'sGRAVENHAGE, 4 September. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift, toegekend: aan A. de Vrijs, te Amsterdam, wegens redding van drenkelingen aldaar op 4 Jnlij 1856, op 17 Oct. 1867 en op 10 Sept. 1869; aan L. Bouwte Amsterdamwegens redding van drenkelingen aldaar op 3 Oct. 1870, op 5 Aug, 1871 en op 28 Maart 1872; en aan J. J. de Munk, mede te Amsterdam, wegens redding van drenkelingen aldaar op 25 Febr. 20 Julij, 5 Sept. en 13 Oct. 1870. Bij kon. besluit van 30 Aug. is de heer 11. Witte, horlulanus aan 'srijks akademietuin te Leiden, alsnog benoemd tot lid van de hoofdcom missie, ingesteld bij besluit van 11 April jl., ter behartiging van de belan gen der Nederlandsche inzenders bij de in 1873 te Weenen te houden inter nationale tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid, landbouw en schoone kunsten. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. 11. den prins van Oranje werd heden ten 12 ure eene groote parade door het garnizoen op het Alex- andersveld gehouden, onder kommando van den luit.-kolonel Schuurman, van het reg. grenadiers en jagers. De troepen werden geïnspecteerd door den generaal-majoor plaatselijken kommandant baron van Tuyll van Seroos- kerkin. Zoowel door de cavalerie als door een gedeelte van de artillerie werden eenige manoeuvres met juistheid uitgevoerd ofschoon enkele ruiters gedurende de charge van hunne paarden werden geworpen, had dit geene ongelukken ten gevolge. Eene groote menigte was getuige van deze wapen schouwing. Ten half twre ure werd door II. M. de koningin eene receptie in het Huis ten Bosch gehoudenterwjjl heden middag aldaar familiediner zal plaats hebben. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is het nieuw benoemde raadslid, de heer A. P. Godon, beëedigd en geïnstalleerd, liet ongunstig praeadvies van burg. en weth. op een nader adres van de lib. W. Lensink en Zoon te Arnhem, betreffende de bebouwing van den ouden Scheveningsehen weg, werd met algemeene stemmen aangenomen. Eene langdurige beraadslaging is gevoerd over een ontwerp tot wijziging der algemeene policie-verordering betrekking hebbende op de verlichting van rij- en voertuigen, waarvan de slotsom was de aanneming met 18 tegen 14 stemmen van een amendement van den heer Verhuell, strekkende om aan alle bestuurders van rij- of voertuigen, zoowel in als builen de kom der gemeente, de verpligting op te leggen een half uur na zons-ondergang hunne rij- of voertuigen met twee lantaarnen te verlichten. Na de aanneming van dat amendement is de ontwerp-vcrordening naar de commissie voor de straf verordeningen teruggezondenten einde haar in de gelegenheid te stellen eene nieuwe verordening in te dienen, lil den loop der zitting heeft de voorzitter medegedeeld, dat voor de geldleening van ƒ250.000, ten behoeve der duinwaterleiding, voor eene som van ƒ871.000 is ingeschreven, llij. stelde voor de hoogste inschrijvingen,'voor de bcnoodigde som aan ie nemen, hetgeen door den raad werd goedgekeurd. Betreffende de vergadering der Internationale deelt het Fad. o. a. het volgende mede: Het verzoek van onzen verslaggever, heden Dingsdag och tend aan de deur van het lokaal in de Lombardstraat gedaan, om tot de vergadering te worden toegelaten, was wederom vergeefs. De beschikking was even als gisteren afwijzend. Zoolang de hangende geschillen tusschen de afgevaardigden onderling niet in het reine waren gebragt. konden geen journalisten worden toegelaten dan onder voorwaarde van het lidmaatschap der Internationale te aanvaarden. Vele buitenlandsche journalisten waren reeds leden of hebben zich thans als zoodanig aangemeld. Er heeft zich een nieuw punt van verschil opgedaanverscheiden afgevaardigden weigeren hunne namen op te geven en verbergen zich achter pseudoniemen, die ook in den geloofsbrief voorkomen. De reden dezer weigering zou daaruit voort spruitendal enkelen hunner als crimineel-veroordeelden niet de zekerheid hebben ongestoord in de residentie te kunnen verblijven, wanneer hun ware naam bekend wordt gemaakt. De vraag is nu, of deze lieden al dan niet onder pseudoniemen zullen worden geduld. Het definitief bureel, dat de vergadering zal leiden, schijnt nog niet gekozen te zijn: de bestuurs leden der federatie van de Noord- en Zuidncdcrlandsche scctiBn vormen nog altijd bet voorzittende bureel, met een zekeren van den Abeele uit Gent als voorzitter. Gisteren avond vergaderde men van zeven ure lot half twaall in de Lombardstraat, terwijl een commissie tot onderzoek van enkele ge loofsbrieven in het hotel Pico vereenigd was. Dit onderzoek moet de af wijzing van enkele afgevaardigden ten gevolge hebben gehad. De wijziging der statuten, het eenige onderwerp dat op de voor de pers toegankelijke vergaderingen zal worden behandeldstrekt tot vermindering van de magt van het centraal bestuur (den algemeene raad) en tot het brengen van meer eenvoud in het beheer. Voor zooveer wij weten, zijn er thans vier gewezen leien der Parijsche Commune, die de vergaderingen der Internationale bij wonen, namelijk Dercure, Ranvier, Serailier en Leo F ran kei. Heden was het al wederom hetzelfde: de vergadering der Internatio nale was niet publiek. Nog altijd zijn het de prejudicieele, administratieve quacstiesdie nog niet spoedig tot oplossing schijnen te kunnen worden gebragt. en. te oordeelen naar het onafgebroken gebengel van de schel des voorzitters, dal men daar builen hoort, aanleiding gaven tol vrij levendige discriss:ën. Men beweert dal heden avond eindelijk de zitting openbaar zal worden. Nog zegt het gerucht dat uit Italië wel geen afgevaardigden lol dit congres zijn afgezonden, maar dal desniettemin sommige vertegen woordigers der Ilaliaanschc seclies en federaties de vergaderingen bij wonen. Onderscheidene redacteurs van vreemde bladen bevinden zich gedurende het congres der Internationale hier ter slede. Onder hen bevindt zich de heer Belina, redacteur van het te Parijs verschijnende Journal de St. Pe- tersbourg en de heer Strass, redacteur van een te Peslh uitgegeven Hon- gaarsch blad. nu I TE NL AN DSC IIE BE DIGI E N ENGIÜLAKS». LONDEN 3 September De Times deelt mede dat Italië, met zijne veroordeelde misdadigers verlegen, naar eene gelegenheid om eene raisdadigers-kolonie te stichten uit ziet. en er in geslaagd is voor dit doel van den Sultan van Borneo een onbewoond gedeelte van diens gebied te verkrijgen. Maar, zegt het blad, hetzij uit geheel vrijwillig ontzag, helzjj ter naleving van een of ander traclaal, acht de Sultan zich niet vrij in dezen te handelen voordat de regering van Grool-Brillannië zal zijn geraadpleegd. Dientengevolge hebben de agenten der Italiaansebe regering zich tol onze regering gewend, en wij gelooven, dal de aangelegenheid sedert eenigen tijd in overweging is. Wij verwachten niet. dal onze regering vele bezwaren maken zal. Slechts dit is noodig, dat de kolonie met vaste hand worde bestuurd, opdat zij voor hare naburen niet gevaarlijk wordt. Over de vergunning van Nederland, aan wie een zoo groot deel van Borneo toebehoort, wordt door de Times niet gesproken. Omtrent den brand in het station van den Noorderspoorweg te Londen wordt hel volgende gemeld. Toen het vuur op zijn hevigst was, woedde de brand over eene lengte van 250 voet: vier wachtzalen stonden in vlam, alsook het signaalstelsel, dat op eene hoogte stond en een licht verspreidde, dat men op verren afstand zien kon. Weldra vielen al de gebouwen in en bragten het vuur over naar de gebouwen der overzijde. Op dit oogenblik eerst kwamen de spuiten. Om tot bij den brand te kunnen komen, moes ten de spuitgasten zich met de redloestellen bekleeden. Aan alle kanten werden bedienden met noodsignalen geplaatst om de treinen te doen stil houden. De vlammen bereikten een huis van twee verdiepingen en vijftig voet lengte, bewoond door een pianofabrlkanl; daarop gingen zij tot een rijtuigstal over. Deze was spoedig vernield. Nog verbrandde een stal. waarin een kostbaar paard omkwam. Men denkt, dat de brand veroorzaakt is door een bediende, die met een brandende kaars in een stal is geweest en een vonk in het hooi zal hebben laten vallen, zonder dit te zien. De stoomboot üienvillevan New-York naar Aspinwall (in New- Foundland). is in volle zee verbrand. De ISienville had 129 personen aan boord, die in zes booten het brandende schip verlieten. Twee van deze booten sloegen om, en 16 personen verdronken. Drie booten landden op het eiland Eleuthera. Een boot met 25 personen is vermist, men veronder stelt en hoopt dal zij door een voorbijgaand schip gered is. Volgens berigten uit Buenos-Ayres is in de provincie San-Juan een sleenkolenlerrein ontdekt, hetwelk, naar de gissing der ingenieurs, eene uitgestrektheid van 240 vierk. mijlen heeft en 500 millioen kub. meter brandstof per vierk. mijl bevat. De hoedanigheid dier kolen moet. naar ver zekerd wordt, die der Engelsche overtreden. FRAN li IS k J K. Volgens iEvenement raadpleegt de heer Thiers tegenwoordig met eenige generaals over de oprigting van cavalerie- en artilleriescholen in de depar tementen, in verband met de voorgenomenc territoriale indeeling van het leger. De eerstgenoemde scholen zouden gevestigd worden te Cacn.Fa- laise, Tarbcs, Beauvais en Chalons sttr-Saone, terwijl als zetels der artil leriescholen reeds de steden Toulouse, Rouen en Bourges zouden aangewe zen zijn. Te Sedan heeft den 2Jen September een rouw-ma'nifestatie plaats ge vonden. Van vele huizen wapperden driekleurige vlaggen in zwart floers gehuld, (lp een stond te lezen: //Vive la France! A bientöt la revanche!" De Duitsche overheid gaf bevel de met floers omhangen vlaggen weg te ne men. De andere liet zij hangen. De meeste winkels waren gesloten. Een voor Bazaine bezwarend getuige is, volgens den Rappel, gevonden in den persoon van Frangois Marchal, spijkerniaker te Thionville, die door Mac-Mahon naar Bazaine werd afgevaardigd en ook door dezen is ontvangen. Men meent opgemerkt te hebben, dat de bewaking van Bazaine in den laat- sten lijd veel strenger is en minder personen bij hem worden toegelaten. In den brief van llyacinthe Loyson, in de Temps opgcnomcik waarbij hij kennis geeft van zijn voornemen om een huwelijk aan te gaan, worden zeer uitvoerig de redenen ontvouwd die hem nopen daartoe over te gaan, Ik ben er van overtuigdzegt hij aan het slot van dien brief. Frankrijkeven als j de kerk, heeft hel voorbeeld noodig, dal ik geef. en de toekomst zalen de vruchten van plukken. Ik ken den wezenlijken toestand mijns lands; j ik ken ook den wezenlijken toestand onzer geestelijkheid. Ik weet. welke toewijdingen en deugden daar gevonden worden; maar ik weet ook hoe zeer een groot aantal harer leden verzoend wil zijn met de belanden, neigingen en pligten der menschelijke natuur en der beschaafde maatschappij. Zonder de hervorming omtrent het celibaat, zullen alle andere hervormin-1 gen niets vermogen. Laten wij het aan Gods geest over om in ons midden j» een keur van priesters en geestelijke zusters in het vrijwillig celibaat te I handhaven, hetzij dit een slaat'van reinheid zij, van vreugde, of althans een staat van vrede in het ofïer dat zij brengen. Maar verhaasten wij tevens het oogenblik, waarop de wet der kerk en die van Frankrijk den priester zal vrijlaten in het huwelijk te treden, ten einde een model F worden van een huisvader en een kracht om degod sdienst te bevorderen. 1 Mijn God, ik ben niets, maar ik gevoel mij door U geroepen, om de keten te verbreken, die Gij mij niet aangelegd hebt. Ik ben slechts een zondaar, en toch ben ik door Uwe genade sterk genoeg geworden om de tirannie der openbare niecning te trolseren, om niet blind en onderworpen toe te geven aan de vooroordeelen mijner tijdgenooten. Ik heb door li regtsbewustzijn genoeg verworven om te handelenalsof er op de wereld niets anders bestaat dan mijn geweten en Gij. In de maand November zal een zeer belangrijke zaak worden behan deld. De afstammelingen van Lodcwijk XVII hebben den graaf van Cham- bord een proces aangedaan. De graaf Adalbert de Bourbon, die dit proces

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2