i mjTTKNLANDSCllIb I5EKIGIEiN. PEK TRLEG !l A AF. residentie teruggekeerd. U M. de koningin verwelkomde Z. K. 11. aan het station. HU. DD. HH. de groothertog en prins Peter van Oldenburg hebben zich gisteren naar Gouda begeven, ten einde de tentoonstelling van oud heden aldaar te bezigligen. De minister van binnenlandsehe zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. Aan het dep. van oorlog is heden aanbesteed de uitoefening van de dienst der militaire transporten te water, gedurende den tijd van een, drie of vijf achtereenvolgende jaren, ingaande den ]»lc" Januarij 1873. Hier voor waren drie billetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer J. van den Berg te Amsterdam als: voor,één jaar a 2TW, voor drie jaren a 2 en voor vijf jaren a 2rv cent hel kilometer afstand en per ton. Volgens het Fad. zal het congres der Internationale alhier gehouden worden in het lokaal Concordia in de Lombardstraat. ENGElLANt®. LONDENG Augustus. 2 y De Times zegt dat de beteekenis van het succes der Pransche leening d niet moet overschat worden. Zoodra hel toch zeker was dat inschrijvingen ie in de nieuwe leening vóór de toewijzing tegen eene premie zouden kunnen :e verkocht worden, schreef iedereen in voor zooveel hij kon, en naarmate it men vernam, met hoeveel de inschrijvingen zouden moeten worden vermin- 'd derd, naar die mate verhoogde elke nieuwe inschrijver de som, welke hij lp vroeg. Indien de lijsten nog één dag langer geopend gebleven waren, zou :n het publiek al het gereede geld hebben aangewendtotdat de beweging zich le zelve zou hebben verteerd, ten gevolge van het vooruitzigt, dat de toewij- ii- zing, welke men zou erlangen, in elk afzonderlijk geval te gering zou zijn le om de aangewende moeite te bcloonen. In dat geval zou de mededeeling, :n dat voor 100- of lOOOmalen het gevraagde bedrag ingeschreven was, van et geen belang geweest zijn. e- üe Wesleyaansche conferentie heeft besloten aan prins von Bismarck d- hare sympathie te beluigen. wegens zijne handeling tegenover de Jezuïten is in Duitschland. De heer Stanley is te Londen aangekomenma.tr hem viel eene koele e- ontvangst te beurt, vooral van de zijde van het geographisch genootschap, le Over het algemeen is men weinig te vreden over het gedrag der personen, 90 die belast waren met het aanvoeren van de expeditie lot het opsporen van en d'. Livingstone. In strijd met hunne instructie gaven zij onmiddellijk de de expeditie op, toen zij vernomen hadden dat Stanley er in geslaagd was den ils reiziger te vinden. Wanneer Livingstone nu toch nog, door gebrek aan if, hulp en benoodigdhedenzijn grootsche onderneming moet onvolbragt la- ;ds ten, dan zullen luitenant Dawson en zijne officieren hel zich te verwijlen hebben. re. De geneeskundige tijdschriften bevatten geruststellende berigten om- io- trent het dreigen eener cholera-epidemie. De ziekte, zooals zij in Rusland 0 heerscht. schijnt zich slechts langzaam uit te breiden, en van een veel Ive minder kwaadaardig karakter te zijn dan vorige jaren. Slechts te Kiew ij- greep zij heftig om zich; doch daar, evenals te Moskou, is zij thans :nverdwenen, )U. FltANERkJ It. de Uit Parijs schrijft men aan de Times dat ijverig gearbeid wordt aan len de oprigting der loodsenwaarin de Duitsche bezettingstroepen na de ont- eld ruiming der departementen van de Marne en der Haute Marne zullen wor- cr- den gelegerd, en dat. zoodra die loodsen ten gebruike geschikt zullen zijn, •87 het eerste half milliard der oorlogsschatting zal worden afbetaald, waarop ren <jaii binnen veertien dagen de ontruiming der beide genoemde departementen volgen zal. Ten aanzien der overdrevene geruchten dal zeer spoedig daarna bet de overige drie milliarden zullen worden afbetaald, wordt gezegd: "de regering hoopt vóór 1 Julij 1873 twee milliarden le kunnen afbetalen, en che alsdan in de gelegenheid te zijnovereenkomstig het traclaat van Ver- 'er- sailles, voor de betaling van het derde milliard zoodanige waarborgen te •Ie geven, dat de geheele ontruiming van hel grondgebied voor het einde van aai' 1873 afgeloopen zou kunnen zijn.'' veg Voor zijn vertrek uit Versailles heeft de heer Thiers de Engclsche com- gen missie ontvangen, die Frankrijk en Engeland door middel van een onder- het zeeschen tunnel wil verbinden. De commissie verklaarde dat het werk in >en. zes jaren zou kunnen tot stand komen en dat zij het zonder subsidie van gen staatswege doen zoude. De president was van oordeel dat deze zaak ter )ili- beslissing stond van de nationale vergadering. oor Het Journal des Débats zegt, te kunnen verzekeren, dat de generaal der Ducrot benoemd is tot commandant van het legercorps, waarvan Bourges •ek- het hoofdkwartier zal zijn, en de generaal Chanzy tot bevelhebber van het tch- legercorps, hetwelk Tours tot hoofdkwartier zal hebben, t in - Te Mulhouse is een persoon gearresteerddie in het bezit was van oor- een koffer met al wat noodig is om banknoten der Fransche bank na te edig maken. Hij had voor een bedrag van drie millioen fr. aan valsche billetten hen in voorraad en scheen reeds voor een bedrag van verscheidene duizend fr. van dit papier in omloop te hebben gebragt. De banknoten van zijn fabri- caat zijn zoo goed nagemaakt, dat alleen een zeer geoefend oog haar van >en ec'lte kan onderscheiden. leur DUITSCHLASIB. len- De Nordd. Allg. Zeit. meldt uit Posen: Nadat den 31,len Julij in de Jezuitenkerk alhier het feest van Loyola, den stichter der orde, onder een tste- grooten toeloop schitterend gevierd was gewordenbegaf zich op 2 Aug. in 3ek, den vroegen morgen de landraad Boehm met den districts-secretaris naar het Jezuitcnklooster, om op grond der onlangs uitgevaardigde rijkswet en u Je °P last der regering tot de ontbinding van de hier gevestigde congregatie der Jezuilen over te gaan. Al de bewoners van het klooster werden bijeen geroepen en hun aangekondigd, dat met den 1"™ dezer maand de congre gatie ophield te beslaan, en dat dientengevolge de paters Jezuiten zich van alle kerkelijke functiën, met name ^an het bedienen der mis, van het pre diken, van het onderwijzen, van heL hooren der biecht, van het ziekenbe zoek hadden te onthouden. Nadat de officiële plegtigheid der ontbinding had plaats gehad werd de kloosterkerk gesloten en de sleutel naar het bureau van den landraad overgebragt. Aan de bewoners van het klooster is een termijn gesteld, binnen welken zij verklaren moeten of zij in Penissen blijven dan wel zich naar buiten 'slands begeven willen; tol zoo lang mo gen zij in het klooster blijven. Het berigt van de opheffing van het klooster verspreidde zich met groote snelheid in de stad en de omstreek, doch heeft geene ernstige opschudding onder de katholieke bevolking te weeg gebragt. De later voor het klooster zamengeschoolde menigte bleef zeer rustig. Den zelfden dag zijn ook te Schrimm het Jezuilenklooster en het daaraan verbondene uitgebreide opvoedingsgesticht ontbonden en de kloosterkerk gesloten. Aan het vierde algemeen Duitsche turnfeest, dat le Bonn is geopend, valt eene groote deelneming te beurt. Uit Duitschland zijn meer dan 4000 leden opgekomen en het aantal vreemdelingen beloopt mede duizenden. Na den afloop der plegtige gedachtenisviering van het 400-jarig be staan der Munchener universiteit is een feestmaal gehoudenhetwelk namens de gemeente was aangeboden. Onder de verschillende aldaar uitgebragte toasten heeft vooral die van d'. Volk de aandacht getrokken, llij deed uitkomen, dat zoolang de tegenwoordige strijd op hel gebied des geestes niet ten einde was gebragt, de Duitsche natie zich niet kan verheugen in het genot van rust; maar dat de Munchener universiteit en haar tegen woordige rector magnificus voor Duitschland een waarborg was, dat die strijd op eene glorierijke wijze en der Duitsche natie waardig zou worden voortgezet en ten einde gebragt. Bij gelegenheid van het feest hebben de studenten een rijtoer naar Nymphenburg gedaan. Daartoe waren ruim 120 rijtuigen gerangschikt in afdeelingen, elk voorafgegaan door een feestwagen met een orchest, benevens een gedecoreerd rijtuig, waarin de commissaris sen der afdeeling gezeten waren. LONDEN. 7 Augustus. In het lagerhuis heeft de heer Grant Duff het ver slag van den toestand der Britsch-lndische financiën medegedeeld. Vergelij kenderwijze is deze zeer gunstig. De dienst 1870 1871 leverde een batig saldo van 1.600,000 op; ook over 18711872 heeft het cijfer der inkom sten dat der uitgaven overtroffenen in het loopende dienstjaar zijn thans de uitgaven 250,000 beneden de inkomsten. De heer Fawcett maakt aan merking op de buitensporige uitgave van het Indische bestuur, en keurt de inkomsten-belasting af. PETERSBURG6 Augustus. Heden ochtend is te Nischnei-Novgorod, alwaar thans groote jaarmarkt gehouden wordt, een zeer hevige brand ontstaan. NEW-YORK, 6 Augustus. Het Japanschegezanlschapisnaar Europa vertrokken. ijlic jüïtaub. Tan 1 tot cn met 7 Augustus 1873. BEVALLEN: F. van der Velden,gcb. Siebert, Z. - C. P. Webbers, geb. Revn- ders, 'L. J. Epskamp, geb. Smit, I). J. E. Smink, geb. Schouten, D. M. van dér Leeuw, geb. Knoors, Z. -- J. Porter, geb. Chaudron, Z. J. G. Loory, geb. Vermey, Z. - P. G. Verbree. geb.-Verdouw, Z.-- E. Karstens, geb. Karstens, Z. S. M. van Leeuwen, geb. Charité. Z. II. Eeldert. geb. Zwaan, D. J. van der Steen, geb. Indriesi, Z. M. Korenhof, geb. van der Linden, I). J. Vermond, geb. van der Velden, Z. A. M. E. Wissing, geb. Franse. D. F. J. S. van der Stap, geb. van Gysel. Z. M. S. Schouten, geb. Mooie, Z. H. Choufoer, geb. van den Heuvel, Z. E. M. C. Tardent, geb. llaarssemaker, D. E. Brijbag, geb. Arbouw, Z. - E. Velthuyzen, geb. Bavelaar, Z. - H. M. Japikse, geb. van der Hom, D. A. Kloots, geb. Piket, D. E. S. van Leeuwen, geb. van flensden. Z. GEHUWD: N'. J. Stentzler, jm. en M. J. van Dorp. jd. P. Braggaar. jm. en S. van der Leek, jd. F. van Staden, jm. en J. M. van der Linden, jd. J. J. lley- ken, jm. en P. C. Doesburg Smits, jd. C. ,1. de Haas, jm. en G. G. Leget, jd. A. Broomans, jm. en S. C. Vermey. jd. L. J. Engels, jm. en C. Roodenburg, jd. J. M. van Valkenburg, wedr. en M. G. C. van 't Hooft, jd. OVERLEDEN: H. Bekooy, wed0. J. Franken, 57 j. T. vanEgmond, Z.,4m. J. C. Iluter, 44 j. - - D. Perfors, 51 j. J. Dool, Z 14 d. - G. G. Pents, D., 3 m. P. J. van Velzen. Z 1 m. J. van der Kamp, V.. 34 j. - - J. Zwart. Z., 4 m. II. C. van Velzen, I)., 1 m. S. Noordeloos. wede. J. A. Polletta, 57 j. A. G. Besier, wed''. Mr. G. J. J. Nairac, 80 j. .1. .1. Paats, Z.4 m.S. Robijn, D. J2 d. M. Rietbergen, geb. Annars, 67 j. 1). C. W. de .lust, 2 m. W. J. Schoen. Z 3 w. J. J. Klinkenberg, Z., 2 m. A. Florijn, Z., 3 m. A. Swaa- neuburg, D., Dj. F. van Vliet, geb. Lozie, 60 j. P. Stakenburg, Z.,5 m. PROGRAMMA VAX MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Op Donderdag 8 Augustus, des avonds te half acht, door het corps Muziekanten van de Leidsclie dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. 11. Muller. 1° Afd. 1. Marsch. Gung'l; 2. Ouver ture: Anacréon", Gherubini; 3. /'Die gule alle Zeil", Walzer, Strauss; 4. Souvenir de: "Faust", Spohr. 2e Afd. 5. Ouverture: "Pique dame", Suppé; 6. Nachtwandlerin-PolkaStrassni7. Fanlaisie"II Trovatore", Verdi 8. Faust-MarschGounod. OPGAVE VAN lïltlEVEN, welke in de maanden April, Mei en Jnnij 1872 door het postkan- ij toor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wien zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Marie Reuhert. mevr. van Gagern en II. Lange, allen te Berlijn; G. Beijnen, le Dilrichsdorf; A. Koekemulder, te Hannover; mad". S. M. Banck, te Wiesbaden; mad0. J. S. Malthes, née v. d. Does de Bije, le Marseille; P. J. Velh, te Menton; A. Lingius (2 stuks), B. David en madc. Reuvens, allen te Parijs-, A. v. d. VVegen, teBrooklijn; J. C. Schotel(2 stuks), te llartfort; Joh. Keek, te New-York: A. Rotfeld, te York town; P. L. von Riet, te Antwerpen; W. Carpentier en T. van Lingen, beiden te Brussel; van Hemelrijk, te Laeken; Leken frêres Gharlier en C».le Luik; A. de Mare, te Spa; Slofford Smith, te BalhfieldW. Weijers te Kaap de Goede Hoop; Verbeek (2 stuks), le London.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3