eenige ligte bleeding stukken. Aan de policie, die aanstonds de ijverigste nasporingen in het werk stelde, mogt het spoedig gelukken de daderes, op hare terugreis te voet naar Belgie, in handen te krijgen. Zij was, volgens haar zeggen, de grootmoeder van het kind, dat toebehoorde aan hare doch ter. die het den vorigen avond ter wereld had gebragt. Heiden zijn woon achtig te Lebeberg in Belgie. 'sGRAVENHAGE, 5 September. Aan den heer V. A. Just de la Paisièreseervol ontslagen griffier der j prov. staten van Zuidholland, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ2000 'sjaars. Tol plaatsvervangend kaulonregter te Asten is benoemd de heer J. j liiuysscnfabrikant aldaar en lid der prov. staten van Noordbrabant. Z. M. heeft goedgevonden in zijnen rang over te plaatsen bij den gene- ralen staf den kapitein K. Eland, van het corps ingenieurs, mineurs en sapcurs. Z. M. de koning zal, naar men verneemt, den 12d,n dezer Zwitserland verlaten, ten einde naar de residentie terug te keeren. - Bij gelegenheid van de aanstaande landbouwfeesten zal van wege het gemeentebestuur eene illuminatie worden ontstoken. De aanbesteding der daarvoor benoodigde 17000 illumineerglazen zal aanstaanden Woensdag plaats vinden. Van wege de Nedcrlandsche nationale vereeniging van werklieden alhier werd gisteren namiddag ten 3 ure, op hel bouwterrein in de Sumatrastraat alhier, met groote plegtigheid de eerste steen gelegd voor den bouw van arbeiderswoningen. Het terrein was feestelijk met vlaggen versierd. De voorzitter dezer vereeniging, mr. H. Belli, opende de plegtigheid met eene breede toespraak, waarin hij mededeelde, dat hel bestuur op de daartoe v door hem gedane uitnoodiging. uit Zwitserland een telegram had ontvangen van Z. M. den koning, waarin Z. M. zijn leedwezen betuigde, dat 11D. niet tegenwoordig kon zijn bij de plegtigheid op heden. Een gelijk berigl ontving het bestuur uit Walferdange van Z. K. II. prins Hendrik. Vervolgens ver klaarde de voorzitter dat men den dag van 4 September bad gekozen, als zijnde de geboortedag van den beschermheer der vereeniging, Z. K. II. den prins van Oranje, en ten andere omdat liet iels eigenaardigs opleverde, dat dit met het congres der Internationale zamcuviel. Hij trad daarna in eene uiteengezette bestrijding van de Internationale, daarbij zeggende dat de vereeniging dat gedrocht met rede en verstand moest bestrijden. De secre- taris, de heer D. P. van Leeuwen, deed vervolgens voorlezing van de oor konde, waarna de lieer Potter, een der mildste inschrijvers van aandeelen in de arbeiderswoningen, bij afwezigheid van den prins van Oranje, die verhinderd was de plegtigheid bij te wonen, onder toepasselijke woorden en het gejuich van de aanwezigen, den eersten steen voor de bedoelde woningen legde. Door den architect, den heer ilanselaar, werden eenigc dichtregelen voor gedragen, waarop de secretaris den president en den heer Potter dank z£ide- voor de zorgen door hen aan de vereeniging ten beste gegeven en tevens ten woord van dank overbrugt aan de overige aanwezigenwaaronder mea opmerkte den minister van justitie, den commissaris des konings, een der wethouders dezer gemeente enz. Daarna vereenigde men zich aan een vriendschappeiijken maaltijd. Hel Vod. meldt betreffende de vergadering der Internationale: Aan onzen verslaggever was (Woensdag) weder dezellde ontvangst als de vorige dagen beschoren; alleen gunde men hem een kijkje in de zaal. Daar zalen zij allen eendragtelijk en broederlijk bijeen, sommigen in hemdsmouwen, daar de temperatuur alles behalve friscli was. anderen in nonchalante hou ding hun papieren doorsnuffelende, weder anderen in druk gesprek gewik keld. De zaal zelf is niet zeer sierlijk ingerigt. De tafels zijn niet eens met het overdragtelijke groene kleed bedekt. Op de tribune, die men langs een smal trapje aan den ingang bereikt, zitten de leden der Internationale, die geen afgevaardigden zijn. Daar zal ook de plaats der journalisten zijn, wanneer de vergaderingen openbaar zullen zijn. Als een bewijs hoeveel moeite nten heeft om het over de betwiste punlen eens te worden, kunnen wij melden dat over de al- of niel-geldighcid van een geloofsbrief ruim twee en een half uur werd gediscussieerd, zonder dat men tot een afdoend resul taat kwam. Wat de afgevaardigden betreft, men ziet hen weinig builen de buurten waar zij hun verblijf hebben genomen. Enkelen hunner bezoeken de koffijhuizen op de Kalvermarkt; ook in het Uafé Francais gebruiken cenigen hunner zeer vreedzaam een hartversterking. In de Lombardslraat wordt het nieuwsgierig publiek dagelijks kleiner, lieden ochtend was het aantal vrouwen en kinderen tot een paar dozijn verminderd. I.e Congres International des Trarailleurs (aldus is de juiste titel j der Internationale) heelt heden morgen ten 10 ure zijne zittingen in het 'j openbaar aangevangen, lot welks bijwoning de vertegenwoordigers der pers uitgenoodigd zijn. Reeds ten half tien uur bevonden zich een groot aantal nieuwsgierigen I voor het lokaal in de Lombardstraat, ter bijwoning van de openbare zitting van het congres der Internationale. Men deelde hun kaartjes uitwaarmede j zij ten 10 uur toegang konden bekomen. Op dat uur werden dan ook de deuren geopend. Boven op de galerij waren gereserveerde plaatsen en eene tribune voor de journalistenwier getal, van binnen of buiten 's lands, vrij aanzienlijk was. Achter eene afscheiding ter helft van de zaal staat hel publiek geschaard. Daarvoor zitten de leden van het congres, ten getale van 50 ongeveer, aan tafeltjes, die in een kring geplaatst zijn. Aan de tafel van het bureau zijn drie tolken gezeten, die al het gesprokene in het j Fransch, Duitsch en Engelsch overbrengen en voorlezen. Om half elf ure werd de vergadering geopend door den heer Ranvier met eene rede, waarin hij hoofdzakelijk zeidC: //Burgers, leden en toehoorders! Waa um onze congressen sedert twee jaren niet konden plaats hebbenis ren ieder bekend. De groote en grootsche gebeurtenissen, die er in Frank rijk en voornamelijk te Parijs hebben plaats gevonden, maar vooral de of fers, die men daar van ons verlangd heeft, de vervolgingen waaraan «j daar hebben blootgestaan, zijn daarvan de oorzaak geweest. Hebben *j dan geen congres kunnen houden, de private conferentie te Londen gelion- den heeft niettemin geenszins de belangen der Internationale geschaad. Integendeel zij heeft onze vereeniging vergroot en versterkt; daaruit hebben wij nieuwe krachten geput. Hetzelfde geldt de lasterlijke aantijgingen, die wij hebben moeten aanhooren, de vervolgingen die men ons heeft aange daan. Die vervolgingen hebben ons evenmin geschaadzij zijn oorzaak ge. weest, dat onze verbondenen zijn toegenomen, vooral onder de landboi- wende klassen, waaronder men niet de minst verstandige werklieden telt Wij zullen, trots vervolgingen en lasteringen, onze laak voortzetten, told# zij geheel en al vervuld zal zijn Toejuiching). Uil den grond van ons hart zijn wij dank verschuldigd en moeten »j hulde brengen aan het Nederlandsche volk, dal ons gastvrijheid heeft g(. schonken, om het even of wij politieke vlugtelingen zijn of niet. Met verachting denken wij daarentegen aan de infame ministers, wie lm masker thans is aigeligt, die de uitlevering verlangd hebben van de Com munisten o. a. den infanten Jules Favre en den verrader Trochu. Terwijl wij wederom met genoegen gewagen hoe de federale raad van Zwitserland weigerde de vlugtelingen uit te leveren en Engeland te kennen gaf dal, waar Engeland was een asyl voor de Bonaparlistenhet ook zou zijn een asyl voor de Communisten. Welke verschillen er ook in den boezem der vereeniging bestaan, laat ons eendragtig zamenstreven om het doel. dat wij beoogen, te verkrijgen; zweren wij allen niet op te zullen houden met werken vóórdat de dag is aangebroken, waarop wij geheel en al hebben verkregen wat wij wcnscha: de vrijheiu voor de gansche werkende klasse. Herhaalde toejuichingen Hierna werd appel nominaal gehouden. Vervolgens deelde het bureau mede dal ontvangen was een brief van den federalen raad te Amsterdam, waarii de afgevaardigden worden uitgenoodigd, na het congres eene leden-vcrgadf- riug te Amsterdam te houden. Op voorstel van het lid Lafarre wordt nul algemeene stemmen aangenomen, de beslissing over deze uitnoodiging Ie doen plaats hebben in geheime zitting. Nu wordt voorlezing gedaan van de notulen van het verhandelde in het laatst gehouden congres te Londen. In de toelichting tot een rapport, dat zelf niet voorgelezen wordt, maat zal worden gedrukt, worden doorloopen de geschiedkundige feilen, dit zich ontwikkeld hebben voor. tijdens en na den val van het keizerrijk ea de Septcmber-regering, in verband lol de handelingen van de Internationale en de vervolgingen, die deze steeds ondervond van het meest verfoeijelijk despotisme. Die vervolging wordt als een derde Europesche oorlog geschetst. Daarin wordt nog eens ontwikkeld dat bedoelde maatschappij geen andere politiek heeft dan het doen verdwijnen van willekeurige grenzen, geene andere internationale politiek dan den arbeid. De talrijke arrestatidn en vervolgingen in Frankrijk en Duitschlandhet militair geweld, waaraan tie Internationale tot mikpunt strekte, konden niet verhinderen, dat zij steeds vooruitging en veld won. Noch de gevangene van Wilhelmshöhe met zijne herhaalde plebiscieten, noch von Mohke, noch von Falckenstcin, noch von Bismarck vermogten het te verkrijgen de zedelijke kracht Ie doen onder- j vangen door de brutale kracht. Dat rapport, hetwelk tot geene beraadslaging aanleiding geeft, wordt bij zitten en opstaan goedgekeurd, waarbij nog geconstateerd werd dat enkele leden die niet medesteniden geen bepaald mandaat hebben van hunne sectiën. Hierna wordt door gedelegeerden uit verschillenden landen de volgende motie voorgesteld //Het congres der Internationale, te 's llage bijeenverzameld, drukt uit naam van de arbeidende klasse der gansche wereld zijne bewondering uit voor den heldenmoed der kampers, die voor de reglen van het volk gevallen zijn, en brengt gijue broederlijke groele aan allen, die nog in den kerker zuchten, 'tzij in Duitschland, Frankrijk. Denemarken of waar ook." Met acclamatie werd deze motie aangenomen. Een ander voorstel van een der leden strekte om aan de Haagsche werk lieden hetzelfde voorregt te geven als aan de Amsterdamsche, door niet alleen bij dag, maar ook des avonds publieke vergadering te houden, opdat die werklieden die zittingen, ook zouden kunnen bijwonen, Mede bij acclamatie goedgekeurd. De president stelt thans voor de openbare bijeenkomst tot morgen lever- dagen en heden avond eene administrative vergadering te houden. Hierover ontstond eenige discussie, waarbij eenige leden te kennen gavel beboette te hebben aan versterking. Ten slotte werd besloten de openbare zitting te heropenen ten 4 ure. Nu rijst plotseling een lid op, Cournet. en zegt: burgers, wanneer hier een zekere mijnheer Schram, keizerlijk koninklijk consul van Duitschland te Milaan, zich in de zaal bevindt om ons te spionneren, dan verzoek ik hem zich na de zitting bij mij aan Ie melden; zoo niet, dan verklaar ik I hem voor een» 'afien spitsboef,, of zooals de Ilollandsche vertaling luidde, een drolligen, aardigen, slechten dief en spitsboef. Algemeene bravo's.) lieden middag ten 4 ure hervatting. BUTEN L A IS I >SCI IK 15EM1fiTKN FRAAKR k J H. De commissie, door de regering benoemd om een ontwerp-regleatenl op te maken voor de //corporatie der minnen", heeft volgens de l.iberti haar rapport gereed. Volgens de jongste statistiek, zijn er te Parijs vau 1871 tot 1872 ongeveer 55000 kinderen geboren. Van dat getal zijnd ongeveer 20000 bij minnen op hel platteland uitbesteed; slechts 2000 zijn door tusschenk/ mst van de "direction des nourrices" geplaatst; 9 a lOOOO j door de particuliere bureaux; 4000 door hel bureau voor de hulpbehoevend' kinderen. De overigen werden door de huisgezinnen direct geplaatst. Cl

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2