De luit. ter zee 2e kl. D. G. Brand dienende aan boord vau bet wacht schip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door uer. luit. ter zee 2C kl. J. P. Hovy. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland stond gisteren teregl de zei- schipper van het rijnschip George W ashingtonH. Welter, beschuldigd van diefstal van goederen, die hem als schipper waren toevertrouwd. Deze per soon die tegen 8 's weeks in dienst was bij de schipperesse E. Muller had voornamelijk in last contracten voor het vervoer van goederen te slui- leu, ofschoon hij niet het geldelijk beheer voerde, maar de schipperij door de vrouw werd gevoerd. In de maand April nu van dit jaar werd door Weber een contract gesloten met de bh. Gebr. van Stolk te Rotterdam, ten einde eene lading bonte I'oolsche tarwe van 120 lasten naar Worms te ver voeren. Op deze reis in de nabijheid van llellouw had er eene aanvaring plaats en werden de hh. v. S. van dit ongeval in kennis gesteld, die toen een stoomboot dc Amsterdam n'. 2 zonden om de lading over te nemen. Toen het rijnschip nu te Dordrecht was gekomen, waar het moest worden hersteld, werden door beschuldigde met voorkennis van zijne meesteres aan een koopman zeven zakken met tarwe voor j 49 verkocht, welke laatste deze tarwe weder aan een bakker overdeed. De tarwe werd bij het repa reren tusschen de wanden en onder de buikhelling van het schip gevonden. Ze werd als zoogenaamd kcergoed of opvecgsel beschouwd en besch. meende ze te mogen verkoopen. lie policie die berigt kreeg, dal uit een ledig schip tarwe in zoo'n groote hoeveelheid werd verkocht, kreeg argwaan en nam na onderzoek de tarwe, die reeds bij den korenmolen Kijk over den Dijk te Dordrecht ter maling was bezorgd, in beslag. Besch. erkende dat de zaak zich op bovengenoemde wijze had toegedragen. Hij kon zich niet voorstel len van welke lading de gevonden hoeveelheid tarwe afkomstig was, daar voor eenigen tijd eene andere lading was vervoerd en de buikhelling sedert lang niet was open geweest. Bij hef vinden van het keergoed was hij zelfs niet tegenwoordig geweest en de verkoop had in onderling overleg met zijne meesteres plaats gehad. In dien geest werden de meeste getuigenver klaringen afgelegd, terwijl de advocaat-generaal van Maanen verklaarde niet de volle overtuiging te hebben bekomen, dat de besch. gehandeld had met arglist en wegens onvoldoend bewijs requireerde hij tot vrijspraak. De ver dediger mr. Thorbecke hield vervolgens eene sierlijke rede, om, zelfs na het requisitoir tot vrijspraak, ten duidelijkste aan te toonen, dat de goede trouw van den besch. ten stelligste was gebleken en zelfs niet gedurende de be handeling der zaak ten zijnen nadeele aan het licht is gekomen. Hij con cludeerde mitsdien tot vrijspraak, liet hof, nog lieden uitspraak doende, vereenigde zich met het requisitoir, overwoog dat er niet gebleken was van loeeigening van een gedeelte der lading tarwe en sprak den besch. vrij. die alsuu terstond in vrijheid werd gesteld. In de gisteren avond gehouden vergadering der 's Gravenhaagsche werklieden-vereeniging werd medegedeeld dal 11. K. 11. prinses Marianne der Nederlanden voor het ontworpen bouwplan 10000 heelt toegezegd. In het kamp van Waalsdorp herben gedurende deze week slechts de gewone oefeningen plaats; in de volgende week zal met de manoeuvres op kleine schaal een aanvang worden gemaakt, en in dc daarop volgende zul len, vermoedelijk, gecombineerde manoeuvres plaats hebben. De toestand van den heer Becht, kapelmeester van het muziekcorps der dd. schutterij alhier, blijft dezelfde. Die toestand is wel niet dadelijk gevaarlijk, maar blijft toch zorgelijk. HÜITIvNLANÜSCUiï FÜÏÏuÏÏ I'KN. BËLfilE. Te Antwerpen is de nieuwe handelsbeurs op plegtige wijze geopend. Dit gebouw, waarvan de eerste steen op 24 Aug. 1809 werd gelegd, strekt ter vervanging van dat, hetwelk in 1858 door de vlammen werd vernield. Ook zijn ingewijd de muurschilderingen van de Keyzer, in het voorportaal van het Anlwerpsche museum. Deze muurschilderingen bestaan uit drie groote, in vijftien talereelen verdeelde compositiongezamen'ijk de Antwerpsche schilderschool voorstellende. Den Anlwerpschen meester is voor dit nieuwe en voortreffende gewrocht van zijn penseel hulde toegebragt door den mi nister Delcour. De minister Delcour heeft hem hel kommandeurs-kruis der Leopolds-orde overhandigd, de heer Beaufaux heeft hem een prachtig album met de portretten van het geheele docerende personeel der academie van beeldende kunsten aangeboden, en de leerlingen dier school hebben hunnen meester een lauwerkrans op het hoofd geplaatst. ESKEUS LONDEN, 21 Augustus De Times meent uit het gebeurde te Belfast te mogen afleiden dat 'j iedere maatregel mislukken zal welke zal, genomen worden ten einde aan Ierland zekere male, hoe gering ook, van zeil bestuur te verschaffen. Een te Dublin zitting houdend parlement zou verdeeld zijn in dezelfde twee par tijen, welke in de straten van Belfast slaags zijn. De beslissing over elke in het parlement aanhangige quaestie en elke verkiezing zou van dien strijd afhankelijk zijn; terwijl men bovendien tegenwoordig nu en dan maar eene uitbarsting ziet zoo als er thans eene te Belfast plaats heeft, zouden alsdan dergelijke ongeregeldheden bijna dagelijks voorvallen. Zoodra men dus het geëisclile zelfbestuur aan Ierland scheukt, dompelt men het land in den ouden toestand van voortdurenden burgeroorlog. Hel prospectus eener op te rigten maatschappij, welke zich ten doel stelt het meer algemeen in gebruik brengen, vooral onder de mindere klasse, van verduurzaamde vleeschsoorten uit Australië, Zuid-Amerika en van elders, heeft het licht gezien. Er wordt, zegt het prospectus, veel geleden door de onmogelijkheid, om zich tegen billijken prijs, tot behoud van ge zondheid cu kracht, dierlijk voedsel aan te schaffen; iedere klasse voelt meer en meer de dringende noodzakelijkheid van eene prijsvermindering van het vleesch. Om in deze noodzakelijkheid te voorzien, heeft de aanvoer van verduurzaamd vleesch lot dusver niet veel kunnen doen. Die aanvoer was immers te wisselvallig; ook was de hoedanigheid van het artikel niet altijd even goed; en de bussen, waarin bet verkocht wordt, zijn door hun grootte ongeschikt voor den belmeftigen consument. Genoemde maatschappij stelt zich daarom voor: den aankoop van goede vleeschsoorten in het bui- tenland, en, zoo noodig, de oprigting van eigen fabrieken in Australië en Zuid-Amerikaom vleesch volgens de beste methode te verduurzamen. FRAK li K V J li.. In le Bien Public wordt het loopende gerucht tegengesproken dat door de regering aan de nationale vergadering een wets-onlwerp zal worden ingediend, waarbij vergunning lol de oprigting van speelbanken gegeven wierd. Dit gerucht, zegt dat blad, is in alle opziglen valscli. Het bewind heeft tot hier toe alle voorstellen afgewezenwelke tot bereiking van dit doel daaraan worden gedaanen het zal op dien weg blijven voortgaan. De quaestie der speelbanken is niet vatbaar om het onderwerp eener gere gelde discussie uit te maken, en alle betoogen voor de toelating, welke, hetzij die door dadelijk belanghebbenden hetzij door anderen gehouden wer den, de behoeften van de schatkist deden gelden en op de ruime bron van gemakkelijk te innen inkomsten wezen, welke men door de toelating der speelbanken kon laten vloeijcn, hebben niet kunnen aantoonen dat de onze delijkheid en de ondeugd in de oogen van een zedelijk gouvernement ooit eene wettige broil van inkomsten kunnen uitmaken. Zoo lang dit niet is aangetoond zal er, en alle eerlijke lieden zullen zich daarover verheugen, geene enkele speelbank worden toegelaten. Nog veel minder denkt men er aan om een daartoe strekkend wets-voorstel bij de nationale vergadering in te dienen, hetwelk voorzeker met verontwaardiging zou verworpen worden. De voorstanders van het spel mogen vrijelijk treuren; het publiek heeft in de loopende geruchten, welke -vij thans tegenspreken, niets anders le zien dan pogingen om het gewenschte doel langs eenen omweg te bereiken. Noch in enkele gevallen noch iii het algemeen zal er eene magtiging tot oprigting van speelbanken verleend worden. Hit Trouville wordt berigt. dat hel vaartuig, hetwelk tot doelwit ge diend heeft bij de artillerie-proeven, eindelijk geraakt is. Het is na liet 32e schot door het Zwitsersche stuk in den grond geboord. De draagwijdte van den kogel was 3000 meters. De heer Thiers scheen zeer verheugd over den uitslag. De persoon, die hel stuk bediende, en dc pointeur werden in een versierd rijtuig naar hel landhuis Cordier overgebragt en daarna door de stad rondgeleidgevolgd door muziek. Men begroot de kosten van den wederopbouw der verwoeste woning van den heer Thiers op ongeveer 300,000 frs. Vermits de nationale verga dering hem nu een millioen bewilligd heeft, kan bij 700,000 frs. uitgeven voor zijne nieuwe meubelen huisraad en versierselen van verschillenden aard. Ter gelegenheid zijner bevordering tot officier van het Legioen van Eer, heeft de heer Alph. Rothschild een som van 30000 fr. geschonken ten behoeve der weezen van de slagtoflers van den oorlog. De Siècle biedt als premie aan hare geabonneefden aan een compleet Journal Officiel de la Commune, van 19 Maart tol 24 Mei 1871, welk laatste nummer, even als dat van 23 Mei aan nagenoeg alle andere collec- tiën ontbreken, en die men zich tot dusver slechts tegen zeer liooge prijzen heeft kunnen verschaffen. Le Siècle stelt die verzameling (een boekdeel in 8°, van 656 bladz.ook afzonderlijk voor het publiek verkrijgbaartegen betaling van 4.50 fr. en 5.50 fr. franco per post. ZWITSERLAND. De aandeelen van den Rigi-spoorweg, oorspronkelijk van 500 franken, worden thans met 1365 fr. betaald. Gedurende de afgeloopen maand Julij hebben de inkomsten van den weg bedragen 98000 fr.; in het afgeloopen jaar was de opbrengst in Julij slechts 59435 fr. ITALIË De Gazette d'Italia, gewagende van de kunstgewrochten en kostbaar heden, welke tegenwoordig uit dc kloosters van de provincie Rome heime lijk naar builen 's lands vervoerd worden, zegt dat. de Jezuïtenvoorziende de dingen die komen zouden, niet tot heden gewacht hebben om hunne beste have in veiligheid te brengen. «Nog eer het laatste overblijfsel van den Pauselijken staat in duigen viel, zégt het blad, waren zij op hun be lang bedacht. Zij kenden ten volle de magt der omstandighedenwelke noodzakelijk tot dc inlijving van Rome in Italië moesten leiden. Terstond nadat Oostenrijk door Pruissen overwonnen en Venetie met Italië vereenigd was, zorgden zij voor hel te gelde maken van hunne uitgestrekte bezittin gen in het Tibcr-dal en in de Campagna di Romaen bragten op die wijze fabelachtige sommen bijeen, welke in Engelsche en Amerikaansche banken geplaatst zijn." HIJITSC1ILA1Ï». De meestal goed onderrigte Spen. Zeit. verzekert, dat het nog niet geheel zeker is, of vorst von Bismarck bij de zamenkomst der drie keizers zal tegenwoordig kunnen zijn; door zijn gehceslieer is hem elke inspanning van den geest ontraden, omdat hij in de eerste maanden van zijn verblijf op het land te weinig zrjn krachten heeft gespaard. Ook van andere zijde wordt bevestigd, dat de gezondheidstoestand van von Bismarck zoo weinig gunstig is, dat zijne deelneming aan de Septemberfeesten te Berlijn voor zeer onwaarschijnlijk gehouden wardt. De Nat. Zeit. berigt dat de Pruissische regering voorloopig van alle maatregelen tegen den bisschop van Ermeland heeft afgezien, maar wijst er op dat het orgaan van dien geestelijke zeer ten onregte den schijn aan neemt alsof de zaak definitief ware afgedaan. De Wurtembergsche Staats-Anzeiger meldt dat de Duilsche kroonprins na de inspectie over de Wurtembergsche troepen aan elk corps zijne bij zondere tevredenheid betuigd en daarbij vooral ook gewezen heeft op de groote moeijelijkhedenwelke zcowel de officieren als de manschappen ten gevolce van de invoering der nieuwe reglementen te overwinnen hebben gehad.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2