lollige beweging achterwaarts viel hel kind in een openslaanden brandput onmiddellijk in zijne nabijheid, en toen men het met veel moeite er uit had gehaald was het een lijk. Te Helder zijn twee soldaten van het garnizoen, die aan het strand waren gaan zwemmenverdronken. Te Nispen is Zaturdag middag een felle brand uitgebarsten. Drie woonhuizen, eene graanschuur met veel ongedorscht graan en een karnhuis zijn een prooi der vlammen geworden. Uit Uozendaal en uit het Belgische dorp Esschen werd de noodige hulp derwaarts gezonden. Men schrijft de oorzaak van den brand toe aan het spelen van kinderen met lucifers. 's GRAVENHAGE, 20 Augustus. Z. M. heeft aan A. van den Berg. te Deventer, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid, wegens de redding van een drenkeling uit de buiten gracht aldaar op 11 Julij jl.toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan E. H. von Baumhauer, honorair hoogleeraar, tot het dragen der versierselen van officier der Leopoldsorde, hem door den koning van België geschonken, aan H. F. Groen van Waar der, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, van Italië, hem door den koning van Italië geschonken; en aan II. E. van Rijgersma, gouvernements-genecskundige op het eiland St. Martin (Neder!, gedeelte), tol het dragen eener gouden medaille, hebbende tot opschrift: lliis quorum meruere labores, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Tot notaris te Veere is benoemd de heer A. M. Rijsoort van Meurs, cand.-notaris te Middelburg, en tot notaris te Rotterdam de heer W. J. Drooglever Fortuyn. cand.-notaris aldaar. De luit. ter zee 2e kl. P. Metman, uit O. I. teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld, en de kapitein luit. ter zee D. A. Coomans de Ruiter is eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip Amstel, liggende te Paramaribo, terwijl dat bevel is opgedragen aan den luit. ter zee le kl. .1. W. F. Fruclit. -- Z. M. heelt goedgevonden te benoemen tot 2'" luitenant bij het wapen der infanterie: bij het le reg.de sergeanten J. U. Masman en L. M de Boer, van het 8C, A. de Koster, van het 4e reg., en den sergeant titulair G. N. Levert, van het corps; bij het 2C reg., de sergeanten L. G. Bagge- laar, van het 8C reg., en F. F. E. Alard, van het corps; bij het 3C reg., den sergeant II. W. van Wijk, van het corps; bij het 4e reg., den sergeant W. II. P. Mirandolle, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5C reg.. den sergeant titulair G. J. van Hoogstraten, van het 3e. den sergeant M. J. de Jongh, van het 7° reg., en den sergeant A. W. S. Schut, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 6e reg., den sergeant J. J. G. Schuil, van het corps, den sergeant titulair W. M. Wijnaendts, van het 3C reg,, den sergeant ,1. F. W. Beekes, van het corps, den sergeant titulair J. B. van Ileulz, van het 2', en den sergeant G. H. Dorren, van het 5e reg.; bij het 7' reg., den sergeant titulair J. B. van Damme Jalink, van het Cc, en den sergeant W. M. van Lier, van het 3e reg.: bij het 8? reg.. den sergeant titulair J. J. E. Francken, van het Ge reg. en den sergeant A. C. van Reyn, van het corps. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland, mr. C. Fock, za! den 2lstfn, 225leD en 23!l,n dezer zijne inspectiereis voortzetten en dan ij o. a. de gemeenten 'sGravendeel, Strijcn, Maasdam, Mijnsheerenland. Nu- mansdorp. Zuid-BeijerlandPiershil, Goudswaard, Nieuw Beijerland. Oud- Beijerland, Klaaswaal, Heinenoord en Putlershoek bezoeken. Gisteren avond had er, zoo als gewoonlijk Maandag avond, eene mu ziekuitvoering door de kapel van het reg. grenadiers en jagers, in den kon. zool. bot. tuin plaats. Even als eiken keer, wanneer deze kapel zich doet hooren, was de tuin buitengewoon bezet. Men berekent dat er ruim 5000 personen in den tuin vereenigd waren. De uitvoering liet niets te wen- schen over. Een keurig programma werd gevolgd en meesterlijk volbragt. Het air composé par le Roi Louis XIII moest worden herhaald. Le Carne- val de Venise, dat sedert jaren niet was uitgevoerd, en in de vorige week voor het eerst weder in het Bosch ten gehoore werd gebragt, verwierf algemeenen bijval. BUIT 15i\LANDSHUI BËMGTEN. IK X (i E 5. A W IS. LONDEN. 19 Augustus. De regeringscommissie voor de publieke werken in Ierland heeft haar verslag over het dienstjaar 1871/72 openbaar gemaakt, hetwelk aantoont dat de welvaart en ontwikkeling van het land toenemen, en dat de agra rische wellen, welke het voorlaatste parlement in Ierland invoerde, daartoe veel hebben bijgedragen. Het verstrekken van voorschotten aan landbouwers en grondeigenaars maakte een gewiglig deel van den werkkring der com missie uit. Gedurende haar veertigjarig bestaan heeft de commissie in het geheel voor II millioen aan voorschotten verleend; van dit bedrag was bijna 6 millioen aan haar terugbetaald, terwijl een bedrag van bijna 5334 millioen was kwijtgescholden. De onlusten te Belfast hebben Zaturdag avond en den geheelen Zondag voortgeduurd. Er zijne vele gekwetsten gevallen. De policie is genoodzaakt geweest op de menigte te schieten. De troepen houden met gevelde bajonet de straten bezet om het vijandige gepeupel in bedwang te houden. Van alle kanten is versterking van policie en troepen naar Belfast gezonden. Te Scarva had mede eene botsing iussehen de katholieken en de protestanten plaats, waarbij een twaalftal personen gewond werden, o. a. een inspecteur van policie, welke aan het hoold zijner manschappen de strijdende partijen trachtte le scheiden. -- Ten gevolge van de werkstaking der veldarbeiders gedurende den oogst tijd, heeft de militaire overheid, op Verzoek der pachters in Wisney (Ox fordshire), verscheidene manschappen beschikbaar gesteld, om bij hel bin nenhalen van den oogst, behulpzaam te zijn. Deze manschappen bekomen een dagloon van 2 a 3 sh. met den kost, doch de pachters blijven vol- standig weigeren aan de veldarbeiders meer dan 2 sh. dagloon zonder den kost le betalen. In de nabijheid van Banbury, in hetzelfde graafschap, hebben 150 veldarbeiders hel werk gestaakt; zij verlangen een weekloon van 30 sh. Het comité der vereeniging van veldarbeiders heeft bij het mi- nisterie van oorlog geprotesteerd tegen het stellen van manschappen ter be schikking van de pachters, als zijnde een onregtvaardige belemmering van de pogingen der arbeiders om een billijk loon te erlangen. Uit het verslag omtrent de examens van vrouwen aan de hoogeschool te Gambridge blijkt, dat het getal loegelatencn weder ecnigzins is vermeer derd, zijnde 154, tegen 127 in het vorige jaar. F16 A XKKiJ Si. De heer Thiers heeft zich Zaturdag naar Honfleur begevenom die haven in oogenschouw te nemen, ten einde de plannen te kunnen beoor- deelendie lot het tegengaan harer verdere verzanding ontworpen zijnen die eene uitgave van eenige millioenen fr. noodzakelijk maken. Vijftien hooldambtenaren van de verschillende departementen van be stuur zijn tot staatsraden in buitengewone dienst benoemd. Naar aanleiding der geruchten, als zoude de Duitsche bezetting van Belfort die vesting van nieuwe werken voorzien in verband met een aan de Duitsche regering toegeschreven voornemen om die vesting in strijd met de bepalingen van het Frankforlcr tractaal in bezit te houden wordt, van officieuse zijde, de volgende mededeeling aan de dagbladen gedaan: De Pruissen hebben de door den kolonel Denfert tijdens de belegering van Bel fort aangevangen werken voortgezet en afgewerktdoch geene nieuwe wer ken aangelegd. Volgens het getuigenis van deskundigen, welke Belfort hebben bezocht, gaat men niet verder dan de toepassing van den alge meenen regel dat elke van garnizoen voorziene vesting in staat van verde diging behoort te zijn. Men neemt de bepalingen van het tractaal in acht. Alle tegenstrijdige geruchten zijn ongegrond. Aan het departement van buitcnlandsche zaken is men gereed met de verzameling van diplomatieke stukken (het gele boek), welke na alloop van het reces aan de nationale vergadering zal worden overgelegd. Zij bevat o. a. de stukken betrekkelijk de onderhandelingen met Groot-Brittannië, België en Oostenrijk over de handelstractaten en de tarieven van in- en uit gaande regten. de correspondentie met de regeringen van Groot-Brittannië. Italië en Duitschland over de paspoorten, de stukken betreffende de ver- toogen van Groot-Brittannië legen de verzending van tot uitbanning ver oordeelde personen naar dat land, enz. Naar men verzekert, hebben de ultra-republikeinen voor goed afge zien'van het plan, om eene beweging in het leven te roepen ten gunste van de ontbinding der kamer. De redacteurs van onderscheidene monarchale en Ronaparlistische bla den zijn bij den minister van binnenl. zaken ontboden, door wicn hun werd medegedeeld dal de toon dier bladen aan de regering niet beviel ea dat zij zich vooral ergerde aan de voortdurende crilick waaraan de benoe mingen, door haar gedaan, waren blootgesteld. Hij verzocht dat zij zich daarin wilden matigen. Van den generaal Uhrichden verdediger van Straatsburg, zal een werk het licht zien, get.: Documents retatifs au siége dc Strasbourg, waarin hij een omstandig verhaal geeft van de belegering der vesting, ge volgd door een aantal onuitgegeven officiële bescheiden en vergezeld van een plan der belegerings-operatiën. De schrijver zegt, dat de uitspraak van de commissie van enquete hem tot de uitgave van dit werk genoopt heeft. Bedoelde raad heeft in der tijd geweigerd kennis te nemen van de stuk ken, die Uhrich te zijner regtvaardiging wilde overleggen. Het werk is op gedragen aan de bezetting van Straatsburg. Bij gelegenheid van dc jaarlijksche prijsuitdceling aan dc leerlin gen der verschillende Parijsche collegiën, die dezer dagen plaats had; kwam onder de bekroonden, wier namen in het Lyceum-Gondorcet werden afgeroepen, herhaalde malen die van den onlangs overleden jeugdigen hertog van Guise voor, die onder de ijverigste en voortreffelijkste kweekelingen van dat college behoorde. De deelneming, welke het aflezen van dien naam verwekte, nam zigtbaar toe toen de feestredenaar mededeelde, dat de hertog van Aumale verlof gevraagd en bekomen had om een jaar- lijkschen prijs van 1000 fr. in le stellenten einde de nagedachtenis van zijnen zoon bij het Lyceum te bestendigen. Die prijs werd terstond toege wezen, en viel aan een leerling in de wiskunde ten deel; een der leervak ken, waarin de overleden prins had uitgemunt. ZWITSERIiAN». Hel Journ. de Genève heelt een schrijven van den bisschop Marilley aan den staatsraad van Genève. van 23 Dec. l'864. openb.aar gemaakt, alsmede een herderlijken brief van denzelfden bisschop aan de geloovigen van Genève, welke stukken het bewijs opleverendat het bisdom Genève onder Mermil- lod feitelijk in den zin der kerk reeds sedert 5 Julij 1805 bestaan heeft. In den herderlijken brief van die dagteekening heeft namelijk de bisschop Marilley «alle van den bisschoppelijken zetel in Lausanne uitgaande magt. met name alle bisschoppelijke functiën en aile details van het kerkelijke beheer in het kanton Genève, aan mgr. Mermillod onder diens persoonlijke verantwoordelijkheid overgedragen" en zulks overeenkomstig den wensch van den Paus. SS IJ I TT CII Sj A lï 1». Men telt in Duitschland 37 katholieke priesters, die zich aan de zijde der oud-katholieken geschaard hebben. Bovendien heeft de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht op zijne terugreis van Beijeren naar Nederland te Keulen aan 4 studenten in de godgeleerdheid de priesterlijke wijding toe gediend.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2