BUITEN LANDSC11E BERIGTEN. I" PEK TELEGRAAF. 's GRAVENI1AGEG September. boor Z. M. is de rijksbestierder van Djokjokarla. Itadcn Adipati banoe Redjo. benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Als controleurs der directe belastingen zjjn verplaatst: naar Middelburg de beer F. G. van Delden, thans te Alphen: naar Zalt-Bommel de heer H. A. Toe Water, thans te Coevorden. Een aantal hulponderwijzers, der eerste, tweede en derde klasse aan de gemeentescholen alhier, heelt zich bij adres aan den gemeenteraad ge wend. om. met het oog op de duurte der levensmiddelen, de hooge huur prijzen der woningen, enz. hunne bezoldiging meer in overeenstemming gebragt te zien met hunne maatschappelijke positie. Eene gelukkig weinig voorkomende zaak hield gisteren hel provinciaal gereglsLof in Zuidholland bezig, liet betrof den agent van builenlandsche huizen J. L. A. Ortmanotid 39 jaren, geboren in Pruissen en laatst woon achtig te Rotterdam. Ten zijnen laste wordt gelegd: hel als gefailleerd koopman verduisteren van goederen lot zijnen boedel behoorende en mits dien hedriegelijke bankbreuk. Deze persoon werd op eigen aangifte bij von nis der regt ank te Rotterdam den April jl. in slaat van faillissement gesteld, uict benoeming tot curator van den heer mr. D. van Weel. Reeds in November van het afgeloopen jaar bevond besch. zich in de onmogelijk heid zijne schulden te voldoen en trachtte toen met medewerking van zijn raadsman een onderhandsch aceoord met zijne schuldeischers aan te gaan; maar voor de uitkeering van '20 pCl. waren ƒ3500 niet toereikend en uioest besch. nog een gedeelte van zijn meubilair verkoopen. De commissie die hem uil China zou worden opgedragen, liet verschepen en afleveren van zes ladingen rijst en die hem eene som van ƒ3500 zou opleveren, sprong af en hel verzoek aan zijn schoonvader gerigt, om hem 4000 le leenen werd vruchteloos gedaan, waarschijnlijk omdat die heer reeds vroeger met J 14000 hulp had verstrekt. Toen besch. nu alles tegenliep en zijne vrouw op het punt stond een kind ter wereld te brengenvertrokken twee kin deren op het einde van Maart naar de schoonouders te Amsterdamterwijl de vrouw met een derde kind zich naar Antwerpen begaf. Onderscheidene Kisten en koffers gevuld met linnengoed, kristallen en glazen voorwerpen niet zilver gemonteerd enz werden vervolgens ingepakt en met den Grand Central Beige naar Antwerpen verzonden, terwijl besch. zelf later mede naar Antwerpen vertiok om, zoo hij voorgaf, aldaar eene betrekking te zien te be komen. daar Rotterdam voor hem niets meer kon opleveren. Eene kofier met Chinesehe waaijers enz. werd door hem aan iemand te Rotterdam in betaling van schulden afgeg ven. Toen nu de curator den boedel wilde in ventariseren, kwam het hein vreemd voor noch linnengoed, noch zilverwerk aanwezig te zien, gaf hij daarvan aan den officier van justilie kennis en werd besch., toen hij een paar uren later te Rotterdam terugkeerde, in hechtenis genomen. Uit de verklaring van den curator bleek hoofdzakelijk, dat de la-ten van bel faillissement bedroegen ƒ32000. terwijl de balen op ƒ2379.50 werden geraa ndmaar dat kwade trouw of zucht om zich te verrijken niet was gebleken Besch. legde eene volmondige bekentenis afmaar ver dedigde zicii met de verzekering dat hij niet beter wist dan le mogen doen hetgeen door hem was verrigt. Bij de verzegeling door den kantonregier zou besch. bij zijne eedsaflegging hebben verklaard dat er linnengoed cu andere voorwerpen waren verwijderd, maar deze opgave werd door de ge tuigen. die daarbij tegenwoordig waren, ter tercgtzilting niet bevestigd. De advocaat-generaal mr. van Maaiicn was van uieening dat voldoende was geconstateerddat de ten processe aanwezige goederen door besch. Ier kwader trouw aan zijnen boedel waren onttrokken, ilij reqnireerde daarom, zijn schuldigverklaring aan hel den besch ten laste gelegde en zijne ver oordeeling lot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren. Volgens den verdediger. mr. J. van Gigch, was besch. een diep ongelukkig'-1 man, die gedwaald heeft maar geen misdadiger. Z. i. ware hel natuurlijk beter geweest, dat hij had nagelaten, wat hij gedaan had. Besch. verbeeldde zich volkomen ter goeder trouw te handelen, hij wist niet, dat hij mis deed. Hij concludeerde tol vrijspraak van zijn cliënt, omdat, naar zijn oordeel, niet voldoènde bewijs was geleverd, dat ten deze frauduleus is ge handeld. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag aansl. Gisteren werd de avondzitling van het congres der Internationale we derom bij appel nominaal geopend. Van den burger Bitchi was eene mede- deeling ingekomendat hij tol zijn leedwezen verhinderd is de vergadering bij te wonen, en den wcnsch uitspreekt, dat de werkzaamheden tot een goed ei.ide zullen leiden. De verschillende vervolgingen, de gevangenis- en andere straffen, welke de Internationale steeds van hare vijanden ondervonden heeft, hebben vol gens de inededeeling van den voorzitter aanleiding gegeven tot het inzen den van een brief van twee leden in het buitenland met de opwekkingom sterk te blijven legen de bloeddorstige en wreedc aanvallen legen het pro letariaat in de republieken ondernomen. Een en ander legt de Internatio nale den pligt op tot een herziening der statuten over te gaan, al ware het om legen alle verdere verdenking te worden gevrijwaard. De voorzitter wilde voorlezing geven van dien brief. Op grond echter van de uitvoerig heid van dat stuk, vraagt een der leden den brief niet in zijn geheel te doen vertalen. Guillaume protesteert tegen het te zamen noemen in dien brief van brave mannen, als Bekonine en Malon met schurken als Richard en Blanc. Na hevige discussie wordt besloten den brief niet verder voor te lezen, maar overeenkomstig een voorstel van Dupoul. deze en alle andere inko mende brieven in handen te stellen van een speciale commissie. Incident: Men roept op de tribune in het Fransch: de burger-president wordt verzocht policie uil te oefenen op de tribune, daar men daar lacht en spot en schreeuwt. De president antwoordt dat het niet betaamt hier te spotten en te lag- chcii, dal daarvoor nog genoeg andere plaatsen in den Haag zijn. Alsnu worden benoemd tot leden der commissie de burgers Fraukel. Dereure, Dupont, Lafargue, lirisme en Edmer. Alsnu is aan de orde de discussie over den algcmcenen raad. Herman gaat na de werking der federatieve raden in verschillende landen en de denkbeelden aldaar omtrent het doel van den algemeeneu raad. In Belgiii verlangt uien niet dat die raad met uitvoerend gezag bekleed zij en hij zet uitvoerig het verlangen der Belgische sectiën uiteen om een vrijeren werkkring le hebben. Ten slotte verlangt hij daarom dal het congres de statuten zal herzien ten opzigie van den algcmeeuen raad. Lafargue verlangt niet uit te weiden over zijn imperatief mandaat, maar vraagt alleen de beslissing over de vraag: Moet de algemeene raad blijven beslaan, ja of neen? De debatten worden nu wederom afgebroken door eene vrij levendige dis- cussie over den korteren of langeren duur van elke voordragt. Daarna ver- volgt Lafargue zijne rede. Hij betoogt, dat zonder algemeenen raad geen Internationale denkbaar is en dat, zoo hij niet bestond, men hem in het leven zou moeten roepen. De Internationale moet zich, z. i.alleen op economisch terrein bewegen. Guillaume bestrijdt in eene uitvoerige rede het behoud van den algemeene» raad. Hij doel uitkomen de twee zienswijzen, die omtrent de International? beslaan. Eenigen beschouwen haar als den schepper van een centraal bestuur, van een groep van mannen, die zich tot doel stellen de sociale leerstellig! gen voort te planten; anderen daarentegen zien in haar de natuurlijke uilig, van de economische begrippen. De federatie der Jura. die hij vertegenwoo» digi, heeft zich te beklagen over misbruik van magl van den algemeene» raad. Zij ziet in dat misbruik een gevaar voor de vcreeniging, dal alleen kan en moet gekeerd wordenniet door bepaalde afschaffing van dien alge meenen raad. maar door de invoering van een ligchaam dat louter werk zaam is als een bureau van correspondentie en statistiek, des noods onder den naam van algemeenen raad. Er zijn twee soorten van strijd te voeren, die niet zijn af te scheiden; een economische en een politieke strijddt eerste door middel van de grievende ander door hel stellen van volks- candidalen voor de vertegenwoordiging en door revolutiën, zooals in Frank, rijk. In beide strijden kan de algemeene raad niet helpen. Wij wille» geen orders ontvangen uit Londen; wij willen geen hoofd; wij willen ieder zelfstandig handelen. Sorgues bestrijdt Guillaume Ilij betoogt de noodzakelijkheid van det algemeenen raad, van een hoofd, want zonder lioold geen leiding; maar ij het hoofd moeten hersenen aanwezig zijn. het hoofd moet krachtig zijn a zoo de algemeenen raad lot dusver weinig vermogt, het was omdat hijg min gezag, te min magt bezat. Moragaud sluit zich in eene rede in hel Spaansch geheel aan bij de ziens- wijze door Guillaume ontwikkeld. De raad moet geen gezag hebben. Ver meerdering van zijn gezag zou oorzaak zijn dat de Spaansche federatie ziel terugtrok. Waar wij ons met zooveel kracht verzetten tegen tiraimij, moeten wij niet in eigen boezem ons door dwingelanden laten regeren. Dit voor hel behoud van den algemeene raad stemmen moeten de gevolget daarvan voor zich zelf dragen. Een aantal sprekers zijn nog ingeschreven, maar de openbare zitti». wordt verdaagd tot morgen avond ten G ure; terwijl inlusschen de verga- dering in comité hare werkzaamheden voortzet. Ten ure werd de zit- ling opgeheven. Eene grootc menigte woonde deze avondzitling bij. ENGKLANIk LONDEN, 5 September. De zoo fraaije hoofdkerk van Canterbury is Dinssdag II. aan een groot gevaar ontsnapt. Door de onvoorzigligheid van werklieden is in het geboiu een brand ontstaan, die slechts niet moeite gcbluscht werd. Een groot ge deelte van het dak is door de vlammen verleerd. Men berekent de schade op 5000 Het comité voor de werkstaking der bakkersgezellen te Londen heelt eene circulaire opgesteld, waarin aan al de bakkersbazen te Londen zal worden kennis gegeven, dat de gezellen den 21st,,D aanstaande den arbeid zullen staken. Dat comité heeft voorts een manifest opgemaaktwaarit liet publiek aangaande den stand van zaken wordt ingelicht. De heer Stanley heeft een brief openbaar gemaakt van een vriend tl Zanzibar. Daarin wordt gemeld, dal de door hem verzonden goederen-kara- vaan voor dr. Livingstone den 6to Julij reeds te Mpwapwa, halfweg lus- schen de kust en Unyanyeinbe. was aangekomen. Zij zou nu in 25 dage» Unyanyembe kunnen bereiken, waar Livingstone zich bevindt. FKANKR iJ K. Te Parijs is dezer dagen, onder voorzitterschap van den heer de Chant- pagny, lid der akademie, een katholiek congres geopend onder den naai» van «congres ter bevordering van hel christelijk onderwijs." Uit Bayonne meldt men dat al meer en meer deelnemers aan den Spaansclien opstand een toevlugt zoeken in Frankrijk; de overheid neemt ten hunnen opzigte de noodige maatregelen. DUITSCHLAN». De keizer van Rusland is, vergezeld van den grootvorst-troonopvolger en grootvorst Wladimir, te Berlijn aangekomen. Zij werden aan het station opgewacht door keizer Wilhelm, den kroonprins, de koninklijke prinsen, den oudsten zoon des kroonprinsen en een groot aantal andere vorstelijk! personen, prins von Bismarck en de overige ministers, generaals, hoofd officieren en hofbeambten. De eerste compagnie van het 4' reg der garde vormde de eerewacht Eene deputatie van het I' Brandenburgsche uhlane»- regiment Kaiser von Russland was in parade opgesteld. Beide keizers ste gen in een rijtuig en reden door de met vlaggen getooide straten, onder hel gejuich der opeengehoopte menschenmassanaar het hotel van den Ros sischen gezant De oplossing der ministeriële crisis in Beijeren heeft met vele bezwa ren te kampen. De lieer von Gasser, met de zamcnstelling van het nieuw ministerie belast, ontmoet aarzeling of wel weigering bij de personen, wie hij aanklopt. In een schrijven uit Berlijn wordt aan de Kötn. Ztii omtrent die crisis het volgende gemeld: Het is te begrijpen dat deFranscht dagbladen de tijding der nieuwe ministeriële crisis in Beijeren breed uit meten en daarin den voorbode zien der zegepraal van het particularism» en van den oudergang des Duitschen rijks. Zij zullen zich in deze voor spellingen echter bedrogen vinden. In het midden latende dat de crisisii Beijeren nog niet is opgelost, meel men opmerken dat de gebeurtenissen van den laatsten oorlog hebben geloond dat zekere verschillen tusschen d< verschillende deelen van Duitschland het vcrecnigd optreden der natie tegen over den vreemdeling in geeiien decle belemmeren. Sedert den oorlog ech ter zijn de elementen van eenheid aanzienlijk versterkt. Al mogt liet aan de ultramonlanen of aan hunne bondgenooten gelukken voor eenigen tij' in Beijeren de teugels des bewinds le voeren, zoo zou die omstandigheid geen ander gevolg hebben dan dat die partij toonen zou hoe ver zij hel onder de tegenwoordige omstandigheden als regerende partij zou kuuiie» brengen. De liberale zaak zou daarbij niet dan winnen. Maar voor tiet vreemdeling kan uit die omstandigheid het voordeel niet geboren worden, waarop Frankrijk aast; de Fransche dagbladen zouden dat bij voorkomen* gevallen spoedig genoeg ondervinden. BERLIJN, 5 Sept. De ontvangst van keizer Alexander was bijzonder I» lelijk. De beide keizers en de grootvorsten begaven zich vervolgens na»' het keizerrijk paleis om de keizerin te begroetenen daarna begeleid* keizer Wilhelm zijn gast terug naar hei hóle! van den Russischen gezant.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2