ÜU li E NL A N ÜSC111: BEltlGTKN. PEK TELEGKAAF. isurgerfijke S>tAub. A t» V E SSIEA'i'AEA. voering van de met den staal ter zake gesloten overeenkomst, en tol rege ling van de overdragt aan de gemeente van de bezittingen der gast- en leprooshuizen. Bij hooldsl. IX, nos. 142—145, is voor renten en aflossingen van leeningen, alsmede pensioenen, uitgetrokken 15135.42. Onder n°. 158 komt voor een post: Bijdrage in de kosten van den weg naar Alkemade, ad ƒ700. Baar de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder door het gemeentebestuur van Alkemade is aanbesteed, moet de toegezegde bijdrage op de begrooting voorkomen, om, wanneer de brug in behoorlijken staat is opgeleverd, te worden uitbetaald. Onder n". 161 komt een post voor van /500Ü, tot het doen van voorschotten van dagelijks voorkomende uitgaven. Even als in andtre gemeenten, wil men cene som brengen op de begrooting bestemd om daarmede uilgaven uit de gemeentekas te bestrijden die, als zijnde bij voorschot verstrekt, aan de gemeente worden geresti tueerd. Hierdoor wordt vermeden dat gelden in voorschot zouden moeten worden uitgegeven, die door geen bevelschrift van betaling zijn gedekt. Voor onvoorziene uitgaven is onder n". 162 ƒ6000 uitgetrokken. 's GRAVENHAGE2 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. C. A. Staring, refe rendaris bij het dep. van financiën, tot het dragen der onderscheidingstee- Uenen van ridder 4' kl. van de Kroon-orde met het roode kruis op een witveld, aan het hcrinneringslint, hem door den Duilschen keizer en koning van Priiissen geschonken. Aan den heer mr. J. van der Fellz is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regter in de arrond.-regtbank te Assen. H. M. de koningin is Zaturdag avond uit 's Herlogenbosch, alwaar 11.51. de kroonprinses van Italië heeft ontmoet, in de residentie lerruggekeerd. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen verhoor verleenen. Gisteren en heden ochtend kwamen ongeveer 80 afgevaardigden uit verschillende landenter bijwoning van het congres der Internationale alhier aan. Heden ochtend heeft er eene vergadering plaats in het locaal Concordia in de Lange Lombardslraat, niet toegankelijk voor het publiek en. naar men verzekert, ook niet voor de leden, maar alleen voor de afgevaardigden tot regeling der werkzaamheden. In de nabijheid van den llaag is Zaturdag avond een wisselwachter bij den Rijnspoorweg in aanraking gekomen met den trein, waarmede II. 51. de koningin uit 's Hertogenbosch is aangekomen Den man, vader van vier kinderen, is daardoor liet regterbeen verbrijzeld. Na aan het Rijnspoor station geneeskundig behandeld te zijn, is hij naar hel gasthuis vervoerd. Aanstaanden Donderdag zal er wederom een groot vuurwerk op het terras van het gemeentebadhuis te Scheveningen worden afgestoken. E NJ Si E L. A.IV Es. LONDEN, 1 September. Te Belfast is weder eene poging gedaan om de ongeregeldheden te her vatten. Een zekere Rea, een advocaat, was, wegens,honende taal tegen de regtbanktot een week gevangenisstraf veroordeeld. Donderdag was zijn straftijd verloopen, en nu wilde een volkshoop hem met een vierspan en muziek uit de gevangenis halen. De policie, na de menigte uiteengedreven te hebben, slaagde er in deze demonstratie te verijdelen. FRiSKK iJ K. De regering heeft het dezer| dagen te Londen opgerigle nieuwe Bona- partistische dagblad la Federation in Frankrijk verboden. Aan de Ind. Beige wordt het volgende uit 5Iarscille gemeld: Ecu dag blad van Florence heeft onlangs berigt dal de Paus een gedeelte der ju wcelcn van den Stoel, waaronder eene tiaar en eenige vazen van groote waarde, herwaarts gezonden had. Het blad is echter niet wel ingelicht geweest. Niet de Paus, maar de generaal der Jezuïten. pater Beckx. heeft aan het huis zijner orde te Marseille een zeker getal gewijde voorwerpen tot kerke lijk gebruik, van hooge waarde, gezonden. Doch die bezendingen blijven niet te Marseille: de alhier gevestigde Jezuïten hebben, door middel van aan hunne orde naanw verbonden kooplieden, de kisten verder verzonden naar eene nog onbekende bestemmingsplaats. UI1ITSC11L A.ND, In strijd met de beweringen van sommige dagbladen bestaat bij de regering het voornemen niet om in de eerstvolgende zitting van den rijks dag een wets-ontwerp tot regeling van het openbare onderwijs in te dienen. Daarentegen wordt de laatste hand gelegd aan een wets-ontwerp tot rege ling van het assurantiewezen. Naar aanleiding der tegenwoordige werkstakingen hebben 120 fabri kanten en mede-eigenaars van fabrieken in het vak van ijzer- en andere metaalwerken te Berlijn eene vergadering gehouden, waarin met eenparige stemmen besloten werd te verklaren: dat aan den eisch der werklieden om het loon met 20 pCt. te verhoogen, onmogelijk kan worden voldaan. Voorts besloten de aanwezigen ten strengste onderzoek te doenof er in hunne fabrieken gelden voor de werkstakende arbeiders worden ingezameld. Zoo ja, dan zou er eene tweede vergadering worden gehoudenom te beraadslagen over middelen ter bestraffing van hen die daaraan mededoen. Ten slotte vereenigde zich de vergadering met het plan lot oprigting eener vereeniging van fabrikanten in ijzer en andere metalen te Berlijn en omstreken, ten doel hebbende eene onderlinge bescherming tegen alle overmatige eischen van werklieden in geval van arbeidstaking. Uit St. Petersburg meldt men dat het congres voor de statistiek door den grootvorst Conslantijn is gesloten. De voornaamste resultaten van het congres waren het vormen eener permanente commissie en het besluit be treffende het verkrijgen van opgaven omtrent de internationale statistiek. De vergadering heeit geen besluit genomen omtrent de plaats, waar het volgende congres zijne zitting zal houden. OOST-INDIE. BATAVIA, 20 Julij. Het IV. Bat. Ubl. meldt: Volgens ons welwillend gedane mededeelin- Ren, alhier van Deli aangekomen, is de kapitein Koops naar zekere plaats, Kloempang genaamd, opgerukt. Op den 3d"1 dag trof hij eene versterking op zijn weg en nam die. ben 20sttn Juni trok de luitenant Ponster. ver gezeld van den controleur De Eerens, met 20 bajonetten op naar eene plaats, waar de vijand, zoo het heette, genesteld was. Jlen trok naar de bergen; maar er waren meer wegen dan naar bet beweren van de inlanders beston den, waarop versterking werd aangevraagd. Van deze voorwacht werden den 28,l>" juny |,jj een aanval 9 man gewond, waarop zij naar de benting retireerde, waar de hoofdmagt zich bevond. Dc troepen, van Batavia ter versterking gezonden, deden de reis naar Deli in 90 uren tijd. Zij kwamen dgn 10de" des morgens ten 8 ure ter reede. Dien avond waren zij ten 5 ure, met de koelies, en 4 dagen victualie, gedebarqueerd. Des avonds ten 10 ure rukten 1 officier en 25 tiian. op verlangen van den controleur, naar cene plantage op, ongeveer 2 palen van Deli, waar de Battaks zich genes teld zouden hebben Men vond niemand en den volgenden morgen keerde de troep naar Deli terug. De hoofdmagt, onder bevel van den luit. kolonel Von Hombracht, ging ten 4 ure des morgens den lld,,n op marsch. Eene compagnie rukte naar Soengal, de andere naar Laboean. Onze troepen kwamen er alle aangeen enkel man bleef wegens vermoeidheid of ziekte achter. Van verdere operatiën heeft men nog geen berigt. In een ander berigt uit Deli wordt het volgende gemeld: De troepen, ongeveer 140 man sterk, zijn te Soengal, ongeveer 14 mijlen van Laboean, gekampeerd, waar zij eene sterke positie hebben ingenomen en de aankomst der versterkingen wachten. Omstreeks 14 dagen vroeger werd eene expeditie door onze troepen ondernomen naar cene plaats. Tandoe Benoa genaamd, ongeveer 20 mijlen meer landwaarts in den Soengal, om er de twee rebellen- hoofden gevangen te nemen; Dato Keljil en Dato Dalil zouden zich daar toch ophouden. Op ongeveer 3 mijlen van genoemde plaats werd plotseling op de troepen een moorddadig vuur geopend uit een duchtig versterkt Battaksch huis, waardoor 10 der onzen buiten gevecht werden gesteld. De dappere commandant der troepen liet de benting terstond bestormen, die zonder verdere verliezen werd genomen, daar de Battaks de vlugt namen. De Nederlanders achtten zich ouder deze omstandigheden nogtans niet sterk genoeg om de vervolging dieper landwaarts in voort te zetten en begonnen op Soengal te retireren, hetgeen echter niet ongestoord plaats had, want den volgenden dag werden de troepen in den rug en op de regterflank be stookt. Na eene schermutseling van een uur slaagden zij er in dc Battaks met groot verlies af te slaan. De onzen leden daarbij gecnerlei verlies. Volgens een bijzonderen brief, betreffende Deli, in het B. Ubl. voor komende. is het gchcele land iu opstand; van alle kanten komen benden aan, die zich ten doel hebben gesteld, alle plantages te verwoesten en de gehate blanda's te verjagen. Wat hun aan wapens ontbreekt, wordt aange vuld door hun stoutmoedigheid en groot aantal; men schat hunne sterkte op ongeveer 10000 man. Een zwerm berg-Balakkers is de bergen afgedaald om, opgeruid door hunne priesters, gemeene zaak met de Delinezen te maken. LONDEN, 2 September. Te Dublin wordt een groote demonstratie ter eere van den Paus voorbereid, ter gelegenheid van den verjaardag der inne ming van Rome. AUGSBURG, 2 September. De Atlg. Zeil. meldt officieus dat het tegen woordig kabinet ontslagen en het nieuwe kabinet nog niet gevormd is. NEW-YORK, 31 Augustus. De stoomboot Bienville, varende tusschen New-York en Aspinwall, is 15 dezer op zee verbrand; dertig personen heb ben bij deze ramp het leven verloren. ONDERTROUWD: J. G. Engels, jm. 29 j. en 51.G. Heesterman,jd. 23 j. M. 11. Keiler, jm. 27 j. en A. C. de Kok.jd. 20 j. P. Fontein,jm.20j.en VV.den llouter, jd. 21 j. - A. J. Peters, jm. 33 j. en 51. E. C. Hopman jd. !9j.--A. Ileuzen, jm. 22 j. en 51. A van der Linden, jd. 22 j. L. 51. Beenakker, jm. 25 j. en II. S. W. la Feber, jd. 20 j. C. II. B. de Vroede, wedr49j. en P. Huygens, jd. 45 j. B. A. Kreps.jm. 25 j. en C. T. P. Penders, jd. 29 j. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden mijner dierbare Echtgenoole HENRIETTA DE NON, betuig ik, ook namens mjjne kinderen en behuwdkindcrenmijnen opreglen dank. Amsterdam, 1 September 1872. J. G. DE 5IOL. Directeuren der Lochemsche Werktuigenfabriek voelen zich verpligt open lijk huunen dank te betuigen aan liet Bestuur der Afdeeling Leiden en omstreken van de Holl. 5Iaatschappij van Landbouw, alsmede aan de rege- lings- en verlotings-coinmissie en den Heer eigenaar van "Zomerzorg", voor de welwillende behandeling en vele medewerking zoo ruimschoots op de Tentoonstelling te Leiden ondervonden. Namens de firma heeft de eerst Ondergcteekende de eer zijne voormalige Stadgenooten zijn dank te betuigen voor de zoo ruime begunstiging; belovende hij de aan de firma opgedragene orders naauwkeurig ten uitvoer te zullen brengen. A. H. VALK Jr. Lochem, 2 September 1872. J. C. VAN PELT Jr. DIRECTEUREN van het Kantoor van Administratie van Nationale Fondsen, gevestigd te Ley den, bcrigten, dat van heden af zal worden ge vaceerd tot betaling der Coupons hunner Administratie, verschenen 1 September 1872, van de Certificaten 3 pCt. Nationale Schuld, en wel des Dingsdags van 12 tot 2 ure, ten Kantore der Administratie op de Papengracht, Wijk IV, N°. 586, en de overige werkdagen van 10 tot 12 ure, ten Kantore van VAN DER SPRUYT DE GRAAF. Wijders zal ten Kantore van Administratie voornoemd gevaceerd worden lot afgifte van nieuwe stellen Coupons bij gemelde Certificaten, tegen intrekking der llewijzen. Ten Kantore van LEZWYN E1GEMAN, op het Rapenburg, Wijk I, N". 240, te Ley den, wordt gevaceerd Dingsdags, ff oensdag s en Donder dags, van 9 tot 11 ure, ter betaling van al de Coupons, verschenen primo Seplcmber 1872, van de 3 pCts. Certificaten der volgende Ad ministratie-Kantoren, als van: De Ileeren KETWICII VOOMBERGH WED. W. BORSKI. A. K. P. K. VAN HARPEN EN PLUYM en BACKER. S. D. SAI'ORTAS, VAN MAARSEVEEN LE JOLLE en BUYS KERKHOVEN. En De WED. II. F. TJEENCK, c. s. De Talons der Certificaten 3 pCt. van bovengemelde Administratie kantoren worden na 15 dezer overgenomen ten einde daarop nieuwe bladen Coupons te kunnen liglen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3