Voor eenige dagen heelt bij Neuwied een militair schouwspel plaals gehad, hetwelk een buitengewoon groot aantal belangstellenden derwaarts had doen stroomen. Door cene afdeeling pontonniers moesten pontonbruggen over den Rijn worden geslagen, hetgeen op verscheidene punten van de rivier heeft plaals gehad. Op een punt, waar de rivier cene breedte heeft van '340 voet en. bij een waterstand van 14 voet, eene snelheid van 7% voet per seconde had, moest een der bruggen worden gelegd. De pon tons, 92 in getal, stonden op eenigen afstand van den oever op de hakets of wagens en werden door de manschappen op de schouders gedragen naai de plaals, waar de brug werd geslagen Niettegenstaande de groote be zwaren, welke door den snellen stroom, enz bij bet, werk ondervonden werden, heeft men daartoe niet meer dan 2 uren 27 minuten gebezigd. Reeds is melding gemaakt van een hevigen brand, die in het begin dezer maand tc Nischnei-Nowgorod heeft plaats gehad. Uit de nadere be- rigten blijkt dal dit ongeluk is voorgevallen juist op het tijdstip, waarop de groote jaarmis de grootste levendigheid had bereikt. De brand ontstond den 6d<" dezer en duurde tot den avond van den volgenden dag; om de vlammen meester te worden moest hulp uit Moskou worden ontboden. Eene groote hoeveelheid koopwaren werd vernield, en zelfs een aanzienlijk aantal op de Wolga liggende vaartuigen werd eene prooi van het vuur. De aangerigle schade wordt op 1 y3 millioen zilverroebels geschat. O tl 8 T-I I» I E. BATAVIA, 3 Julij. In de Java.iche Cour. is afgekondigd een koninklijk besluit tot uit voering der Agrarische wet, wat de uitgifte van woeste gronden in erf pacht betreft, en een ander, waarbij de overgang van erfelijk individueel bezit van den grond in eigendom wordt geregeld. Beide besluiten, zegt het N. II. Ilbl zijn hier vrij kalm ontvangen. Niemand is onnoozcl genoeg om aan te nemen dat zij de vruchten zijn van het denken en werken der kundige mannen, aan wier handen het ont werpen van verordeningen en voorschriften tot eene onbekrompen uitvoe ring der agrarische aangelegenheden was toevertrouwd. Of wij die nieuwe mystificatie Ie danken hebben aan de ondragelijke inmenging van een raad van ludië, of wij haar toeschrijven moeten aan den moedwil van een mi nister van koloniëndat alles is van weinig betcekenis tegenover hel feit dat het erfelijk individueel bezit van den grond voor den inlander, op die wijze te verkrijgen, illusoir is en eene doode letter zal blijven. Een in de Jav. Cour. voorkomende ordonnantie bepaalt dat het nemen van pandelingen tot zekerheid van schuld op straffe van eene boete van 500 tot 1000 voor ieder vergrijp in geheel N. I. verboden is. Aan de waterkceringen in den omtrek van Batavia is mei zooveel kracht gewerkt, dat reeds in den aanstaanden w-estmoussonzelfs bij een buitengewoon hoogen waterstand, geene vrees voor overstrooming behoeft te bestaan. Er loopt te Batavia een gerucht, dat dezer dagen een tekort zou zijn ont dekt in de kas van den hoofd-commies, aldaar belast met de ontvangst van 's lands middelen. Volgens sommigen zou het tekort ƒ17404 bedragen. Nu en dan verneemt men zeer zonderlinge bijzonderheden over hetgeen in 'slands pakhuizen omgaat. Als cene nieuwe bijdrage kan de mededeeling strekken, dal daar sedert 1806 een kustlicht bewaard wordt, dat ƒ46000 heeft gekost en dat daarvoor sedert dien lijd aan onderhoud 100 per maand wordt uitgegevendat is ruim ƒ7000. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend'een tweejarig verlof naar Europa, aan het lid van den raad van justitie te Soerabaija mr. F. B. van Leeuwen. Ontsla gen: op verzoek, eervol, de ambtenaar op non-activiteit J. J. Uljee, laatste lijk 1' opzigtcr bij de houtstapelplaats te Boenga (Soerabaija); de klerk bij het vendukantoor te Cheribon J. 11. Steevensz; de buitengew. subst.-griffier bij den landraad te Buitenzorg J. van Hengst; de klerk op het assist.-resid.- kantoor te Koeningan (Cheribon) Ch. Ruzette. Benoemd: bij de algem. secretarie: tot hooldcommies, de le commies D. H. W. Ravia de Ligny; tot onder-chef van de afd. statistiek, de le commies M. A. C. Herderschee; tot le commies, de 2e commiezen ,1. L. Spengier en J. A. van Dorsser; tot 2' commies, de 3e commiezen P. C. Croon en 1. J. J. Snellebrand: lot 3* com mies, de ambtenaar op non-acliviieit jhr W. J. Th. Hora Siccama, vroeger 3" commies bij de algem. rekenkamer, en de klerk H. J. W. van Lawick van Pabst; tot 1« commies bij het dep. van binnenl. bestuur, de 2e commies F. C. Holle; tot hoofdondervv. aan de opeub. 2e lagere school te Üjokdjo- karta J. A. Vermeulen, laatstelijk koofdonderw. aan de openb. lagere school te Padang-Pandjaug, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdtot le stadsgeneesheer te Samarang, de 2e stadsgeneesheer L. K. Wenneken- donk: tol 2C stadsgeneesheer te Samarang, de civile geneesheer te Tjiland- joer (Preanger-Regentschappen) Th. Keyzer; lot opzigler 2e kl. bij den waterstaat, de opzigter 3' kl. J. Haccou; lot opziener le kl. bij het bosch wezen op Java en Madura, de opziener 2C kl bij die tak van dienst J. T. W. van der Heide. Goedgekeurd: dat door den resident van Banka is be last: met de waarneming der functiën van gouv. landmeter in die residentie en van rooimeester te Muntok, de ingenieur 3C kl. bij den waterstaat C. L. F. Post; dat door den landraad te Badang is benoemdtol buitengew. subst.- griffier bij die reglbank, buiten bezwaar van den lande, 1'. van den Weide, ambtenaar ter beschikking bij de landel. inkomsten en cultures; dal dooi den landraad te Poerwokerto is benoemd: tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank L. Th. Maijer, ambtenaar ter beschikking bij de landel. inkom sten en cultures; dal door den landraad te Blitar is benoemdlot buitengew. subst.-griffier bij die reglbank 11. J. van Swieten, controleur der le landel. inkomsten en cultures aldaar; dat door den landraad te Bezoeki is benoemd tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank P. Zeydel, ambtenaar ter be schikking bij de landel. inkomsten en cultures. Door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid is ontslagen: op verzoek, eervol, P. C. Mierop, 2e hulponderwijzer aan de openb. 3' lagere school te Samarang, U. W. Mulder, hnlponderw.onlangs uit Nederland aangekomen, en benoemd: tot 2e hnlponderw. aan de openb. lagere school le Amboina A. C. lvienitz, thans hulponderw. aan de burgerschool te Samarang. Departement ran oorlog. Verleendeen tweej.Wig verlof naar Nederland wegens ziekte, aan den officier van gczomlh. Ie kl. J. 11. van Woelderen en aan den 2de" luit. der inf. W. Dumontier. Belast: met de waarneming der betrekking van opziener over den instrumentmakers-winkel en de draai- jerij bij den art.-constr.-winkel te Soerabaija. de onder-opziener over die werkplaats bij genoemd etablissement L. F. Kaulbach, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Door den kommandant van het leger en chef van het dep. van oorlog zijn geplaatst: infanterie: bij het 7C balt., de lc luit. J. U. Bicker, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Bevor derd: bij het wapen der inf., tol kapt., de Ie iuitt. J. 11. A. IJssel de Schepper en A. 11. Selleger; tot 1' luit., de 2' luill. A. \oorsluis van Elk, O. 11. L. Nieuwehuyzen en W. Gomfurius. Bij het wapen der caval., tot rittn.. de lc luit. P. F. 1! J. van Nouhuys; tot fluit., de 2' luit. W. C. Tijl. Bij de mil. geneesk. dienst: tot officier van gezondh. !e kl. T. II. Eisinger en A. ,1. R Natan; tot paarden-arts le kl. (kapt.), de paarden-arts 21 kl. (le luit.) J C. II. Minlot; geplaatst: geneesk. dienst: bij het groot mil. hos pitaal te Soerabaija, de mil. apotheker 3e kl. T. Risselada, onlangs uit Nederland aangekomen. Infant.: bij het 7C bat., als adjudant, de le luit. G. A. Vogel, van het corps; bij het garn.-bat. van Gelebes en onderhoorig- heden, de 12luit. 11. T. Loomeijer; bij het garn.-bat. van de Moltiksche eilanden, de le luit. B. II. N. van Reyn, beiden onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Departement ran marine. Benoemd: tot licht-opzigler 2e kl. bij de dienst der kustvcrlichting in Ned. Indië. de le machinist in bet vaste corps machi nisten der Kon. Ned. marine C. H. Vrees van Nahuys. PEH TFJ.KGK AA F. 's GRAYENHAGE. 20 Augustus. Tot griffier bij hel kantongergt te Tholen is benoemd de heer mr. J. F. M. Prijn, advoeaat te Leiden. NEW-YORK. 19 Augustus. De secretaris der commissie van arbitrage heeft gezegd dat er in de Alabama-quacstie 20 gevallen zijn geregeld en dat er tot nog toe 30 pCt van de geëischle schadevergoeding is toegestaan. Een aantal andere gevallen zullen in de zittingen van September geregeld worden. NEW-YORK, 19 Aug. De heer Barnard, regter in het hooggcregtshof alhier, is veroordeeld en uit zijne betrekking ontslagen. Half officiëel wordt verzekerd dat sedert de afwijzing van de indirecte eischen het scheidsgeregt te Geneve zich gunstiger voor Amerika loont. BELFAST, 20 Augustus. De wanordelijkheden duren voort. De winkels zijn gesloten. Het in staat van beleg stellen der stad zal waarschijnlijk heden afgekondigd worden. Bij eene proclamatie van den burgemeester is aan de soldaten last gegeven op de opstandelingen ie schieten. Bijzondere corpsen constabels zullen gevormd worden. Gisteren avond zijn vijf per sonen gedood. Opgaven betreffende de sterfte en de geboorten In eenlge groote gemeenten, over de maand Juni 1873. GEMEEN TEN. I's Gravenhagi Groningen Haarlem. 's Hertogenb. Leeuwarden Leiden Maastricht Rotterdam Htrecht. c ca ïlijke bevolking oj Januarij 1872. Geboren. 1 (met levenloos aangegevenei Overleden, snloos aangegevene G O a O O O O c. O a 3 C kD b£ e c3 cJ co O M ts S T3 O 273510 822 630 23. 42 32984 94 61 18.4 3 25796 66 82 31.7 7 92454 260 171 18.4 7 38006 101 99 26. 7 31688 100 71 22.4 3 25026 44 83 33.1 5 25896 63 57 22. 1 40099 122 78 19.4 5 27938 68 40 14.3 123677 395 317 25.6 19 60752 170 165 27.1 9 Overleden op den leeftijd van: er o er O) 5 173 16 20 57 24 21 27 21 25 IO 129 67 127 7 13 28 14 8 18 6 4 4 42 24 33 2 6 8 6 6 7 4 3 13 6 155 25 21 39 33 16 15 20 21 12 69 32 CC "X 3 C CU Overleden ten gevolge van: 2 O O O G rG -- ca t£ 3 A O <3 fi e G O s e 03 -- 196 16 35 68 44 28 25 15 25 24 128 67 27 AANMERKINGEN". Amsterdam: 3 verdr 1 verbr. De sterfte was zeer groot onder kinderen beneden 5 jaren. Groningen: 1 verdr.1 door den bliksem 10 aan longtering. 's Hertogenbo.sch2 verdr. Leiden: 2 verdr. Maastricht: 1 verdr. Rotterdam: 4 verdr. Utrecht: voor het eerst in langen tiid geen sterfgeval door pokken. {Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde.)

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3