eerste agent der wereld, en als we geld hebben, dan hebben wc ook de policie, dan zijn we heer en meester. Als de eigenaars niet te vreden zijn, zetten we hen nog aan de deur bovendien. Ja ik weet wel dat hier lui zijn die ons komen afluisteren maar we zullen ons niet generen. Wij heb ben de Commune lief, wij verdedigen haar. Gecne van hare daden of zij wordt door ons onderschreven. Burger Dupont hield een lofrede op den algemeenen raad en verheugde er zich in, dat hem uitbreiding van magt was gegeven. Er moest kracht en eenheid van leiding zijn en daarom was het goed dat burger Bakounine, de Rus, was uitgeworpen, omdat hij in Spanje en in Zwitserland verdeeldheid had trachten te zaaijen en een anderen bond had willen oprigten. «Tegen de kanonnen van onze vijanden moeten wij sterk zijn," zeide hij. Burger Kühner sloeg een toast op de Internationale en eindelijk nam bur ger van der Hout het woordom Ie zeggen dat het verslag van het ver handelde op het congres weldra verkrijgbaar zou zijn; dat hij en Gerhard overstemd waren geworden want dat zij tegen meerdere uitbreiding van de magt van den algemeenen raad en ook tegen zijne verlegging naar New- York waren geweest; dat hij evenwel nu hoopte van den nieuwen raad, dat hij even goed zou werken als de oude 8 jaren gewerkt had. De Com- nmne en hare helden waren wel is waar overwonnen, maar slechts tijdelijk; het Nederlandsche volk was wel bedaard, maar hel zou toonen als een brieschende leeuw te kunnen ontwaken, gelijk het reeds 80 achtereenvol gende jaren had gestreden tegen liet geweld en de onderdrukkingdat in Nederland belangrijke gebeurtenissen op lil warenenz. enz. Burger Gerhard, die vermoeid zeide te zijn. en geloofde te weten dat ook de meeste gedelegeerden ten gevolge van de aanhoudende inspanning der laatste dagen vermoeid warenmeende hierop de meeste dienst te bewijzen door de vergadering te sluiten. Men cischte toen een vrijheidslied en burger van der Hout zong cenige coupletten van de Marseillaise, waarbij de internationalisten in koor invielen. Te Dieren werd in de vorige week aan een paard, toebehoorendcaan den voerman Harmsen, een steek in de borst loegebragt; Maandag nacht werd de kap van eene tilbury, sedert eenige dagen geheel vernieuwd, met een mes aan stukken gesneden en werden aan twee geilenbehoorende aan den instiluteur de Jongh aldaar, de koppen afgesneden. De dader is niet ontdekt. In de legerplaats te Milligen had Zondag 11. na de godsdienstoefening de gewone parade niet plaats. In plaats daarvan een strijd te paard, waar aan ruim 100 ruiters der cavalerie en artillerie hebben deel genomen. Per regiment was voor de onderolticieren als le prijs een gouden en als 2e prijs een zilveren horlogie bestemd; voor de korporaals en manschappen een zil veren horlogie als le en een met zilver gemonteerde sigarenkoker als 2e prijs. Als hindernissen waren aanwezig eene sloot en een aarden wal. De sloot was de grootste hindernis. Bij den len ren kwamen 2 paarden zonder ruiter aan het doel; bij den 3,n viel een onderofficier, door den sprong over den wal, van het paard, bekwam een hoofdwond en had. zich aau de len denen bezeerd. De gekwetste stond op, ging eenige passen, doch viel be wusteloos neder en werd naar de ambulauce vervoerd. Over de sloot springende bij de 5e partij is een ander onderofficier gevallen en heeft zich zóó ernstig bezeerddat men meendedat hij den hals gebroken hadhij is echter niet dood en verkeert zelfs buiten gevaar. Een ander werd door zijn eigen paard aan het lijf bezeerd, ook bij het over de sloot springen, en bekwam van een ander paard een hoefslag tegen het hoofdging voort en viel kort daarop neder. Bij den laatsten ren geraakte een der paardenbij den sprong over den wal, builen de rigting der baan en reed den kapitein Thijssen, van het 2' reg. inf., ten onderste boven, ten gevolge waarvan hij per zie kenwagen naar de ambulance werd gebragt. Door den gemeenteraad van Enschedé is bekrachtigd de door den bur- semeester uitgevaardigde verordening op de zamenscholingen en volksoptog- ten. Verder is besloten aan burg. en weth.tol dekking der kosten van de aangewende en nog aan te wenden middelen ter beteugeling van den verderen voortgang der in de laatste dagen in deze gemeente plaats ge had hebbende ongeregeldheden, een onbepaald crediet te verleenen. Voorts heeft de raad besloten, bij de regering te ondersteunen de pogingen, door den procureur-generaal bij het hof van Overijssel aangewend om eene per manente militaire bezetting in Twenlhe le verkrijgen en wel te Hengelo, ter sterkte van 150 a 200 huzaren. Men meldt uit Leeuwarden: Zaturdag had hier een ongeluk plaats, dal gelukkig gecne ernstige gevolgen heeft gehad. Door liet breken van een tros is, naar men zegt. een der ijzeren pijlers voor de nieuwe brug over de stadsgracht nabij het Vliet van eene nog al aanzienlijke hoogte in het water gestort en gebreken. Geen der werklieden heeft daarbij eenig letsel bekomen. liet vertrek van de troepen uit het kamp van Milligen nl. het gedeelte van het hier garnizoen houdende le reg. infanterie, is, naar men verneemt, als volgt: de staf en het 3e bataillon op den IS"1'», het 4' bataillon op den ]4'l", dezer, telkens omstreeks 12 ure met een extra-trein van Nunspeet. Te 's Ilertogenbosch werden, naar men aan de IV. H. C. meldt, in den laalslen tijd onderscheidene ingezetenen des nachts verontrust door het gelui hunner huisschellen en des morgens bevond men dat de meeste knop pen waren verdwenen. De daders hieven lang onbekend, maar liepen ein delijk in den val, toen zij door den commissaris van policie op heelerdaad aan zijne eigen woning op die straatschenderij betrapt werden. Het waren twee officieren van het leger, die gepakt en in de doos gestopt werden. Te Maastricht zal bij gelegenheid van de kermis door de sociëteit Momus, welke dit jaar haar 3 maal U-jarig beslaan viert, een groote oplogt gehouden wordenvoorstellende de vijf werelddeelen geleid wordende door de zotheid. Eene tentoonstelling van het landbouwkundig genootschap, lakkeltogt door de gangen van den St. Pietersberg, bals, concerten en vuur werk doen een groot aantal bezoekers verwachten. Eene uitdeeling van 3 maal 1100 brooden is door de sociëteit Momus voor de armen als kermis vreugd bestemd, alsmede volksfeesten, beslaande in mastklimmen, ring steken enz. 's GRAVENHAGE, 10 September. Z M. heeft vergunning verleend aan den kapitein J. B. H. van Roijen, van het 8f reg. infanterie, tot het dragen der versierselen van ridder der Italiaansche Kroonorde, hem door den koning van Italiè geschonken. Aan den heer A. F. van der Loefï is, op zijn verzoek, eervol ontsla; verleend als ontvanger der directe belastingen te Noordwelle c. a. De rijkstelegraaphkantoorhouder en brievengaarder te Egmond aan Zee F. J. Gentis is, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen enI weder als rijkstelegraaphklerk in dienst gesteld. In de genoemde betrek, king te Egmond aan Zee is benoemd 11. W. J. G. Stroolman geagreeerf klerk ten postkantore te Appingadam. Z. M. heeft goedgevonden den lc° luit. YV. F. G. L. van Son, van hg reg. grenadiers en jagers, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen uit de militaire dienst, onder toekenning van den rang van kapitein en mei vergunning om de activileits-uniform te blijven dragen. De le luit. der artillerie op non-activiteit J. Sluiter is weder bij het 1' reg. vesting-artillerie in activiteit gesteld. Aan het depart, van oorlog is heden aanbesteed de levering van hel voor de dienst van het jaar 1873 bij de landmagt benoodigd ordinair-, onderofficiers- en uitmonslcringslaken. Voor deze besteding waren 14 bil- letten ingekomen: als van II Tilburgsche en 2 Leidsche fabriekanten c» van een fabriekant uil Geldorp. Den uitslag kunnen wij evenwel niet mede- deelen, ten gevolge van de uitgebreidheid der percelen, waarin de leverinr is verdeeld. Van wege het depart, van oorlog zal aan belanghebbenden worden kenbaar gemaakt wieu de levering is toegewezen. De directeur van hel gemeentcbadhuis, de lieer J. F. Dierx, is gislerei namiddag overleden. UUIÏLA LANDSCiK I?KiIY\ L ENGELAND. LONDEN9 September. Door lord Kinnairth. lid van het Britseh parlement, is prins von Bis marck een adres aangeboden, voorzien van een groot aantal handteekenin- gen. onder anderen van Engelsche bisschoppen, vele leden van het parle ment en van den hoogen adel. In dit stuk brengen zij hulde aan prinsvoi Bismarckwegens zijn geduldbeleid en volharding in den strijd tegen hel ultramontaiiisme. - Laatstleden Zaturdag morgen heeft te Hotinslow eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad in de buskruidfabriek van de hli. Curtis en Harwaj De ontsteltenis was algemeen, want er waren niet minder dan 40 a 51) vaten buskruid aanwezig in de werkplaatswaar de ontploffing plaats haf. Het vuur deelde zich spoedig aan de verschillende werkplaatsen mede, ca slechts met de grootste moeite gelukte het de vlammen te bedwingen. Bij1 deze ramp zijn vier werklieden omgekomen en wordt aan het behoud Ta» nog een persoon gewanhoopt. Op het oogenblik dat de ontploffing plaali hadwaren slechts weinige personen in de verschillende werkplaatsen aan wezig; men zou anders nog groot er verlies van menschenleTens te betreu ren hebben. FRANKRiJ K. Uit Versailles wordt aan de dgence /Invan medegedeeld dat de minis ter van financiën met een der hoofdambtenaren van zijn departement naar Trouville vertrokken was om door den president der republiek te worden gehoord over den toestand der financiën en de opbrengst der. belastingen. De heer Fournier, de Fransche gezant te Rome, werd te Versailles verwacht om aan de regering belangrijke mededeelingen te doen. De inkomsten der stad Parijs hebben in de eerste zes maanden van 1872 ongeveer tien millioen fr. minder opgebragt dan de raming. Aan het Journ. des Déb wordt uit Konstantinopel gemeld dat de grootvizier, overtuigd van de noodzakelijkheid van aanzienlijke bezuinigin gen in de staatsdiensthet voorbeeld gegeven heeft door zijne eigene bezol diging welke vroeger 4000 Turksche ponden, omstreeks 90000 frs. per maand bedroeg tot 750 Turksche ponden, ongeveer 17000 frs. per maanf, te verminderen. 1» BJI TT S C Ik L, A W1». De keizer van Rusland vertrekt Donderdag met de beide grootvorsten. Te gelijkertijd vertrekt ook keizer Wilhelm uit Berlijn, ten einde Z. M. lol Marienburg uitgeleide te doen. De keizer van Rusland reist terstond naar Livadia. Het vertrek van keizer Frans Joseph blijft op Woensdag bepaald De Duilsche stoomvaartmaatschappij, te Hamburg gevestigd, maakt bekend dat zij alle noodige schikkingen heeft gemaakt voor eene geregelde dienst naar het oosten. Iedere maand zal er een stoomschip vertrekken via het Suezkanaal naar Penang, Singapore, Hongkong en Shanghai, tw wjjl tevens goederen zullen' worden geladen voor Batavia, Soerabaya, San» rang, Padang, Macasser, Manilla, Saigon, Nagasaki en Yokohama. D' vrachten zullen aanzienlijk worden verminderd. Uil Stettin meldt men dat het Mariënwoud voor een groot gedeelte door brand is verwoest. Aan de vereenigde krachten der bewoners van ft omliggende plaatsen is het. na ongehoorde inspanning, gelukt den voort gang der vlammen te stuiten. De loegebragte schade is echter zeer aan zienlijk want de oppervlakte van het verbrande gedeelte van het woiil heeft eene lengte van 10. bij eene breedte van ongeveer 3% kilom. ft" belangrijk gedeelte van het vernielde bosch bestond uit prachtig geboomte Men vermoedt dat kwaadwilligheid de aanleiding geweest is. OOSTENRIJK. De berigten, welke verzekerden dat er een stortvloed van Jezuïten ui' Duitschland hel Oostenrijksche rijk was komen ovcrstrcomen, wordt doorf»

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2