BUITEN LA NDSCHE BE BK)EN teraad ecuigc beschouwingen onderworpen, in een adres, dezer dagen ingekomen. «Eenige ingezetenen," zegt bij, «hebben u een adres aange boden tot afschaffing van de kermis, of wel tot eene wijziging daarvan, in het belang van de beurs, het ligchaam en de ziel onzer burgeren. De feiten, die tot dat adres aanleiding gaven, zijn niet Ie miskennen. Een enkele jaarlijksche feestviering, waariiij ligchaam en geest zich ontspannen, is evenwel heilzaam voor de gezondheid van het volk. Om het nadeelige moet men het voordeelige eener zaak niet voorbij zien. De kermis is voor het leven des volks, wat een storm is voor dat der planten; hij schaadt aan enkele, maar is voor het geheel nuttig. De zedelijke wereld heeft geen andere wellen dan de stoffelijke, en daarom moeten wijzigingen, al zijn het verbeteringen, niet plotseling geschieden. Vergun mij u de afschaffing der kermis ten stelligste te ontraden maar daarentegen eene trapsgewijze verbetering even dringend aan te bevelen, en het advies hierover in te roepen van menschen. die de belangen, behoeften en wenschen van hel volk van nabij kennen." Dezer dagen heeft zich hier ter stede een afdeeling der Bach-Vereeni- ging gevormd, welke verecniging zich ten doel stelt de werken van J. S. Bacildoor middel van uitvoeringen, in ons land meer bekend te doen wor den. In de maand October a. s. zal de algemeene vergadering dezer ver ecniging gepaard gaan met eene uitvoering van eenige vocale (waaronder ook eenige koorwerken zullen worden opgenomen) en instrumentale wer ken van Bacil, tot welk doel de Luthersche kerk alhier reeds beschikbaar is gesteld. Onze stadgenoot de lieer C. Wirtz, die met de heeren C. Textor en J. van Santen Kolff het bestuur van de afdeeling der Bach- Vereeniging uitmaakt, heeft de leiding en directie der koren op zich genomen. SS E Ïa G E. In den nacht van 28 op 29 Jtilij is de woning van den burgemeester van Mclles. nabij Doornik, de heer Martin, door liet inslaan van den blik sem. een prooi der vlammen geworden. De brand nam in weinige oogen- blikken zoo in hevigheid toe. dat de heer Martin en de zjjnen naauweliiks tijd hadden te vlugten. De bluschmiddelen lieten zich lang wachten en konden slechts aangewend worden, om de naburige woningen te beveiligen. Een gezelschap jongelieden, dat in eene naburige gemeente feestvierde, was toegesneld, en met spaden en allerhande werktuig slaagden zij er in eene opening in den stalmuur te maken en 11 van de 30 koeijen te redden. Op gelijke wijze werd eene opening gemaakt in den paardenstal en 6 paar den nog levend gered. Ook aan twee knechts die in den paardenstal slie pen, en die men meende dat ontvlngt waren, werd met de paarden het leven gered. Bij gelegenheid van een roeiwedstrijd te Brugge, is eene ovérzetpont, waarop zich een veertigtal personen, mannen, vrouwen en kinderen, be vonden, omgekanteld, al de passagiers vielen in bet water. Juist zouden de leden der Brnsselsche roei-club den laatsten wedstrijd aanvangen. Zon der zich een oogenblik te bedenken, sprongen allen in de rivier en zij mog- ten de voldoening smaken al de passagiers der pont te redden. Te Turnhout zal door de bisschoppen eene apostolische school worden opgerigt, bestemd ter opleiding van zendelingen. Aan de jongeliedendie daartoe roeping gevoelen, zal het onderwijs gratis worden gegeven. De onkosten zullen goed gemaakt worden door particuliere bijdragen. De inrigting zal geplaatst worden nabij een collegie der Jezuiten en de jonge lieden zullen ook van hel daar gegeven onderwijs gebruik makeu. E W G E E A IR D. LONDEN1 Augustus. Bij gelegenheid dat de regering lieL verbod van den invoer van vee uit Rusland in het lagerhuis aankondigde, deelde de minister Forstcr mede dat drie scheepsladingen met door veepest besmet rundvee uit Rusland in Brilsche havens, en wc! te Newcastle, te Leilh en te Huil, waren aange komen; maatregelen vau voorzorg waren door de plaatselijke overheid daar tegen genomen. De minister voegde er bij dat ieder uit Rusland komend schip met vee in den regel door veepest besmet was. De Londensche policie-agenten hebben verhooging van traelement ver kregen. Een som van 5090 is daartoe beschikbaar gesteld. De agenten ontvangen 2 a 3 shillings meer in de week, de sergeants 3, de inspecteurs 10 A 15, enz. Volgens brieven uit Anlioehië, den 9,l,'n Julij te Reyrut ontvangen, komen er nog vele schokken van aardbeving te Scudia voordoch weinig in genoemd stad. Aldaar heefL de bekende aardbeving van de 3003 huizen (900 omgeworpen en 894 onbewoonbaar gemaakt. Er werden ongeveer 500 personen gedood en even zoo velen gewond. Te Scudia zijn 2150 huizen in puin gestort, 139 personen omgekomen en 200 gewond. Te Karamura! en in de omstreken werden 580 huizen verwoest, 37 personen gedood en 21 gewond. De bevolking van Antiochië wordt opgegeven als 17605. waar onder slechts 80 protestanten; hel cijfer der Europeanen is niet meer dan 25. FRANSKtJ K. De commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp betrekkelijk het I recès der nationale vergadering is met haar verslag gereed. Zij stelt voor dat de vergadering hare werkzaamheden hervallen zal op 15 November, tenzij het wets-ontwerp op de jury niet vóór liet recès inogt worden he- hande din welk geval zij de hervatting der werkzaamheden op den 4lt0 November in overweging geeft. Aan de dagbladen wordt uit Versailles medegedeeld dat bet eerste half milliard, welks betaling de Duitsche bezetting der departementen van de Marnc en van de IlaiUe-Marne zal doen opbondenzal gestort worden on middellijk na de voltooijing der loodsen, waarin de bezettingstroepen in de andere bezette departementen zullen worden ingekwartierd. De lieer Odilon-Baroi is lot vice-president van den raad van state be noemd. De minister van justitie is regtens president van den raad. De voorbereidende werkzaamheden voor de leening hebben, volgens de dagbladen, aan de daarbij betrokken beambten en autoriteiten eene groote inspanning gekost. Een groot gedeelte der ambtenaren van bet dep. van financiën beeft eene week lang zoomin des nachts als des daags de bureaux van dat ministerie verlaten. De nationale drukkerij heeft in een zeer kort tijdsbestek een millioen voorloopige recepissen, een millioen voorloopige, drie millioen definitive certificaten en nog eene menigte andere gedrukte stukken moeten leveren. Voor het opmaken der disconto-tafels en voor andere omslagtige en tijdroovendc werkzaamheden is een aantal lijdelijke beambten, legen een salaris van 5 fr. daags, in dienst gesteld. De correctionele regtbank te Rijssel heeft, in de tweede zaak betrek kelijk de contracten wegens militaire leverantiënMeunier en Sterling ver oordeeld tol twee jaren, Mad. Meunier tot zes maanden en Lober tot drie jaren gevangenisstraf en allen solidair tot betaling van 115,000 fr. wegens schade en interessen. Thorel, llouzé en Francois werden vrijgesproken. In 1868, meldt de /J at rif, werd een aantal weesmeisjes naar Caie- donie gezonden. Zij huwden aldaar met ambtenaren, gendarmes, enz. en hebben zich door hun gedrag belangstelling waardig getoond. Eene derge lijke proef zal wederom genomen worden. 34 jonge meisjes, die eene ver- oordceling hebben ondergaan, maar die in het huis van opsluiten berouw getoond en een goed gedrag gehouden hebben, zullen met het fregat Fir- ginie, dat te Tonlon gereed ligt, naar Caledonie gezonden worden, alwaar hun zal toegestaan worden te huwen met veroordeelden, die door een goed gedrag aanspraak hebben op vermindering van straf. Wanneer deze proef goed uitvalt, zal zij hernieuwd worden, ten einde aldaar een getal gezin nen te verkrijgen, die binnen weinige jaren een geheel ander aanzien aan het land zullen geven. De minister van marine bevordert over het algemeen het overbrengen van vrouwen en kinderen der veroordeelden, die aldaar veel kunnen bijdragen tot bevordering van bet familieleven. Betreffende Roehefort, die op het eiland Obéron zijn straftijd doorbrengt, zegt genoemd blad: Men zegt ons. dat Roehefort zich in zijn brieven uiterst verbitterd betoont tegen de republiekdie «een lid van liet gouvernement der nationale verdediging door de ratten laat opeten." Hij voegt er bij, dat een monarchaal gouvernement hem reeds lang de vrijheid zou hebben terugge schonken en liet hein het meest verdriet, te denken, dat hij zijn vrijheid nog eens aan den keizer zal verschuldigd zijn. Dezer dagen is te Parijs de algemeene vergadering van de aandeelhou ders in de Suez-kanaalmaalschappij gehouden. l!it het jaarverslag, door den heer de Lesseps uitgebragt, blijkt, dat de dienst van 1871 een nadeelig j: saldo van 2.642.204 fr. heeft opgeleverd. Voor 1872 rekent men op een overschot van 6,550.000 fr.waarvan 3 millioen worden bestemd lot aflos sing van obiigatiën en het overige grootcndcels tot dividend-uitkeering. In het eerste halfjaar 1872 zijn 887 vaartuigen door bet kanaal gevaren, met een opbrengst van 7,244,000 fr., zijnde 45 pCt. meer dan over bet tweede halfjaar 1871. In het jaarverslag wordt geconstateerd, dat de schepen van de grootste lonnemaat thans ongehinderd het kanaal kunnen passeren. ZWITSERLAND. Het dezer dagen te Zurich gehouden schuttersfeest iieeft alles overtrof fen hetgeen van dien aard in Zwitserland ooit is gezien. Nimmer zijn zoo velen zamengekomen, om op hel schielterrein met elkander te wedijveren: nooit heeft men voor zoodanig feest zoo vele en zoo belangrijke prijzen ge schonken of is een feest van dien aard door een zoo talrijke menigte belang stellenden bezocht. Meer dan 600 zilveren eere-bokalen waren uitgeloofd, Meer dan een millioen scholen zijn op de verschillende schielterreiiien gelost; er is beter geschoten dan ooit vroeger bet geval is geweest en de bekwaamste scherpschutter, die tot koning van bet feest is verkozen, heeft ruim 150(1 punten geschoten, iets dat nooit te voren is aanschouwd. Deze schutter- koning is een Argauer van geboorte en telt slechts 23 jaren. DI1IT8CI1LAND. Prins von Bismarck beeft op 28 Julij zijn vijl-en-twintigjarig huwe lijksfeest gevierd. Hij heelt dien dag per telegraaf 192 felicitaliën ontvan gen, waaronder van de Pruissische en Beijersche vorstelijke familiën en een aantal Vereenigingen en hooggeplaatste personen. De maatschappij lot bevordering der kolonisatie in de Braziliaansche provincie St. Paulo laat in Europa 16000 landverhuizers aanwerven. Daat nu reeds zoo menigmaal vele plattelands-bewoners in Duitschland, door zulke hoogst voordeelige aanbiedingen verlokt, naar Brazilië verhuisd en aldaar in diepe armoede geraakt zijn, terwijl ook tegenwoordig een aantal Duitsche landverhuizers er in de grootste ellende verkeert, of als slave» behandeld wordt, beeft de Pruissiscbe regering andermaal liet publiek te gen de zaak gewaarschuwd. -- Bij gelegenheid dat de heer von Madai, sedert de inlijving van Frank fort in Pruissen president van policie aldaar, in dezelfde betrekking naar Berlijn werd verplaatst, werd hem dezer dagen door een groot aantal der aanzienlijkste burgers van Frankfort een rijk geschenk als gedachtenis aan geboden met een begeleidend schrijven, waarin hem dc dank der burgerij betuigd wordt voor de wijze, waarop bij zijne vooral in den aanvang moei- jelijke taak vervuld had. Onder de ondertcekeningen der deelnemers be- vinden zich de meest uitstekende en volhardende verdedigers van dc oude onafhankelijkheid der stad. Te Landau is de volgende missive openbaar gemaakt van den Neder- landschen oud-katholieken aartsbisschop monsgr. Loos. «Bij mijn vertrek roep ik een laatst en hartelijk vaarwel toe aan de oud-katholieken if Beijeren en den Pa tz. De buitengewone hartelijkheidgastvrijheid en innig' gehechtheiddie ik bij allen heb ondervonden, zullen mij onvergetelijk blijven. God neme ti alien in Zijne genadige bescherming en schenkf' Zijnen rijksten zegen."

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2