cou 190. DINGSDAG 13 AUGUSTUS STADS-BERICHTEN. PATENT BLADEN. BINNEN LAN DSC11E BKKIGTEN. Oe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs de.' Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Ver slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, luiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschiand, Oostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentlën te Hamburg, LubeclcFrankfort a. M.t Berlijn, Leipzig, Dresden, Bresiau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, BazelZurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde pateutbladenover het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 123 en 4bij het Collegie van Zettersin eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaaif tot twee uren en wel tot en met den 17llen Augustus eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking, moeten wor den afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eiscben tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leider, 7 Augustus 1872. STOFFELS, Weth. 1. B. LEIDEN, 12 Augustus. Woensdag aanst. zal, bij gelegenheid van de algemcene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Rotterdam, in de Diergaarde aldaar, een feest-concert worden gegeven door het rark-harmonie-orchest van den heer StnmpfT, van Amsterdam. Het programma van dit concert wordt hier achter medegedeeld. Het bestuur der Diergaarde zal trachten den bezoekers eenen genotvollcn avond te verschaffen. De tuin zal luisterrijk verlicht zijn, waaronder zullen uitmunten de rots, de groote vijver, de struisvogelperken de Grieksche tempel, de bloemenberg enz. Voor en gedurende de eerste afdeeling van het concert, in de pauze en lusschen de nommers der tweede afdeeling zullen reusachtige ongekleurde en gekleurde fonteinen op den groo- ten vijver springen, afgewisseld door Bengaalsche verlichtingen in verschil lende kleuren van het vijver-plantsoen, hooge paalverlichtingen in het rood, groen en violetenz. Na den gehcelen afloop der muziekuitvoering zullen nabij en op de rots een aantal pyrotechnische voorstellingen en Bengaalsche verlichtingen plaats hebben, waaronder verlichting der rots met vijftig ver schillend gekleurde vuurkolommen en goudezilvere en roode vuurstralen eindigende met eene uitbarsting uit den rotstoren van hoog in de lucht ge worpen ballen, kogels, bloemeh en bouquctlen aangestoken door een lucht- ïuurtelegraal van de voorzijde van het Kameeleii-gebonw. Onder den titel «Twee merkwaardige gebeurtenissen eenvoudig her dacht," zijn bij den boekhandelaar A. A. Rensink alhier twee leerredenen in het licht verschenen van den heer Th. 11. van Bolder, pred. te Kagc en Abbenes. De uitgave geschiedt met een weldadig doel en uit dien hoofde meenen wij daarop hier de aandacht te mogen vestigen. De kerk der herv. gemeente te Kagc vordert belangrijke herstellingen, waarvan de kosten on mogelijk door die gemeente kunnen gedragen worden, en te Abbenes, alwaar voor eenige jaren eene kerk werd gezet, ontbreekt nog altijd een pastorie. Ook de leeraar dier gemeenten tracht door de uitgave dezer, zooals hij ze noemt «eenvoudige toespraken" iets bij te dragen tol dc vervulling dezer zoo dringende behoeften. Moge de opbrengst de hulpbehoevende gemeenten eene aanmerkelijke schrede nader lot het doel leiden. Er wordt algemeen naar droog weder verlangd om dc tarwe te maai- jen of het op schoven geplaatste graan binnen te halen, daar het laatste, wegens voorldurenden regen, niet vrij blijft van doorgroeijen. Men is niet zonder vrees dat de ziekte in de aardappelendie zich nog maar in gerin gen graad vertoondeuitbreiding heeft gekregen. Van peren en appelen is veel afgewaaid, hetgeen met het. vooruilzigt op een kleinen oogst van boom vruchten nadeelig komt. Felle regen en wind hebben de snijboonen geteis terd, waardoor liet beste van den groei is weggenomen. Het gewas stond zeer gunstig en talrijke verzendingeno. a. uit de Veenen ook naar Enge land, hebben daarvan plaats. Van den 16dtl1 Augustus tot en met 14dcn September wordt in het kamp bij Milligen een rijkstelegraaph-kantoor met beperkte dagdienst geopend. Het fregat met sloomvermogen Admiraal van Wasseneer, komman- dant kapt. ter zee R. L. de Ilacs, is uit het Niguwe Diep naar zee gestoomd met bestemming om tot in de tweede helft van September in de Noordzee te kruisen, met aandoening van Edinburg en de Schotlandsche eilanden. Bij de Ned. herv. gemeente te Kralingen is tot predikant beroepen d'. Knap, pred. te Oosterbierumbij die te Haarlemmermeer d\ Boer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Veendam ds. Meyboom, pred. te Scher- penzecl: bij die te Lage Zwaluwc d8. Verwey, pred. te Opheusden. Te Delft is Zaturdag middag brand uilgebroken in het Achterom, in het huis bewoond boven door van der Burg, beneden door van Gijl. Door spoedig aangebragte hulp van de brandweer is er weinig meer dan een deel van het dak verbrand. De bovenbewoner heeft nog al schade geleden. Men meldt uit Rotterdam: Welligl is nimmer in onze Gelderscbe stre ken het gewas der verschillende soorten pruimen zoo overvloedig geweest als dit jaar. Duizenden manden worden dagelijks alhier aangevoerd Jer ex peditie naar Engelandvoegt men daarbij de enorme hoeveelheiddie 3 a 4 maal 's weeks uit Duilschland wordt aangebragt, mede voor Engeland be stemd, dan Iaat liet zich denken dat de prijzen 5 a ƒ7 per HL. zich niet zullen staande houdentenzij de vraag den ruimen voorraad overtreffe. -- Te Papendrecht is op 29 Julij door den officier van justitie der arrond - regtbank te Gorincliem, vergezeld van een regter-commissaris en den griffier, bijgestaan door een geneeskundige, een onderzoek ingesteld naar den dood van een pasgeboren kind, bij welk onderzoek is gebleken dat er kinder moord is gepleegd door eene ongehuwde 17-jarige moeder, die het feit reeds moet hebben bekend. Volgens de Arnh. C. zal door de justitie geen vervolging worden in gesteld tegen den wisselwachtcr te Velp, maar heeft deze integendeel eene betuiging van goedkeuring voor zijne daad ontvangen. De justitie onderzoekt echter, of er gevaar is geweest en door wien dit zou zijn ontstaan. Omtrent de te Nijverdal voorgevallen ongeregeldheden meldt men het volgende: Dingsdag avond worden in den regel de werklieden betaald. Ver leden Dingsdag zijn er boeten toegepast en ook premiën uitgereikt, hierover ontstond ernstige ontevredenheid onder de 300 werklieden, een volkje, uit alle oorden van ons rijk bijeengekomen. De dag van betaling gaf aanleiding tot drinken, en zoo werden de gemoederen nog meer verhit. Woensdag staakten de wevers het werk. Schreeuwende en zingende liep de troep rond. Overigens zijn er geen ongeregeldheden of vernielingen voorgevallen. Woens dag nacht zijn 12 huzaren onder geleide van een officier uit Deventer aan gekomen die met hunne paarden bij de Noetseler boeren zijn geplaatst. Van achteren beschouwdschijnt limine komst niet noodig geweest te zijn. Men zegt wel, dat aan de wevers eenige aanleiding tot ongenoegen was gegevenen men hoort dan ookdat de ingehouden boete zal gerestitueerd worden; doch hunne wijze van reclameren verdient afkeuring. Algemeen hoort men, dat in den laatsten tijd slechter garens moesten verwerkt wor den hetgeen ontevredenheid bij de wevers wekte. Bij den burgemeester is door een baldadigcn jongen slechts een glasruit ingeworpen; dit is eeu ge heel alleenstaand feit. Te Zwolle is door de policie aangehouden zekere J. G. V., verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan het vervaardigen van valsche qui- tantiën. wegens abonnements-gelden van de N. ZtcoUche Cour. Na daar onder de handteekening van den uitgever te hebben gesteld, moet hij bij een dertigtal personen daarop geiden geïnd en zich deze loegeeigend heb ben. Naar men verzekert heeft de beklaagde zijne schuld reeds bekend. In de vorige week heeft men des nachts in de weide van den land bouwer II. Wardenburgte Steenwijkaan een schoon rund de hakpees afgesneden, en daarna heeft men het in een sloot geworpen. Het dier moest dadelijk worden geslagt. Het is reeds de derde maal in e'én jaar dat men dezen persoon op dergelijke wijze heeft trachten te benadeelen. Bij gelegenheid van het tweede eeuwfeest van Gronjpgens ontzet op 29 Augustus zal er een pleiziertrein van Amsterdam naar Groningen loopen die den 28slfn ten 6.15 van Amsterdam gaat, ten 12.55 aankomt, den vol genden middag ten 4.5 van Groningen vertrekt en ten 10.50 te Amsterdam terugkomt, legen /4.fi0 2e en /3.05 3e klasse. Door deze regeling kan men den optogthet volksconcert in de Beursde matinee in het Sterrebosch en de harddraverij bijwonen. Te Maastricht is Vrijdag morgen een vrij hevige brand uitgebarsten in ecu houtmagazijn in de St. Antonie-straat. Hij verkreeg zeer spoedig eeu schrikverwekkend aanzien, vooral omdat het brandende perceel was om-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1