PEK TELEGRAAF. Burgerlijke heeft op touw gezet, dient in liet Nederlandsche leger; de heer Jules Favre zal ais verdediger optreden van den lieer de Bourbondie voorgeeft de af stammeling te zijn van den Dauphin, die in den Temple werd opgesloten, liet gerucht loopt, dat invloedrijke leden van de legitimistische partij den eischer zouden hebben aangezocht hel proces geen doorgang te doen vinden. DIIITSCHLAIVII. Door den bevelhebber der Duitsche troepen in Elzas-Lolharingcn is «en spiegelgevecht op groote schaal georganiseerd, waardoor den jeugdigen [kiilschen soldalen, thans in Frankrijk ip garnizoenonderwezen zal worden hoe de Franschen van Worth lot Sedan geslagen] werden. De groote opera tie, die aanving met de nederlaag van Du Failly bij Beaumont en op bet plateau van Illy eindigde, zal als oefeningsmanoeuvre herhaald worden. De Fransche autoriteiten in het dep van de Meuse hebben lijsten ontvangen van de steden en dorpen waar de Duilschers tijdens deze evolutiën inge kwartierd moeten worden. Omtrent de zoogenaamde Abyssinische expeditie door de troepen van den onderkoning van Egypte, deelt de Köln. Zeit. nog het volgende mede: Reeds sedert geruiroen tijd werd er geklaagd dat de kooplieden van Alasso- ivali. welke op Abyssinie handel dreven, daar te lande werden beroofd en dat Abyssinische rooverbenden plunderingen op Egyptisch gebied pleegden en de luidden der bevolking wegroofden. Toen de regering van Egypte bij keizer Johannes aandrong op teruggave der geroofde goederen en voorwer pen, ontving zij ten antwoord dat hij, geen heer des lands zijnde, buiten magte was aan dat verlangen te voldoen. In deze omstandigheden be greep de Egyptische regering dat zij zelve zorgen moest voor de bescher ming harer onderdanen; zij legerde op drie verschillende punten der grens een bataillon welgewapende troepen, welke mogelijk een eindweegs in het vreemde land zijn getrokken, omdat de grensscheiding in deze streken niet met zooveel juistheid bepaald is als in Europa. Dit is echter alles. Aan veroveringsplannen van den onderkoning kan te minder gedacht worden, dewijl het te vermeesteren land weinig waarde bezit en de Egyptische rege ring reeds de handen vol heeft aan de zorg voor de ontginning en ontwik keling van de verwijderde zuidelijke deelen van haar gebied. -■ Volgens berigten uit West-Pruissen zal de deelneming der bevolking aan de plcgtige herdenking der vereeniging van die provincie met Pruissen veel algemeener zijn dan men vroeger had verwacht. In de steden is de geestdrift voor de zaak zeer sterk. Van de plattelandsbevolking koesterde men minder gunstige verwachting; hel blijkt echter dat men zich ten op- zigte hiervan een verkeerd denkbeeld had gemaakt en de groote grondbe zitters vooral nemen het levendigste aandeel in de zaak. De eenigen. die hierop uitzondering maken, zijn de bewoners der provincie, die van Poolsche afkomst zijn. Aan de Jezuïlen te Coblenlz eu die aan het I.aachermecr is, op hun verzoek, vergunning verleend om er tot 1 Januarij aanst. te blijven. Volgens berigten uit St. Petersburg van 30 Aug. breidde de runderpest zich in het westen des rijks gedurig uit. Niettegenstaande alle uiel de meeste gestrengheid toegepaste voorzorgsmaatregelen is het niet mogen ge lukken de ziekte binnen de drie besmette districten Luga. Gdwo en lamburg te beperken; zij heeft zich thans reeds over de districten St. Petersburg, Zarskoë-ZeloPeterhof, Schlüsselburg en Nowaja-Ladogo verspreid en zich in de stad St. Petersburg onder het vee vertoond. Tot op 27 Aug. waren te St. Petersburg 253 personen aan de cholera overleden; op dien dag hadden 30 nieuwe gevallen plaats. BERLIJN, 3 September, lieden voormiddag woonde de keizer, te paard gezeten, en omgeven door de koninklijke prinsen, den grootvorst Nicolaas en talrijke militaire autoriteiten, de evolutiën der hier in garnizoen lig gende troepen op het Tempelhofer veld bij. LONDEN, 3 Sept. De Times zegt in het beursberigl dat de 500 millioen, die Frankrijk in Sept. te betalen heeft, te Berlijn reeds betaald zijn. De Daily Telegraph bevat een dépêche uit Massowa, volgens welke de koning van Abyssinië een ultimatum aan den Egyptischen bevelhebber heeft gerigl, houdende opeisching Bogos door zijne troepen te doen ontruimen. Laatstgenoemde weigerde en zal waarschijnlijk voorwaarts rukken. Ver scheidene Abyssinische opperhoofden onderwerpen zich. LONDEN, 4 September. De Times bevat een telegram uit Parijs, meldende dat de onderhandelingen over liet nieuwe handelstraclaat tusschen Frankrijk en Engeland een gunstige wending nemen. LONDEN, 4 September. Uit .Melbourne is bcrigt ontvangen dat de beman ning van de Lavina door de bewoners van de Zuidzee-eilanden vermoord is geworden. BERLIJN, 3 September. Prins Bismarck is heden avond ten 6% ure van Varzin hier aangekomen. OFEN (Peslh), 4 September. De zitting van den Hongaarschen rijksdag is heden door den koning geopend. Aanwinsten van liet Kabinet van Pleisterbeelden, Tee- keningen en Prenten van de Hoogeschool te Leiden, over 1871—1872. Het kabinet is gedurende het afgeloopen jaar met het hierna vermelde verrijkt: AAN Iv 00 PEN: 1*. Etsen, als: het grootste deel van het werk van A. Meyeringh, name lijk: Titrec troupeau de moutonsLe joueur de flütei.'anier prés de 'a fontaineLe sarcophage órné de deux cèdres. La femme au parasol. Pan et Syrinx, Le mausolée, Le chariot de foin (twee proeven), Le «lur de jardin, Les fleurs cueilliesLe pont. La chute a'eau, Les pécheurs. La hour rasque, Le coup de fusil. Les bergers, Le pont de uois, L'inscription. Les filles de Cécrops (Bartsch n°5. I16, 21, 23—25); cenc ets van J. Parrocel, de Aankondiging; van F. de Neve La bergere (II. li». 12), L'architrave (B. n*. 10), L'aibre sortant de i'eau (B. il°. 9), groupe de trois figures (B. li". 7). La femme au bord de l'eau (B. n". 8); zes landschappen door H. Mauperehe'van Felix Meijer vier landschappen; een uiansportreL en een mans borstbeelddoor J. Slolker; liyt Tocht der Stadt Hulst, 1645, door P. Nolpe. in twee bladen (Rombout van der Hoeyen exeud.); Slrandgezigt door C. Leickerl; Jésus Christ dans la barque pen dant une bourrasque, door J. Ossenbeek naar Simon de Vlieger (B. n". 30); Portrait d'homme, door M. Sweerls (B. n°. 5)van J. Lievens Saint Antoine (B. ii". 8. 2e e'pr.); zeven landschappen, door F. Ueclam, met den titel Essni de paysages dediez a /Monsieur Pierre, écuyer, premier pcintre de S. A. S. Monseigneur le Due d'Orleans etc. 1756; van Rodermont Le suppliant (B. n". 78); een geleerde in zijn binnenvertrek (door C v. Re- nesse?); drie landschappen naar Titiaan door F. van de Wyngaerde; van T. Wyek La fi,lease au Jiiseau (B. il". 1) en La fileuse et le forgeron (B. n°. 6); een ets door R. Sciaminossi, Titelprent met de jaarmerken 1006— 1607 (niet vermeld bij Bartsch). 2°. Gravuren: La ménagère hollandaise. dessiné et préparé par II. JE. Couwenberg, terminé par J. JE. Kaiser, naar de schilderij van G. Dou van dezelfde grootte in hel kabinet van den heer Six te AmsterdamGa- iilée, door Cliollet naar J. Laurent; het leven van den profeet Jonas, vier gravuren door J. van de Velde naar W. Buytenweg, en Le chemin de la montagnedoor J. Suyderhoef naar N. Berchem (Wussin n° 130, lr él at). Onder de gravuren noemen wij ook twee prenten van J. Lutma Jr. opus malleihet porlret van hem zeiven en dat van P. C. Hooft Alter Tacitus 3». Zwartekunstprenlen: van N. Verkolje het portret, van Jan Pielersz. Zomer (Wcssely n". 12), Die Maas/alle, naar (1. Dou (W. n°. 26). IIagar in der LEilste (W. li". 14), en Der verliebte Angriff (YV. li". 28), de drie laatste proefdrukken: van J. Verkolje, Madonna (YV. n°. 20), het portret van den kunstminnaar Steffan JEollers. naar P. Kneller (\V. n». 25), en der Fiötenblciser (in lateren tijd toegeschreven aan J. \7erkolje, den zoon (Zie YV. Anhang); Jacques de Aiosschor, door ,1 Stolker naar J. van Rave- stein; een straatzanger door A. Schoonebeek. en een klein hondje door P. Pickaert. 4". Lithographiënals: vijftien door Jules David, behoorende allen lot het bekende werk Album moral. 5". Van de door Ad. Braun te Dornach in photographie vervaardigde fac-similé's van originele teekeningen van groote meesters, uit eenige der voornaamste verzamelingen van Europa, met welke pholographiën de heer YV. T. Werst (firma Jac. Hazenberg CoriPz.) alhier het publiek dezer stad bekend maakte, kochten wij de navolgende aan. als: G. Meizu. een mansportret (kniestuk); A. van Ostade, een boerenherberg van binnen met veel figuren; Rembrandt, een philosoof: J. Ruysdacl, een slads-wal; A. van Dyck, een mansportret (C. Gevartiiis); Titiaan, studiekop van een grijsaard; J. J. de Boissicu, kop van een oud man. een vrouwen- kop en een manskop; IJ. Holbein, drie mansportretten, op één blad. Nevens deze fac-similé's vermelden wij nog een gegraveerde, gemerkt T.van eene teekening (landschap) van G. van den Eeckhout. 6°. Geïllustreerde werken en prentwerken: de laatste (51!te) aflevering van de Iconographie méthodique du costume du I Ee au XlXe siècle par llaphaël Jacquemin, pcintre. waarmede dit belangrijk werk thans volledig is; Die ornamentale Baukunst des Alittelalters, noch eignen Aufnahme.n bearbeitet und herausgegeben von Ludw. KlingenbergHamburg 1870 1872. Afl. VIIIX; Albrecht Dürers Handzeichnungcn im Königlichen Museum zu Berlin, zum AOOjahrigen Dürer-J nbilaum herausgegebenr in der Uriginalgrösse photolithographirt von Gebrüder Burchard in Berlin. Niiriiberg 1871: Friesche oudheden, A/beddingen van merkwaar dige voorwerpen van wetenschap en kunst, gevonden in de archieven kerken, kasteden, terpen enz. van Friesland, Leeuwarden, 1871—1872, 2d' afl.; I)ie Gallerie zu Cassc! in ihren Meisterwerkennach den Ori- ginal-Gemüldeu rndirt von JFilliam linger, Leipzig 18701872, Serie IV, de laatste van dit uitmuntend uitgevoerd werk; L'art pour tons, het ver volg van den tienden jaargang, waarvan de uitgave door de tijdsomstandig heden van 1870—1871 vertraagd was; La reine Berlhe au grand pied légende du huitième siècle, par Collin de Plancyillustrations par C. Ilochiissen1842 Lieder cines Malers mil Randzeichnungen seiner Freunde, Dusseldorf (1836- 1837); IJ ami des Arts, een werk, waarin o. a. vele eigenhandige lithographiën van Vlaamsche kunstenaars voorkomen, drie jaargangen, 18431845; De Schilderschool, Gallerij van meesterstukken der kunst, uitgegeven onder redactie van Air. C. Vosmaer, Haarlem 18671868; Etc de Napoléon. Ouvrage orné de planches lithographiées d'après les premiers peintres de l'école Francaise par Madou, Bruxelles 1827, twee deelen; Oeutres choisies de GavarniParis 1847; Trachten- bilder von Albrecht Dürer nus der Albertinasechs Blcltter in Farben- holzschnitt ausgcführl ron F. IE. Bader, YVieil 1871; Kolonisatie van Europeanen te Suriname door A. Halberstadt (100 dessins par Madou et Lauters), benevens een alzonderljjk portret in photographie van den auteur; prentwerk, getiteld: Schloss Roland, 1853, en de geïllustreerde Catalogus van de Kunstverzameling llodson, nagelaten door wijlen de Hoogwelge boren vrouwe baronesse douair. Roëll, gei. llodson, 1872. IFordt vervolgd.) Van 29 Augustus tot cn met 4 September 1872. BEVALLENYV. G. Stikkelorum, gcb. Buyleweg, D. S. Buyteweg, geb. AIoo- lenaar, D. J. Segaar, geb. van der Laaken, Z. H. M. Hille, geb. Honsbeek, D. A. YVallaart, geb. Makkoo. Z. C. Verzellenberg, gcb. Droog, D. L. Huy, geb. van der Knijff, Z. J. M. Prinseuberg, geb. van Leeuwen, C. van Cam- pen, geb. Lacourt, Z. M. Stakenburg, geb. van Maastricht, Z. C. van Leeu werden, geb. Iiijn, Z. J. Singerling, geb. Erades, 1). M. Ivleyn. geb. van der Laken, D. -- YV. M. Karg, geb. Doornaar, D. K. van der Nat, geb. Arbouw, Z. C. Los, geb. van Rijn, D. A. M. S. Noest, geb. Brokaar, Z. - C. Koet, geb. Larre- wijn, Z. M. Pijnakker, geb. Nieuwenburg, Z. S. A. P. Morel, geb. llellings, D. J. van der YVaals, geb. Lokkers, D. P. (luwerkerk, geb. Sierasr, Z. YV. Kranendonk, geb. van der Togt, .1. Labordus, geb. Bonte, Z. GEI1UYVD: YV. F. van de Wijngaard, jm. en M. van den Berg. jd. P. Kolder- man, jm. en C. S. Briër.jd. LI. Sieval, jm. en M. Nieuwenburg, jd. J. Duitz, i wedr. en H. Gassier jd. H. P. Kelder, jm. en C. A. Hoos, jd. (•VERLEDEN M. S. J. Biljouw, D., 18 m. M. II. Overdijk, D., 13 j. J. van Hoven. D., 17 m. B. S. Groeneveld, 68 j. P. M. van Teylingen, Z., lm. A. M. Halebos, V., 76 j. J. van Leeuwen, Z„ 3 w. G. A. AI. Loeber, D., 6 j. C. Musegaas, gen. Ilazelhorsl, Z., levenl. N. Boom, Z., 6 m. J. I. van den Bos, D., 6 m. 11. L. A. Y'elthniscn, Z.. 3 m. 11. Boezelijn, I)., Ij— H. van Streyen, 66 j. M. Korenhof, II., 2 m. F. Yosa, 55 j.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3