hals gehaald, dat zijne glazen ingeworpen zijn, en hij niet anders dan tus- sehen 4 a 5 politieagenten kon uitgaan. 'sGRAVENHAGE, 9 September. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch is benoemd de heer jhr. tn'. J. L. E. 51. de Kuyper, advocaat aldaar, en tot plaatsvervangend kantonregter te Oldeberkoop de heer J, van der Laan, ontvanger der registratie aldaar. Aan den heer W. A. Evertz isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Heerenveen. Tol commies der posterijen zijn benoemd: van de 2e kl. de heeren J. A. J. van der Sehaaff en J. A. A. Kuiler, thans van de 3e kl.; van de 3' kl.de heer G. IJssel de Schepper, thans surnumerair. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair der registratie en domeinenII. Esserte Lemmer; 1. Westra. te Hoorn; A. Moll, te Arnhem; .1. Hoeflakc, te llede; B. 51. 51oorrecs te ZaltbommelF. H. van Wijngaard, te 51edembtik; N. W.Swijghuiscn Reigersberg, Ie Grave, en G. D. L. Graaf land, te 51aastrieht. Z. 51. de koning wordt aanstaanden Vrijdag uit Zwitserland alhier terug verwacht. Z. K. 11. prins Frederik heeft zich dezen ochtend, via Utrecht—'s Bosch, naar Aken begeven. De tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal op Zaturdag 14 dezer, des namiddags ten 2 ure, door den minister van binnenlandsche zakenin naam des koningsworden gesloten. De arrondissements-regtbank alhier heeft bij vonnis van heden den apothekersbediende Blom schuldig verklaard aan diefstal van sulphas chini- cus uit de apotheek van de inrigting tot Nut van 't Algemeen en hem ver oordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstrafterwijl den medepligtige Ubach, die het gestolene verkocht, twee jaren gewone gevangenisstraf is opgelegd. Zaturdag avond werd voor het laatst eene zitting gehouden van het congres der Internationale. De voorzitter deelde mede dat in geheime zitting besloten was, dat de algemeeue raad voor 1872/73 zijn zetel zal hebben te Ne-v-York en bestaan zal uit de burgers: Cavenard, St. Glair, Lovel, Laveil, Bertrand, Bolte, Dereure, l'ayen, Noir en Karl. Die algemeeue raad zal tevens de bevoegdheid hebben zich drie leden toe te voegendie in Noord-Amerika woonachtig zijn. Voorts is beslotendat het volgende congres in Zwitserland zal plaats hebben en de algemeene raad het regt zal hebben de stad aan te wijzen waar het zal worden gehouden. Vervolgens werd door den burger Longuet tegengesproken wat door het Vaderland was gemeld als in het algemeen rapport te hebben gestaan, namelijk dat Bismarck was de »mouchard en chef" in Duitschland. In het verslag staat niet Bismarckmaar de prefect van policie Stiebel. Voorts was niet in dat algemeen verslag gezegd, dat Jules Favre was een ellendig minister, maar dat hij was een te zwak minister, die ten slotte zich zeer goed bevonden heeft bij de godsdienst, de familie en den eigendom. Burger Dave geeft te kennen, dat besloten is dezen avond eene openbare bijeenkomst te houden, ten einde nader aan te wijzen, welke de beginselen en het doel zijn van de Internationale. Hij treedt daartoe in eene zeer uit voerige uiteenzetting van hetgeen sedert 1865 tot nog toe over de Interna tionale is gesproken en geschreven. Over het geheel zijn doorgaans die be ginselen en dat doel kwalijk begrepen en verkeerd beoordeeld, ja ten eene- male miskend en ten onregte veroordeeld. Al dadelijk is het verwijt onwaar en onregtvaardig, als zoude de Internationale zijn een ongeluk voor het volk. De groote font lag daarin, dat de staats-omwentelingendie plaats hadden, meerendeels geen regtvaardigen grondslag hadden. Inzonderheid van 1789 af, tijdens de groote Fransche revolutie tot nu toe, is steeds het volk genoegzaam in denzelfdcn toestand gebleven als te voren en was het bij de verschillende rcvolutiëu, die elkander opvolgden, slechts te doen om den eenen persoon te stellen in de plaats van den anderen. Steeds betrof het een eigenbelang van enkelen teil koste van het volken de leiders toonden in geen geval de behoeften van het volk te kennen, wisten niet wat er in het volk omging. Het volk bleef zwoegen en zwceten, ten bate van de meer bevoorregten. De spreker doorloopt tot staving van die stelling de verschillende gebeurtenissen, en betrekking hebbende tot de revolutie van 1848 en tot het 18-jarig daarop gevolgd keizerrijk en daarna. 51eer en meer werd er alzoo behoefte aan gevoeld het volk de arbeidende klasse een beter lot te verzekeren. Dat is het wat zich bepaald de Internationale ten doel heeft gesteld. Zij wil dat doel trachten te bereiken niet langs den weg der politiek, maar op economisch terrein, door herziening der werkuren, en verhooging van het loon, opdat de arbeider, waaraan de werkgever en de geheele maatschappij zooveel verschuldigd is, beter in zijne eerste levensbe hoeften kunne voorzien, liet is der Internationale niet te doen, gelijk het door hare vijanden wordt voorgesteldom aan de werkliéden oppergezag toe te kennen. 51aar is de werkman tot nog toe niel gekend en geëerd, zooals het hem toekwam, de Internationale is er op Hit hem zoodanige vrijheid te verzeke ren, dat hij even als ieder ander worde gekend en geëerd. Daarom is het wciiscbelijkdat de werklieden uit de verschillende rijken zich verbroede ren, en zich omtrent hun gemeenschappelijk belang verstaan, en zich alzoo in sectiën vcrdeelen, ten einde, met inachtneming van de bijzondere omstan digheden in ieder landhet algemeene doel te verwezenlijken. De werksta kingen maken overigens niet zelve het doel uit, maar zijn alleen, waar het vereischt wordt, het middel ter verwezenlijking aan het doel. Deze en andere beschouwingen, verduidelijkt door voorbeelden uit het dagelijksch leven, en met de geschiedkundige feiten in verband gebragl, werden met levendige toejuichingen begroet. Burger van der Hout zet zijne meening over den arbeid en de arbeiders uiteen. Hij zegt dal er verrotting is in de geheele maatschappij, en dat het kwaad zeer diep zit. Hij doet uitkomen dat de Internationale dat kwaad wil tegengaandat alle afgevaardigdenhoe ook verdeeldhet hierin eens zijn: dat de werklieden der geheele wereld zuchten onder het juk der kapi talisten en der bezitters en dat op de werklieden met minachting wordt nedergezien. Hij gaat de middelen na die dienen kunnen om dat doel te berei ken. Werkstakingen b. v. Daarvan rilt hij; hij zegt dat werkstakingen zijn ten nadeele van allen, maatschappij, werkman, industrieel. Het cenige mid del dat hij goed acht is de coöperatie, waarvan de goede uitkomsten o.a. nu reeds te Amsterdam bij de Bakkersvereeniging zigtbaar zijn. Hij keurt het geweld af. Hij raadt alle werklieden aan de beginselen der Internatio nale na te gaan en dan zullen zij moeten erkennen zich niet te behoeven te schamen er toe tc belmoren. De Nederlandsche werklieden hebben een ander karakter dan andere volken. Hun karaktertrek is voorzigtigheid en zij welen dat, zoo wij strijd willen legen de kapitalisten, het niet de vraag is of wij zullen inbreken, maar dat wij alleen liet kapitaal, dat door de domheid onzer vaderen in andere handen is overgegaan, in onze zakken willen doen vloeijen. Hij hoopt dat bij een volgend congres de Ned. werkman zoover zal geko men zijn Fransch te verstaan en dankt allen die medegewerkt hebben aan het congres gastvrijheid te verleenen. Burger van der Abeele spreekt iu gelijken zin het publiek aan en waar schuwt tegen het geschrijf en de beschuldigingen legen de Internationale. Burger Brit me eindelijk gaf eene aanschouwelijke voorstelling van de wan verhouding tusschen vraag en aanbodwerkman en werkgever en deed uit komen de behoefte aan meerdere aansluiting ook van die klassen die zeer karig beloond wordenen die thans niet genoeg erkend wordenals b. v. brievenbestellers, spoorwegconducteurs, policieagenten. De zitting werd daarop geslotennadat de voorzitter medegedeeld had dat er morgen te Amsterdam door de afgevaardigden op het congres een groote meeting zal worden gehouden. Het congres is hiermede geëindigd. BUIT EN L A N DSC II li BI£HI(>Ui\. De kardinaal Cullen, ven openbaar gemaakt, heid zijne geestelijken met de levensmiddelen ■SBTGELiAar]». LONDEN, 8 September, primaat van Ierland, heeft een herderlijk schrij- waarin hij met het oog op de slechte weersgesteld- verzoekt hunne parochianen aan te bevelen zuinig te zijn, opdat zij in geval van hongersnood niet van alles ontbloot zouden wezen. Tevens is een door den Paus aan de Ier- sehe katholieken gerigt schrijven openbaar gemaaktwaarin Z. H. zijn dank betuigt voor eene som van 2000 welke in het aartsbisdom Dublin te zijnen behoeve was bijeen gebragt. Z. II. brengt in dezen brief hulde aan het onverzettelijke geloof en aan de voortdurende mildheid der Ieren. Van de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld dat in de Nieuwe Rush een diamant van 166 karaten gevonden is. De Diamond News van 20 Julij meldt, dat zekere heer Bottia een diamant van 204 karaten, de grootste nog in Zuid-Afrika gevonden steen, op Dutoitspan heeft opgedolven. Een correspondent van de Friend zeet. dat de steen 240 karaten weegt. Het getal sleenen van 30, 20 en minder karaten is ook weder aanzienlijker. Te Port Elizabeth zijn in publieke veiling verkocht 3906 diamanten, wegende 7105 karaten. Over het geheel betere steenen dan in den lalcren lijd; de prijzen waren zeer bevredigend. Voor het overige blijven de tijdingen van de diamantvelden altijd minder gunstig dan vroeger, wat de aldaar heer- schende veiligheid van personen en goederen betreft. F It 1V li It VJ ït. Den 22s,tD September zal de helft der Dnitsche bezettingstroepen de departementen der Marne en Hanle-Marne ontruimen. Een groot gedeelte van het maleriëel der artillerie is reeds naar Epernay gevoerd, om aldaar tijdelijk te verblijven. In het einde der volgende week zou het grootste gedeelte der bezettingstroepen in hel kamp van Chdlons bijeenkomen, van waar het terstond, zonder in de tegenwoordige garnizoensplaatsen terug te keeren, de departementen verlaten zou. Te Chalons zijn, behalve het Dnitsche garnizoen, nog ingekwartierd 89 officieren2303 onderofficieren en soldaten en 471 paarden. De maire zeide, toen hij dit bekend maakte, »dat hij rekende op de hulp zijner mede burgers, en van deze verwachtte dat zij dezen laatslen last zouden dragen met de zelfverloochening en vaderlandsliefde, van welke zij sedert twee jaren zoo vele bewijzen gegeven hebben." Volgens le Temps is het gerucht allezins gegrond, dal de regerir besloten heeft, den kolonel Stoffel, den bekenden militairen attaché bjj de Fransche ambassade te Berlijn, op pensioen te stellen: omdat hij debt' staande reglementen overtreden.heeft door het uitgeven van geschriften zon- der magtiging van den minister van oorlog, en omdat hij de hem deswege ge- dane gisping op eene onvoegzame wijze beantwoord heeft. Het beruchte geding legen den Jezuït Dufour d'Astrafford en de burg gravin van Valmont heeft den 3den September te Brest een aanvang geno men. Beiden worden vervolgd wegens openbaar vergrijp tegen de zeden een spoorwegwaggon. De hooldconducleiir van den trein tusschen Lorieni en Brest maakte een proces-verbaal tegen de schuldigen op, zoodra hij11 Lorient was aangekomen. Toen het geval bekend werdvonden er te Breit ongeregeldheden plaats, en het Jezuïtenklooster ware geplunderd geworden indien de militaire magt niet tusschen beide gekomen ware. De opgewon denheid van het publiek werd vooral veroorzaakt door het gerucht, datM openbaar ministerie geen verder gevolg aan de zaak dacht te geven, en i' agitatie bedaarde eerst toen de maire bij proclamatie bekend had gemt dat eene vervolging zou plaats vinden, indien daarvoor termen aanwen- mogteu zijn. Het proces nam den 3Je» een aanvang. De toevloed t e< 3,1 bi ge «e de be is 'ijl kei vai zie por mil Bisi trei slot zij Dit 1 1 3: 61 7l 78 96 99' 100 137, 15h 1551

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2