B L A A E W l LOTERIJ j)e door de dagbladen medegedeelde tekst eener door Karl Marx als algemeen secretaris der Internationale onderteekende circulaire, waarmede de leden tot het bijwonen van het congres te 'sGravenhage zouden zijn opgeroepen, blijkt verdicht te zjjn. Karl Marx heeft in een brief aan de Times verklaard, dat dit stuk van het begin tot het einde valsch is; hij zelf is, «egt hij, nooit algemeen secretaris der Internationale geweest. ZWITSERLAND. Ingevolge magtiging van den bondsraad heeft het militaire departement aan eenige officieren van den eedgenootschappelijken generalen staf militaire zendingen in het buitenland opgedragen. Onder andere zullen officieren de manoeuvres der garde te Berlijn, de Oostenrijksche manoeuvres in Tyrol, bij Linz en Klosterneuburg en de Italiaansche manoeuvres bij Arona gaan bijwonen. Betredende den gedachten brandwaardoor de kolossale spinnerij van de heeren Graffenried 0°.nabij Bern, dezer dagen in de asch werd <"ele"d, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Om de inrigting voor brandgevaar te beveiligenhadden de eigenaren der fabriek al het mooelijUc in het werk gesteld. Men had de bluschmiddelen op zoodanigen wet ingerigt, dat het geheele zoo uitgestrekte gebouw, om zoo te zeggen, onder water kon worden gezet, zoodat men voor eenig gevaar van dien kant niets behoefde te vreezen, naar men onderstelde. En niettegenstaande dal alles is de gansche fabriek, met magazijnen en al den daarin aanwezi gen voorraad, een prooi der vlammen geworden. Het eenige, dat men heeft gered, bestaat in een klein getal weefstoelen, üe schade door dit onheil veroorzaakt, wordt op 3 millioen frs. geschat, behalve hetgeen aan bewerkte en ruwe waren in de magazijnen aanwezig was. De fabrieksgebouwen be sloegen een terrein ter lengte van 78 vademen en ter breedte van 30 vade men. Op grond van verschillende feiten meent men met zekerheid temogen onderstellen dat het gebouw in brand is gestoken, Per week werd in de fabriek meer dan 300 centenaars garen gesponnen en meer dan 1000 perso nen zijn door het geleden onheil broodcloos geworden. Ten aanzien van de wijze, waarop de brand is ontstaan, verneemt men nog slechts meer of minder losse geruchten; dit is echter zeker, dat de brand zoodanig is ont staan of aangelegd, dat men de bluschmiddelen niet heeft kunnen aanwen den. Om 114 uur des nachts werd het eerste alarmsein gegeven en te 5 uren des ochtends was niets meer aanwezig dan een rookende puinhoop. In de hoop dal de ware oorzaak van het onheil ontdekt zal kunnen wor den, is een naauwkeurig onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat uit den aard der zaak eerst later aan het licht zal komen. ITALIË. Garibaldi heeft een manifest aan de Italiaansche democratie gerigt hetwelk door het Gennesche Movimento wordt openbaar gemaakt. Hij geeft daarin zijn leedwezen te kennen, dat de democraten door onderlinge on- eenigheid hunne kracht verlammen. Niemand, zegt hij, behoeft van zijne overtuiging alsland te doen, maar men moet daarmede weten te transige ren, wanneer hel geldt de hoogste belangen des vaderlands te verdedigen. Wat de democratie moet trachten te verkrijgen, en waartoe de regering onder alle omstandigheden gedwongen moet worden, is afschaffing van het eerste artikel der constitutie, hetwelk de katholieke godsdienst voor gods dienst van den staat verklaart; afschaffing van alle geestelijke corporatien in Rome; invoering van verpligt, kosteloos en door leeken gegeven onder wijs; verbetering van den toestand der arbeidende klassenafschaffing der indirecte belastingen en invoering eener progressive inkomsten-belasting; vermindering der kosten van 's lands beheer door decentralisatie; volledige vrijheid der drukpers; onbeperkt regt van vergadering, en eindelijk het al- gemeene stemregt met uitsluiting alleen van diegenen, welke niet kunnen lezen en schrijven. DUITSCKLAN». Door den gemeenteraad van Berlijn is, ter voorziening in het toene mend gebrek aan woningen, besloten, bij de regering een voorstel te doen tot het aangaan van een contract, waarin o. a. de volgende bepalingen voor komen: Er zal worden opgerigl een directorium voor den aanbntw van huizen. Dit zal bestaan uit twee commissarissen en drie ingezetenen. De eene commissaris zal worden benoemd door het rijkde andere door het dagelijksch bestuur en de drie ingezetenen door den gemeenteraad. Alle be schikbare rijks en gemeentelijke landerijen of andere terreinengelegen in en rondom de stadzullen aan het directorium worden overgegevenom ze te doen bebouwen met huizen, op een erfpacht van 200 jaren. Het directorium zal worden gemagtigd tot het sluiten eener 5 pCts leening van 12 millioen th., waarvan de rente zal worden gewaarborgd door de ge meente. De gelden tot afbetaling dezer leening en rente zullen worden ge dekt uit de opbrengst van de huur der woningen. Jaarlijks zal 1 pCt. van het bedrag der leening worden afgelost. Ieder ingezetene zal het regt heb ben eene der beschikbare aan te bouwen woningen te huren en zoolang in huur te houden als hij aan de verpligtingen van het huurcontract voldoet. Te Berlijn wint bij de arbeiders een nieuw gebruik veld, namelijk het messengevecht. Hiervan maakten de nog steeds werkstakende sigarenma kers in de vorige week gebruik, toen zij. den arbeid willende hervatten, up de verklaring der bekwame arbeiders, niet met dezen te willen zamen- werken, eene weigering van de zijde der patroons bekwamen. Zij wacht ten hunne kameraden op en takelden hen met hunne messen verschrik kelijk toe. NEW-YÜltK, 17 Aug. Blfikens telegraphisch berigt van generaal Rocha, i» de opstand in Mexiko volkomen gedempt. Al de hoofden der muitelingen zijn gevangen genomen of hebben zich onderworpen. INGEBONDEN. Nu de grond buiten de voormalige VVittepoort aan den heer van Llth is gegund, tot welke vergunning zeker bijzondere redenen moeten beslaan, van wege niet in achtneming van vroegere aanvrage, raden wij het gemeente bestuur nog tijdig aan, om er een strook van maglig te worden, ten einde, met 'toog op de uitbreiding onzer stad. eene geschikte laad- en losplaats voor schepen aldaar te hekomen. De heer van Lith zal nü misschien voor een duizend gulden of drie nog wel daartoe te bewegen zijn; komt men er later inèe voor den dag, zal men niet zoo goedkoop er meer aan kunnen komen. Leiden, 19 Augustus 1872. VV. ONDERTROUWD: M. J. Markx, ]m 27 j. en A. L. M.Fornara, jd. 28 j. - J. Duitz, wedr 63 j. en 11. Cassier, jd. 46 j. L. W. J. van der Drift. jm. 23 j. en P. van Tol, jd. 20 j. A. F. Biegelaar, jm. 37 j. en M. J. Bernard, jd. 23 j. E. de Gee, jm. 29 j. en C. Kokernoot, jd. 21 j. II. A. Gagnebin, jm. 25 j. en A.W. 11. Heshuysen, jd. 21 j. P. J. van Eyk. jm. 31 j. en W. Kerpel, jd. 26 j. J. G van Leeuwen, jm. 24 j. enS Teljeur, jd. 28 j.— M. Cornelisse.jm. 28 j. en J. E. Segaar. jd.25 j. D. Segyn, jm. 27 j. en M. E. M. Beenakker, jd. 28 j. J. van den Bosch. jm. 21 j. en R. M. Feybel.jd. 22 j. P. Cornelisse, wedr 32 j. en E. van Polanen.jd. 29 j. J. P. Koevermans, wedr. 34 j. en S. P. Hooghuis, wed0 46 j. G. J. C. van der Wurf, jm. 34 j. en N. van Nimwegen, jd. 29 j. J. P. J. de Rooy. jm. 23 j. en B. Timmer, jd. 24 j. J. P. Kerkvliet, jm. 30 j. en A. M. Wijnen, jd. 23 j. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kanlongeregt te Leiden den 12,lr° Augustus 1872. 2 wegens het werpen van vuilnis in gemeente-water. I wegens het uiten van scheldwoorden, zonder daartoe uilgetergd te zijn. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 7 wegens het basgeren in den Rijn zonder toestemming van hel Hoog heemraadschap van Rijnland. 1 wegens het rijden in verboden rigting. 1 wegens het ongedekt dragen van vuur over de straat. A I) V KKTK.Vn KV Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze waarde Vader en Behuwd- vader NICOLAAS BINK, in den ouderdom van 57 jaren. Allen die hem van nabij gekend hebben kunnen het best beseffen wat wij allen, en vooral onze geliefde moeder, in hem verliezen. Leiden, 17 Augustus 1872. Uit aller naam, Algemeene en bijzondere kennisgeving. N. BINK. niet "geel" zijn de zakjes der gepatenteerde door HH. Doktoren aanbe volen JOHANN HOFF'sche Borst-Malz-SSonbons, die door eene gelukkige compositie van Mout. Kruiden en den fijnsten suiker, ver rassend gunstig op de respiratie-organen werken, den slijm oplossen, de ademhaling verligten. den hoest onmiddellijk kalmeren en zoodoende de verkoudheid spoedig geheel en al doen verdwijnen. Blaauvre zakjes, met handteekening «JOHANN IIOFF", a 30 Gis. verkrijgbaar in JOHANN IIOFF's Centraal-Dépot, Blocmmarkt bij de Stilsteeg 157, te Amsterdam. Te Leidenbij K. BLOK, E. NOORDIJK en N. K. SWEMER; te Alphen a/d Rijn, bij M. NAGTEGAAL. I PEK TELEGKAAF. PARIJS, 19 Augustus. Het Journ. off. bevat de wet op de grondstoffen- belasting, met een besluit van Thiers, houdende toepasselijkverklaring van zekere bepalingen van art. 1. DARMSTADT, 18 All guslus. De Darmst. Zeit. meldt uit St. Petersburg dat prins GortschakotF en generaal Berg zich uaar Berlijn begeventer ge- 'egenheid van bet vorsten-congres aldaar. ten behoere van het op te richten Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Egmond aan Zee. De Ondergeteekenden hebben de eer aan hunne Stadgenooten te berichten dat er eene Tentoonstelling van voorwerpen, die zij voor deze loterij ontvangen hebben, in het gebouw "tot Nut van het Algemeen," zal gehou den wordenen wel op Dingsdag 27 Augustus, Woensdag 28, Donderdag 29 a 25 Cents, Zater dag 30 A 10 Cents en Zondag 31 a 5 Cents entree. De tentoonstelling zal dagelijks geopend zijn van 's namiddags 1 tot 4 uur, met uitzondering van Zaterdag, wanneer de opening 's morgens 10 uur zal plaats hebben. Aan velen, die in de week door bezigheden verhinderd zullen zijn, hunne belangstelling in deze zaak te toonenis dus ook nog op Zondag de gele genheid daartoe aangeboden. Met dankbaarheid maken wij nog melding van de ontvangst van een kanapé-kussen van II. M. de Koningin en van een tafelkleed van wjjien H. K. H. Prinses Hendrik. Verder van ƒ5 van den Heer M., ontvangen door Mevr. de wed. TICHLER; van 25 van den Heer V. te Scheveningen door Mevrouw ROGGE en van ƒ2.50 van Mevrouw P. te 's Hoge door Mejufvrouw VAN LAER. Wij zijn steeds gaarne bereid loten af te geven. Mevrouw de Wede TICHLERHaven. ROGGE, Oude Cingel. LE POOLEHoogewoerd. Mejufvrouw ROLDANUS, Steenschuur. TEERLINK, Hooigracht. VAN DER KEMP, Galgewaler. VAN LAER, Hooigracht.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3