mogt men, omdat de stad geen plan had, particulieren niet tegenwerken. De heer Seelig was tegen het verzoekomdat de Ruïne nog geheel beschik baar was. De voorzitter merkte aan dat, wat betreft de Ruïne, het nog niet zeker was of deze niet bestemd zou worden voor het oprigten van akademische gebouwen; er was toch nu weder aanvrage gedaan door prof Selenka tot het verkrijgen van een anatomisch kabinet. De heer Goudsmit zeide dat het de gewoonte was dat. bij aanvrage van grond, men van de Ruïne naar elders en van elders naar de Ruïne werd gewezen en op die wijze werd er niet gebouwd. De heer du Rieu was tegen het verzoek, omdat hij zich niet kon vereenigen met kosteloozen afstand van grond. In stemming gebragt werd het verzoek met 10 tegen 8 stemmen ingewilligd. Vervolgens was aan de orde de voordragt tot het verleenen van een cre- diet van ƒ3000 aan de raadscommissie in. zake den aanvoer en de verstrek king van duinwater. De heer Le Poole, hoewel gunstig voor het erediet gestemd, kon zich niet vereenigen met het voorstel om de 3000 te vinden door verkoop van kapitaal, hij stelde daarom voor ƒ1000 te nemen van de loopende begrooting. post openbare gezondheid, en 2000 over te brengen op de begrooting van het volgende jaar. Dit voorstel vond ondersteuning, maar ook bestrijding, vooral van de bh. Fremery en Stoffels, die er op we zen dat hel jaar nog niet ver genoeg verstreken was om den post voor openbare gezondheid met ƒ1000 te verminderen; er kon nog veel gebeu ren waarvan het vorige jaar hel bewijs had opgeleverd Nu reeds le be palen dat ƒ2000 zou gebragt worden op de begrooting van 1873 zou leiden tot het maken eener valsehe raming. De heer Cock meende dat men te ver ging wanneer men voor eene dergelijke zaak kapitaal verkocht. Op den weg van kapitaal-verkoop, waarop men blijkens een vroeger rapport betredende de gas-quaestie was geraaktzou hij geen schrede verder willen doen. lie heer de Fremery meende dat men in de eerste plaats had le onderzoeken of de zaak goed en wenschelijk was. Men kon tot verkoop van kapitaal be sluitenmaar wanneer het. bleek, hij het einde van het dienstjaar, dat de gelden uit het overschot der dienst konden gevonden worden dan behoefde de verkoop niet te geschieden. De voorzitter merkte hierop aan dat men reeds meermalen getracht had op die wijze te handelen, maar dat de raad zich ij laatstelijk daartegen had verklaard. De heer du Rieu wilde het erediet toe- J staanmaar de wijze om het te vinden later regelen. De voorzitter en andere leden wezen aan dat dit onuitvoerlijk was. In stemming gebragt werd het voorstel van den heer Le Poole met 13 tegen 5 stemmen verwor pen. Nadat, op voorstel van den heer Rijlevcld, de omschrijving van het mandaat der commissie uit de voordragt was weggenomen werd de voor dragt met 17 steramen tegen 1 aangenomen. Het verzoek van P. Kolderman, om vergunning tol hel leggen van eene stoep, werd toegestaan. Omtrent de voordragt tot vergrooting van de be waarscholen in de Scheistraat en de Groenesteeg werd besloten, met U5 tegen 2 stemmen, die aan te houden, ten einde den leden de gelegenheid te geven kennis le nemen van het rapport der commissie van fabricage, waar van de overlegging abusivclijk was verzuimd. De heer van Outeren ver klaarde dat de commissie, wat betreft de school in de Scheistraat, legende vergrooting was, aangezien de behoefte tot het vergrooten der speelplaats niet aanwezig was. Door den heer Fremery werd de vergrooting verde digd. De voordragt lot oprigting van een tapgebonw ten behoeve van het in een gedeelte der gemeente toegepast Liernurstelsel werd aangenomen. De kosten var. dit gebouw zijn geraamd op ƒ7200, maar daardoor zullen vervallen de kosten van het dagelijksch vervoer der locomobile enz. Achtereenvolgens werden nog aangenomen of goedgekeurd twee staten van al- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1872; een voordragt betrekkelijk de aanstelling van een leeraar in de staatswetenschappen enz. aan de hoogere burgerschool, strekkende tot het brengen eener wijziging in een vroeger genomen besluit; de rekening van ontvang en uilgaaf der gemeente over 1871, en de rekeningen over 1871 van: de vereenigde gast en leprooshuizen en de gemeente-apotheekhet H. G. of arme wees- en kin derhuis; en vrouwen kraammceders. Bij de laatst bedoelde rekening stelde de heer Stoffels voor, daar het gebleken was dat vrouwen kraammoeders weder tot geldbelegging zouden overgaan, haar. bij wijze van wenk, uitte noodigen wal ruimere uiideeling te doen aan de behoeftige kraamvrouwen. Vele leden waren van oordeel dat de raad daartoe niet de bevoegdheid had; zijne taak was alleen het uitoefenen van conlröle. Met 14 tegen 4 stemmen werd dan ook besloten daartoe niet over te gaan. Voor het sluiten der vergadering vestigde de heer Cock nog de aandacht van burg. en weth. op een dezer dagen verschenen rapport van ingenieurs over de middelen lot verbetering van den boezemstand van Rijnland. Of schoon dat rapport eigenlijk het hoogheemraadschap van Rijnland betrof, en de werken waarvan daarin gesproken wordto. a. betreffende eene nienwe sluis te Katwijkmisschien nog in lange niet lot uilvoering zouden komen, zou het niet onmogelijk zijn dat de belangen der stad daarmede in eenig verband stonden. 11e voorzitter dankte hem voor die aanwijzing. Ingekomen is een verzoek van de opzigters van fabricage tot verhooging hunner bezoldiging en een verzoek van J. 11. Zitman om continuatie voor de levering der scboolbehoeften. In liet kamp op de Wiesselsche heide zijn nog de volgende prijzen be haaldWedstrijd A voor weerbaarheidsvereenigingen, op 200 pas: 3de prijs Rotterdam. 4llc prijs Gorinchem. Wedstrijd A 63, artillerie-schutterij, met pistool op 25 pas: lste prijs Deventer, 2dt prijs Zulphen. Wedstrijd A 65, artillerie en cavallerie. met pistool op 25 pas: lsle prijs 3lle reg. huzaren, 2dc prijs reg. rijdende artillerie. Te Utrecht is overleden de gepens. schout bij nacht J. E. de Man, lid I van het hoog militair geregtsbof. - De spoorbrug over het Noordzee-kanaal bij Velzen is gereed. Men zal j thans tol de beproeving overgaan. - in de gisteren te Rotterdam gehouden tweede zitting van de alge- meene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen was aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur (punt 4 van den beschrijvingsbrief, strekkende om aan het Nederlandsch tooneelverbondgevestigd te Amster. damuit de kas der maatschappij eene subsidie te verleenen van 10000. ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van oprigting eener looneelschool Deze subsidie zou alleen worden toegekend wanneer de inrigting der toonetl. school en de wijze waarop zij zal worden beheerd, ten genoegen van h# hoofdbestuur der maatschappij zijn geregeld geworden. De uitbetaling zog plaats hebben in twee gelijke termijnen de eerste op den dag der openin; van de school de tweede een jaar na dien dag. De financiële commissi! had tegen dat voorstel geen bezwaar ingebragt. In den loop der daarom gevoerde beraadslagingen stelde de afd. Veendam voor de ƒ10000 aldus p verleenen5000 bij de vestiging der school en daarna gedurende 5 jam ƒ1000 subsidie, welk voorstel door het hoofdbestuur werd bestreden o;r grond dat door het toeslaan de som in eens de toekomst der school beta gewaarborgd was, dan wanneer men de noodige middelen bij de oprigtin; onthield, liet amendement Veendam werd verworpen en het voorstel va; het hoofdbestuur aangenomen met 498 tegen 196 stemmen. Voorts was aan de orde een voorstel van de afd. Leiden en Rotterdam daartoe strekkende dat voorlaan het hoofdbestuur niet meer uitsluitend zo; bestaan uit leden te Amsterdam woonachtig, maar dat daarin ook Iedei van departementen buiten Amsterdam zitting zouden hebben. Men verlangd» art. 48 der algemeene wet aldus te wijzigen, dat de tweede alinea voorlaas worde gelezen: «Acht zijner leden, alsmede de algemeene secretaris, wonei te Amsterdamterwijl vier ledeu uit departementen buiten Amsterdau woonachtig zijn, en door de algemeene vergadering telkens op voordra;; van de commissie bedoeld bjj art. 51 worden gekozen." Na breedvoerig beraadslaging vereenigde tie vergadering zich met eene door Leeuwardei voorgestelde motie van orde, de strekking hebbende om de zaak onbeslist te laten en te verzenden aan de commissie voor de wetsherziening. Eet besluit werd genomen omtrent een voorstel van de afd. Leiden betreffend; hel houden der algemeene vergaderingenstrekkende om de 2de en volgend; alinea's van art. 26 te doen vervallen en het artikel voortaan verder aldus te doen luiden: «Zij wordt eenmaal in de vijfjaren gehouden le Amslet dam, en voorts in de tusschenliggende vier jaren op die plaats, die do# de algemeene vergadering uit de zich daartoe bij het hoofdbestuur, imam vóór 1°. February, aangemeld hebbende departementen, bij stemming nl worden aangewezen, liet aangewezen departement draagt, in overeenstem ming met het hoofdbestuur, zorg voor de vereischle plaatselijke schikkingen, Vervolgens was aan de orde het volgende voorstel van de afd. Leiden "Nu in de ten vorigen jare gehouden algemeene vergadering, door aaim; ming van het voorstel Rotterdam, het beginsel om die vergaderingen ooi elders te doen plaats hebben voor de eerste maal is toegepast, stelt Ik! departement Leiden voor: a. dat de algemeene vergadering van het ja# 1873 gehouden worde te Leiden: onder welwillende voorlichting van d; zijde des hoofdbcsluurs en met het oog op de vermoedelijke plaatselijke bt hoeftenhebben de voorstellers berekenddat de kosten der vergadering met inbegrip der uitgaven, benoodigd tot de verplaatsing van het hoofiibe stuur, het archief, het algemeen secretariaat en wat verder hierop betref king heeft, door eene som van ƒ1300 zullen kunnen gedekt worden: hierii zijn evenwel niet begrepen drukkosten van de punten ter beschrijving, han delingen enz., noch de tegemoetkoming in reiskosten van afgevaardigde! het departement stelt derhalve voor, indien de vergadering tot punt a mof besluiten: b. aan het dep. Leiden, ten voorschreven einde een eredietti openen van ten hoogste 1300." Na eenige gedachtenwisseling, waarbij lm bezwaar op den voorgrond trad, dat 400 A 500 afgevaardigden gevaar liepei te Leiden niet onder dak te kunnen komen, werd het voorstel met 48! tegen 116 stemmen verworpen en besloten de eerstvolgende algemeene vet gadering te Amsterdam te houden. Ter cere van de algemeene vergadering der maatschappij werd des avond; in de Diergaarde een luisterrijk feest-concert gegeven. Deze plaats was bi; die gelegenheid op eene zoo luisterrijke wijze verlicht, dat het de bewon- dering van iedereen wegdroeg. Bij afwisseling hadden op verschillend; punten pyrolechnische voorstellingen plaats, die het geheel een tooveracblit aanzien gaf. Onder de duizenden die op het terrein aanwezig ware heerschte dan ook slechts een gevoelendat alles smaakvol en op onbt krompen wijze was ingerigt en moeijelijk kon overtroffen worden. Te Zwolle wordt de algemeene vergadering gehouden van de vereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheidonder voorzit» van den heer mr. D. J. baron Mackay. In die vergadering was in deeersli plaats aan de orde het vraagstuk van de arbeidsfoonen. Eene uitvoerig! gedachtenwisseling had daarover plaats, die eindigde met de aanneming conclusie door den lieer Kuyper voorgesteld en afwijkende van het oor spronkelijk gedane voorstel, hetwelk strekte om te verklaren, dat deenkek verhooging der werkloonen op zich zelve niet. voldoende is om in den finan- ciëlcn toestand van den werkman eene duurzame en vooruitgaande verbelf ring te weeg te brengendoch dal hiertoe tevens noodig is betaling va» het weekloon per stuk, of, waar dit niet mogelijk is, betaling vail W deel van het werkloon in den vorm van premiën voor meerderen ijver if bekwaamheid, óf wel verdeeling der werklieden in klassen naarmate hunner bekwaamheid. Volgens het met 21 tegen 20 stemmen aangenomen voorstel van den hec-r Kuyper heeft de vergadering nu uitgesproken, dat gelijkmatig! loonsverhooging niet beantwoordt aan de verwachtingendie vele werklie den er van koesterenmaar doodend is voor de ontwikkeling en vermeer dering van kennis, alsmede dal bij de loonsverhooging gelet moet wordefl op bekwaamheidwaarover het oordeel moet worden overgelaten aan 4! patroons. Te Rotterdam werd gisteren in den circus Carré de voorstelling ten met de poste royale, die door den heer Crembser met acht on paarden gereden werd. In woeste vaart vlogen de paarden door den circus Plotseling struikelt er een, valt over de balustrade heen en komt teregt i« -

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2