zien of hel in 1869 ingevoerde reglement lol werkelijke verbetering zal heb ben geleid. De 4e comp. 2e bal. 3' reg. infanterie moet, bij wijze van proefneming, gedurende den kamptijd de palroontascb niet gebruiken, maar allée'n den patroonzak. Deze proef heeft ten doel omindien de patroonzak voldoende wordt bevonden voor de berging der munitie, alsdan de patroon- tasch bij de infanterie en schutterij af te schaden. llit Almelo meldt men aan het li. P.. van den 255"0: Het is hier rustig, hoewel de werkstaking voortduurt. Waar dit op zal uitloopen weet men nog niet. Intusschen trekken vele arbeiders, die wel aan het werk wilden gaan, doch door de onwilligcn daarvan afgehouden worden, naar Ochtriip in Pruissen, waar zij werk in overvloed kunnen krijgen. Gisteren wilden de arbeiders van een der andere fabrieken ook het werk staken, zoo zij geen verhooging van loon ontvingen, doch aan hun verzoek is voldaan; ook andere fabrikanten hebben dit voorbeeld gevolgd, en hel is te verwachten, dat ook de fabrieken waar het werk gestaakt is. dit zullen moeien doen. Te Groningen is de verdeeling der Ominelanderkas met een maaltijd beslotenwaarop verschillende prachtige zilveren geschenken werden uitge reikt: aan mr. J. J. Cremers, die veel voor de zaak heeft geijverdeen mas siel zilveren presenteerblad ter waarde van ƒ1400 en verder aan ieder lid der commissie een zilveren theeservies, terwijl daarenboven aan den pre sident en secretaris der commissie een zilveren inktstel gegeven is. In de Langstraat is het, naar men meldt, met den handel in hooi zeer slap. De oevers van hel Oude Maasje staan nog vol onverkochte schel ven. die door vele landbouwers weldra naar de schuren zullen worden op gereden. De verhandelde partijtjes bragten 12 per 500 kilogr. op. Rapport van gecommitteerden van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente in zake de overdragt van het li. G. of arme wees- en kinderhuis. (Vervolg.) Heeft uwe commissie aldus overwogen en besproken de beantwoording op de beide vragen hiervoren vermeldzij heeft in baren eersten briel ook wat de subsidien betreft, een beginsel vastgesteld, dat naar bare meenmg bet eenige ware en regtskundig zuivere tevens was, namelijk dat de wet zelve het bedingen van subsidiëii en omgekeerd hel afstand doen van subsidien verbiedt, en mogt zij dit ook door hare medegecommitteerden in hun brief van 16 Febr. 1872 als volkomen zuiver zien erkend, (en wel ditmaal met erkenning van de deugdelijkheid der gronden waarop dat beginsel steunt); laatstgenoemden, niet bij magie die waarheid te ontkennen, maakten zich echter van de zaak»af door te verklaren, dat dit beginsel voorde burgerlijke gemeente eenvoudig onaannemelijk was, en dat wel onder bijvoeging van redenen en aanvoering van gronden, die uwe commissie nimmer helder en duidelijk zijn geworden, maar die zij. mogelijk ten onregte heeft verklaard, eensdeels als een gevolg van het verlangen van de gemeenteraads commissie, (als niet hebbende toegegeven de gronden waarop het verzoek van den kerkeraad steunt), om aan de overdragt van het weeshuis boven bedoeld voordeel te blijven verbindenen anderdeels als eene neiging om de verdere onderhandelingen voor goed af le breken, vermits de voortzet ting daarvan afhankelijk werd gesteld van feiten die als niet-bestaaode vol doende bekend waren, doch van welke desniettemin het bewijs van het bestaan toch werd gevorderd. Uwe commissie, niet wetende waar zich aan te moeten vasthouden en, ware hare laatste opvatting juist, niet willende op zich nemen de gevolgen die uit een en ander zouden kunnen voortvloeijenheeftna eene zeer breedvoerige overweging, eindelijk in uwe vergadering van 1 April 1872 ter tafel gedragl den brief van hare mede-gecommitteerden van 16 February 1872opdat uwe vergadering zelve zou oordeelenen in de vergadering van 5 April daaraanvolgende op bare, naar aanleiding van dien brief, ge dane vragen als antwoord van u bekomen, dat de kerkeraad geen afstand zou doen van eenig regt op het weeshuis, en dat, wat belreit de vraag om onvoorwaardelijk afstand le doen van de subsidie, ook daarop ontken nend moest worden geantwoord. In de daaraanvolzende zamenkomst met gecommitteerden uit den gemeen teraad, in het begin van Mei 1872, zijn ons door deze ter behandeling voorgesteld de navoleende drie vragen: 1°. Is de kerkeraad bereid zich bij de verdere onderhandelingen omtrent eene overdragt van de superintendenlie te stellen op het feitelijk standpunt, dat de burgerlijke gemeente het weeshuis beheèri, en dus alle beschouwin gen over een vermeend regt van de kerk op dit beheer geheel ter zijde te laten? 2°. Zoo ja, is er dau een middel te vinden om die zuiver burgerlijke instelling van weldadigheid tot eene kerkelijke te maken? 3°. Welke voorwaarden zou de burgerlijke gemeente aan de overdragt \an superintendentie gesteld dat die mogelijk ware moeten verbinden? Gaarne zouden uwe gecommitteerden vóór die zamenkomst kennis hebben genomen van datgene wat. behalve naar aanleiding der schrifturen, hunne mede-gecommitteerden zich hadden voorgesteld in deze te doen behandelen, omdat zij nu onvoorbereid over die vragen, hun voetstoots voorgelegdhunne meening moesten uitspreken, welke punten vooraf we! eene bespreking had den noodig gehad, te meer daar uwe gecommitteerden zoodoende niet zoo zeer het gevoelen der commissie, dan wel ieder voor zich hunne individuëele opvatting en zienswijze daarover konden mededeelen. Uwe commissie intusschen zag zich de drie voormelde vragen voorgesteld. De eerste dezer, hoe eenvoudig op zich zelve, bragt uwe commissie, die in last had geen afstand te doen van eenig regt op het weeshuis, al aan stonds in groole moeijelijkheid. Moest zij onvoorwaardelijk den last haar gegeven volvoeren, en zoodoende afwachten het gevolg der stellige verklaring dooi 2 der 3 gecommitteerden uil den gemeenteraad gedaan, dal zij met den meesttn aandrang alsdan elke schikking in den door den kerkeraad bedoelden zin zonden ontraden? Uwe gecommitteerden hebben zooals het rapport der gemeeiiteraails-commissie te regt zegt gemeend hier te staan voor een praktisch vraagstuk, waarvan in wederzijdseh belang de oplossing werd gevraagd, en hebben dan ook op uilnoodiging hunner mede- gecommitteerden verklaard, dat, naar zij voor zich meenden, dc kerkeraad, om tot eene gewenschle beslissing te komen, de reglskwestie wel onaange roerd zou willen laten om met den gemeenteraad enkel te letten op den feitelijken toestand zooals die nu beslaat. Zonder alzoo iets stelligs namens den kerkeraad te verklaren, meende uwe commissie te hebben gehandeld zooals hel belang der zaak medebragt, eu zij zag le minder bezwaar in dit toegeven op het uitdrukkelijke verlan gen der gemcenteraads-commissie, omdat hel voor de zaak van werkelijk belang was dat ook dc gemeenteraad enkel zou letten op den feitelijken toestand zooals die nu bestaat, waardoor geen van beider regten werd verkort. Hordt vervolgd.) 's GRAVEND AGE, 27 Augustus. Aan den lieer mr. J. A. Jolles is als afgetreden minister van justitie een pensioen verleend teil bedrage van ƒ3970 'sjaars. Tot directeur van het vereenigd post- en telegraafkantoor te Woud- richem is benoemd de heer II. Kicwit de Jonge. Z. M heeft goedgevonden le benoemen bij het personeel van de genees kundige dienst der landmagt; lot officier van gezondheid 2e kl. den officier van gezondheid 3e kl. 11. H. van der Vegt. De kapitein ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, uit 0. I. terugge keerd is op non-activiteit gesteld. Z. K. II. prins Alexander, vergezeld van zijn adjudant den kapitein der artillerie Bcijerman, is heden ochtend naar Goor vertrokken. A. den Outer, die door het prov. gereglshol in Zuidholland tol een jaar gevangenisstraf en geldboete is veroordeeld, omdat hij, toen hij werk zaam was in de glasblazerij onder Vrijenban, sloffen waarvan flesschen moesten geblazen worden bedierf, heeft zich van deze veroordeeling zonder gunstig gevolg in cassatie voorzien. De hooge raad toch heeft bij arrest vnn heden het beroep verworpen. De 18-jarige arbeider S., van de fabriek van de heeren Enthoven en O., had gisteren middag het ongeluk met zijn regterhand met een boormachine in aanraking te komen. I)p. Hoven, die spoedig geneeskundige hulp verleende, achtte het noodig de pink en een gedeelte van de hand te amputeren. Een verwersknecht, werkzaam aan het Rijnspoorstation, bragt giste ren den opzigter van het werk eenige slagen met eene flesch op het hoofd toe, omdat deze zich verzette tegen het halen van sterken drank. Een ligle verwonding was daarvan hel gevolg. IHilTKNLANüSCUE HERIGTKN. KIV O E 5. A A' I>. LONDEN26 Augustus Te Belfast is sedert Vrijdag avond de orde niet gestoord; echter zijn dc buitengewoon versterkte bezetting en policiemagl niet verminderd en hebben de plaatselijke autoriteiten gelast dat de op hun bevel gesloten her bergen nog tot Dingsdag moeten gesloten blijven. De verwoesting in de stad aangerigt is ontzettend. Van gcheele rijen huizen zijn niets dan muren meer te vinden al de meubels zijn gestolen of ver nield. Tallooze hoopen asch tooncn aan waar het huisraad van onlangs nog welvarende gezinnen ten vure werd gedoemd. Te Manchester stonden in de vorige weck acht barbiers en kappers teregt, omdat zij de Zondagswet hadden geschonden. Allen werden over tuigd in den morgen van denzelfden Zondag een of meer personen te heb ben geschoren. Bij deze gelegenheid werd er door de beschuldigden op ge wezen. hoe onbillijk het is deze verouderde wet van Karei II op hen toe te passen, daar toch des Zondags de slijters van sterken drank gedurende eenige uren mogen verkoopen en de tabakshandelaren hunne winkels den geheeien dag mogen openhouden. Niettemin werd de boete opgelegddoch de regter bepaalde zich tot het minimum van zes stuivers. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten was van wege de regering een onderzoek ingesteld naar de rooverijen waaraan de Amerikaansche land bouwers, welke in Texas in de nabijheid der Roode Rivier wonen, van de zijde der Mexicanen bloot staan. Blijkens de aan dc derwaarts gezonden commissie gedane verklaringen waren door Mexicaausche vrijbuiters niet minder dan 60000 stuks vee, ter waarde van een milliocn dollars, op die wijze ontvreemd. De te Brownsville gevestigde ambtenaren hebben daaren boven verklaard dat de rooverbenden aangevoerd werden door officieren van het Mexicaansche leger, hetwelk in het Noorden van Mexico tegen de op standelingen opereerde. FRAK li K b.B Si. Van officieuse zijde wordt het dezer dagen verspreide berigt tegenge sproken dat de heer Thiers zich te Trouville zou bezig houden met het ont werpen eener nieuwe staatsregeling, waarvan eene vertegenwoordiging des volks door middel van twee kamers eene der hoofdbepalingen zou zijn. Den 23-lr" zijn de gebroeders Errazu, de uit Frankrijk verbannenen uit Trouville gevoerd. Zij begeven zich, in gezelschap van een agent, naar de Spaansche grens Daar zullen zij het land moeten verlaten. - Vnivers spreekt het berigt tegen belrellènde dc benoeming van mg'. Guibert tot kardinaal. Wij kunnen verzekeren, zegt dit blad, dat het voor zoover bekend is, niet in de bedoelingen van den II. Stoel ligt om de bestaande vacaturen in het kardinaalschap aan te vullenzoolang Victor Emma nuel de kerkerbewaarder van Pius IX te Rome zal zijn. Pius VII heeft evenmin kardinalen benoemd, zoolang Napoleon l hem te Fontainebleau ge vangen hield. Door den krijgsraad is uitspraak gedaan in de zaak van den diefstal van kanonnen uil het fort Vinccnnes tijdens de heerschappij der Commune. Het is gebleken, dat de dieven, waaronder vier artilleristen, het metaal ver kocht hebben, nadat dc kanonnen verbrijzeld waren. Het garnizoen was zeer zwak, toen de kanonnen weggenomen werden, zoodat verscheidene wachtposten ingetrokken waren, hetgeen den diefstal mogelijk maakte. DllTdtRL A X Te Essen heeft de uitvoering der Jezuïten-wet aanleiding gegeven tot wanordelijkheden. Twee overheidspersonen hadden zich naar het Jczuïten- collegie begeven en aanzegging gedaan dat de inlandsche Jezuilen binnen drie weken en de buitenlandsche binnen drie dagen de stad moesten verla ten. Inmiddels was eene talrijke volksmenigte voor het gebouw bijeenge komen en uaauwelijks waren de beide overheidspersonen weder op straat verschenen, of het volk begon hen zoodanig met steenen te werpen, datzij de vlugt moeslen nemen. Een ingezetene, dit ziende, bood hun ten zijnen huize eene wijkplaats aan. Op hetzelfde oogenhlik echter kwam de polieif

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2