vermeld in art. 16 der wet van 1 Junij 1865 wensclten tc verkrijgen, zit ting zal houden op Maandag 9 September e. k. en volgende dagen, te Utrecht. De minister van binnenl. zaken heeft de commissarissen des konings in de provinciën uilgenoodigdhem zoo spoedig mogelijk te doen toekomen 1". eene opgave van het getal kiezers in elke gemeente voor de leden der tweede kamer en voor den gemeenteraad, naar den tegenwoordigen census, bij afschaffing der patentbelasting, en 2°. eene gelijke opgave naar een cen sus van ƒ20, zoowel bij behoud als bij afschaffing der patentbelasting. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden, met wijziging der beschikking van 13 Mei 1869, n°. 169, 2de afd.de gemeente lierten lot een afzonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistricl Roermond ter verkiezing van leden voor de tweede kamer der stalen-generaalaan te wijzen. liet Weekblad van hel liegt herinnert aan de heeren advocaten de bepaling van art. 6 van hel reglement van orde. voorschrijvende dat zij ieder jaar in de maand September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. Naar men verneemt, heeft de zamenkomst te Londen van de gemag- tigden der vier mogendheden, Nederland. België, Frankrijken Engeland, onderleekenaars van het tractaal betreffende de suikerbelasting in 1865 ge sloten. tot geene gevolgen geleid. Men moet zich alleen verstaan hebben omtrent het wenschelijke van een onderzoek door deskundigen omtrent de vraag, ol niet langs scheikundigen weg bij den inslag tot eene meer juiste waardering der suikersoorlen ware tc komen op eene wijze, die door ambtenaren van de belasting is toe te passen. Drie leden van hel Japansche gezelschap, dat zich thans te Londen bevindt, hebben in de vorige week 'sllage en Amsterdam bezocht, om zich op de hoogte te stellen van het onderwijs hier te lande. Te Vlaardingen barstte Vri dag 11. omstreeks middernacht een hevigen brand uit in de timmermanswerkplaats, hel houtmagazijn en hel belendende woonhuis van den heer van Capelien. In korten tijd waren deze panden een prooi van het verwoestend element en stortten de gebouwen in. Eenig huisraad en sieraden heeft men kunnen redden. De brandweer, die zich ijverig van hare taak kweetgelukte het de naburige stalhouderij voor het vuur te beschermen. Ware dit laatste pand aangetast dan zou zeker eene bevolkte buurt der stad zijn verwoest. De burgerij en vele inwoners van naburige gemeenten waren toegesneld om de behulpzame hand te bieden. Een juf vrouw, die zich ijlings naar den brand wilde begeven, is, waarschijnlijk door schrik en vermoeijenis overmand, ineengezakt en was onmiddellijk dood. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam stonden Zaturdag 11. teregt vier kinderen, drie meisjes en een jongen, acht, twaalf en veertien jaar oud, beklaagd van landlooperij en bedelarij. Zij waren den 2lslf" der vorige maand door den veldwachter te Overschie aangehoudenomdat zij in have- loozen, onreiuen toestand rondzwieren, levende van hetgeen medelijdende lieden hun gaven en den nacht in stallen en hooibergen doorbrengende. Het bleek uit hunne mededeelingendat hunne ouders te Leiden woonachtig waren, waar de drie oudsten op eene fabriek werkten, totdat die ouders hen in het begin van Julij wegzonden, omdat zij geen eten meer voor hen hadden, en onder voorwaarde, dat zij in het ouderlijk huis alleen mogten wederkeeren, wanneer zij iets medebragten. De regtbank oordeelde, dat de misdrijven van landlooperij en bedelarij waren bewezendoch niet dat de beklaagden met oordeel des onderscheids hadden gehandeld. Mitsdien zijn zij vrijgesproken en gelast, dat het knaapje en het oudste meisje'gedurende vijf jaren en de beide overige meisjes gedurende vier jaren in een verbeter huis zullen worden opgevoed en in hechtenis gehouden. Uit Frederiksoord meldt men dat de heer A. Oosterveen, laatstelijk wonende te Leiden, bij testamentaire beschikking heeft gelegateerd aan de maatschappij van weldadigheid de som van 560, vrij van regten. Uit 's llerlogenbosch meldt men dat Zaturdag 11. aan H. M. de koningin aldaar eene luisterrijke ontvangst is te beurt gevallen. Begeleid door eene eerewacht en verschillende autoriteiten, en gevolgd door tal van rijtuigen, omringd door de jubelende menigte, begaf H. M. zich het eerst naar het gouvernements-gebouvv. De straten waren letterlijk met de oranje- en natio nale kleuren als behangende klokken der verschillende kerken verkon digden H. M. inlogt. Ten 11 ure begaf 11. M. zich naar de cathedraal van S'. Jan, waar 111), door ZUIL. den aartsbisschop in pontificaal, en de ge- heele geestelijkheid werd begroet. Begeleid door dezen eerestoet, beschouwde II. M. alle bijzonderheden, herhaaldelijk hare bewondering te kennen ge vende over dezen streng Gothischen tempel, welken de vorstin dan ook niet wenschle te verlaten, alvorens hare naamteekening in het daartoe be stemde gedenkboek Ie hebben geschreven. Vervolgens bezocht H. M. de weeshuizen en andere liefdadigheidsgestichten der verschillende gezindten. Ten 2 ure haalde H. M. aan hel station de kroonprinses van Italië af, en vervolgens namen 11. M. en H. K. 11. deel aan een collation bij den com missaris des konings. Bij de begrooling der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor de dienst van 1873 zijn de inkomsten geraamd op ƒ425,263.98 en de uitgaven op 425,218.09gevende een batig saldo van ƒ45.89. Onder de inkomsten komt voor het batig slot der laatst vasgeslelde reke ning ad 13385.37. De opbrengst van 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen wordt geraamd op ƒ25125.76, die van 25 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel ƒ24744.96; 4|5 gedeelten van dc opbrengst der rijksbelasting op het personeel ƒ95020.65; lerwijt voorgesreld wordt de plaatselijke directe belasting ie heffen tot een bedrag van f 93600 en 2000 bij suppletoir kohier. De opbrengst der schoolgelden wordt geraamd: hooger ouderwijs (laiijnsche school) ƒ3600; middelbaar onderwijs (hoogere burgerschool) 6570; lager onderwijs ƒ24890; bewaarscholen ƒ700. De belasting op de honden wordt geraamd op ƒ2200, en de opbrengst van de slads-gehoorzaal, voor het gebruik door instellingen of particulieren, op 1000. Renten van kapitalen komen voor lol een be drag van ƒ21715.32. De ontvangsten van de gasfabriek worden begrootop ƒ47000; de winst schat men op ƒ42000, met het oog echter op de meer dere opbrengst der cokes meent men ƒ5000 meer te mogen rekenen. De opbrengst van faccale stoffen (stelsel Liernur) zijn geraamd op 1300. Onder de buitengewone ontvangsten komt voor ƒ2000 wegens aflossing op hypothe ken en obligatiën. Men acht het wenschelijk dat met de aflossing van de schuldbrieven ten laste van regenten van huiszilten- en diaconie-armen afge geven 21 Mei 1754 ad ƒ1000. en ten laste van kerkmeesleren van de hoofd- Kerken binnen Leiden afgegeven 12 Maart en 9 November 1789 ad ƒ16000, rentende 2 Va pCt.met het einde van het jaar 1873 een aanvang worde ge maakt; men stelt dus voor dat de eerstgenoemde schuld met 31 December 1873 geheel en van de laatstgenoemde schuld op genoemd tijdstip 1000 zal worden afgelostterwijl van de laatste telken jare tot de aflossing van een gelijk bedrag en te beginnen met 1877 van een bedrag van ƒ2000 zal j worden overgegaan. Voorts komt onder bedoeld hoofdstuk voor de verkoop van inschrijvingen op het grootboek ten bedrage van ƒ17400, tol dekkin» der kosten van de demping der Gecregracht enz., en wordt de rente we- geus op prolongatie uitgegeven gelden geraamd op ƒ300. Onder de uitgaven wordt bij n". 52, jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter gemeente-secretarie, ten einde eenige thans bestaande onge lijkheden in de regeling dier jaarwedden op te heffen, voorgesteld die van den 4en, 5en en 6tn ambtenaar ieder met ƒ100 te verhoogen. Bij n°. 03 is voor het onderhoud enz. van het raadhuis, eene som van ƒ435 uilgetrok ken voor buitengewone werken, t. w. het vernieuwen van een gedeelteleijen dak, herstellingen van den blaauwen gang, nieuwe ramen op het portaal van de bruidskamer met het verwen in het geheel. Bij ir. 75 wordt voor het onderhoud van straten en pleinen ƒ8679 uitgetrokken; men bepaalt zich daarbij tot de gewone volstrekt noodige uitgaven, waaronder de aanscbaffm; van 75000 stuks straatkeijen en 250.000 stuks straatklinkers. Voor hel onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen is, bij n°. 771, uitgetrokken 1639.17; voor de kweekerij is volstrekt noodzakelijk de aanschaffing van 100 ïjpenboomen, 500 ijpenveeren. 40 kastanjes- en 50 populierenboomeii, alsmede 10 platanen, begroot op ƒ572.50. Het onderhoud van bruggen en overzetveren is geraamd op 8350. Bij n\ 85 wordt voor aanvoer van duinwater 12416 uitgetrokken; met inbegrip van 3200 voor de aanschaf fing van eene tweede ijzeren schuittor vervanging van die iu bruikleen verkregen, maar te klein van inhoud is. Voor de thans gebruikt wordende, die 14 knb. meters water kan bevatten, wordt ƒ10 per maand aan huur betaald, terwijl de nieuwe schuit 24 kub. meters zal kunnen bevatten, lie kosten van het reinigen van riolen (stelsel Liernur) worden geraamd op ƒ2000. Bij li". 87 wordt voor dempen van grachten ƒ17400 uitgetrokken. Met het oog op het aangenomen beginsel dal het dempen van grachten strekt tol bevordering der openbare reinheid en gezondheid, en op de meer en meer zich openbarende behoefte aan woningen voor arbeiders en voor de aanzienlijken, wordt voorgesteld om de Geercgracht van het Levendaal af tol de Binnenvestgracht en deze gracht tot aan de coupure door het Plantsoen, waardoor het Levendaal in dc Singelgracht bij de lloogewoerds- poort uitwatert. te dempen. Daardoor zal een uitgestrekt terrein ter be bouwing worden verkregen, b. v. voor 23 beneden- en 23 bovenwoningen, ten behoeve van den werkmanmet toegangen aan de Binnenvestgrachl en met uilzigt over afgesloten tuintjes op het Plantsoen; voorts voor 15 bur- gerwoonhnizen of villa's met tuinen door hekken begrensd, langs en in de rigting van het binnenpad van hel plantsoen en uit- of toegangen daarop, benevens achteruitgangen ten dienste van zoogenaamde offices, liet binnen pad van het Plantsoen zou onaangeroerd kunnen blijven en alleen vereischt worden het wegnemen van hakhout, om door tuinaanleg te worden ver vangen. Het rooijen van opgaande boomen zal zich lot eenige weinige be palen. Het bosch ter plaatse van de werkmanswoningen zal niet behoeven weggenomen te worden, omdat de afscheiding der tuintjes genoegzaam naar achteren is geplaatst, zoodat de tegenwoordige toestand grootendeels zal blijven bestaan. Ook de toegang tot de school en de ruimte der speelplaats zal veeleer kunnen worden verbeterd dan hinder lijden. De zoogenaamde berg zal niet kunnen blijven. Deze strekt trouwens wel lot sieraad, maar ook tot misbruik en wanorde, terwijl daar achter steeds eene kille en vochtige lucht wordt bespeurd. Bovendien zal dev verkregen vlakte tot eenen nieuwen aanleg kunnen dienen en de berg tot hel dempen der gracht kun nen worden benuttigd. De kosten zullen gevonden door verkoop van kapi taal, omdat het werk geacht kan worden een blijvend voordeel aan de gemeente te zullen opleveren. Voor onderhond van huizentorens enz. is, bij n°. 88, uitgetrokken 5950; waaronder 3160 voor buitengewoon werk. als: herstellingen aan den stadhuistoren met het verwen, geraamd op ƒ1200; herstellingen aan het carillon en de groote klok ƒ400; herstel len en verwen van den klokkentoren der llooglandsche kerk ƒ850; nieuwe kranen aan de fontein 350, verbeteringen der privaten en pompen aan het logement den Burg ƒ360. Bij n°. 89, dag- en weekgelden der werk lieden in dienst der gemeente art ƒ14000, wordt voorgesteld het vaste arbeidsloon met 10 pCt. te verhoogen; gelijke verhooging wordt bij n°. 96 ten opzigte der brugophaalders voorgesteld Dijk- en polderlasten zijn, bij n°. 91. uitgetrokken tot een bedrag van ƒ265; ten gevolge van belangrijke herstellingen aan den watermolen in den Marendorpschen polder, waarvan de kosten zullen gevonden worden over 2 jaren, door verhooging der pol derlasten van ƒ4.50, op ƒ20 per bunder, is het noodig weder dit cijler te ramen. Bij n". 94 wordt 750 uitgetrokken voor een lick voor bet standbeeld van Boerhaave; men meent dat dit hek zal strekken zoowel tot sie raad als lot eene behoorlijke instandhouding van het standbeeld. Bij n". 95 wordt 2500 uitgetrokken voor kosten tol inrigting der beneden-loka'en van de Lakenhal tot museum van schilderijen enz. De bovenzaal is te klein bevonden om dc voorhanden schilderijen en andere voorwerpen behoorlijk te plaatsen, liet onderhond der brandspuiten wordt geiaamd op 3710, waaronder voor het bouwen van een nieuw brandspuitenhuis in Wijk II 750; voor de aanschaffing van pctroleum-lantaarns, 2 bij iedere spuit. ƒ350; en voor het aanschaffen cener nieuwe spuit 1600. Na 1867 was geen gevolg gegeven aan het vroeger bepaalde, strekkende om telken jaar een oude door eene nieuwe spuit te vervangen. Bij de raming der beloo ningen enz. voor de braudspuitenlieden (n°. 104) ad ƒ3269, wordt ge zegd dat de behoefte aan een voldoend personeel voor de dienst der brandspuiten blijlt beslaandaar aan de verschillende spuiten nog een aantal van 168 spuitgasten ontbreekt. Men zal beproeven om op vrij willige hulp te blijven rekenen, naar eene billijke belooning. aivorem over te gaan tot het doen van voorstellenstrekkende tot eene verpligtf dienst bij het brandwezen. Hel hoofdstuk kosten van het onderwijs ent (nos. 114-122) is geraamd als volgt: kosten van het gymnasium ƒ11""" kosten voor de middelbare scholen ƒ15150; jaarwedden der hoofd- en 1 onderwijzers en onderwijzeressen en toelagen aan kweekelingen 6111® (hierbij zijn in acht genomen de besluiten van den gemeenteraad van 21 April en 4 Mei 11., volgens welke de bezoldiging van onderscheidene onder wijzers eene verhooging heeft ondergaan);- veranderlijke belooning van it onderwijzers (5 pCt. van de opbrengst der schoolgelden) 1237.50; onder houd van scholen enz. ƒ4903; kosten van schoolboeken enz. ƒ5500; vuur en licht in de scholen ƒ1900; vergoeding aan de hoofdonderwijzers e« hoofdonderwijzeressen voor gemis van vrije woning ƒ2400 kosten der be waarscholen ƒ8048. Bij n". 128 zijn de belooningen van doctoren, heel meesters enz. uitgetrokken tot een bedrag van ƒ5340; vermits het nieuw akademisch ziekenhuis in den loop van dit jaar gereed zal zijn, vervalt'' in vorige begrootingen uitgetrokken jaarwedde van den geneesheer van M' ziekenhuis ad ƒ1000. Ouder n". 129 komt thans een post voor: kosten"' de gemeente-apotheek, ad ƒ7600, ten gevolge van de aanstaande opheffc van de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen. Bij n°. 130' voor kosten van verpleging van arme krankzinnigen ƒ10500 uitgetrokken 1 De gewone toelage aan het akademisch ziekenhuis ad ƒ2250 vervalt, f'1' hoofde het nieuwe ziekenhuis in den loop van dit jaar wordt betrokken. I' verband met de opheffing van de administratie der vereenigde gast-91 leprooshuizen zal eene afzonderlijke voordrag! worden aangeboden terul1'

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2