vaardijvaart zijn gegaan. Van de eerslgenoemden zijn er op datzelfde tijdstip nog 585 in dienst, zoodat 31!, hetzij ten gevolge van het verstrijken van hun diensttijd, hetzij om verschillende andere redenen, niet meer in 'elands I zeedienst zijn. Men meldt ons: De doorlating van water uil Delfland aan den Leid- j schendam is gestaakt. Zoo het blijken mogt dat er voor Rijnland behoefte j aan waterverversching ontstaat, zou doorlating weder kunnen plaats heb ben. liet stoomgemaal tot droogmaking van den grooten plas in den Tedin- gerbroek-polder, onder Stompwijk, doet nog geen gewenschte dienst. Dien plas in ongeveer drie maanden droog te hebbengelijk men zicli had voor gesteld, zal niet volvoerd worden. Zeer waarschijnlijk gelukt de droogma king nog niet dit jaar, terwijl de zware regenbuijen van de laatste dagen den waterstand doen zwellen. liet verlangen naar regen voor land- en tuin bouw is ruimschoots bevestigd. Er zijn regenbuijen gevallen, die schier eene wolkbreuk geleken. De boezem rijst en de poldcrmolens zullen het overtollige water gaan uitmalen. Wij vernemen dat, wegens ongesteldheid van Z. D. H. mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, de wijding voor de verschillende geestelijke orden in deze diocees op 15 Augustus niet zal plaats hebben maar dat deze elders zal verrigl worden door Z. D. 11. mgr. Schaepmanaartsbisschop van Utrecht. Rij kon. besluit van 29 Junij 11. zijn te rekenen van 1 Julij jl. detrac- tementen van de conducteurs der artillerie van de !e, 2e en 3e klasse, welke 1 tot dien datum respectivelijk ƒ500, ƒ450 en ƒ400 bedroegen, voor elke klasse met ƒ100 'sjaars verhoogd. Z. M. de koning heeft zijne goedkeuring verleend, dat door officieren en mindere militairen van het leger zal worden deelgenomen aan den natio- nalen schietwedstrijd, die van wege den Nederlandschen weerbaarheidsbond eerstdaags op de Wiesselschc heide zal worden gehouden. Doqr het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Rotterdam is tot pre dikant aldaar beroepen d9. K. F. Ureutzberg, pred. te Arnhem. Voor de arrond.-reglbank te Rotterdam stonden gisteren leregt J. Wollfers. laatst facteur aan de spoorweg-maatschappij Grand Central Relge, en W. J. C. Schiferli, tapper. Volgens de aanklagt zou de F"toen hij nog als chcf-ouvrier bij gemelde maatschappij voor ƒ38 'suiaands diende, om streeks 17 Januarij 11. arglistig ten nadeele dier maatschappij uit de goede- rcnbergplaats hebben weggenomen een kist met 14 stuks zijde, verzonden uit Parijs naar Amsterdam. Deze kist zou hij door een besteller naar den tweeden beklaagde hebben doen vervoeren, die, van de misdadige herkomst bewust, die stukken zijde zou hebben verkocht, en de opbrengst met den jsten beklaagde gedeeld. De eerste beklaagde beweerde van de zaak niets te j weten. De officier van justitie meende echter dat door de verklaring van een besteller en door aanwijzingen, verkregen door de verklaringen der ge tuigen, het wettig en overtuigend bewijs van de schuld des 18,'° bekl". vv-as geleverd: en dal door de gedeeltelijke bekentenis van den 2de" bekl. in ver- band met die verklaringen mede zoodanig bewijs was geleverd ten aanzien des 2'1'» bekl. Hij requireerde veroordeeling van ieder der bekl. tot eene gevangenisstraf van 3 jaren. De heer mr. van Gigch, uit 'sllage, voor den 2den bekl. optredende, achtte de schuld van den l't,n bekl. onbewezen, j zoodat de aanklagt tegen den tweeden verviel; waar geen diefstal had plaats gehad, kon van geen medepligtigheid sprake zijn. De eerste steen van de nieuw te bouwen Geuzenkerk te Brielle zal op Donderdag, den 29,len Augustus a. s.worden gelegd door prof. A. Brum- melkamp. van de theologische school te Kampen. Voor hel prov. geregtshof van Noordholland stond gisteren leregt 11. J. A. Bos. beschuldigd van uioedwilligen doodslag gepleegd op een tapper in de Krcupelsteeg te Amsterdam. De advocaat-generaal achtte het ten laste gelegde feit voldoende bewezen en requireerde tegen den beschuldigde eene j veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. Dc verdediger. mr. F. S. Noyonvoerde verscheiden gronden aanwaarom het overlijden niet het gevolg zou zijn der toegebragte verwonding, en betoogde dat hier slechts aan een wegens provocatie excusabele verwonding te denken viel. De uit spraak is bepaald op heden. Te Dordrecht waren Zondag 11. een 1000-tal personen met een pleizier- trein uit Luik aangekomen, waarvan sommigen zich per stoomboot naar Rotterdam begaven. Des avonds ten 7 ure kwamen zij weder Ie Dordrecht terug, om met den trein huiswaarts te gaan. Aan twee hunner, een heer en eene dame, had dit verdere uitstapje dan Dordrecht evenwel het leven kunnen kosten, want hij hunne ontscheping aan de Merwekade viel eerst genoemde in de rivier en sleepte in zijn val eene naast hem staande dame mede. Deze laatste is slechts lot haar middel te water geweest, daar een agent van policie haar in den val greep, en zoodoende kon omhoog boliden. De mannelijke drenkeling had zich gelukkigerwijze aan haar vastgeklemd en zoo konden beiden met behulp der omstanders op den wal gehaald wor den, waar zij in eene vigilante stapten, en onmiddelijk naar het slation reden. Betreffende dezen pleizierlrein meldt men nog uit Breda dat dc zoo teregt vermaarde brug over hel llollaudsch Diep te beschouwen en te betreden, voor de Luikenaren een groot genot was, dat welligt nimmer uil hun ge heugen zal worden gewischt. De directie der staatsspoorwegen gaf den rei zigers daartoe de gelegenheiddoor na den overlogl te Willemsdorp een uur te vertoeven, met vergunning om in dien tijd de brug te bewandelen, waar van dan ook gretig gebruik werd gemaakt. Hierbij bleel het echter niet; want weldra zag men de vreemdelingen de zijwanden beklimmen om een ver gezigt op het water te genieten: anderen bezochten de brug van onde ren zoodat deze in de verte het voorkomen had van een groote zwaluwen vergadering. die maar alleen op het sein- wachtte om de reis verder door ie zetten, ilcl water werd gedronken alsof het geneeskracht bezat, terwijl weer anderen er een voetbad in namen. Tc Utrecht had dezer dagen eene werkstaking plaats onder dc helpers en helpsters van hendie belast zijn iu een der kerken het publiek plaal- Isen aan te wijzen: een uur voor den aanvang der godsdienstoefening ver klaarden zij, dal, wanneer hun loon niet verhoogd werd, zij alle hulp zouden weigeren; hunne meesters en meestereressen waren, daar de gods dienstoefening op het punt was een aanvang te nemen, genoodzaakt hier aan toe tc geven en verhoogden het loon van 20 ets lot 30 ets per beurt. In de Arnh. C. wordt hulde gebragt aan de tegenwoordigheid van geest van den wisselwachter Koos Vleming, te Vclp. op Zondag 14 Julij 11., bij gelegenheid dat de vertraagde pleiziertrein van Groningen naar Arnhem in volle vaart langs hel station Velp doorstoomde, den van Arnhem aan snellenden trein te gemoet, met niel-inachtneming der bepaling van vermin derde vaart langs stations, en ondanks de te Vclp aan alle kanten gegeven seinen met roode vlaggen enz., daar geplaatst om te stoppen. Zonderde tegenwoordigheid van geest toch van gemeldcn Vleming en zijn zoontje, I waarvan de een de pen uit den wissel ligtte en de ander den wissel zelf, te zwaar voor het kind. omwierp, op gevaar van beiden onder den trein te geraken, zou de pleiziertrein aldaar ter plaatse in den grond en de juist van Arnhem komende trein over deze heen gereden en alzoo gederailleerd zijn, waardoor duizenden menschenlevens in gevaar waren gebragt. I De Zw. C. meldt dat dezer dagen ter gemeente-secretarie te Zwolle 1 een zonderling geschenk is bezorgd, namelijk een kind van ongeveer 1% jaar. Indertijd zijn zekere J. K. Jansen en zijne vrouw, wegens bedelarij en hel te vondeling stellen van drie kinderendoor de regtbank veroordeeld tot 3 maanden opsluiting en geldboeten, met last, dat zij na afloop van de gevangenisstraf zouden worden overgebragt naar een bedelaarsgesticht. Deze lieden hadden een nog zeer jeugdig dochtertje, en de vraag rees waar dit kind armlastig was, te Assen, te Staphorst of te Zwolle. Voorloopig werd het met de moeder in het huis van verzekering te Zwolle opgenomen. Op de aanvrage, door de commissie van administratie over dat huis aan den minister van justitie gerigt, hoe zij met het kind moest handelen, heeft de minister, naar wij vernemen, na overleg met zijn ambtgenoot van binnen- lendsche zaken, geantwoord, dat Jantje Jansen door de zorg der genoemde commissie behoorde te worden gebragt aan het gemeentehuis te Zwolle, en afgegeven ter gemeente-secretarie, onverschillig of men het daar al of niet aanneemt. De commissie van administratie heeft aan deze ministeriële be- schikking gevolg gegeven, en het kind door de bewaarster op het stad- huis laten brengen. Door de zorg van den commissaris van politie is i het voorloopig uitbesteed. j Onder de artikelen, die jaarlijks naar hel buitenland worden uitge voerd, behooren vooral ook de beenderen genoemd te worden. Inde laatste 10 jaren bedroeg de uitvoer van dal artikel, te Harlingen alleen 2,015,000 kilogr.ten vorigen jare werden daar nog 292,520 kilogr. verzonden. Men meent te weten, dat de beenderen in het buitenland als meststof voor de landerijen zeer gezocht zijn. Zoude ook hier te lande uit dit artikel als zoodanig geen voordeel te trekken zijn. te meer, daar men aan meststof, uit verre strekenhetgeen niet dan tegen hooge prijzen te bekomen is, steeds behoefte heeft. Men meldt uit Leeuwarden: Omtrent het lager onderwijs in deze ge- meente kan over 1871 het volgende worden medegedeeld, liet getal scho len, bij het einde van genoemd jaar, was 16, waarvan 10 openbare en 0 niet gesubsidieerde bijzondere. In eenige dezer inrigtingen wordt behalve gewoon lager ook meer uitgebreid lager onderwijs gegeven. Het onderwij. zend personeel bestond uit 13 hoofdonderwijzers, 3 hoofdonderwijzeressen, 28 hulponderwijzers. 13 hnlponderwijzercssen18 mannelijke en 16 vrou welijke kweekelingen. Het gemiddeld getal leerlingen iu 1871 was aan dc openbare scholen 1330 jongens en 1540 meisjes, aan de bijzondere scholen 267 jongens en 305 meisjes. Kosteloos onderwijs werd verslrekl gemiddeld aan 604 jongens en 519 meisjes. De kosten van hel openbaar lager onder wijs hebben in genoemd jaar bedragen f 42,573,52 ya, waarvan ƒ30,275,87 als jaarwedde vau het onderwijzend personeel. De over 1871 ontvangen schoolgelden beliepen eene som van ƒ18,450,60. Te Maastricht is overleden de heer dr. Th. Verwavenrector van het gymnasium aldaar. De in 1869 op Java benoemde commissie tot herziening der Indische comptabiliteitswet van 1864, heeft een rapport uitgebragt, dal thans ver schenen is. liet voornaamste advies der commissie is het voorstel, om de Indische bcgroolingen voorlaan niet langer bij de wet vast te stellen, maar bij kon. besluit, na den raad van state gehoord te hebben. Langs dien weg alleen acht de meerderheid der commissie het mogelijk de begrootingeu tijdig in Indië te doen aankomen, zonder ze veel te langen lijd voor liet dienstjaar vast te stellen cn gevaar te loopen onjuiste ramingen te doeu. De minderheid echter wilde geen afstand doen van een zoo gewigligen waarborg, als de vaststelling bij de wet, waarmede de gcheele comptabili teitswet, naar hare meening, staat of valt; als redmiddel stelde zij voor tweejaarlijksche begrootingeu vast te stellen. De mindere juistheid der ramingen, daarbij te vreezéii; achtte zij geringer bezwaar dan het onttrek- ken der begrooting aan de wetgevende magt. De meerderheid meent ech ter, dat de invloed der staten-generaal geenszins zou worden verzwakt in Indische zaken,- indien voor volledige openbaarheid werd gezorgd en voor- i geschreven, dat de bij kon. besluit vastgestelde begrooting zoo spoedig mogelijk aan de staten-generaal moet worden overgelegd en dat aan hen steeds rekening moet, worden gedaan. 's GRAVENHAGE7 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer H. J. C. Hoogevecn. resident van Batavia, tot hel aannemen der versierselen van commandeur met de ster der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oosten rijk geschonken. Aan den O. I. hoofdambtenaar F. G. van Bloemen Waanders, laatste lijk directeur van binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. K. H. prins Alexander is gisteren avond uit het buitenland in de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2