BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag Augustus ft0. ó89. m BUITENLANDSCHE BER1GTEN. Naar men verneemt hebben de werklieden in de stoomweverijen te Nijver- dal meerendeels den arbeid weder hervat. Men dacht dat het gevaar voor ongeregeldheden was geweken en het detachement huzaren spoedig weder naar het garnizoen zou terugkeeren. Men heelt zich echter in deze gun stige verwachting bedrogen. Des nachts zijn in de woning van den burge meester, den heer Campbell, de glasruiten ingeworpen. Naar men meent, moet dit zijn geschied uit wrevel tegen den burgemeester, wien het door de fabriekarbeiders, naar het schijnt, kwalijk wordt genomen, dat hij de hulp der militaire magt heeft ingeroepen. Een honderdtal gezinnen uit Overijssel maakt zich reisvaardig, om tegen het einde dezer maand naar Amerika te vertrekken. Aan den predi kant Bavinkte Emmerikin die streken alom gunstig bekendis 3000 salaris aangeboden, indien hij de landverhuizers vergezellen en zich mede aldaar vestigen wil. Te Almelo is gevankelijk binnengebragt een persoon verdacht van schuldig te zijn aan aanranding van de eerbaarheid eener jonge dochter, die plaats had op den llofmeijerswcg onder Enschedé. De arrond.-regtbank te Leeuwarden heeft een genees-, heel- en ver loskundige tot eene geldboete van ƒ25, of subsidiair gevangenisstraf van 7 dagen veroordeeld, wegens overtreding der wet van den l5lcn Junij 1865, regelende de uitoefening der geneeskunst; door geen kennis te geven aan burg. en weth. zijner gemeente van een ziekte, door hem waargenomen, waardoor de volksgezondheid bedreigd wordt, binnen drie dagen, liet onderwerpelijk geval bestond in besmettelijke kinderpokken. De prijs der boter aan de waag aldaar was: le soort ƒ52.50 2Csoort ƒ44. Tot praeceptor aan het gymnasium te Leeuwarden is benoemd de heer W. F. II. Coenente Gent (Gelderland). De gezondheidstoestand op Ameland, die in de maanden Mei en Junij jl. zooveel te wenschen overliet (in deze beide maanden toch stierven 41 per sonen. meest kinderen, bijna allen ten gevolge van kinkhoest en mazelen, en zulks op eene bevolking van p.m. 2.300 zielen), is sedert dien tijd aan merkelijk verbeterd. In dc vorige maand zijn slechts 3 kinderen overleden. In de geneeskundige dienst is echter nog niet voorzien en worden nog sol licitanten voor de betrekking van geneesheer in deze gemeente, waaraan eene jaarlijksche bezoldiging van f 600 verbonden isopgeroepen. Aan de reünie van oud-studenten te Groningen, die aldaar op 26 en 27 Aug. aanst.bij gelegenheid van het tweede eeuwfeest van het ontzet dier stad. zal plaats hebben, zullen 514 personen deelnemen. 's GRAVENHAGE, 10 Augustus. Door 'L. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nedcrlandschen j leeuw de kapitein-adjudant Dommers, van de koninklijke militaire akademic, en de kapitein Krantz, van den staf der artillerie, werkzaam bij genoemde inrigting. S Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer i C. H. M. Hamm, uit de betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. te Tiel, en aan den heer J. F. ltousseau, uit de betrek king van bewaarder van dc hypothekenhet kadaster enz. te Breda. Ook is eervol ontslag verleend aan den heer E. J. A. Ph. J. van Meurs. als ont vanger der registratie te Helmond. M - De le luit. der inf. J. M. Hustinxdie voor 5 jaren bij het O. I. leger ij is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 4C reg. infanterieingedeeld. De tweede sectie van de vereeniging »hel Metalen Kruis" hier ter stede is voornemens aanstaanden Maandag den 12llc0 dezer de gedachtenis- A viering van dc overwinning bij Hasselt en Leuven, in den liendaagschen veldlogt, plegtig te vieren door het doen van een rijtoer. Ten 7 uur 'smor- 29 gens zal men van hier vertrekken en zich over Voorburg, Voorschoten en 26S Wassenaar naar Katwijk-buiten begeven, waar het ontbijt zal worden ge- 93S bruikt. Vervolgens zal men den togt voortzetten over Katwijk-binnen en Oegstgeest naar Leiden, waar men zal dinéren, om 'savonds weder terug 91 j te keeren en in het locaal van den heer Max Breuer in de Papestraat den avond verder feestelijk door te brengen. )31 f 97 I- LllXEMBVRG. 41 Naar men uit Luxemburg meldt is tot nu toe aan inschrijvingen voor f een monument ter gedachtenis aan prinses Hendrik ingeschreven voor ruim 20600 fr. Met de nog verwachte lijsten berekent men het totaal op min- ■75^ stens 25 a 30000 fr. Er is een comité van uitvoering benoemd en tevens bepaald, dat het monument zal worden opgerigt in de hooidstad. 83 Ter verbetering van de bezoldiging van ambtenaren zonder daartoe over te gaan tot verhooging der reeds zoo drukkende belastingen doet de Luxemb. Zeit. het voorstel om zoo spoedig mogelijk van Nederland beta- "ng te vragen en te erlangen van de millioenen, welke het aan Luxemburg schuldig is. Deze quaestie, zegt het blad, heeft slechts één zwak punt: Luxemburg kan Nederland niet dwingenom zijn schuld te kwijten. Aan- y.,0 genomen zelfs, dat de quaestie werd onderworpen aan een scheidsgeregt ƒ12,-; wat zou dat baten? Het gebeurde met de Alabamaquaeslie ligt nog versch 31S' 'n het geheugen; men heeft toch kunnen zien hoe gemakkelijk het eiken fstaat is zich onder allerlei voorwendsels van een reeds in functie getreden üeu' sc'"''''s"crcgt te maken. Het blad eindigt met den wensch dal de Ne- _i derlandsche natie zooveel regtsgevoel moge bezitten, dat zij vrijwillig liare geldelijke verpligtingen jegens Luxemburg zal nakomenzoodra de beide staten zich ten opzigte van het eindcijfer zullen hebben verstaan. ENGELAND. LONDEN9 Augustus. In het lagerhuis is de beraadslaging over de tegen den regter Keogh gerigte motie van den heer Butt hervat. Lord Hartington bestreed de motie: hij keurde het vonnis van Keogh volkomen goed en betoogde dat in de han delingen van dien regter niets gelegen waswat zijn ontslag zou kunnen regtvaardigen. De motie werd met 126 tegen 23 stemmen verworpen. Volgens die Melbourne Argus is het mond- cn klaauwzeer onder het vee in Australië uitgebroken. Er zijn onmiddellijk krachtige maatregelen genomenom te beletten dat deze ziekte zich zou uitbreiden. Men onder stelt dat de ziekte uit Engeland is overgebragt cn wel door een stier, die uit Engeland naar Australië werd verscheept. Zooveel is zeker, dat dit beest het eerst werd aangetast. Volgens berigten uit Mexico was door den waarnemenden president bepaald dat de verkiezing van een nieuwen president zou plaats hebben in I de maand October. FRANKKIJ K. Het Journ. des Déb. spreekt een afkeurend oordeel over het besluit der nationale vergadering tot invoering van het staatsmonopolie ter ver vaardiging en verkoop van lucifers. De staat, zegt het blad, heeft thans het uitsluitende regt om lucifers te vervaardigen en te verkoopen, even als hij dat regt heeft ten aanzien van den tabak en van het buskruid. Wij wil'en aannemen dat een geheel heirleger van ambtenaren bij de lucifers industrie. met zijn gevolg van verificateurs, controleurs en directeurs, daar door niet zal worden in het leven geroepen. Het personeel, hetwelk met de exploitatie der tabak- en buskruid-monopoliën belast is. zal naar men zegt ook de exploitatie van dit monopolie op zich nemen. Echter geschie den dergelijke veranderingen niet zonder eenen nasleep van groote kosten. Men berekent voor de invoering een kapitaal van 20 millioen noodig te hebben, alleen voor de schadevergoeding der door de wet onteigende fabri kanten. Men zegt er echter niet bij hoe veel millioenen daarenboven zul len noodig zijn om de zaak op gang te brengen, om de werkplaatsen in te rigten. om de grondstoffen in te slaan. Het is eene ernstige zaak, wij zeggen het nog eens, om op het budget van den staat eene handelsonder neming te brengen met alle kansen en wisselvallighedenwelke zoodanige onderneming medebrengt. Door de strenge regelen der comptabiliteit ge bonden gediend door ambtenaren bij wie het pligtgevoel slechts zeer on volledig de plaats van het eigenbelang vervult, heeft de staat reeds al te veel op zijne schouders. Het eenige geldige motief voor de invoering van het staatsmonopolie kan, meent het blad, alleen zijn de verzekering der opbrengst van de be lasting op de lucifers, welke op 15 millioen geraamd was, dochnaatiwelijks 5 millioen leverde. Maar het meent dat de regering daartoe eenen slechten weg heeft ingeslagen door de vestiging van het monopolie; ieder particulier, zoo voert bet aan, is in staat het monopolie te ontduiken door, zonder ecnigen fabrickmatigcn toestel, de voor huisselijk gebruik noodige lucifers te vervaardigen. Er stond, beweert het, een veel zekerder en beter weg open door eene belasting te leggen op de grondstoffen der lucifersop den phos phorus en op de andere scheikundige middelen, welke als surrogaten voor den phosphorus gebezigd worden. Met het volste regt. zou men verschil lende ontplofbare scheikundige verbindingen, de nitroglycerine, het dyna miet, cn andere in de industrie gebezigde middelen kunnen belasten. De invordering der belasting zou te gemakkelijker vallen daar de fabricatie en de handel in deze artikelen reeds aan een streng policie-toezigt onder worpen zijn. Men verwacht nog een manifest van Gambetta, waarin het programma der uiterste linkerzijde ontwikkeldde ontbinding der kamer verlangd en de belasting op de grondstoffen verdedigd worden zal. De National meldt dat maarschalk Leboeuf een geschrift zal uitgeven onder den titel vanMémoire au people francais" en bestemd om zijn aandeel in de verantwoordelijkheid voor Frankrijks rampen te verligten. Generaal Changarnier is Zaturdag jl. voor generaal Riviêre verschenen die, naar men weet, belast is met de instructie der zaak van Bazaine. Het verhoor van den grijsaard heeft twee uren geduurd. Zekere Catherine Rogissart32 jaren oudis door den krijgsraad te Versailles veroordeeld tot zeven jaren dwangarbeid. Zij was ex-voorzitster van de club St.-Eloi, en aanvoerster van een bataillon vrouwen, dal onder de Commune de taak had de "refractaires" op te sporenen in geval van verzet, te fusilleren. Acht der door de regering ingestelde krijgsraden, ter beregting der zaken van de in den Parijschen opstand betrokken personen, zijn reeds op geheven; zij hielden zitting te Versailles, te Rambouillette Vincenncs, te Chartres en op Mont-Valérien. In eene der zalen van het Luxembourg le Parijs zijn ongeveer 180 modellen van gedenkzuilen tentoongesteld, die door 130 deskundigen zijn ingezonden voor het uitgeschreven concours, ten behoeve der oprigting van gedenkteekenen op de Parijs omringende slagvelden van Chatillon, l'Hay, Bourget, Champigny en Buzenval. I11 het vorige jaar was door een democratisch comité in het dep. der Cóte d'ür eene inschrijving geopend om tc ltijon een monument voor de in den oorlog gevallen Garibaldianen en voor Garibaldi op te rigten. Die in schrijving moest op hooger last gestaakt wordenen de inschrijvers werden uitgenoodigd hunne giften terug te nemen. Het niet onbelangrijk bedrag der niet opgevraagde inschrijvingen is door het comité aan Garibaldi toege zondenten einde het leverdeelen onder zijne overgebleven onderhebbenden, die aan de gevechten in den omtrek van Dijon hebben deelgenomen. Gari baldi heeft dit geld echter aan het comitc teruggezonden, met verzoek om het te verdeden, onder die gezinnen te Dijon. welke door den oorlog van 1870 1871 in ellende gedompeld zijn.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5