken en een ander persoon tot het volvoeren van dat feit hebben trachten over te halen. Te Enschedé blijven de 500 werklieden van de stoomweverij der firma van Heek en C°. in werkstaking volharden. Zij loopen rond, maar onder scheiden zich tot heden door een ordelijk en rustig gedrag. Een detache ment van 25 huzaren ligt aldaar in kwartier en ook de schutterij komt des avonds onder de wapenen, om de rust te handhaven. Te Vriezenveen is het thans rustig; de meeste arbeiders zijn weder aan het werk gegaan. De fabrikanten te Hengelo hebben een adres aan den minister van binnenlandsche zaken opgezonden, waarin zij zich beklagen over de aan hunne gemeente plotseling en ongevraagd opgelegde inkwartiering van onge veer 100 huzaren, en verzoeken zoo spoedig mogelijk die inkwartiering ongedaan te maken en de huzaren te verleggen naar die gemeenten waar zij noodig zijn. Het kan toch, zeggen adressanten, niet billijk geacht wor den, dat Hengelo, waar tot heden geene enkele wanordelijkheid is voorge vallen, van den aard als er in sommige der omliggende gemeenten gepleegd zijn, nu ter wille en ten gunste dier gemeenten bezwaard worde met den drukkenden last eener inkwartiering; te drukkender voor eene gemeente, klein als Hengelo en met weinig gegoede burgerijdie niet onverschillig dragen kan wat inkwartiering meer kost dan er van rijkswege voor gerestitueerd wordt. Wij achten deze inkwartiering ook een onvoorzigtigen maatregel. I Wij mogen dc loffelijke verklaring afleggen, dat onze arbeiders zich lot op den hnidigen dag ais rustige, fatsoenlijke en degelijke lieden gedragen lieb- j ben, bezield met een goeden geest en vertrouwende op de belangstelling van hunne arbeidgevers in hun lot; zoodat door deze inkwartiering een ge voel van wantrouwen zal opgewekt worden, dat niet anders dan nadeelig werken kan. De evangelische maatschappij heeft den li"1'» dezer hare twintigste algemecne vergadering te Groningen gehouden. Des avonds te voren hield dr. II. (lortpred. te Harlingenin de Martinikerk eene opwekkingsrede. Eenige voorstellen tot verandering van enkele bepalingen in het reglement werden na ernstige overweging ter zijde gelegd. Door prof. Hofstede de Groot werd voorgesteld, om de Bul, waarbij Paus Clemens XIV vóór onge veer honderd jaren de Jezuitenorde als verderfelijk voor staat en kerk heeft opgeheven, opnieuw in den oorspronkelijken Iatijnschen tekst uittegc- ven, aan de invloedrijkste mannen daarvan een exemplaar te zendenen zooveel mogelijk vertalingen van, deze Bul in alle europesche talen uit te lokken. Dit voorstel vond algeineene bijval. Een voorstel, om zich in betrekking te stellen met het onder de Waldenzen beslaand genootschap tot evangelisatie van Italië, werd met algemeenen sternoten aangenomen. Eindelijk werd nog de vraag behandeld: Is het feit, dat de Oud-Katholieken in Bcijeren en elders zich aansluiten aan de bisschoppelijke Clerezv van Nederland al of niet gunstig voor de hervorming van de roomsche kerk

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1