BUI TISN LA N DSC li E B EB i C.TEN Uil Frcderiksoord meldt men dat door den heer dr. J. T. Bergman, te Leidenaan de maatschappij van weldadigheid is geschonken een aandeel in de renlelooze leening van 1864, ten behoeve dier inrigting, groot ƒ100. Ook ontving het bestuur eene gift van GO van iemand, die niet genoemd wenscht te worden. Men schrijft uit Harlingen: Ingevolge besluit van den gemeenteraad wordt er een gestrenger toezigl gehouden op al wat hier ter weekmarkt voor de consumptie wordt aangeboden. Niet alleen heeft de policie onrijpe en schadelijke vruchten in beslag genomenmaar ook eene menigte stuk- boter. die te ligt bevonden werd. Er was slechts cén leverancier, wiens boter de vereischte zwaarte had. Tegen al de overigen is proces-verbaal opgemaaktterwijl hunne boter in beslag genomen werd. In de vorige week werden velen alhier verschrikt door onverwachte gewel dige ontploffingen in de nabijheid te hooren. Bij nader onderzoek bleek, dat men herbaalde malen gebruik maakte van lithofracteursom, onder toe- zigt van deskundigen en bevoegdende anders onverbreekbare metselwerken en steenmassa's onder hel Zuiderhavenhoofd te doen uiteenbarsten. Dit is zeer goed gelukt, en men is voornemens er mede voort te gaan, voor zoo verre dit hoofd moet ingekort worden, liet was een fraai gezigt toen die ontploffingen plaats hadden. Wat er onder water geschiedde bleef voor het oog verborgen, doch de waterstraal verhief zich tot de hoogte van den mast der in de nabijheid liggende Engelsche stoomboot [lollandia. Berigleu uit Paramaribo melden dat aldaar uit Coronie de treurmare is ontvangen van het overlijden van den hoofdvoorstander van de zending der Moravische broedergemeente in die kolonie, den heer Hermann Clemens op het etablissement Salem; een man. die ruim 20 jaren zich met den nieesten ijver aan de verspreiding van het Christendom onder de inlandsche bevolking heeft toegewijden die in bewogen oogcnblikkcn met zijne mede helpers. groote diensten aan de kolonie heeft bewezen, 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nedcrl. Leeuw den lieer G. G. Bongaerts, deken van Rotterdam en pastoor te Kralingen. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer dr. C. Leemans, direc teur van het rijks museum van oudheden te Leiden, tot het dragen der versierselen van officier der orde van Leopoldhem door den koning der Ilelgen geschonken. Aan den heer P. F. van den Steen is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Spanbroek en Opmeer. Voorts zijn benoemd let burgemeesder van Spanbroek de heer II. J. K. van den Steen tot burgemeester van Opmeer de heer T. A. O. de Ridder, ten einde deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester van Hoog woud; tot burgemeester van Ooststellingwerf de heer mr. C. W. Ament; tot burgemeester van Nieuw-Leusen de heer mr. R. J. W. F. baron van Hoëvêll tot Nijenhuis; en tot burgemeester van Baarderadeel de heer W. G. Meijer Andreae, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Sloten. Bij kon. besluit van 6 Aug. is de heer mp. P. L. F. Blusse' op nieuw benoemd tot hoogheemraad van Rijnland. Door Z. M. is aan den minister van justitie, den heer mr. G. de Vries Az.op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der bij besluit van 4 Mei 1870 ingestelde commissie voor het onderzoek van het plan tot het indijkendroogmaken en in cultuur brengen van het zui delijk gedeelte der Zuiderzee, onder dankbetuiging voor de in deze betrek king door hem bewezen diensten, en tol lid en voorzitter dier commissie benoemd de heer mr. C. FockV. Ms. commissaris in de provincie Zuid holland. Aan den heer A. F. Reijeuberg is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande regten te Berg; genoemd ontvangkantoor is ingesteld als grenskanloor der in- en uitgaande regtenmet bepaling dat het door een commies-ontvanger zal werden waargenomen. De heer H. J. Moll, controleur der dir. belastingen te Middelburg is verplaatst naar de controle der directe belastingen te Am sterdam. Tot inspecteur der registratie en domeinen van de 2de kl. zijn be noemd: de heeren J. A. F. L. baron van lleeckercn en D. van Goens, thans 3dc kl., van de 3de kl.de heeren G. ,1. de Sitter en G. Y. Blaauwthans ontvanger der registratie en domeinenrespectivelijk te Kuilenburg en te Doesburg. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Zevenbergen, de heer J. S. P. W. Ecrens, thans te Haarlem; te Sliedrecht, de heer L. J. M. Timmers Verhoeven, thans te Zevenaar; te Zevenaar, de heer .1. S. Kaempff. thans surnumerair. Door Z. M. is aan den len luit. a la suite bij de dd. schutterij te Delft, heiast met de dienst van luit.-adjudant bij die schutterij, 11. Scholten, als een blijk van bijzondere tevredenheid wegens de door hem bewezene veel jarige en goede diensten, de personele rang van kapitein verleend. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. B. Wichers, als lid van hel collegie van curatoren der hoogeschool te Gro ningen. en aan den heer mr. B. van Roijen, als secretaris van dat collegie. Tot lid van bedoeld collegie is benoemd de heer mr. W. de Sitter, te Groningen. Aan den heer M. Dauvellier is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, en als zoo danig is benoemd de tijdelijke leeraar, de heer N. L. Verlint. Men verwacht weldra de benoeming tot leden van den raad van state. Men verzekert o. a. dal daartoe zou benoemd zijn mr. A. Uylienhooven, hoofd-adminislraleur der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen. In het hotel Paulez is gisteren afgeslapl de heer E. Picard, buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister van de Fransche republiek aan het Beltische hof. Z. Exc. heeft zich heden naar Amsterdam hegeven. ENttELAN». LONDEN. 12 Augustus De bestuurderen van sommige banken hebben, uit aaumerking vau den hoogen prijs der levensmiddelen, de salarissen hunner bedienden met 10pCt verhoogd. Volgens de Mall Pall Gazette beslaat er vrees, dat te Edinburg ft runderpest heerscht. Een tiental dagen geleden landde te Granton eene lading vee en ponies van IJsland. De dieren werden naar eene weide nabij Edinburg gedreven, waar zij sedert graasden. Woensdag ochtend vond men een koe dood. Onmiddellijk werd eene inspectie door deskundigen bevolen en daarop bleek, dat zes stuks vee leed aan voet- en klauwzeer en dal andere waren aangetast door eene ziekte, die men niet kende. Men ge' looft, dat er reden beslaat om te meencn dat die ziekte runderpest is. Alle maatregelen zijn genomen om de verspreiding tegen te gaan. In Schotland zijn Donderdag 11. schokken van aardbeving waargenomen op enkele plaatsen waren die schokken vrij hevig. FRAVKKtJ K. Het Jonrn. off. bevat de volgende kennisgeving aan de inschrijvers O) de geldleening: Een in het Journ. off. opgenomen berigt heeft ter ken- nisse van het publiek gebragt dal de toewijzing, welke een gevolg zou ziji; van het werk van het onderzoek der inschrijvingen, niet minder zou be dragen dan 7% en niet meer dan 8 pCt. der inschrijvingen. Thans hebbei de grondslagen der toewijzing vastgesteld kunnen worden. Ten gevolge daarvan wordt aan het publiek kennis gegeven dat aan iederen inschrijva een evenredig deel in de geldleening wordt toegewezen ten bedrage vat 7.88 pUt. der door hem ingeschreven som. Een nader berigt zal bekenl maken op welken dag er een begin zal worden gemaakt met de uitgifte der stukken tegen de voorloopige recepissen. Zaturdag heeft de minister Dufaure den nieuwen staatsraad geïnslal leerd met eene redevoering, welke door den heer Odilon Barrot, den vice-i president van dat collegie, beantwoord werd. De staatsraad heeft zijnd werkzaamheden aangevangen met aan eene commissie uit zijn midden bei ontwerpen op te dragen van zijn reglement van orde en van het program»! voor het examen der auditeurs, welke ontwerpen in eene openbare zittiii'j zullen behandeld worden. Dat het verblijf van den heer Thiers te Trouvillc niet strekt om hei rustige oogcnhlikken te verschaflen, blijkt daaruit dat hem op e'én dag alleen uit Parijs, niet minder dan 765 brieven werden toegezonden. De heer Henri de Parville wijdt in de Débats een uitvoerig artikel aai de nagedachtenis en den lof van den grooten geleerde, den heer Delaunay die Frankrijk is ontvallen. Als zijn opvolger bij de Parjjsche sterrewacb: wordt de heer Faye genoemd. De Rappel deelt bijzonderheden mede omtrent de instructie der zaal van maarschalk Bazaine. Volgens dat blad moest eerst uitgemaakt wordei of Bazaine tijdig berigt had ontvangen van de beweging van Mac Maboi naar het Noorden, en dit punt is ten nadeele van Bazaine opgehelderd^ Den 26s,'° Aug. ontving hij de de'pêche nopens den togt van Mac Mahoi Zeven koeriers waren door dezen uitgezondenom hem die lijding over te brengen, en drie hunner gelukte het door de Pruissische liniëu heen li komen. Een dezer drie koeriers is opgespoord en reeds door den general Rivière, die met de instructie belast is, gehoord. Nog een punt zou t« laste van Bazaine zijn uitgemaakt. Het is namelijk bewezen, dal hij ge heime verstandhouding onderhield met den vijand. Den persoondie bij dl onderhandelingen tusschen Bazaine en prins Fredcrik Karei als tolk fun geerde zou men ontdekt hebben. Het transportschip la Garonne heelt den 9dc" Augustus met een tra» port van 580 gedeporteerden de reede van hel eiland Aix, bij Roebelle.' verlaten en koers naar Nieuw-Caledon ie gezet. Dit is de derde bezendra? welke naar die bestemming vertrokken is. De tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding van den werk man, te Parijs, is sedert de opening reeds door 80000 personen bezocht. Hel consistorie der herv. gemeente te Nimes heeft geprotesteerd legei de besluiten der synode, in zooverre die betreffen hel vaststellen ecner ge- loofsbelijdenis. I TP A 1.1 E. Volgens berigten uit Rome van 7 Aug., door de Augsb. Allg. Zei medegedeeldwas den vorigen avond als vreugdeblijk over den uitslag de verkiezingen op verlangen van vele burgers de Corso feestelijk verlicht. Eet, militair muziekcorps deed zich aldaar hoorenen zoo we! de Corso als ie naburige straten waren door eene ontelbare volksmenigte vervuld Toen M muziekcorps op algemeen verlangen den Konings-marsch speelde, brak et een onbeschrijfelijk tooneel van geestdrift uit; de mannen wuifden met hunne hoeden, de vrouwen met doeken, en uit duizenden van mondei klonk het //Viva il Rè! Viva l'ltalia!" De marsch moest herhaald wordei en met hem herhaalden zich de algemeene kreten voor koning en vader land! Talrijke volkshoopen trokken den geheelen nacht zingende en jui chende door de straten: maar in weêrwil van hel groote gedrang van per sonen van alle standen, is niet de minste wanordelijkheid voorgevallen. Te Milaan is door een hevig on weder, vergezeld van zwaren storm, groote schade aan gebouwen enz. te weeg gebragt. DIJITS0MLANI}. Volgens de Köln. Zeit. worden in het gezantsehaps-hölel te Berljj' apartemcnlen in gereedheid gebragt voor den keizer van Ruslandvoor dei grootvorst-troonopvolger, den grootvorst W'ladimir en voor'skeizers broe der den grootvorst Nikolaas. De premie van 100 tli.door een ingezetene te Arnsbcrg bij het begin van den oorlog uitgeloofd op de gevangenneming van den eersien Fransche*

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2