LEIDSCHE COURANT. J 872. DONDERDAG 5 SEPTEMBER. N 210. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; viel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne ST ADS-BERICHT EN. PATENTBLA1EN. Dc BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladenover liet dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bjj het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, van des middags twaair tot twee urenen wel tot en met den 7Je° September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onaf gehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, ter uitreiking, moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 31 Augustus 1872. v. o. BRANDELER. HINNEiNLANDSGIIE HKKIGTEN. LEIDEN, 4 September. De geboortedag van Z. K. H. de prins van Oranje werd heden op de gebruikelijke wijze herdacht. Vele ingezetenen gaven door het uitsteken van vlaggen van hunne belangstelling en genegenheid voor den doorluch- ligen kroonprins blijk, liet garnizoen paradeerde op de Ruïne, alwaar de troepen geïnspecteerd werden door den kolonel von Wrangel auf Linden- berg. De kommandant en verdere officieren der dienstd. schutterij waren bij de parade tegenwoordig. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren 116 kin deren, als: 62 zoons en 54 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten. Overleden 82 personen, als: 12 mannen, 12 vrouwen, 29 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 33 huwelijken. De secretaris van den raad van bestuur der rijksinstelling voor onder wijs in Indische taal-, land- en volkenkunde alhier heeft bekend gemaakt dat de inschrijving voor de lessen aan die instelling zal plaats hebben op Dingsdag 10 September aanst., van 10 12 en 2—4 ure, in het gebouw aan de Kloksteeg. Ten gevolge der betrokken lucht is de bloemknop der Victoria regia heden gesloten gebleven. De bloei kan nu evenwel op Donderdag en Vrij dag-avond als zeker beschouwd worden. Het twaalfde Nederlandsch taal- en letterkundig congres is gisteren te Middelburg geopend. Op voorstel van prof. M. de Vries is de heer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet lot voorzitter benoemd. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Rotterdam is, ter verkiezing van een predikant, uit liet beslaande zestal, het volgende drietal opgemaakt: Hoedemaker. pred. te Vcenendaal; van Son, pred. te Nijmegen; Nonhcbel, pred. te Middelburg. In de gisteren te Delft gehouden zitting van den gemeenteraad heeft een der leden aan den voorzitter de bepaalde vraag gedaan of de Ioopende geruchten waarheid bevatten, dat hij zijn ontslag zou hebben aangeboden als burgemeester dier gemeente. De voorzitter heeft die vraag toestemmend beantwoord. Te Delft is in den. nacht van jl. Zaturdag een diefstal gepleegd aan de broodfabriek aldaar. De dieven hebben zich waarschijnlijk laten insluiten op de plaats, binnen de poort der fabriek. Zij hebben zich vervolgens toe gang weten te verschatten tot het kantoor, door de slolplaat in het deur kozijn met een breekijzer er uit te wringenen zich daar meester gemaakt ïan eene som van ruim ƒ250. Gelukkig waren de overige geldswaarden in een der ijzeren brandkasten geborgen. Te OverschicmcklL de iV. It. C.werd gisteren een man dieop twee krukken Ioopende, met bedelen zijn kost ophaalde, ter gemeente-secretarie ontbodenom voor het hoofd der gemeente te verschijnen. Terwijl hij kwam aanstrompelenhad hij niet zoodra in het oog gekregen dat de poli- Cle op zijne komst stond te wachten, of hij sprong met krukken en al te water. Alle pogingen, van den wal aangewend, om hem er uit te halen, wees hij af, totdat zekere J. Contze zich gekleed te water begaf en hem 'egen zijn wil na veel inspanning op het drooge bragt. Te Rotterdam is door de policie aangehouden een veedrijver, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van twee schapen uit de weide. Te Amsterdam is gisteren morgen de nieuw opgerigte hoogere burger school voor meisjes geopend. De wethouder mr. J. C. de Koning, prol. S. A. I Naberlid der commissie van toezigt en de heer Bientjesvan het onderwij zend personeel, voerden daarbij het woord. De cursus begint met 24 leerlingen. Te Nieuwe Die)) ligt ter reede het Amerikaansche oorlogschip Brooklyn. De directeur en kommandant der marine aldaar heeft een bezoek afgelegd j aan boord van dat schip. Het zal, naar men verneemt, aldaar nog eenige I dagen blijven in afwachting van nog andere Amerikaansche oorlogschepén en deze zullen alsdan gezamenlijk hunnen logt voortzetten. De Brooklyn is sterk bemand en bevat 850 koppen. I Bij de manoeuvres in de legerplaats bij Milligen is Zaturdag 11. de majoor Truster, van het 7e reg. infanterie, onder zjjn paard geraakt; hjj I verkeert in bedenkelijken toestand. I Te Arnhem heeft zekere landbouwer J. v. D.die voor eenigen tjjd zijne vrouw door den dood had verloren, twee zijner kinderen, 4 en 5 jaren oud, die bij eene weduwe waren besleed, onder voorwendsel dat hjj een ander kosthuis voor die kinderen had, des avonds medegenomen, en volgens verklaring van het oudste kind, hetwelk ten 9% ure bij gezegde weduwe doornat te huis kwameerst het jongste kind en voorts haar in net water geworpen, waarna hijzelf de kinderen is nagesprongen. Door gelukkig toeval heeft dit kind zich aan eenig voorwerp gegrepen en door middel daarvan den wal weten te bereiken. Achteruitgang in zijne zaken en angst dat hij dezen nooit weder te boven zoude komen, schenen oor; zaak te zijn van deze rampzalige handelwijze. Onder toezigt der policies zijn pogingen in het werk gesteld om het lijk van v. D. en diens kind op te visschen. Uit Arnhem meldt men dat zich te Lengel, gemeente 's Heerenberg eene locale epidemie van dysenterie heeft ontwikkeld. De ziekte werd uit Duitschland overgebragt door een jongeling, die te Didam tehuis behoorde, maar te Gilsekirchen aan het werk was. Onder het dorschen werd hij ongesteld en daar hij zich hoe langer zoo zieker gevoelde., met zoogenaamde bloeddiarrhee, besloot bij naar huis terug te keeren. Hij kon liet echter' niet verder brengen dan tot Berger-Bosch in 's Heerenberg en viel daar uit geput neder. Van daar werd hij vervoerd naar Lengel, waar zijne gehuwde zuster woonde; hij bleef daar ée'n nacht en werd den volgenden morgen per kar naar Didam overgebragt, alwaar hij 30 Junij overleed. Eenige dagen later werden twee personen ziek in de woning te Lengeldie hem opgeno men had, en vervolgens werden ook andere gezinnen aangetast, zoodat tot dusverre een 30 a 40 ingezetenen aan dysënterie geleden hebben en 7 daar aan overleden zijn. Hoe besmettelijk de ziekte is, kan worden nagegaan bij de 12 a 14 zieken, die nu nog onder behandeling zijn. In eene woning bijv. werd eerst de dienstmeid ziek, die melk gebragt had bij eene aan de ziekte lijdende familie, en die meid bragt de smetstof weder over aan twee kinderen van haren meester; in een ander huis ligt een jongentje ernstig ziek, dat zelf nergens in besmette gezinnen geweest is, maar wiens moeder 2 aan dysenterie overleden kinderen heeft helpen afleggen bij eene vriendin en wiens oudere broeder bij twee begrafenissen van overledenen aan dysen terie geweest is. Te Deventer is gisteren voor dc regtbank het verzet behandeld van dr. J. van Vloten, tegen het tegen hem bij verstek gewezen vonnis. Het M. requireerde bevestiging van het vorige vonnis. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst. Uit Zwolle meldt men: Dezer dagen is voor een ingezeten van Am sterdam, van een grondbezitter in de nabijheid dezer stad, een span vos- paarden gekocht voor de som van ƒ3000. In den nacht van den 28,ten Aug. is nabij Boxmeer, bij den landbou wer M. llubers, een stoute diefstal gepleegd. De dieven hebben zich door middel van een touw door den schoorsteen binnengelatenvervolgens de sleutels genomen uit de vrouwenzakkendie op een stoel lagenen daar mede alle kasten geopend en al het geld (een knipbeursje met 40) en goud daaruit ontvreemd. Zij hebben zich verder verwijderd door de voordeur, die met drie grendels gesloten was. Niemand der huisgenooten (vader, zoon en twee dochters) had iets gemerkt van dezen diefstal, waarbij zooveel kasten en deuren geopend zijn.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1