LM0SCHE €0 11 RANT. DINGSDAG 20 AUGUSTUS. N°. 196. BINNENLANDSCI1E BIT.IGTEN. ten de us, liet rail en iO. =4 i87*2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is ver krijn baar voor 12.50 's jaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.BerlijnLeipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne lts (UZ 20» 10» ion 39 181 29 20» 93» 93S 91» 93» 161 15» 97 79 85» 38» 79» 81! LEIDEN. 19 Augustus. Ter voorkoming van mogelijke teleurstelling achten wij het niet on- dienslig het volgende in herinnering te brengen: dat de akadeinie-tnin alhier, te beginnen met Woensdag a. s.gedurende eenige dagen over dag voor stedelingen gesloten zal zijn; dat echter op de twee avondenwaarop de Victoria regia alsdan zal bloeijcn, de Victoria-kas van 8 10 ure verlicht zal worden; dat aan elk belangstellende voor die gelegenheid eene toegangskaan zal worden verstrekt, mits dit heden (Üingsdag) aan den directeur, prof. W. F. R. Siiringar, wordt aangevraagd en wel per post, door middel van een briefkaart met vooruitbetaald antwoord dat op de zijde van het antwoord, ter voorkoming van vergissing, door den belangstellende zelf zjjn adres moet worden geschreven, zullende dan op de blanco-keerzijde het bewijs van toegang worden gedrukt, en dit per post geretourneerd worden, dat voor elke persoon zulk eene kaart noodig is, en eindelijk, dat op de dagen, waarop de Victoria alsdan bloeit, zulks aan het hek van den akademie-tuinzoomede aan de stations te 'sllage, Haarlem en I.eidenzal worden bekend gemaakt. De heer 11. A. Gagnebinlot nu toe hulpprediker bij de Waalsche ge meente alhier, beroepen als leeraar bij de Waalsche gemeente van Delft, nam in de godsdienst-oefening van gisteren afscheid van de Leidsche ge meente met eene leerrede over Efeze III: 14-—19. Uit goede bron vernemen wijdat hel /V. v. d. i>. niet goed was ingelicht, toen het het eervol emeritaat van dr. A. Rutgers van der Loeff berigite. Het is wel aangevraagd, maar nog niet verleend, ofschoon het waarschijnlijk binnen kort te wachten is. Zalurdag morgen is nabij Arnhem uit den Rijn opgehaald het lijk van een korporaal der veld-artillerieuit deze stad afkomstig, die waarschijnlijk door eene noodlottige omstandigheid in het water is geraakt. Hij werd reeds sedert Zondag te voren vermist. liet Gentsche blad Het Volksbelang deelt in zijn nommer van 10 Augus tus jl. mededat in den door het Willems-fonds te Gent uitgeschreven prijs kamp van dichtstukken, geschikt om als koren, melodiën of volksliederen in muziek gebragt te worden, bekroond is de heer F. Smit Kleine, te'sGra- venliage, voor zijn gedicht «Wapenkreet voor Vlaanderen." De commissaris des konings in deze provincie heeft de gemeentebe sturen, bij circulaire van 17 dezer, verzocht, hem uiterlijk binm n achi dagen 1c berigten, of in het jaar 1871, binnen hunne gemeente stoomluigcn en stoomketels in gebruik waren, cn zoo ja, om de opgave daarvan in Ie rigleu, overeenkomstig de bij de circulaire gevoegde modelstaten. De Staatscourant bevat de verslagen der commissiën van 1 Aug. 1871 lot 1 Aug. 1872 belast met het afnemen der examens van apotheker en hulp-apotheker, omtrent den uitslag der in dat jaar gehouden tweede zit ting. Voor het examen van apotheker hadden zich 12 candidalen aange meld, waarvan 4 afgewezen en 8 toegelaten werden. Toegelaten werden: P. Wolterson, geb. te Elburg; A. G. II. van Spanje, geb. te Utrecht: G. Wieringa, geb. te Middelslum; 11. L. A. Oflerhaus, geb. te Hoorn op Texel; A. F. Nittinger, geb. te Amsterdam; J. M. Baumann, geb. te Ilardinxveld; A. H. van Tubergengeb. te Amsterdam A. J. A. de Bossougeb. te Dordrecht. Bij hel examen van hulp-apotheker werden van de 13 candidaten, die het geheele examen ten einde braglen, 5 afgewezen cn 8 toegelaten. Toege laten werden: J. F. Eykman, geb. te Nijkerk op de Vehrwe; A. Gerding. geb. te Paramaribo; W. F. Duker, geb. te Enkhuyzen; D. A. Hoogbruin, geb. te Beverwijk; A. C. van den Bijllaart Jr, geb. te Zwolle; T. .1 C. Nolet, geb. te Schiedam; J. Idema, geb. te Opperdoes; G. Luger, geb. te Hoorn. De directeur der polytechnische school te Delft heeft bekend gemaakt dat de inschrijving voor de lessën bij die instelling zal plaats hebben op 29, 30 en 31 Augustus. Op den 12J™ en 13d"' dezer werd door dc commissie, ingevolge art. 55 van de wet op het middelbaar onderwijs, daarmede belast, het eindexa men afgenomen aan leerlingen van de tuinbouwschool der koninklijke Nedcrlandsche tuinbouwmaatschappij «Linnaeus" te Watergraafsmeer bjj Amsterdam. Diploma's van bekwaamheid zijn uitgereikt aan de hh. J. F. van Benthem van Hengelo, A. Massink Gz. van Zutphen en J. A. Nieukerk van Naarden. Ee'n der leerlingen moest, wegens onvoldoende kennis, worden afgewezen. De overgangs-cxamens zijn met goed gevolg afgelegd door de hh. M. Blokhuis van Nijkerk, A. E. van Rouveroy van Nieuwaal van Delft, J. G. J. Vorst man van Amsterdam, C. Kwast van Dordrecht, C. Crok van Alkmaar, F. Kraker van Zirlau, A. Ruiter van Grootebroek, L. A Springer van Amster dam, K. de Vries van Zaandam, P. Tenlener van Vlissingen van Amsterdam, G. A. G. Sutherland Royaards van Amsterdam. C. llesselink van Sneek, A. J. Rijkers van Krommenie en P. Derksen van Beemster. Drie leerlingen, die zich voor het examen hadden aangemeld, konden niet tot een hooger leerjaar worden toegelaten. De Commissie bestond uit de hh. A. van Lennep, voorzitter, W. Boom kamp, II. van Lunteren, Dr. J. G. II. Romhouts, Eug. Veulemans, N. Redeker Bisdom, 11. Kroonder. J. Sleyling, J. C. Kroolt, J. B. Groenewcgen, H. Groenewegensecretaris. De overgangsexamens werden door hh. leeraren afgenomen. De heer dr. A. Rutgers van der Loeff vestigt in een bij de X. R. C. ingezonden stuk de aandacht op het Brielsche asyl voor oude zeelieden; waaraan wij het volgende ontleenen: «Naar ik bespeur is er inder daad; reeds eenig verschil gerezen in den boezem -der beide gecombi neerde commissiën, naar aanleiding van de vraag: wat te doen, nu de verzamelde fondsen ontoereikend blijken voor het gestelde doel. De be antwoording is ongetwijfeld even lastig als het feit zelf betreurens waardig is. Maar met kalm en onbevooroordeeld overleg komt men toch altijd nog het verst, en het geldt hier immers eene zaak, die zeer bijzon der de belangstelling van het Nederlandsche volk zal gaande houden, hetzij men zich daarbij al dan niet ergere over het resultaat der collecte. De ondergeteekende is over dien uitslag wel niet onverschillig, maar hg ziet er noch schade noch schande in. Zelfs is hij nog door de grootte der som verrast, daar hij met vele anderen, die met de debatten in de suheommis- siën bekend zijn en geluisterd hebben naar de praatjes daarbuiten, tot de overtuiging gekomen was, dat het project van een asyl, zooals het daar ligt, de populariteit niet bezit, die vereischt wordt om in Nederland geldie verkrijgen. Men versta mij wel. De malrozenstand slaat hoog aangeschre ven in de algemeene schatting. Ook zal niemand het ongepast vindendat bepaaldelijk met het oog op dezen stand de keus geschied is van eene stich ting ter gedachtenis van het heldenfeit der Watergeuzen. Buitendien heeft het publiek hulde gedaan aan de goede intentie der ontwerpers, en liet philanthropisch karakter der gedane keus geapprecieerd. Doch met dal al valt het gekozene niet in den smaak. De geest des tijds brengt mede, dat zich honderd stemmen verheffen voor eene industrie- of hoogere burgerschool tegen eene voor een oude-mannenhuis. Daarenboven is de geest onzer natie levens practisch genoeg om in deze bedrijvige dagen, nu er zooveel voor den boeg komtallereerst te vragenis zulk een asyl voor oude matrozen wel noodig? Welke wezenlijk bestaande behoefte wordt er door vervuld? Oude matrozen, zegt de volksstem, wie kunnen en mogen onder dezen alge- meenen en elastieken titel gerekend worden in de termen te vallen van een asyl? Al stelt men de conditiën van admissie nog zoo naauwkeurig, er zal geen einde zijn aan de twijfelachtige gevallen en exceptiën." De schrijver is voorts van meening dat de oude zeelieden, die men de voorregten aan bet asyl waardig zou keuren, voor het meerendeel er hartelijk voor zouden be danken. De behoefte daaraan wordt door hen zeiven minder gevoeld, II y meent dat weinigen de proef zullen doorstaanen na korter of langer ver blijf zullen zeggen: ik heb hier het land! Men hoort niets van Oost- en Westinje. Ik was, God beter 't, nog liever te Amsterdam of Rotterdam af aan het Nieuwediep, met wekelijks een paar kwartjes in den zak voor tabak en een borreldan hij al die mooije extraatjes te zitten suffen en brommen onder dc landrotten hier. Een van twee, zegt de schrijver, óf er moet een asyl komen, dat beant woordt aan het ideaal, hetwelk bij de inzameling der giften is voorgespie geld; óf het plan moet zoodanig gewijzigd worden, dat het een waardig nationaal monument blijft, hetwelk op de algemeene sympathie met regl aanspraak kan maken. Na omtrent een cn ander iu cenige besclieujviflgea

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1