I,l<]I liftIIF COURANT. 1872. ZATURDAG 3 AUGUSTUS. V. 182. BINNENLANDSCIIE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.—franco p.p. f 3.50; met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'i jaars, buiten de expeaitiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M,Berlijn, JApzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weencn, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 2 Augustus. Bij de gisteren in liet hoofdkiesdistrict Rotterdam gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-generaal, in de plaats van den heer J. D. Fransen van de Puttethans minister van koloniën, zijn uitgc- bragt 1243 stemmen, waarvan geldig 1229 stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 615. Gekozen werd de heer 0. van Rees met 834 stemmen. Op jhr. mr. I. L. C. van den Rerch van Heemstede waren uitge- bragt 383 stemmen. Bij de te Deventer gehouden verkiezing, in de plaats van den heer mr. A. van Delden, thans minister van financiën, zijn uilgebragt 1033 stemmen. Gekozen de lieer mr. P. Blussé van Oud-Alblas, afgetreden minister van financiënmet 688 stemmen. De heer W. A. A. J. baron Schimmelpenninck bekwam 113 en de heer A. baron Schimmelpenninck 199 stemmen. Op 7 October 1872 en volgende dagen zal aan 's rijks munt te Utrecht gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen voor de be trekking van handels-essayeur. Zij die daartoe wenschen toegelaten te wor den, moeten hiervan vooraf schriftelijk kennis geven aan het muntcollegie te Utrecht, met overlegging van het getuigschrift van goed gedrag afgege ven door het bestuur hunner woonplaats, en zich op den 7d"> October aanst., des voormiddags ten 10 ure, ter raadzaal van het muntcollegie aanmelden. Uit het Jaarboek der maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1870—1871 blijkt, dat het aantal departementen 313 was, 4 meer dan in het vorige jaar; het aantal leden was 15177. ol 233 meer. Het batig saldo was ƒ53000, het quotum der departementen per lid ƒ1.55. Van den Volks- Almanak zijn 16000 exemplaren verspreid. Aan 72 personen is de zilveren medaille der maatschappij toegewezen, als: aan 10 onderwijzers wegens veeljarige schooldienst; aan 29 dienstbaren wegens beproefde trouw; aan de overigen wegens het redden van personen. 40 departementen hebben inrig- riglingen voor voorbereidend onderwijs, 36 voor herhalings-onderwijs, 29 voor zang-onderwijs, 17 voor gymnasliek-onderwijs, 24 voor tecken-onder- wrjs, 53 voor onderrigt in vrouwelijke handwerken. Volksbibliotheken waren er 303; 57 departementen lieten volksvoorlezingen houden; 11 de partementen hebben spaarkassen; 19 hulp- of beleenbanken; 150 spaar banken. Men meldt uit Woerden: De opheffing der gevangenis voor veroordeelde vrouwen en hare overbrenging naar 's Hertogenbosch heeft gisteren plaats gehad. Ten getale van ruim 100 zijn zij per extra-spoortrein naar haar nieuw verblijf overgebragt. Het gebouw, lhans ontruimdkomt op verlangen van het departement van oorlog weder Ie zijner beschikkingnaar men wil om te dienen tot oorlogsmagazijn ten behoeve der UtrechLsche linie en tevens tot kazerne. Met de opheffing der gevangenis komt eene niet onbe duidende bron van inkomst voor de bevolking te vervallen. De levering toch der meeste levens- en andere behoeftenofschoon in het openbaar aan besteed, bleef voor liet meerendcel hier ter stede en droeg dus tot de alge- mecne welvaart het hare bij, gezwegen nog van de ambtenaren en hunne gezinnen, door wier vertrek menige woning ledig komt. Van de geruchten, als zou de gemeente eene sterke artillerie-bezetting bekomen, hoort men niets bepaalds. Woensdag avond kregen een zeeman en koffijkooper in de Zwartebijl- steeg te Amsterdam over een nietige zaak zulk een hevigen twist, dat de zeeman, die in eenigzins beschonken toestand verkeerde, den ander iu diens huis volgde en dezen een hevigen messteek onder het hart toebragt, zoodat zijn leven niet builen gevaar is. Men zegt dat de zeeman zoowel door den getroffene als door eenige omstanders is geplaagd en gesard. De een werd naar het gasthuis, de ander naar het huis van arrest vervoerd. Te Vianen is Zondag 11. een hooiberg met een gedeelte van een woon huis afgebrand. De oorzaak is onbekend. Te betreuren is het echter dat onder het blusschen van den brand de gemoederen der brandspuitgasten van Leksmond en Vianen zoodanig tegen elkander in vuur geraakten, dat de ramp door een bloedige vechtpartij gevolgd werd, waaraan de burge meesters der genoemde gemeenten slechts met de grootste moeite een einde hebbeu kunnen maken. Ill Onder Denekamp is op kosten van een Franscli comité op de rust plaats van de 7 Fransche krijgsgevangenen, die aldaar overleden en begra ven zijn, eene vierkante, vier voet hooge piramide geplaatst, waarop een kruis is uitgebetcild. Op de frontzijde staat: «A. la mémoire des soldats Francais, décedés en 1870. R. I. P!" Op de achterzijde: »Erigé par leurs compatriotes." Dezer dagen hebben kwaadwilligen van 18 paarden in verschillende weidenonder de gemeente Angerlo gelegende staarten afgesneden. De rijksveldwacht deed alle moeite om de schuldigen op te sporen, echter zonder gevolg. Het gelukte eindelijk aan den hoofdagent van policie Mellé, te Docsborg, een gedeelte van het paardenhaar te bemagiigen, dat reeds verkocht was, en zoodoende zullen de daders spoedig gevonden worden. De schade door het afsnijden van de staarten teweeg gebragt is zeer groot, wanneer men nagaat, dat er verscheidene paarden voor aanfok en verkoop bij waren, die nu zeker een honderd gulden per stuk minder waard zijn. -- Te Mcppel heeft men het plan opgevat op 13 Augustus, in navolging van hetgeen hier en daar in Duitschland geschiedt, een groot oogstfeest met optogl, volkspelen, muziek, vuurwerk enz. te doen plaats hebben. De vereemging voor volksvermaak organiseert het feest. Uit lloogezand wordt het volgende geschrevenReeds sedert langen tijd was hier bij de doopsgezinde gemeente te Sappemeer, lloogezand c. a. -eene quacstie aanhangig, die velen interesseerde. Het was namelijk de vraag, of bij het beroepen van een leeraar alleen de mannen of ook de vrouwen kiesregt zouden hebben. Deze quaestie sproot voort uit het feit, dat de vrouwen doorgaans meer belang in den kerkgang stellen dan de mannen, en men het daarom billijk vond, dat ook de eerstgenoemden dit slemregt verkregen. Deze vraag is door die gemeente in hare vergadering van den 28 met overgroote meerderheid van stemmen ten gunste der vrouwen beslist. Volgens de Arnh. C. is het aan de policie gelukt de daders op te sporen van het nederlcggen van een pasgeboren kind in eene blikken trom mel aan de Boschpoort te Breda. Zekere A. S.oud 23 jaar, ongehuwd, wonende te I.age-Zwaluwe, was in den nacht van den 85leD op den 9J n de zer in het geheim bevallen; haar zwager J. K. bragt het kind, met toe stemming der moeder, in den nacht van 11 op 12 Juljjin een trommel naar de Boschpoort te Breda, en legde het daar te vinden voor de herberg van zekeren Jonkers. Beiden hebben, na eenige aarzeling, hunne daad volledig aan den brigade-kommandanl beleden. Naar men verneemt hebben nabij Middelburg aan den nienwen Vlis- singsclien weg oneeniglieden plaats gehad tusschcn eenige officieren van het garnizoen uit Vlissingen, die de kermis te Middelburg hadden bezocht en eenige te dier stede wonende burgers, waarbij laatstgenoemden nog al be langrijke verwondingen met de sabels moeten hebben bekomen. -- Men schrijft uit Vlissingen: De spoorweglijn Middelburg-Vlissingen is met 1 Augustus niet geopend. Wanneer nu de lang verbeide opening zal plaats hebben, blijft onzeker Dat reeds nu besloten zou zijn door de ex ploitatie-maatschappij tot liet aanstaande voorjaar met de opening te wachtenkunnen wij bepaald tegenspreken. Voorloopig is de in werking- stelling der lijn slechts verschoven tot in den loop van Scplember. Daar mede willen wij echter de mogelijkheid niet tegensprekendat ook Septem ber Vlissingen zal teleurstellen. Het is integendeel te vreezen, dat als de exploitatie-maatschappij niet eenige van hare voorwaarden tot in werking stelling loslaat, ook nog in den volgenden winter de lijn ongebruikt en renteloos zal blijven liggen. Wij treden in geen beoordeeliug der redenen, die de maatschappij tot dit herhaald uitstellen bewegen, maar wij achten het hoogst afkeurenswaardigdal hel publiek in hare billijke verwachting telkens wordt teleurgesteld. 's GRAVENHAGE, 2 Augustus. Z. Exc. de minister van koloniën, de heer Fransen van de Putte, is eergisteren van zijn buitenlandsehe reis in de residentie teruggekeerd. De audienliën van den minister van koloniën zullen, in plaats van 'sWoendags, gerekend van 8 Augustus, des Donderdags ten één uur plaats hebben. Tegenover het adres van eenige ingezetenen tot afschaffing of hervor ming der kermisheeft de heer dr. Verwey aan het ooi-deel van den gemeen-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1