LEHDSCHE €OI!RAi\I. 1872. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. N\ 197. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiëu voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA ASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Adverteniiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BINNEN IA NDSCHE BERIGTEN. LEIDEN. 20 Augustus. De miliciens der ligting van dezen jare, behoorende tol de vier regi menten huzaren, het regiment veld- en het regiment rijdende artillerie, die in Mei 11. na hunne inlijving lot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen den lcn October aanst. bij die corpsen in werkelijke dienst worden gesteld, ten einde gekleed en geoelend te worden. Men verneemt dat de door den minister van oorlog vastgestelde ge combineerde manoeuvresdie in de vlakte vau Waalsdorp zullen worden uitgevoerd, op het einde van deze week, waarschijnlijk Vrijdag een aan vang zullen nemen. De Staatscourant bevat bet volgende verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zuidholland. Tarwe staat bijna algemeen zeer gunstig te velde, zoodat daarvan een groot beschot van keurig graan kan worden te gemoct gezien. Rogge wel niet zoo gunstig als bovenstaand gewas, belooft evenwel eene zeer be- vredisende uitkomst. Gerst. De berigten omtrent dit gewas loopen uiteen. In enkele streken verwacht men een milde, in andere slechts een middel matige opbrengst. Haver is bijna algemeen gunstig geslaagd en doet eene ruime afkomst verwachten. Meekrap staat in het land van Voorne en Putten weinig maar goed te velde, zoodat op een voordeelig resultaat kan worden gerekend. Vlas mag onder de goed geslaagde gewassen ge noemd worden. Koolzaad. De berigten omtrent dit product luiden aller- wege uitmuntend. In den üoekschcn Waard prijst men het als het rijkste gewas in dit jaar. Uit Voorne en Putten wordt gemeld dat de oudste land bouwers zich geen zoo groot en voordeelig gewin van koolzaad, als het dit jaar geteeldeherinneren. In het land van Putten schat men de gemid delde opbrengst op 40 hektoliters per hektare; enkele stukken gaven 50 hektoliters. Hennep. In de Vijf Heerenlanden en den Alblasserwaard staat dit gewas schoon te velde en belooft eene rijke schoof zoo in qualiteit als quantiteit. Aardappelen. Bijna al de berigten omtrent dit gewas houden in dat de ziekte zich daarin in meerdere of mindere mate vertoont, geluk kig tot dusver zich tot het loof bepalende. Bij gunstige en vooral drooge weêrgesteldhcid belooft de opbrengst ruim en de qualiteit goed te zijn. Rrwten en boonen. De gewassen staan vrij algemeen goed te velde en be loven een ruimen oogst. Uit het Westland wordt gemeld dat deze producten sinds onderscheidene jaren niet zoo gunstig stonden. Boomvruchten. De boomgaarden zijn over het geheel schaars van appelen en peren voorzien. Ilooi- en weilanden. De hooioogst, begunstigd door prachtig weder, viel allerwege uitmuntend uit; er werd veel en goed hooi gewonnen. Gok de weilanden leveren lot dusver overvloedig gras ter beweiding. De hoofdcommissie van het Nederl. schoolverbond heeft, ingevolge haar gedane opdragt bij de jongste algemeene vergadering, eene commissie uit haar midden benoemd tol het ontwerpen van een adres aan de regering, waarin op de wenschelijkheid wordt gewezen, dat, zoomin in werkplaatsen van het rijk, als bij werken, die van 's rijkswege worden aanbesteed, kinderen, die in de leerjaren vallen, tot het verrigten van arbeid worden toegelaten. In hetzelfde spoor voortgaande, heeft zij zich tot de afdeelingen van het schoolverbond gewend met het dringend verzoek om toch te doen wat zjj met de onder haar bereik staande zedelijke middelen vermogen ter bestrijding van het even groot als verderfelijk misbruik, dat nog voortdurend van de diensten van kinderen door particulieren zoowel als door werkbazen wordt gemaakt; zij geeft verder in bedenking, om, waar dit nog niet geschied mogt zijn, in hare reglementen de bepaling op te nemen, dat althans hare leden zeiven zich verbinden, geen kinderen, die nog niet van de school konden worden ontslagen, in hunne dienst te nemen. Tevens geeft zij het als haren vurig en wensch te kennen, dat van nu af ook naar doeltreffende middelen worde uitgezien tot wering of ver mindering van het groote kwaaddat door den veldarbeid van kinderen wordt aangerigt. Verder vestigt de hoofdcommissie de aandacht op de doofstomme en blinde kinderen, wier belangen zij op de algemeene verga dering zoo welsprekend hoorde bepleiten. Zij wekt de afdeelingen en correspondenten, zooveel noodig, op. zich die belangen ernstig aan te trekken, door naar vermogen zorg te dragen of er met raad en daad toe mede te werkendat kinderendie hetzij van het gehoor of van het gezigt berooid zijn. op daarvoor bestemde inrigtingen een voor hen berekend onderwijs ontvangen. Bij de Ned. herv. gemeente te Varik is tot predikant beroepen dr. J. J. P. Valelon Jr.cand. bij de Waalsche commissie; bij die te Loosduinen ds. Baart de la Faille, pred. te Ridderkerk; bij die te Schoonrewoerd d'. Kraijenbelt, pred. te Ede; bij die te Halle ds. Lem, prëd. te St. Pancras; bij die te Dreischor ds. Krom, pred. te Simonshaven; bij die te Polsbroek d'. Du Lilian, pred. te Reitzum; bij die te Aalsum en Wetsens d». van Zadel- hoff, pred. te Slochteren; bij die te Andel d\ Hatting, pred; te Rhenen; bij die te Maassluis ds. Jansen Schoonhoven, pred. te Raamsdonk; bjj die te Uostermeer ds. Smeding, pred. te Nederhorst den Berg. D'. Creutzberg, pred. te Arnhem, beeft voor het beroep naar Rotter dam bedankt. In het kamp van Wiessel zijn nog de volgende prijzen behaald: Wedstrijd Ba. uitgeschreven door Z. M. den koning, voor Nedêrl. officie ren: le prijs jhr. J. G. T. van Spengler, kapt. commt. der schutterij, Win schoten; 2' prijs Strick van LinschotenofFic. der schutt.lJsselstein. Wedstrijd Bd. 100 pas: le prjjs SchilperoordRotterdam; 2' prijs Groe- neveld, Winschoten; 3e prijs Sciarone, Arnhem. Wedstrijd Bd. 300 pas: 1' prijs van den Broek, Apeldoorn, vervangen door L. W. Delboy, 'sHage; 2e prijs de Beer, Gorinchem; 3e prijs Harms, Apeldoorn; 4e prijs NiekcrkUtrecht; 5e prijs Becht, 'sHage: 6e prijs Lasa- ronidem. Wedstrijd Bef. 600 pas: le prijs Hulleman, Apeldoorn; 2e prijs Scholten» 'sHertogenbosch3e prijs Koch, Arnhem; 4e prijs Westerman, 'sHertogen bosch; 5e prijs Raland, Deventer; 6e prijs van Dordt, Utrecht. Hiermede was het programma algeloopen; er werden echter nog drie buitengewi ne wedstrijden gehoudennamelijk eene tusschen de baancom- mandanten op 200 pas, waarbij de prijs aan den le luit. Langguth ten deel viel; eene tweede tusschen de rijksveldwachters die in het kamp hadden dienst gedaan, 200 pas, waarbij de brigadier Goossens overwinnaar bleef, en een derde van de jongelingsvereenigingen op 100 pas, waarbij behaald werden 1« prijs H. Gudt, Deventer; 2e prijs W. Ankersmit; 3e prijs J. W. P. Hopman. Utrecht. Uit het kamp bij Milligen meldt men: Zondag mofgen legen 10 ure trokken de troepen naar de plaatsen der godsdienstoefening, en, niettegen staande de bestaande vrijheid in deze, waren op het minst genomen 6000 gewapenden rondom hunne leeraars geschaard, in carré, waar binnen de niet ingedeelde hoofd- en verdere officieren, alsook vele burgers met hunne dames, hadden plaats genomen. Hel kerkgezang der hervormden werd ge leid door de vereenigde muziek-corpsen van het 3e en 4C reg. huzaren. Ten 12 ure stonden de troepen in marsch-tenue, tot het houden van groote parade. De wapenschouwing door den opperbevelhebber duurde nagenoeg een uur. Toen trokken de brigades, ieder op zich zelf, met divisiën in gesloten kolonnes zamen en rukten naar den linkervleugel van het kamp. Van daar volgde het defileren en toen dit door alle troepen was volbragt herhaalden de cavalerie en artillerie het in draf. Hel was een prachtig gezigt voor de toeschouwers, nog verhoogd door het schoone weder. Da houding der troepen mogt uitmuntend genoemd worden. -- Men schrijft uit Rotterdam aan de Arnh. C.\ De hh. J. Verwaaijen Dzn. en A. E. Cohen, uit Arnhem, hebben een belangrijk stuk grond aan den Noordsingel alhier gekocht. Het beslaat nagenoeg 12 bunders en de daarvoor betaalde prijs bedraagt bij de drie tonnen gouds. Zij zijn voor nemens daar honderd a honderd vijftig villa's te bouwenstraten aan le leggen enz., zoodat dit gedeelte der stad eene der fraaiste wjjken kan worden. Te Dordrecht worden door de firma Liernur en de Brnyn Kops uitge breide opmetingen gedaantot toepassing in een deel dier gemeente van haar stelsel tot afvoer van faecale stoffen. Men is voornemens aldaar ter stond een centraal gebouw te stichten met vast stoomwerktuig, dat met de verzamelputten in verband zal staan. Te Amsterdam had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een aan vallig knaapje van zes jaar was voor het eerst na herstel van een hevige ziekte, het roodvonk, op de straat, en speelde met een vlieger hem ter ge legenheid van zijn herstel door zijnen vader geschonken. Door een nood-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1