BUITEN LA N DSC 11E BEBIG i EN. gewelddadighedendie de ontaarde moeder zich tegen haar eigen kind had veroorloofd. Knijpen, slaan, schoppen, trappen, krabben enz. enz. waren aan de orde van den dag: soms kwam die getuige tusschenbeide, en als zij de beklaagde over haar schandelijk gedrag onderhield en haar als hare mee ning te kennen gaf dat zij hel zeker langzamerhand wilde vermoorden, ten einde daardoor de gelden uit het begrafenisfonds te krijgen, antwoordde de beklaagde daar niet reglstreeks op, maar zeide dan dikwijls, hetgeen ook door andere buurvrouwen is gehoorddat "als haar man het kind niet den doodslag gaf zij het zou doen, want ze kon het niet langer onder de oogen zien." Ook de man scheen van tijd lot lijd de behulpzame hand le bieden bij de mishandelingen van het kind, waarvan zijne vrouw vóór hun huwe lijk was bevallen en waarvan de vader reeds 6 jaren geleden naar de West was vertrokken. Behalve deze mishandelingen liet beklaagde haar kind hon ger en dorst lijdeneenmaal in de 24 uren kreeg het doorgaans wat eten warm drinken kreeg het in het geheel niet. De andere getuigen verklaar den de blaauwe plekken over het geheele ligchaam van hel kind te hebben gezien, en ook dikwijls het schreijen van het kind gedurende de mishande lingen gehoord te hebben. Eene had bijgewoond dat de moeder haar doch tertje met de nagels in het reeds verwonde gezigtje greep, en verklaarde dat de zwarte plekken onder de oogen daarvan hel gevolg waren. De regt- bank verklaarde de vrouw schuldig aan de boven vermelde feiten en veroor deelde haar tol eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden en drie geld boeten elk van /25. Gisteren morgen had le Utrecht in de Katharijne-kerk de wijding plaats van 19 diakens lot priesters, van de seminariën van Driebergen en Warmond afkomstig; de aartsbisschop Schaepman, bijgestaan door 8 pries ters, vervulde deze indrukwekkende plegtigheid. Te Culenborg is door de policie een 17-jarige jongen in arrest geno men, die sedert een paar maanden aldaar zijn werk er van maakte valsche 25-centsl ukken te vervaardigen, die hij zelf of door anderen in omloop bragt. In de A nth. C. komt een ooggetuige op tegen de mededeeling van den inspecteur Gischler, die eene zoo geheel andere lezing geelt van het gebeurde te Velp en van de tegenwoordigheid van geest van den wissel- wachter Vleming, dan vroeger is gedaan. De schrijver meent, dat de trein van Arnhem Velp overviel, dit bleek door de verwarring, die de trein aan het station veroorzaakte, en dal men te Arnhem niet gewacht heeft op ant woord van Velp. '1'e Kloetinge. in Zeeland, is Dingsdag II. eene met hooi gevulde schuur, benevens een daarnevens gelegen woonhuis, een prooi der vlammen geworden. 'sGRAVENHAGE, 10 Augustus. Door den minister van financiën is de rijks-telegraaf-klcrk IE C. A. Uriels uit 's rijks zeedienst ontslagen. Volgens de Gaulois is hel congres der Internationale te 's Ilage be- slemd, om te beraadslagen over groole wijzigingen in de statuten, die ten gevolge van de gebeurtenissen in Frankrijk noodig zijn geworden. De bur ger Karl Marx zal op het congres verslag doen van de werkzaamheden der Franschc. Engelsche, Duitsche en Russische sectiën. De burgers Ranvier, Anririeti.cn Beslay, oud-leden der Commune van Parijs, de burger Royer en anderen zullen eveneens het woord voeren. Secretarissen van den grooten raad zijn voor de Frausche sectie Lemoussu. Royer, Ranvier en voor de Engelsche sectie Endly, Lindray en llawe. Secretaris-generaal is Karl Marx. Volgens genoemd blad, bedraagt het getal van de leden der Internationale 1,200,000. E (3 E L A A" B>. LONDEN, 15 Augustus. Volgens de Times hebben de hh. Rothschild voor 110 millioen en de hh. Baring Brothers voor 44 millioen in de jongste Fransche leening deel genomen. De prins van Wallis heeft den 10dCD dezer den laatsten steen gelegd van den zcebreker le Portland, aan dc zuidkust van Engeland; de eerste steen van dat reusachtige werk werd drie-en-twintig jaren geleden door 's prinsen vader gelegd. Verscheidene hooggeplaatste personen waren bij die plegtigheid tegenwoordig, en in de haven, welke door den nieuwen zeebreker beschermd wordt, lagen de vijftien gepantserde fregatten, welke het kanaal-eskader uilmakenvijf oefenschepen en een zeer groote menigte jaglen en andere vaartuigen voor anker. De zeebreker beschermt eene op pervlakte van bijna 8^ vierkanten kilometer, (waarvan de helft bij laag- water van 5 tot 11 vadem diep is) legen eiken wind. Hij vertoont zich voor het oog als een smal rif, dat zich in de zee uitstrekt totdat het nog maar naauwelijks zigtbaar is, doch is in werkelijkheid een honderd voet hooge en honderd el dikke muur van ruw op elkander gestapelde blokken Portlandschcn steen, die te zatnen bijna zes millioen tonnen wegen. Aan het werk hebben gedurende 25 jaren C00 tot dwangarbeid veroordeelden gewerkt. Op den 13'1"1 dezer is hier le lande aan vier personen, schuldig aan moord, binnen de muren der gevangenis de doodstraf voltrokken. Een vijfde had zich door vrijwillige hongerdood aan de uitvoering van het von nis onttrokken. Berigten uit Kaapstad van 5 Juiij melden o. a.: hel Nederl. oorlogschip Curasao is te Mosselbaai aangekomen en daar op uitstekende wijze ont vangen; de hecren Vincent en Vrecdc hebben zich daarbij zeer onderschei- du;. Het is eene groole zeldzaamheid dal genoemde plaats door een oor logschip wordt aangedaan. De Curagao is nu, om het wintergetijde, in Simonsbaaievenals twee Russische oorlogschepen; aan boord van een daarvan bevindt zich de Russische grootvorst Alexis, die zich naar Ned. Indië begeven zal. De Diamond tXeivs meldt van de diamantvelden, dal men alweder zeer klaagt over het onrustbarend toenemen van diefstallen in de kampen. Den vorigen Zaturdag avond werden op de Nieuwe Rush onderscheidene brutale pogingen gedaan om toegang lot de tenten te bekomen doch de inbrekers werden telkens in hun voornemen teleurgesteld door de waakzaamheid der bewoners. Den volgenden Maandag avond werd echter de restaurant van den heer Abrahams opengebroken en ongeveer 70 daaruit gestolen. Ooi is het gebleken dat men de postkar heeft willen bestelen daar men ge tracht heeft aan den conducteur en dc verdere reizigers van de postkar bier toe le dienen, waarin een slaapmiddel'was vermengd. Volgens berigten uil New-York, door de Times medegedeeld, zou ad miraal Semmes, bevelhebber van de Alabama, aan het gouvernement dor Vereenigde Staten alle documenten hebben aangeboden, betrekking hebbende op dat schip en andere kruisers. Men verzekert, dal die stukken nicls bevatten waardoor de regering van Groot Britlaunië in een valsch daglicht wordt gesteld. Volgens een berigt uit Washington aan den New-Yoif Herald is men tot de ontdekking gekomen, dat keizer Napoleon de Zuide lijke Staten der Unie niet slechts verzocht schepen in Frankrijk te bouwen, maar hun zelfs alle gemakken aanbood om ze in de Fransche havens uit te rusten. De jdegtige verwelkoming door de tc New-York gevestigde Nederlan ders van kapitein Bakker en de equipage van het stoomschip Ariadnt direct van Rotterdam aldaar aangekomen, heeft plaats gehad. In het adres, den kapitein overhandigd, werd de reederij met deze onderneming gelukge- wenscht namens de Hollanders van New-York, Brooklyn, New-Jersey, Bo boken en omstreken, en dc hoop uitgedrukt, dat dc nieuwe lijn of lijnen de commerciële banden tusschen Holland en Amerika nog meer versterkes zullen. Wij verzoeken wordt in het adres gezegd, onze gevoelens aan gene zijde van den oceaan over le brengen, en le melden dal wij, hoeivel wij thans trouwe Amerikaansche burgers zijn, toch liet hart voelen kloppen voor alles wat met de welvaart en den vooruitgang van ons vaderland it! verband staat. D IIIT S C H Ij A A' M. De Köln. Zeil. ontvangt de volgende mededeeling uit Rome: Uit eene goede bron verneem ik dal in eene der laatste vergaderingen, onder tlt leiding van den generaal der Jezuïten, pater Beckx. in het klooster del Gesi gehouden, besloten is om voor Pruissen eenige uil leeken bestaande vereent gingen of congregatiën le stichten, bestemd om aldaar ten minste gedeel telijk de taak te vervullen van de door de wet tegen de Jezuïten buiiet werking gestelde orde zelve. Deze vereenigingen zullen de namen voeren van: "Congregratie der vereenigde broeders", "congregralie voor het gebed en "genootschap der goede katholieken". Voorts is besloten dat aan tlt onbemiddelde leden dier congregatiën eene vaste wekelijksche of maande- lijksche toelage verleend zal wordenopdat zij ongestoord de zendingen zouden kunnen vervullenwelke hun door dc congregatiën opgedragen uit ten worden." De dagbladen deelen eene aanschrijving mede van den bisschop vat Paderborn aan den rector van het Jezuïten-collegie aldaar, zijnde eene aan maning om zich le onthouden v;:u handelingen in strijd met de Jezuïten- wet en zich te bepalen tot een passiveu tegenstand, tot lijden en dragti naar het voorbeeld van Christus. Daarop volgt een lofspraak op de Jezul- ten-orde, meer bepaaldelijk op hare werkzaamheden tijdens de beide laatsli oorlogen; waarna het stuk eindigt met de verklaring, dat het een belrer renswaardig verschijnsel is, die edelste en getrouwste zonen des vaderland;} voor de destijds bewezen diensten met zu'k een ondank te zien beloonen. Ook in de streek van Erfurt tot Merseburg heeft op den 8slc» Au: een zwaar onweder, vergezeld van plasregen en hagel, gewoed. In de om streken van Weimar lot nabij Naumburg zijn alle veldvruchten vernield, li Suiza, Kösen en Naumburg stond het van de bergen afstroomend wal# voeten hoog. Nabij Weimar is eene geheele reeks tuinen weggeslagen. Tt Apolda vielen hagelsleenen ter grootte van duiveneijereninde meeste gevet aldaar zijn alle glasruiten verbrijzeld. In den geheelen omtrek zag m« verdronken vee en wild ronddrijven. Gelukkig was het grootste gedeeld van den graanoogst binnengehaald. Omtrent den inval, door Egyptische troepen in Abyssinië [gedaanileel: thans de Augsb. AHg. Zeit. eenige nadere bijzonderheden mede. De cor respondent van dat blad schrijft o. a. het volgende: Het door Engelsck bladen gegeven berigt van eene ouder Munzinger's bevelen slaande Egyptisch expeditie tegen Abyssinië. waardoor deze sedert 15 eeuwen bestaande Afri- kaansche Christenslaaf met den ondergang bedreiud wordt, schijnt maar! le waar le zijn. Reeds maanden geleden werd in berigten van protestant sche zendelingen uit het binnenste van Abyssinië de vrees voor zulk een Mobammedaansche expeditie uitgedrukt. Egypte, hetwelk ten westen va Abyssinië sir Samuel Baker met de onderwerping van uitgestrekte landslip ken belast heeft, en op dit oogenbiik melde Porte onderhandelt om A ten oosten van Abyssinië gelegen kust van Arabië le verwerven, schijn! thans in Werner Munzinger den regten man gevonden le hebben om aan Jc verovering van Abyssinië zelf le kunnen denken. Indien deze plannen ?tt lukken, dan zou Egypte, wat territoriaal bezit betreft, een der grootste staten worden. Zulk een plan, zoo stil en zonder opzien gevormd, echter niet dan met goedkeuring en ondersteuning eener Europesche groole mogendheid ontworpen en voorbereid kunnen worden, en die mogendheid underii kan geene andere zijn dan Frankrijk. Dat Frankrijk in de laatste jaren Parijs, gunstig gezind is geweest voor de onafhankelijkheid en de uitbreiding tl" magt van Egypteis bekend. Werner Munzinger, een Zwitser van geboorte, is in een Jezuïten-collegie te Parijs opgevoed en een der ijverigste werk- tuigen van die orde. Ofschoon hij sedert jaren als Fransch consul in Abys sinië werkzaam is voor de uitbreiding der katholieke godsdienst in d)l pool-i heeft Spitsl het ij heeft dal i van d de P doen vaarlt der e Aan I togten naar genom delijke I.O.N Dublin De Ruslan den vt waren

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2