1°. dat de burgerlijke gemeente niet dan bij volstrekte onvermijdelijkheid, en wanneer de kerkelijke liefdadigheid zich daaraan onttrektmet de onder steuning van arme weezen zich mag belasten; 2°. dat zij die armenzorg uitoefent zonder dat eene bepaalde godsdienstige gezindte daarvan het voorwerp is; 3°. dat het Heilige Geest of arme wees- en kinderhnis niet is eene instel ling die aan de burgerlijke gemeente behoort, maar enkel onder het gezag der burgerlijke overheid staat, omdat de kerkelijke overheid zich vroeger en later dat belang niet heeft aangetrokken; 4°. dat dan ook aan dat godshuis gelijk aan de overige uitsluitend kerkelijke instellingen van weldadigheid subsidie wordt verleend, met inachtneming der wettelijke voorschriften op dat punt, nadat gebleken is dat bijdragen hebben geleverd zij die er toe vcrpligl waren, en het raads besluit van 1866 buiten tegenspraak rust op de overweging dat door de lidmaten der kerkelijke gemeente meer kan en moet worden bijgedragen; 5°. dat de Nederduitsch hervormde gemeente te Leiden heeft doen blijken in en na de overdragt van het huiszitlenhuis en van het minnehuis, dat zij 'in staat, willig en bereid is, om de armenzorg gelijk voor de huiszit- tenarmen en behoeftige oude lieden zoo ook die voor de weezen der gemeente op zich te nemen: dan is er aan de zijde van den gemeenteraad geen enkele grond van wet, van regt en van belang die bezwaar geeft om het gereformeerd weeshuis te beschouwen en te classificeren als eene kerkelijke instelling, maar veeleer meer dan eene reden die er toe moet leiden om uit pligt en belang lot dat beslnit over te gaan, opdat niet nu of later de kerkelijke gemeente zich onverpligt achtte om hare weezen te verzorgen, daar de burgerlijke gemeente die zorg vrijwillig op zich nammaar wat voor het gemeentebestuur nog veel meer zegt, de gemeenteraad later tot het besef van pligt gekomen of daartoe door eene hoogcre magt gedrongen, den kerkeraad op grond van de armenwet zal moeten wijzen op artikel 20 dier wet, waarvan de gemeenteraad het beginsel zou miskennen, wanneer hij volgde den raad der gemeenteraads-commissie en geen gehoor gaf aan het verlangen van den kerkeraad. Uwe commissie gelooft dat het belang der zaak eischt, dat uwe verga dering onder overlegging van een afschrift van dit rapport zich wendt tot den gemeenteraad en van dezen, om de redenen daarin vervat, verzoekt om, met verwerping van de conclusie der gemeenteraads-commissie overeen komstig het verlangen van den kerkeraad, te bepalen, dat bet Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis te Leidennaar aanleiding van de onderscheiding van artikel 2 der armenwet, zal worden gebragt onder de instellingen bedoeld bij lilera B aldaar, en alzoo de lijst bij artikel 3 dier wet voorgeschrevendienovereenkomstig zal worden gewijzigd. Uwe commissie vermeent op goede gronden, dat de gemeenteraad van Leiden van wege den kerkeraad der Nederduitsch hervormde gemeente aldaar, thans voor het eerst gevraagd tot overdragt van bedoeld weeshuis, even als vroeger ten aanzien van het huiszitten- en van het minnehuis, dit verzoek ook nu wel zal inwilligen, en dat de gemeenteraad, evenmin als uwe commissie, in de inwilliging van die vraag, geenszinszooals de raadscommissie vermeent, zal zien opgesloten liggen de verklaring van een tot hiertoe daarover wederregtelijk gevoerd beheer. 'sGRAVENHAGE, 31 Augustus. Bij het dep. van binncnlandsche zaken zijn benoemd: tot hoofdcommies de heer mr. D. J. Zubli, thans commies, en tot adjunct-commies de heer A. Belinfante, thans le klerk. De heer J. van Beijerdam, commies bij het dep. van binnenlandsche zakenis belast met het toezigt op de inrigting en den gang van het werk ter algemeene landsdrukkerij. Tot burgemeester der gemeente Vinkeveen en Waverveen is benoemd de heer T. A. 0. de Ridder Fz.onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Hoogwoud en Opmeer. Aan den heer F. Harting is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van surnumerair der registratie. De le luitenant der genie op non-activiteit G. J. Collard is weder in 1 activiteit gesteld. In de gisteren gehouden vergadering van de Haagsclie afdeeling der Ilollandsche maatschappij van landbouw is door het bestuur medegedeeld dat bij de aanstaande internationale tentoonstelling eene harddraverij met paard en chais door het gemeentebestuur zou worden uitgeschreven, dat daarvoor een prijs van ƒ300 had beschikbaar gesteld, terwijl de afdeeling zelve daaraan een tweeden prijs, benevens een premie, had toegevoegd. Het kon. instituut van ingenieurs vierde gisteren en heden zijn vijf entwintig-jarig bestaan. Gisteren hebben de leden Haarlem bezocht en de groote waterbouwkundige werken van Noordholland (de sluizen van Velzen enz.) in oogenschouw genomen. Des avonds zijn zij le 's Hage aangekomen. Heden morgen ten elf ure hielden de ingenieurs eene vergadering in het locaal van den K. Z. B. Tuin, die fraai versierd was en met vlaggen prijkte. Ten twee ure werd in de socieleits-tent in het Bosch eene matinee musicale j gegeven door Dunkiers kapel, en ten 5 ure vereenigden zich de leden aan een vriendschappelijke!! maaltijd aan het Groot Stedelijk Badhuis. BUITENLANDSC1IE BEB1GTEN. ENGELAN». LONDEN30 Augustus. De Dublin Gaz. meldt dat het district Belfast in staat van beleg is gesteld. Men verneemt dat alhier een Fransch ultra-revolutionair blad is opge- rigt, genaamd la Federation, onder redactie van Vésinier, bekend uit den li tijd der Parijsche Commune, en voorstander van de Internationale. De tak, die door den lieer Ve'sinier wordt vertegenwoordigd, voert een vinnigen strijd I tegen dienwelke in September te 's Hage zal vergaderen. Vésinier wil den 16dc° September te Londen eene oppositie-vergadering houden. Nog altijd dreigen de bakkersknechts te Londen met eene werkstaking. Er zijn er ongeveer 13000, waarvan 11000 tot ambachts-vereenigingen be lmoren, en er zullen wel 6000 aan het werk blijven. Bij anderen bestaat het plan om coöperatieve bakkerijen op te rigten, ten einde met de hazen te kunnen concurreren. Maandag avond is het station Kentish-Town, van den noorder spoor weg te Londen, met nabij gelegen gebouwen afgebrand. Volgens bcrigt uit Calcutta is de cholera in kwaadaardigen vorm uitge barsten te Meeanmcer, Lahore, Kassowlie en andere plaatsen in Britsch-Indië. FRANHlllJH. De zaakgelastigde, welke Japan tot dusverre bij de Franschc regering vertegenwoordigde, Sameschima genaamd, is door zijne regering bevorderd tot buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Japan te Parijs. Deze bevordering heeft in de regeringskringen te Versailles groote voldoe ning verwekt, niet alleen om de persoonlijke achting, welke de nieuwe ge zant zich bij de regering en bij hel corps diplomatique heeft weten te ver werven, maar ook om de welwillende gezindheid der Japansche regering, waarvan zij een blijk is. Door le Temps wordt medegedeeld dat de langdurige proefnemingen met verschillend geschut, welke in den Iaatsten tijd te Trouville gehouden werden, geleid hebben tot de keuze van een aan de kulas geladen bronzen zevenponder tot model voor de artillerie. De patroon is van eene metalen huls voorzien. Op het eind van September vertrekt andermaal een schip met 250 Communisten naar Nieuw-Caledonie. Le Nar is het zesde vaartuig, dat met dezelfde bestemming Frankrijk verlaat. De Gaz. des Trib. deelt mededat de policie er dezer dagenna een langdurig en ijverig onderzoek, in geslaagd is in de wijk Vaugirard de voorname lithograpbische werkplaatsen op het spoor te komenwaarin de eerbaarheid- en zedekwetsende platen vervaardigd worden, in welke gedu rende den Iaatsten tijd meer dan vroeger te Parijs handel is gedreven. ITALIË Omtrent den toestand in de Romagna wordt in een dezer dagen uitge geven geschrift, waarop de ofïicieuse Opinione de aandacht vestigt, eene treurige schets gegeven. Eene wèl georganiseerde bende van roovers en moordenaars verspreidt in dal gedeelte van Italië schrik en vrees onder dc bevolking; op klaarlichten dag volvoeren zij hunne misdaden, welke niemand uit angst voor hunne wraak durft verraden; de plaatselijke overheden wor den met den dood bedreigd, en werkelijk met den dood gestraft, wanneer zij de misdadigers niet in de hand werkenzoodat de justitie nooit een hunner kan magtig worden. Deze toestand getuigt van een diep ingewor teld kwaad, waartegen de gewone hulpmiddelen niet balen, maar hetwelk door de regering niet geduld, integendeel met den wortel behoort uitgeroeid te worden. Geschiedt dit niet. dan staat nood en ellende in de Romagna te wachten; thans reeds ontvlieden de kapitalisten en industriëlen het land en weldra zal de geheele streek eene wildernis zijn. Men dringt daarom aan op eene reorganisatie der policie in de Romagna, waar genoeg vastberaden en geschikte mannen te vinden zijn, welke zich willen belasten met de taak om hun land van den tegenwoordigen kanker le zuiveren. D11ITICIILA1VD. In de Strasb. Zeit. wordt een besluit van den opper-president van Elzas-Lotharingen openbaar gemaakt, waarbij de oude geneeskundige hooge- school en de pharmaceutische school te Straatsburg met den 30sten Septem ber worden gesloten. De algemeene vergadering der Duitsche Juristen-vereeniging te Frank fort wordt door 600 personen bijgewoond. De elf personen, die te Emmerik in hechtenis waren, ten gevolge van de vroeger te 's Heerenberg voorgevallen ongeregeldheden, zijn op vrije voeten gesteld. Eenigen zullen buiten vervolging blijven, en de overigen moeten later voor den regter verschijnen. Te Erfurt hebben eenige vrouwen de marklbczoekers uitgenoodigd, gezamenlijk voor onderscheidene levensmiddelen een tarief vast te stellen en alsdan geen penning boven dien prijs te betalen. Zij gelooven dat dit het beste middel is om een einde te maken aan de buitensporige verbooging van sommige prijzen, eene verbooging, die slechts eigendunkelijk en niet volgens eene marktwaarde door de verkoopers is vastgesteld. Op den spoorweg van Berlijn naar Leipzig is onlangs een 80-tal scha pen in een gesloten veewagen gestikt. De spoorwegdirectie werpt alle ver antwoordelijkheid ten deze van zich af, op grond dat de eigenaars of han delaars vcrpligt zijn in eiken wagen een geleider mede te geven, die voor het vee moet zorgen. Hiertegen voert men aan, dat de wagens evenmin voor het vee als voor den geleider bruikbaar zijn. Bij een langdurig traject bestaat er geen gelegenheid om het vee te drenken of le voederen en bij regenachtig weder liggen de dieren, door het doorlekken der boven bedekking, meestal in bet water. Voor een geleider is geen behoorlijke plaats; hij mag naast de dieren in het soms natte slroo liggen. PEW TELEGRAAF. BERLIJN, 30 Augustus. Keizer Wilhelm kwam heden avond ten half tien alhier aan. Hij werd door verschillende prinsen en autoriteiten ver welkomd. De keizer zag er gezond en krachtig uit. MADRID, 30 Augustus. De Correspond., gewag makende van de oppositie tegen de tegenwoordige regering, die een republiek zon voorbereiden, zegt, dat het radicale kabinet in staat is de grootste moeijelijkheden te overwin nen. Er is slechts tijd noodig, opdat de regering haar administratief stelsel in toepassing zou kunnen brengen. LONDEN, 31 Augustus. De werkstaking der metselaars is geëindigd. STUTTGART, 30 Augustus. De Schwab. Merkur bevat het volgende telegram uit Zurich: "Gisteren avond ten 8 ure is in het Znricher meer bij Meilen de stoomboot St. Gothmd in aanvaring gekomen met hel schip Concordia en gezonken. De bemanning is grootendeels gered. Verscheidene Elzasser bedevaartgangers zijn verdronken." LONDEN. 31 Augustus. Met betrekking tot de obligatiën-Tunis heeft de heer Hammond den 22 Augustus- aan den raad van houders van vreemde fondsen het volgende berigt: »In het antwoord van den voorzitter der financiële commissie aan den consul van Engeland te Tunis wordt gecon stateerd dat de houders van obligatiën, wanneer zij deze inwisselen tegen nieuwe, zullen ontvangen een speciaal certificaat voor het nog te betalen bedrag der coupons van November 1865 lot November 1870. Deze certi ficaten aan toonder zullen bij loting en zonder rente afgelost worden." Ook verklaart de consul dat, ten gevolge van overvloedigen oogst, de sub-commissie in staat gesteld zal worden eene aanzienlijke som aan uil- voerregten te innen, zoodat waarschijnlijk Jannarij a. s. de coupon zal kunnen betaald worden. T Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6