m:ibs( bi: O U It A K T. 1872, IllfgSii V. 170. ZATURDAG 27 JLLIJ. RININfiNLAiNDSClllS BKRIG'I KIN De Courant verschijnt dagelijksZon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fZ.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaarsbuiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door 1IAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubtckFrankfort a. M.BerlijnLeipzigDresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WtenenPraagBazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN. 2fi Jul ij. Aan ie matinées en soirees musicales. gedurende deze week in het Café de Paauw gegeven, viel, gelijk Ie verwachten was, een druk bezoek te beurt. Het concert- en operetten-gezelschap van Gustav Slein bevat goede elementen en het repertoire is rijk aan afwisseling. De verrassende werk zaamheden der gymnastici. de lib. Bellini, uit Berlijn, zetten aan die soirees eene grootc levendigheid hij. Ilel vormt op die wijze een hoeijend geheel, dat aan het publiek menig genoegelijk oogenblik verschaft. Blijkens hier achter voorkomende annonce zal het gezelschap ook Zondag avond eene soirée geven en Maandag avond eene afschcids-soiréewaaraan de heer Keuls zal trachten bijzonderen luister bij te zelten. Bij al hetgeen de kermis ter lijwoning aanbiedt, zal gewis een vertoef van cenige uren in het Café de Paauw de meeste voldoening schenken. Ook de soirées amusantes in het koffijlmis de Gouden Kroon vinden bij het publiek veel bijval. Het gezelschap, onder leiding van den heer Uli- veira. doet zich in menig opzigt van eene gunstige zijde kennen. Met veel lof mag gesproken worden van de voorstellingen in het Cagliostro- theater van den heer E. Basch. Hoewel die voorstellingen reeds vroeger met voldoening werden bijgewoond, zijn zjj thans tot eene hoogte opgevoerd, die moeijelijk zat geëvenaard worden. Het kan niet anders of hel publiek moet zich door het schoone en het verrassende, dat aldaar ten toon wordt gesteld, aangetrokken gevoelen. Te Zoeterwoude had Dingsdag 11. de verkiezing plaats van vier leden voor den gemeenteraad, een gevolg van de vermeerdering Van het zielental, dat volgens de laatste 1 O-jarige volkstelling 3108 zielen bedraagt. Gekozen werden de hh. J. Pielerse, J. P. Bakker, N. Kaptein Cz. en J. Kors. Heden namiddag is er brand ontstaan in de fabriek van den heer van Santennabij Spanjaardsbrug onder Leiderdorp, die op dit oogenblik nog niet is gebluscht.jj Vier spuiten, uit Leiderdorp en Zoeterwoude, zijn daartoe werkzaam. De hoogste temperatuur, die dezer dagen is aangeteekend, zoo wordt aan het U. D. van wege het meteor, observatorium medegedeeld, was den 23'"° dezer 's middags even voor 2 ure en wel 3l".4 C. of 88 .5 Fahren heit; de gemiddelde van den dag was 7° 0 C. te hoog. In den avond werd onweer waargenomendoch de lucht koelde weinig af, zoodat het maximum van den 24,te,i weder 29'.5 C. of 85°.i F. was; het was ook dien dag ge middeld 6°.3 G. te warm. Sedert het jaar 1868 is hier zoo hooge tempera tuur niet waargenomen. Hel stoomschip Conrad, kapitein E. Oort. heeft de uit- en teliuisreis naar en van Java gedaan in vier maanden en één dag. Door een veehouder in Overijssel wordt ons medegedeeld, dal hij als probaat middel tegen de tongblaar onder het rundvee kan aanbevelen het plaatsen der runderen op stallen, die van paardenmest voorzien zjjn. Zijn vee, dal reeds sporen van de ziekte vertoonde, werd door dit middel spoe dig hersteld, en bij de onaangetaste dieren deden zich later slechts geringe verschijnselen voor. Standaard Te Delft is men in den nacht van Dingsdag op Woensdag jl. binnen gedrongen in liet huis, bewoond door den heer d\ v. d. M., aan de Voor straat, die juist den vorigen dag met zijne familie was op reis gegaan. Daar de bewoner echter vooraf alle geldswaarden of kostbaarheden elders had gebragt. zoo is door de indringers slechts een zilveren theelepeltje en twee dito hengsels van een gebakschotel en een suikermandje ontvreemd, ofschoon sommige meubelen de sporen vertoonden, dat hel aan ijverig onder zoek volstrekt niet ontbroken had. Aangezien geen spoor van braak of inklimming te bespeuren was, zoo is men waarschijnlijk door middel van een valschen sleutel in het huis gekomen. -- Te Bleskeusgraaf sloeg Dingsdag 11. de bliksem in het woonhuis van den landbouwer K. Baan. Aan den nok van het huis ingedrongen, ging hij door den vlieringzolder, langs den trap in het oostelijk kamertje, en nam van daar zijn weg door hel woonvertrek over een tafel, waarbij kin deren stonden, naar een in het westelijk gedeelte gelegen vertrekje; keerde langs denzelfden weg, zonder iemand te beschadigen, in het ecrslgemeld kamertje terug, sloeg een goed gesloten venster open, nam een stuk van het kozijn weg, deed een der stijlen splijten en geraakte zoo naar buiten. Door liet kloekmoedig gedrag van een arbeider werd de boven aan het dak ontstane brand spoedig gebluscht, en daardoor groote schade voorkomen. Door den gemeenteraad van Zaandam is het voorstel tol toelating van meisjes op de lioogere burgerschool aldaar verworpen met 13 tegen 2 stemmen. Woensdag avond zijn de aartsbisschop van de oud-roomsch-katholiekè klerezy, mgr. H. Loos, en de kanunnik F. van Vlooten, van hunne reis naar builschiand te Utrecht teruggekeerd; de geestelijken van het aartsbisdom hebben, evenals een groot getal leekeu, hunne opwachting bij den aarts bisschop gemaakt, die aanst. Zondag, in de kerk van Klarenburg, de hoog mis zal houden. Nabij Elbttrg is een runmolen door den bliksem getroHen en afgebrand. Te Ooslerhout is de bliksem geslagen in eene boerderij, gelegen nabij bet klooster St. Calharinadal. De woning, door 2 huisgezinnen bewoond, lag binnen 1% uur in de ascli. De ijverige pogingen van brandweer, schutterij en burgers deden grootere onheilen voorkomen, daar er tegen hel afge brand pand eene groote boerderij staat. vTe Epe is dezer dagen, ten gevolge van het spelen met lucifers door e^Ki kindeen (tagloonerswoning met den inboedel en 2 geiten een prooi der vlhmmen geworden. Op het tweede Noord-Nederlandsch zendingsfeest, nabjj Assen, is het woord gevoerd door de hh. Segers van Groningen, Adauia van Scheltema van Amsterdam. Hoog van Haarlem, Rappard van Sexbierum, Kruyff van Velp, Sijpkens van Elburg, Lindeboom van 's HertogenboschMoulyn van Weesp, Ploos van Amstel van Hilversum, Axenfeld van Godesberg, van Gispen van Kampen, van Toorenenbergen van Groningen, en Nederhoed van Middelslum. De opbrengst der gehouden collecte zal worden verdeeld onder de Ulrechlsche zending-vereenigingde Nederl. zending-verceniging te Rot terdam. de Nederl. gerei, zending-vereeniging te Amsterdam, de zending der christelijk geref. kerk te Ermelo, het Java-comité en de Broedergemeente le Zeist. Men heeft het getal der aanwezigen op 8000 geschat. Te Oldemarkt vlogen verleden week eenige honden met vreeselijk ge huil als dol en razend door liet dorp, en bragten daardoor veel volk op de been. De bcnaauwde dieren moeten in de woningen van hunne meesters door hun rondbijten nog al schade aangerigt hebben. Schoon enkelen vrees den voor hondsdolheid, bleek echter hij nader onderzoek, dat de dieren van achter met terpentijn en vitriool bestreken waren, dat zij hadden willen aflikken, waardoor natuurlijk inwendig groote pijn en benaatiwdheid ont stonden. Er is aangifte bij de policie gedaan, die, naar men hoopt, de be drijvers van deze daad zal ontdekkenen naar verdienste slrafl'en. -• Tc Zevenbergen is Dingsdag 11. een jongeling op het zaailand zoodanig door de hitte bevangen dal men hem bijna levenloos naar eene schuur bragt. Eenige uren daarna is hij bezweken. Maandag II. zijn twee Belgische officieren, vergezeld van docters en getuigen, uit Belgie te üudenbosch aangekomen, om, zooals later bleek, te duelleren. Beiden zijn zwaar gewond. De reden van het tweegevecht is onbekend. Een dagblad van New-York, the San, deelt o. a. de volgende bijzon derheden mede omtrent den bekenden diefstal van effecten te Utrecht. Na vele vergeefsche pogingen brak het driemanschap op Zondag den 28,lm Junij de geldkist open en ontvreemdde den inhoud, bestaande in diamanten cn juweelen, voorts Turksche, Russische, Nederlandsche. Engelsche en Duil- sche ellectcn, ter gezamenlijke waarde van ruim 250,000 dollars. De dief stal werd gepleegd tusschcn 9 en 10 uren, waaruit men mag afleiden dat freule van Westreenen zich in de kerk bevond toen haar trouwelooze dienst knecht den aanval op haar brandkast deed. De dieven, Eilers, van der Wijngaard en Rijnhout, welke laatste door zijn 16-jarigen zoon vergezeld werd, wisten Engeland tc bereiken en namen daar plaats op de City of Brooklyn voor New-York, dus niet te Southampton in de Donau, zooals men in Nederland geloofde. De dieven hebben voor hunne vlngt eene som van 1000 dollars in goud verteerd en Rijnhout gaf zijne vrouw j 600 voor het onderhoud van het gezin tot zoolang hij van zich zon laten hooren. De vlugtelingen hadden afgesproken dat, zoodra z|j te New-York waren aan gekomen, ieder van hen een derde van de opbrengst zou bekomen; midde-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1