schappendat in een ledlgstaande linnen tent brand was; deze nam, in weerwil van de spoedige hulp van de aanwezige mineurs, zoo spoedig toe, dat weldra een O-tal tenten en een 25-tal stroohutten in vlam stonden. Wanneer men in aanmerking neemtdat de zon alles droog had gemaakt en dal de middelen tol blussching uiterst gering waren, daar men het water uit de putten moest scheppen, terwijl daarenboven van het detache ment verscheidene manschappen vergunning haddenom zich uit het kamp te verwijderen, zou het niet te verwonderen zijn geweest als alles ware verbrand. Dadelijk 11a het ongeval, waarbij de mineurs zich zoo uitstekend hebben gedragen, is men tot de opruiming van het verbrande en weder in orde brengen van nieuwe tenten en hutten begonnen, zoodat dit niet de minste vertraging in bet logies van de heden te ontvangen artillerie-troepen zal geven. Men kent de oorzaak van den brand niet. Volgens liet Ilbl. zijn er bij deze gelegenheid nog ongeveer lien duizend scherpe patronen gesprongen. Te Utrecht hebben Zondag II. de drie oud-katholieke gemeenten aldaar, in de kerk achter Clarenburch bijeengekomende terugkomst van den aarts bisschop van Utrecht, mgr. Loos, uit Beijerenfeestelijk gevierd. De heer (lol hield bij die gelegenheid een toepasselijke rede, naar aanleiding van Ruth II: 11 en 12. Toepasselijke gezangen werden door hel koor en de gemeente gezongen. Uit Groningen, Franeker, Almelo en vele andere plaatsen wordt het plotseling overlijden gemeld van personendie in de vorige week op het land, ten gevolge der hitte, zijn doodgebleven. 'sGRAVENHAGE, 30 Julij. Z. M. heeft den heer J. D. B. A. baron van lleeckeren van Beverwaard, Ned. gezant te Weenenbenoemd lot minister van slaat. Door Z. M. zijn: 1°. op hun verzoek, ingetrokken de benoeming van: den hoogleeraar dr. A. Heynsius. tot secretaris der commissie, gedurende den tijd van één jaar, ingaande 1 Aug. c. k., belast mei liet afnemen der natuurkundige examens, met behoud van zijne benoeming tot lid dier commissie; 1'. .1. Haaxman, tot lid, en F. Swartwout. lol plaatsvervangend lid dier commissie; 2°. benoemd: tot secretaris van voormelde commissie het lid dr. J.'P. van Braam llouckgeest. officier van gezondheid 2® kl. te Amsterdam; tot leden: W. M. Logeman, leeraar aan de hoogere burgerschool le Haarlem, en W. Stoeder, apotheker te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. J. H. van den Broek, 1® officier van gezondheid 1® kl. te 'sGravenhage, en N. van der Salm, apotheker te Utrecht; 3». op bun verzoek, ingetrokken de benoeming van: dr. A. H. Israels, tot lid en secretaris der commissie, gedurende den tijd van één jaar, in gaande 1 Aug. e. k., belast met het afnemen der geneeskundige examens; It. Pas. tot lid, en dr. J. Zeeman en A. StellingwerfTtot plaatsvervangende leden dier commissie; 4'. benoemd: tot lid en secretaris van voormelde commissie d®. M. R. Timmerman, officier van gezondheid 1® kl. te Amsterdam; tot lid G. JLi .lacobson Bzn., oud-apotheker te Schiedam; tot plaatsvervangende leden: dr. J. Vroesom de Haan, te Rotterdam, en d®. E. A. van der Burg, leeraar aan de 's rijks hoogere burgerschool le Leeuwarden. Tot schoolopziener in het 9llc schooldistrict van Noordholland is be noemd de heer P. S. Bakels, te Texel. Z. M. heeft benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs; tot l'tcn luitenant, de 2®® luitenants J. W. N. Cramer en G. J. Gollard, bei den van het corps, laatstgemelde op non-activiteit. Bij het wapen der infanterie, tot 2d"1 luitenant: bij het 3d' rcg. A. Let- tink: bij het 4de reg. A. E. Roest van Limburg en ,1. ,1. I'. Balilman: bij het 5d® reg. H. A. J. A. Timmerman; bij het 6lle reg. L. W. van Hoek; bij het 7'1® reg. J. 11. A. de Balbian van Doorn; bij hel 8sta reg. G. A. Buhitnau. Bij het wapen der cavalerie, tot 2dn" luitenant bij het )sl® reg. huzaren: C. J. Strick van Liuscholen, N. .1. Erzev, B. E. Onderwater en E. W. van Beusekom-, bij het 2da reg. huzaren F. N. Tichange: bij het 3darcg. huzaren H. F. D. Braams, L. G. baron van Boetzelaar en G. 11. van der Mersch; bij het 4d® reg. huzarenW. P. Boogaard. Bij hel wapen der artillerie, lot 2din luitenant: hij het reg. veld-artillerie, T. C. de Bordes en II. van Ilogendorp; hij hel hle reg. vesting-artillerie W. A. R. F. L. Rovers: bij het 2dc rcg. vest.-art. L. C. Dijxhoorn. J. E. de Mail en M. J. Perk: bij het 3" reg. vest.-art. W. A. Sodcnkamp en B. E. van Tuiiergen, Itij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs: tot 2d'0 luitenant, C. J. Snijders, P. de Bruin, K. F. li. van Nouhuys en W. A. II. Weyler. Allen kadetien herkomstig van de kon. mil. academie. De heeren dr. .1. M. C. E. ie Riilte te 's Gravenhage en L. C. Ie Riitle te Leiden, oud-officieren van gezondheid van het O. I. leger, zijn door den groothertog van Baden benoemd geworden tol ridders eerste klasse van de orde van den Zahriiiger Leeuw, voor hunne diensten te Mannheim en Straatsburg bewezengedurende den oorlog van 1870—71. fn de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is het ver zoek van de hh. W. Lensink en Zoon te Arnhemom een stuk grond fangs den Schevcningschen weg, ten einde aldaar villa's en elegante woonhuizen te bouwen, overeenkomstig liet. voorsiel van burg. en welh., die in dit plan een verlies van het fraaije en schooiie der wandelplaats zagen, met alge- meeiie stemmen afgewezen. Iniusschcn is er in het begin der zitting een ander verzoek 0111 bouwgrond van genoemde heeren ingekomenwaarover het dagelijkse!) bestuur nader praeadvies zal uitbrengen. Vervolgens ver- ecnigde de vergadering zich met hel voorstel tot onderliandsclie aanbeste ding der levering van ijzeren buizen voor de duinwaterleiding. Zoo men weet gingen de inschrijvingen, de minste waarvan 009.000 bedroeg, bij de openbare aanbesteding ingekomenliet geraamde bedrag van j 306.080.80 aanmerkelijk le boven en hebben burg. en weth. gemeend, in overleg met den ingenieur, geen dier hiscliijvingcn te mogen aannemen. Thans is, blij kens mededeeling van burg. en weth., de levering der buizen ondershands gegund aan de I1I1. van den Bergh en G". te Amsterdam voor de som van ƒ548.723. Deze som, ofschoon de raming van den ingenieur nog te boven gaande, is echter het gevolg van de inmiddels gestegen prijs van het ijzer. Eindelijk werd. 11a goedkeuring der verschillende voorwaardeneveneens met algemeene stemmen aangenomen iiet- voorstel lot het aangaan eener geldleening ten bedrage van 250.0C0 ter bestrijding der kosten voor dit jaar van bedoelde duinwaterleiding. Na afloop van het aan de orde gestelde, vroeg de beer Mock eenige in lichtingen omtrent liet in de maand September a. s. in de residentie te houden congres der Internationale, 0. a. of daartoe aan het dageljjksch bestuur vergunning was gevraagd. De burgemeester meende onder de gege ven omstandigheden op de vraag liet antwoord schuldig te moeten blijven, omdat deze zaak lot de rijks-policie behoort. lil! ITEM LAN DSC! i L ÜEliiG EiN SS X G E E A 31 LONDEN. 29 .lulij. Dezer dagen is op hel stadhuis le Londen eeuc meeting gehoudenmet het doel om te protesteren tegen de onvoldoende wijze, waarop Engeland den slavenhandel, die van de oostkust van Afrika uit gedreven wordt, poogt legen te gaan. Het is toch gebleken, dat nog jaarslijks omstreeks 100,000 mannen en vrouwen in het oosten van Afrika worden gevangengenomen, om óf vooraf van gebrek ie sterven, óf als slaven te worden verkocht. De regtbank heelt dezer dagen, in de zaak tusschen eenige jonge da mes en den Senatus Academicus van de hoogescliool te Edinburg, ten 11a- deele van laatstgenoemd ligchaam beslist, dat voortaan vrouwelijke studen ten, op denzelfden voel en met dezelfde vooruitzigten als mannelijke, de geneeskundige colleges aan de genoemde hoogescliool zullen kunnen bij wonen. Dezer dagen had er eene zonderlinge werkstaking plaats. De machi nisten en stokers eener stoomboot, de Belindra, staakten in open zee den arbeid, wanneer zij niet hooger loon verkregen. De kapitein was genood zaakt toe te gevenwaartoe ook de aandrang der vele aan boord zijnde passagiers niet weinig bijdroeg. Dezer dagen werd een paard, de hengst Blair At hol, voor eene som van ƒ100,000 verkocht. F li A X K Si kJ Si. In de zitting der nationale vergadering van Zaturdag is ook de behan deling der wet op de legerorganisatie afgcloopen en die wet in haar geheel aangenomen. Een amendement strekkende dat alleen wetlige kinderen rede nen van vrijstelling zuilen kunnen doen gelden, werd, ofschoon hevig be streden, als zijnde in strijd met de wet, goedgekeurd. Men wil welen dat hel vice-presidentschap van den raad van state door de regering zal opgedragen worden aan den heer Gdilon-Barrot. Up voordragt van den minister van oorlog heeft de president der repu bliek een besluit genomen tot instelling van een oppersten raad voor oorlog, welke, onder leiding van den minister, belast zal worden met het onder zoek van-alle maatregelen betrekkelijk het leger, uit de verschillende oog punten van personeel en materieel en meer bijzonder betrekkelijk de wape ning der troepen, het aanleggen van verdedigingswerken, de militaire ad ministratie en de leverantiën. Het lijk van den hertog de Guise, zoon van den hertog van Aumale. is te Dreux ter aarde besteld. De hertog van Amnale vertrok met ongeveer 100 zijner vrienden des morgens te 5 uren van Parijs. In Versailles hield de trein een oogenblik stil, om 50 personen, waaronder 40 afgevaardig den, op te nemen. Te zeven ure kwam men te Dreux aan. Het lijk werd in een met vier witte paarden bespannen koets geplaatst en naar de kapel van Dreux, die 40 minuten van het station verwijderd ligt. overgebragt. De prinsen van Orleans cn de hunnen volgden haar te voet. De gebeele bevolking sloot zich daarbij aan. Te Parijs had in een der kerken eene lijkmis voor den overledene plaats. Deze plegtigheid werd 0. a. bijgewoond door mevr. Thiers, de ex-koningin Isabella, den lieer de Larcy, ex-minister van openbare werken, generaal Changarnier, de hh. Saint-Marc Girardin, Léon Say, prefect der Seine, Re nault, prefect van policie, baron Rothschild, enz. Vele leden van het corps diplomatique bevonden zich insgelijks in de kerk. ITALJli Naar men uit Rome aan de Augsb. Allg. Zeit. is aldaar zekere Jacques, geboren Franschman, voormalig Benedictijner-monnik en thans correspondent van V Univers cn andere nltramontaaiisclie Fransche dagbladen, in hechte nis genomen, omdat hij, verscheiden uren vóór dat de aanslag op liet leven van den koning Amadeus van Spanje iiad plaats gehadaan het telegraaph- bureau was komen vragen,- ol er geeue berigten van zoodanieen aanslag ont vangen waren. Hij heeft een langdurig verboor ondergaanover welks resultaten nog niets bekend is geworden. He uitslag van verkiezingen voor de gemeenteradenuit verschillende oorden des lands, luiden steeds gunstig voor de nationale partij. Men verneemt dal men tot de ontdekking is gekomen dat de groote koepel van de St. Pieters-kerk te Rome begint te verzakken. Er is eene commissie benoemd ten einde een nader onderzoek daaromtrent in te stellen. If I T C M JL A X Sï. Men verzekert dat onder de voordraglenwelke in de aanstaande zit ting van den landdag ingediend zullen worden, zich zuilen bevinden ont werpen van wet tot invoering van het verpligte burgerlijke huwelijk c» betreffende de registers van den burgerlijken stand. Door het ministerie van landbouw is liet plan ontworpen om. als een middel legen de verspreiding der runderpest uit Rusland. l3iigs de oostelpf

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2