Voor het prov. gereglshof stond lieden teregt een 16-jarige arbeider uit Oud-Aiblas, die zich in den avond van 15 Maart jl. met een ander per soon ten huize van een liorologieinaker te Alblasserdam had vervoegd, ten einde een zilveren horologie te verkoopenwaarvoor hij f 7 bekwam; maar onderwijl liet geld werd uitbetaald had hij de handigheid een ander horo logie ter waarde van 20, dat voor hel raam hing, tot zich te nemen en daarmede door te gaan. Twee dagen later werd de diefstal ontdekt en het horologie bij besch. bevonden, die. hoewel eerst ontkennende, later tot be kentenis kwam. liet hof veroordeelde hem lot drie maanden gevangenis straf. Vervolgens werd door hel hof behandeld de zaak van den 21-jarigen j vleeschhouwersknccht v. D,die in het begin der maand Mei van dit jaar i te Rotterdam vier quitantiën vervaardigde en die valschelijk met den naam zijns broederslampenmaker van beroeponderteekende. Drie dezer qui- I lantiën, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ9.40. werden door hem ontvan gen, terwijl hij het geld ten zijnen bate aanwendde. Ilij werd veroordeeld tol een jaar gevangenisstraf en acht boelen a ƒ50. In eene gisteren avond gehouden vergadering van de afdeeling 'sGra- venhage der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijvcr- lieid in Nederland, zijn behandeld de punten van beschrijving voor de 21c algemecnc vergadering der vereeniging, 13 en 14 dezer te Zwolle te houden. Sommige punten werden goedgekeurd, andere afgekeurd en omtrent eenige werd aan de te benoemen afgevaardigden een vrij mandaat gegeven. Over hel algemeen maakte men aanmerkingen over den aard van sommige pun- ten, door het hoofdbestuur voorgesteld, en meende men dal men zich tot j vraagstukken van meer practischen aard bepalen moest en zich daarbij het doel der vereeniging, bevordering van fabriek- en handwerksnijverheidvoor oogen moest stellen. Onder de puntendie tot langdurige en belangrijke discussiën aanleiding gaven, behoorde de wenschclijkheid der oprigting van voorschotbankenzooals die door Schultze-ltelitsch zijn opgerigt. De heer Goeman Dorgesius, die daarover een vlugschrift had uitgegeven, deelde aan de vergadering vele wetenswaardige bijzonderheden omtrent de vestiging en werking dier banken mede. Van den anderen kant be toogde mendat men bet verschil in toestand van Duitschland en Nederland niet voorbij moet zien, zoodat hetgeen in eerstgemeld land nuttig en heilzaam werkt, daarom hier nog niet goede vruchten zou kunnen opleveren. De afdeeling vond er echter bezwaar in, dat er eene proeve met zoodanige voorschotbanken werd genomen. Verschillende pun ten door hel hoofdbestuur voorgedragen, moglen den bijval van de afdeeling niet verwerven, omdat zij begreep, dat men niet te zeer moest treden op het particulier gebied van den industrieel. Al wat dus betrof wcrkloonen. bedrag en wijze en tijd van uitbetaling, werd terzijdegesteld. Met 10 tegen 5 stemmen werd aangenomen de verklaring van het wensehe- lijke dat de patentbelasting en die van den zeep-accijns werden afgeschaft. Sommige leden betoogden, dat, zoo men geenc afschaffing kan verkrijgen, het dan beter ware op eene verbetering van de wetgeving op de patenten aan te dringen; uiaar de meerderheid bleef voor de afschaffing gestemd. Door onvoorziene omstandigheden zal aan de voorgenomen kunstreis der slafmuziek van hel regiment grenadiers en jagers naar Brussel geert gevolg worden gegeven. De zware regen, die gisteren avond tijdens het afsteken van het vuur werk vielwas oorzaak dat eene groote menigte het terras van het badhuis te Schcveningcn verliet om in rijtuigen, tramwagens, omnibussen enz. een goed heenkomen te zoekenzoodat dezen als hcL ware opgepropt met per sonen waren, en zelfs meer inlieten dan zij konden bevatten. Het gevolg daarvan was, dat er de duisternis droeg ook hel hare daartoe bij op den Scheveningschen weg eene botsing tusschen verschillende rijtuigen ont stond waardoor aan een aantal voertuigen minder of meerder belangrijke schade werd loegebragtdoor het breken van assenbooinenlemoenen enz. Daardoor werden verschillende passagiers verwond. Dezen ochtend zag men nog overblijfselen van gebroken rijtuigen op den weg liggen. ÏÏÏÏFriENLANDSCiIE BElilGTEN 13 E G IE. Den 15!,r° September aanst. en op de drie of vier volgende dagen zal te Gent een groote internationale schietwedstrijd worden gehoudendie doort den koning bijgewoond en door eene reeks van feesten opgeluisterd zal worden, waarvoor de gemeenteraad van Gent dezer dagen eene som van 50000 fr. beschikbaar heeft gesteld. Behalve een groot feestmaal, een festi val van al de muziekcorpsen der Belgische schutterijen een volks-concert en volksbal op de schitterend verlichte Place d'Armes, zal een groote gvm- nastiek-wcdslrijdeen gondelfeest op de Lys, eene luisterrijke fête champêtre in het Casino en een feest in den vermaarden wintertuin van den burge meester van Gent, graaf de Kerckhove van Deniergbemworden gegeven. SS 4S JK Sj A :V D. LONDEN. 8 Augustus. Bij de Indiening der Indische rekening over bet afgeloopen dienstjaar heeft de regering eene gunstige schets gegeven van den toestand van Indië. 1 De schatkist verkeerde in eenen zeer gunsligen staat, daar ten gevolge van de aanzienlijke batige sloten der laatste jaren de kas niet minder dan 25 millioen bedroeg, of nagenoeg bet dubbele der som, welke men bere kende vcorzigtigheidshalvc beschikbaar Ie moeten hebben; de buitengewone welvaart des lands, welke veroorzaakte dal alle belastingen de ramingen zoo verre overtroffen, was de reden van 'dezen overvloed van geldmiddelen, en maakte dat men zich over bel abnormale verschijnsel eener zoo ruim voorziene kas niet behoefde ongerust te maken. Ook de maatschappelijke toestand en orde in Indië was voldoende. Wel wist de regering dat er eene zekere spann ng onder de bevolking te bespeuren was, maar zij was niet sterker dan het gewoonlijk in liet niet-Mohammedaansche deel van Indië aangetroffen fanalismus, en stond kennelijk in verband met de beweging. welke sedert bet einde der vorige eeuw onder de muzelmannen bestond. Doch nevens deze beweging was eene andere zeer merkbaar, de invloed na melijk van het onderwijs en van den omgang met Europeanen op de in- landsche maatschappijwelke van heilzame gevolgen voor land en volk zoude kunnen zijn. De groote proef aangaande de wijze van besturen van Indië, de grootste en schoonste proef welke ooit met eenig rcgeringstelsel werd genomen, gelukt zoo volkomen als zij, die de moeijelijklieden van zulk eene proefneming kennen, in redelijkheid konden verwachten. Er is thans niet meer, maar veel minder reden tot ongerustheid voorde naaste toekomst dan er vroeger voortdurend bestond. Lord Granville ontving dezer dagen eene deputatie ten gehoore, aan dringende op maatregelen tot onderdrukking van den slavenhandel in ooste lijk Afrika. De minister verzekerde dat de regering tot dit doel in onder handeling is getreden met verschillende mogendheden; en dat door deze bereids toezeggingen tot medewerking waren gedaan. Te Londen is eene meeling gehouden, onder voorzitting van lord EIclio, waarin men zich beeft bezig gehouden met liet plan tot verbetering van hel lot van krijgsgevangenen, liet initiatief tol het houden dezer ver gadering was uitgegaan van den heer Durand, dui stichter der vereeniging van het Boode Kruis. Zalurdagll. is door lord Shaftesbury den eersten steen gelegd van eent //arbeiders-stad" te Wandsworth, die, voltooid zijnde, beslaan zal uit 1260 welingerigte arbeiderswoningen. Deze zullen zoodanig verhuurd worden, dat elke huurder na een zeker aantal jaren eigenaar wordt van zijn huisje Er zullen scholenleeszalen en andere inrigtingen ten openbaren nutte zijn Deze stad zal ook een afzonderlijk spoorweg-station bezittenopdat de in wc- ners geregeld zich naar en van hun werk zullen kunnen begeven. Ilier te lande is de fruitoogst zoo sering, dat men een 100-tal jaren moet teruggaan om daarvan een voorbeeld te vinden. Te New-York klaagt men zeer over gebrek aan matrozen. Hun. die I zich voor een reis naar Europa verbinden, worden 40 doll, handgeld toefje-, kend enin geval het schip naar California of de Indien bestemd is, 50 a CO doll, FRANHBU Si. Volgens le Uien Public heeft de Oostenrijksch-Ilongaarsche regering, naar aanleiding der aanstaande zamenkomst van de drie keizers te Berlijn aan de verschillende regeringen eene mededeeling gedaan, welker inhout zeer geruststellend is voor Europaen meer in het bijzonder voor Frankrijk De Opin. Nat. beweert dat iu die mededeeling gezegd wordt dat. wanneer Frankrijks naam bij die zamenkomst mogt worden genoemd, liet streven van keizer Alexander zou zijn Duitschland jegens Frankrijk gtinslig te stem men en vooral de ontruiming van het Fransche grondgebied zoo veel hij kon te bevorderen, omdat de keizer in die spoedige ontruiming een krach-I tigen waarborg zag voor liet behoud van den vrede in Europa. Het Journ. Off. bevat een besluit, waarbij het votum van den arron - dissementsraad van Bordeaux, die zich verklaard had ten gunste van het verpligt. kosteloos en leeken-onderwijsen voor de opheffing van sommigt geestelijke corporatiënvernietigd wordtop grond dal de raad hierbij zijre bevoegdheid is te buiten gegaan. De heer Thiers is le Trouville het voorwerp van allerlei beleefdheden; van den kant der overheden, zoowel als van dien der inwoners. Verschei dene vreemde diplomalen zijn hem daar komen opzoeken. De duur van hel verblijf des heeren Thiers is nog niet vaslgesleld. Gedeeltelijk hangt dit af van zijn gezondheidstoestand en van den invloeddien de zeeluclil daarop oefent; gedeeltelijk ook, welke uitstapjes hij in den omtrek hoopt te maken. Reeds heeft hij eene uilnoodigingom Havre te bezoeken, aan genomen. Hel adviesjagt de Coligny zal hem derwaarts overbrengen. Men wil weten dat er een diplomatiek geschil is ontstaan tusschen dt Fransche regering en die van Turkije. De Fransche gezant te Konstanti- nopel verlangde op eene audiëntie bij den Sultan, dat hem, even als den gezanten van Engelr-nd en Rusland, een stoel zou aangeboden worden. Dt Sultan gelastte dat aan zijn verlangen zou worden voldaan, maar nam dt wijze, waarop liet geuit was, zeer kwalijk en deed le Parijs op de terug roeping van den gezant aandringen. De beer de ltémusal antwoordde, dat, als de tegenwoordige gezant Konslanlinopel verliet, er geen ander in ziju plaats zou benoemd worden. Te Bordeaux hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegen heid van eenen door den prefect verboden optogt, gebonden door voormalig ingezetenen van EIzas-Lotbaringen, welke de Fransche nationaliteit haddei gekozen. Er had eene botsing met de policie plaats, waarbij- eenige deel nemers aan den optogt werden gevangen genomen. Omtrent het treurig uiteinde van den lieer Delaunay, directeur van hei observatoriumverneemt men nog de volgende bijzonderheden. 11 j maakte jl. Dingsdag bij zwaar weer een togtje op de reede van Cherbourg, tuei plotseling de boot omsloeg ten gevolge van een verkeerden handgreep van den man aan hel roer. De vier man die zich aan boord bevonden, ver dronken, vóór dat het mogelijk was bun luilp te verleenen. Het lijk vai den ongelukkigen geleerde werd, eenige uren later, op vijf mijlen afstands van Cherbourg, op bet strand van het eiland Pele'e teruggevonden. De heet Delaunay, lid van het instituut, werd den 9de" April 1816 te Lusigny (Aube geboren, ilij was achtereenvolgens professor in de mechanica aan de poly technische school en professor bij de faculteit van wetenschappen. In 1855 werd bij lot lid van bel instituut en in 1862 tot titulair lid van liet /'Bureau des longitudes" gekozen. llel kerkelijk weekblad l<t Renaissance deelt den staat mede van tl' proleslantsche bevolking, die tot grondslag heeft gestrekt voor de in 1871 plaats gehad lubbende di'icjaarlijksche vernieuwing der hervormde presby-l leriale raden. Het blijkt daaruit, dat bet geheele aantal protestante» des tijds beliep 572,500, waarvan ruim 86000 bet stemregt bezaten. Van dt 100 consistoriën of ringvergaderiiigenwaaruit de kerk bestaat, zijn e' slechts 5, onder welke meer dan 10000 protestanten ressorteren, te weten: Parijs met eene prol. bevolking vau 45000, Niines van 17000. Marseille van

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2