kwtknlaNDsr.iiE ukhh;iën lervvijl werd de schal bewaard in een reist asch. die door allen geen oogen blik uil het oog verloren werd. De Nederlandsche minister Gerieke zond eene depêche aan den consul- generaal lltirlage, waarin hij dezen meldde dat de diefstal gepleegd en de daders, naar men onderstelde, naar de Vereenigde Staten op weg waren. De consul-generaal wist daarop van den regler Smith een vonnis lot inhech tenisneming te verkrijgen. De dieven kwamen Maandag per City of Brooklyn aan en namen hun verblijf in iludsonslrcet N°. 639. Gisteren (9 .lulij) werd de lieer lturlage verrast door een bezoek van de vier. die hem vroegen of hij ook ecnige effecten wilde koopen. De consul begreep dat deze de lieden waren die hij hebben moest en onderhandelde met hen tot de komst van het geregtdat hij van de zaak kennis gegeven had. Dit kwam spoedig aan het consulaat en nam er de dieven, die zeer verschrikt waren, in hechtenis. De geheele schat werd gevonden in hun verblijf en toen zij hem overgegeven hadden, liet men hen loopen. Er waren effecten van hel Turkschc rijk, zonderlinge krabbels. Russische effecten en van andere Europesehe rijken. Onder de Nederlandsche effecten waren er van de stad Rotterdam, betaalbaar in 1937. De schat werd in bet consulaat gebragt. waar «te consul lturlage. die de Times naauwkeurig gelezen had, de waarden nazag en tot zijne verbazing alles in orde bevond: de ambtenaren van het geregt hadden zelfs geen Rolterdamsch effect achter gehouden. Toon van der Wijngaard naar zijn beroep gevraagd werdgaf hij ten antwoord: "ik ben directeur." Directeur van wat? Antwoord: •Directeur der baden." Hij reikt kaarten en handdoeken uit aan eene badinrigling te Utrecht. 's GRAYENHAGE, 26 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. mr. F. P. van der Hoeven, Ned minister-resident in Japan, tot het dragen der versierselen van de rid derorde van de lvroon 2e kl. met de Ster. hem door den keizer van Duilsch- land, koning van Pruissen, geschonken. De luit. ter zee 1« kl. G. P. van der Star wordt geplaatst in de rol van hel wachtschip te Willemsoord en bestemd om het bevel te voeren over het instrnctievaartuig Ternnte terwijl de kapitein-luit. ter zee J. W. Binkes en de luit. ter zee le kl. W. Steflens eervol worden ontheven van hunne betrekking van officier-instructeur bij het kon. Instituut voor de ma rine te Willemsoord en op non-activiteit gesteld, en vervangen doordeluitt. ter zee 1' kl. P. ten fiosch en .1. M. A. van Mulkcn. De 1' luit. der genie J. 11. de Ridder is, op zijn verzoek, op non-acti viteit gesteld. De weduwe G. M. van der Mee, gefailleerd winkelierster, en dcJong, laatstelijk oppasser in hel Binnengasthuis, beiden le Amsterdam, die b'ij arrest van het prov. geregtshof in Noordholland van 1 Mei jl. tot 5 jaren tuchthuisstraf en 2 geldboeten zijn veroordeeld, hebben zich van dit. arrest te vergeefs in cassatie voorzien, daar de hooge raad (kamer van vacantiej in zjjne heden gehouden zitting hun ingesteld beroep heeft verworpen. Bij het beklaagde arrest werden beide requ'ranten. zooals reeds vroeger is ge meld, schuldig verklaard aan bedriegelijke opligting, valschheid in geschrift en medepligtigheid aan die misdrijven. Zij wisten door bedriegerijen en valschheden met nog een derden persoon van zekeren heer te Amsterdam eene som van ruim ƒ2800 te verkrijgen en wel op brievendie door den tweeden werden geschreven, en als ware hij procureur te Breda ondertee- -kend waren. Aan het groot stedelijk badhuis te Scheveningen zijn gedurende de 'laatste liecte dagen, in open zee, 7 a 800 baden gebruikt. K Jt li Si A S'o. LONDEN 25 Julij In hel lagerhuis heeft de heer Robert Peel. zooals reeds met een enkel i woord werd gemeld, de quaestie der Jczutten Ier sprake gebragt, en ge- vraagd of de regering ook voornemens was zich van stappen le onthouden om den stroom dier onrustige lieden van Engeland af te leiden en hunne vestiging in Engeland le verhinderen. De heer Gladstone antwoordde dat het moeijelijk was een stellig bescheid te geven op de gestelde vraag, welke een punt van zoo groot gewigt raakte. Daar de wet van 1829 nu echter reeds 43 jaren zonder toepassing was geblevenmeende hij dat het punt vooreerst wel zou kunnen blijven rustenten einde de ernstige quaestie niet figlvaardig wierd besproken of beslist. De lieer Peel deelde daarna ruedc dat hij in den aanvang van de eerst volgende zitting van het parle ment de wetgeving op de Jezttïlen tot het onderwerp cener interpellatie zou maken, eti de heer Newdegale gaf kennis dat hij het door hem ingediende, dóch wegens tijdgebrek buiteir hphandeKng geblevenvoorstel lot het instel len van een onderzoek naar de wettelijke en feitelijke positie van de orde tier Jezuïlen in Engeland introk en mede in de volgende parlementzitting op nieuw zou indienen, ten, einde een grondig-debat over het onderwerp uit te lokken. De atlorney-generaal voor Ierland bragt verslag uit over de zaak der ver kiezing in het lerschc graafschap Galway, welks gekozen vertegenwoordi ger het lagerhuis geweigerd had als lid toe te laten, op grond van het door hooggeplaatste geestelijken gemaakte misbruik van hunne betrekking om op de kiezers invloed uit te oefenen, welk misbruik door den regter Keogli aan het licht was gebragt. Na de voorlezing van verscheiden zinsneden nit i het verslag van den regter Keogh deelde hij mede dat hij in overleg met i den sollieitor-geueral vóór Ierland en met de beide raadslieden der kroon j voor Engeland, doch geheel op zijne eigene verantwoordelijkheid besloten j1 had wegens ongeoorloofde inmenging in de verkiezingen eene strafvervol- ging iu te stellen tegen 2.1 bij de verkiezing te Galway betrokken perso- j neuwaarvan 22 katholieke geestelijkenonder anderen den bisschop van Clonfcrtden niet toegelaten candidaat kapitein Nolan en zijnen broeder. Ik behoef niet te zeggen zeide hij o. a dat het mjj pijnlijk aandoet tot een dusdanig besluit ie moeten komenen ik geloof dat ieder weldenkend of onpartijdig oordeelend persoon dit gevoel zal kunnen begrijpen. Het is de zwaarste pligl. welken ik ooit te vervullen heb gehad, en ik hoop nim mer meer eenen zoo ztvaren pligt te vervullen le hebben. Doch ik mag mij daaraan niet onttrekken. Deze mededeeling der regering werd door het huis met gejuich begroet. Het pensioen van dc weduwe van lord Mayoden onderkoning van Rritsch lndiê. die aldaar werd vermoord, is met algemeene stemmen door de beide huizen van het parlement aangenomen, in het hoogerhuis heelt de minister van koloniën, de hertog van Argyll, medegedeeld, dat uit 's rijks schatkist ceu jaargeld vail 1000 en uit dc Indische schatkist ccn pensioen van gelijk bedrag aan de weduwe van den onderkoning van Brilscti lndiê zullen worden uitgekeerd, en dat ccn kapitaal van 20000 ten be hoeve der kinderen van lord Mayo zal worden vaslgezet. De minister weidde bij deze gelegenheid uil in den iof van den voormaligen onderkoning wiens karakter en verdiensten, zeide hij. op de inboorlingen van Brilsch- Indië een diepen indruk gemaakt hebben. De eigenaars van katoen-fabrieken te Ashtou hebbennaar verzekerd wordt, onder elkander eene nieuwe en eigenaardige schikking getroffen. Zoodra het op ccne fabriek tol werkstaking komtzal de eigenaar een wekelijksch subsidie van zijne confraters genieten, totdat de arbeid zal hervat zijn. Te Shanghai is een fregatschip van 2700 ton le water gelaten, het grootste vaartuig, dat nog ooit in China gebouwd is. Het heeft machines van 400 paardekrachlcn en voert 26 veertig- en 2 negenligponders. Met uitzondering van 4 vreemdelingen, een scheepsbouwmeester, een ingenieur, een teekenaar en een meesler-Iimmerman, is het geheele vaartuig uitsluitend door Chineezen vervaardigd. VRANHR1J K. De commissie van rapporteurs over' het voorstel van den lieer Martel betreffende het reces der nationale vergadering heelT besloten aan de verga dering dc aanneming daarvan voor te stellen, behoudens de bepaling van den dag, waarop de parlementaire werkzaamheden zouden iiervat worden, In het voorstel wordt daartoe dc 15Je November aangewezen, doch de com missie achtte het beter dat de vergadering reeds den 4<,,° November bijeen kwam, ten einde er eene behoorlijke tijdsruimte mogt beschikbaar zijn voor de behandeling van het budget voor 1873. Thans is openbaar gemaakt bel rapport over de door het gouverne ment der nationale defensie, of liever door zijne «commissie van onder zoek". aangegane leverings-contracten. Het blijkt daaruit, dat de voor den afgevaardigde Naquet en den kolonel Deshorlies ongunstige mededeelingen welke uil dat verslag bjj voorbaat door sommige dagbladen zijn gedaanniet onjuist zjjn geweest. De commissie noodigt aan het slot van haar verslag de kamer uit om eene blaam uit te spreken over de verregaande verspilling van landsgelden,. waaraan de genoemde personen zich bij liet contracteren van leveringen voor het leger hebben schuldig gemaakt, en vestigt tevens hare aandacht op de ernstige verantwoordelijkheid, die de heer Gambetta als gewezen minister van binnenlaudsche zaken op zich beeft geladen met de "Commissie van onderzoek" tot het aangaan van contracten te magtigen. De Palrie verzekert, dat het proces tegen Razaine niet voor Novem ber e. k. een aanvang nemen zal. De generaal, die met de instructie belast is, heeft de bijzonderheden der zaak nog niet onderzocht en voor I October zal hij waarschijnlijk niet klaar komen, liet aantal getuigen is zeer groot en gaat 200 tc boven. Meer dan 3000 documenten zijn aanwezig. Volgens /Jams heelt de exceptioneel gunstige wijze, waarop Henri Rochefortua zijne veroordeeling door den krijgsraad, behandeld is gewór den. eene zekere spanning te weeg gebragt liisschcn de commissie voor gratie en den president der republiek. De gunstige beschikking ten zijnen opzigte genomen schrijft men toe. aan de lusschenkomsl van de echtgenoot? van den minister Simon, met wie bij vroeger peet was geworden over een der kindereu van Charles Hugo. De gedurende den staat van beleg te Marseille bevel voerende generaal heelt naar aanleiding van de ongeregeldheden, bij de opvoering van Habagas voorgevallen, bekend gemaakt, dal ieder, die bij de voorstellingen teekenen van goed- of afkeuring geeftzich bloot stelt om voor den krijgsraad te worden gebragt. Rl'lTRGIIli A U. Uithoofde vorst von Bismarck en de staals-secretaris von Thile gelijk tijdig afwezig zijn, is de leiding van bel dep van biiilenlandsche zaken opgedragen aan den beer von Balan. Duitscli gezant tc Brussel. De vereeniging van Duitscli katholieken, onlangs le Maintz opgerigl. heeft thans een beroep gedaan op alle katholieke mannen in Duitschland. wie de vrijheid der kerk niet minder ter harte gaat dan bel welzijn de* vaderlands, om zich bij baar aan te sluiten. Te Lubeck is dezer dagen een congres gehouden van Duitsche post zegel-verzamelaars (philolelislen). Volgens de Unmb. Nachr. werd dc bijeen komst door een 30-tal personen bijgewoond. De uilslag der beraadslagingen is geweest dat men besloten heelt voorlaan niet meer «plnlotelie". maar "philatelie" te schrijven. Uit Insterburg, in Pruissen, wordt gemeld dat aldaar de cholera is uitgebroken. Men had dit eerst tegengesproken en daarop beeft dr. Janerd in de Insierb. Zeil. bekend gemaakt, dat bel eerste geval van cholera ziet beeft voorgedaan bij een uhlaan. waaromtrent hij aan het gemeentebesluut officieel berigt had gezonden. Te Koningsberg hebben zich onderscheiden gevallen van buikloop met doodelijk gevolg voorgedaan, weinig van cholera verschillende.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2