toejuiching werd medegedeeld, dat het ontbrekende wa* aangevuld. Nadat de voorzitter den vergaderden geluk had gewenscht met deze bevredigende uitkomst, waardoor niet alleen de bloei van het algemeen krachtig bevor derd, maar ook de instandhouding van honderden gezinnen verzekerd was, deelde hij mede dat op dezen oogenblik voor ongeveer 22 ton gouds werk in aanmaak was, terwijl nog onderhandeling werd gevoerd over een werk van f\ 08,000. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn uit de vroeger vermelde voordragten lot onderwijzeressen en leeraars aan de hoogere burgerschool voor meisjes aldaar benoemdvoor de Nederlandsche taal- en letterkunde mej. G. G. M. Beker, onderwijzeres te Leeuwarden; voor de Fransche taai en letterkunde mej. V. R. L. van Kappen, onderwijzeres in de Fransche taal aan de middelbare school voor meisjes te Dordrecht; voor de Hoogduit- sche taal- en letterkunde mej. M. G. A. Bornschcuer, onderwijzeres in de lloogdnilsclie taal aan de openbare scholen van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Amsterdamvoor de geschiedenis en aardrijkskunde mej. A. M. Allebé. le hulponderwjjzercs aan de Burghtschool te Amsterdam; voor het teekenen de heer 11. Valkenburg, leeraar in het teekenen aan de bur gerdag- en avondschool te Amsterdam; voor de wiskunde en het boekhou den de heer J. A. Bientjes, leeraar aan de hoogere burgerschool te Arnhem. Onder Heer Ilugowaard kwam Maandag 11. een te Spierdijk woonach tig schilder op een treurige wijze om het leven. Van een paar andere per sonen vergezeld, keerde hij met een rijtuig naar zijne woonplaats terug, toen het paard eensklaps aan het hollen ging, met het noodlottig gevolg, dat hij weldra tegen een boom werd geslingerd, en op de plaats dood bleef. Dc andere personen hebben geen letsel bekomen. -- Voor eenige dagen, meldt de Zw. C.. begaf zich een ingezeten van Deventer, de heer v. L.met zijne familie op reis naar de badplaats Ems. Terwijl het gezelschap te Keulen op het perron van het station stond te wachten en mevr. v. L. eenc porte-monnaie te voorschijn haalde, om daarin eenig geld te zoekengleed plotseling een arm over haren schouder en ont rukte eenc behendige hand met verbazende snelheid haar dat voorwerp, dat ongeveer ƒ600 inhield. Voordat mevrouw nog van den schrik was bekomen was de dief met het gestolene verdwenen. Alle onderzoek bleef vruchteloos Mevrouw de douairière Gericke. gcb. van Meeuwen, heeft te 's Herto genbosch, hare geboorteplaats, een dubbel huis mêl erf en tuin voor een zeer aanzienlijken prijs doen aankoopen. Zij slicht daarin een gasthuis voor 12 oude mannen, waarvan 6 tot de roomsch-katholieke en 6 tot de proles- lantsche godsdienst zullen moeten belmoren. Volgens de Arnh. C is de groote fabriek van J. Diepen, te Tilburg, wegens boedelscheidingin voorloopige publieke veiling gebragt en ver hoogd lol 30060voor rekening van de orde der Jezuïten. Te Maastricht is gisteren uit de Maas opgehaald het lijkje van eén' pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, liet lijkje was in wollen en linnen doeken gewikkeld en scheen eerst korten tijd te vorenmet de het ligchaampje omvattende koord, in het water nedergelaten te zijn. 's GRAVENHAGE, 25 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein-luit. ter zee J. A. H. Hugenholtz, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek ge schonken. Aan den heer S. van Driel is, op zijn verzoek, eervof ontslag verleend ais plaatsvervangend kantonregter le Woubrugge, en tol griffier bjj het kantongeregt te Ootmarsum is benoemd de heer m'. J. P. B. van der Man- dere, advocaat te Utrecht. Tot apotheker 3e kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ncd. Indië zijn benoemd K. B. van Dort. I.. E. Hehmeyer en J. A. M. Bressier, voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pliarmacie. Door den minister van koloniën zijn W. J. van Dorp, J. .1. C. van den Abeelen, M. F. van Schaik en C. M. llaccou, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden geplaatst als machine- opsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija. In het hotel de Bellevue alhier wordt eerstdaags verwacht baron F. von Rothschild, uit Duitschland. Ilondsholredijk behoort ook lol die plaatsen waar men het vrijheids- feest op I April jl. niet goed scheen te begrijpen, want in den namiddag van den feestdag bewoog zich eene menigte in en buiten het dorp met bet doel die bewoners van huizen, die geen vlag hadden uitgestoken, van een zoodanig voorwerp te voorzien. Maar hoewel dit bij een drietal goed ging, bij een vierde verzoek om de vlag uit te steken werden gewelddadigheden gepleegd. Zekere S. v. d. K. bragt aan twee personen uit de menigte van wel 150, die op het erf zijner moeder was gekomen, met een stuk van een dorsch- vlegcl slagen toewaarvan een bloedstorting ten gevolge had terwijl twee perso nen van den troepdie geen haal in bet hart droegendoor de regtbank alhier een maand gevangenisstraf werd opgelegdomdal zij aan bet hoofd van den troep waren, welke op dal erf 70 a 80 ruiten hadden stuk ge gooid S. v. d. V. werd voor het toebrengen van slagen tot drie dagen ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan hij evenwel in appel kwam, en waarvan bet prov. gcregtshof heden kennis nam. Advocaat-generaal Terpstra ge loofde dat hel vonnis wat den vorm betreft moest worden vernietigd, maar was het eens met de regtbank omtrent de ruime toepassing van verzach- j tende omstandighedenvan zelfverdediging was z. i. niets gebleken, hetgeen hij meende dat wel als defensie kon worden gebezigd. Hij requireerde ten 1 slotte de veroordeeling tot dezelfde straf als de reglbank oplegde. Mr. Vlie- lander Hein kon het bewijs van zelfverdediging niet leveren, maar meende dat het genoeg is zich te verdedigen ten einde een aanval te voorkomen. Er was gevaar van aanval en,geweld moest volgens hem met geweld wor den le keer gegaan. Het deed hem genoegen voor een regter te staan, die i zal ooèdeelen of men zjju huis, erf en zoo mogelijk zijn leven tegen een troep van 150 personen mag verdedigen. Na re- eri dupliek is de uitspraak op Maandag bepaald. Bij al hel genotrijke, dat het liaagsche Bosch, waarin hel zoowel georganiseerde muziekkorps der schutterij concert gaf, gisteren avond zijne bezoekers wederom verschafte, was het een tegenspoed dat tegen 9 ure ecu hevige plasregen viel, als gevolg van bel zware onweder, dat den ganschcn dag gedreigd had. Nu werd het Bosch plotseling van de verademing zoe kende bezoekers verlatenieder moest zoo goed mogelijk een heenkomen zoeken. Gedurende de pauze der muziek werd men nog op eene verrassing vergast. In een der schoone entrees deed zich een flink mannenkoor hoo- ren, dat onderscheidene zangstukken op krachtige en zuivere wijze zong en vele liefhebbers en nieuwsgierigen naar zich lokte, liet was Roltc's Mannenkoor, wier leden uit Rotterdam waren overgekomen om hier den dag genoeglijk met elkander door te brengen, dat daar geschaard stond en zich ten genoege van velen bij herhaling deed hooren. Hoewel het onweder van Dingsdag zeer zwaar washeeft men tot dusver gelukkig van slechts weinige ongelukken gehoord: alleen weel men dat aan de Hoornbrug één wiek van een molen door den bliksem getroffen en de spaanders over den weg verstrooid werden; dat onder Vlaardingen een kalf in de weide is gedood; dat op den Loosduinschen weg in de uil spanning van den heer Schrijver de bliksem is ingeslagen en de glazen ver brijzeld werden van het vertrek waarin verscheiden personen zich bevon den, zonder dat echter iemand eenig leed geschiedde, en dat op de Hout markt hier ter stede, bij den heer G. 11. van Olphen, de bliksem een groot gedeelte van het dak verbrijzelde, doch zich een uitweg gebaand heeft zon der iemand te kwetsen. lïU IT IvN LAN DSC 11K l!i:iUG 1 fcjN.- KKG KL, AKI». LONDEN24 Julij. In het lagerhuis heeft de heer Manners van de regering eene opgave gevraagd van de hoeveelheid steenkolen, welke in het eerste halfjaar van 1872 was uitgevoerd: ook vroeg hij naar de mogelijkheid om dien uitvoer door dc heffing van eenig regt te beletten. De minister van koophandel verklaarde dat blijkens de door zijn departement opgemaakte statistiek in het eerste halfjaar van 1872 waren uitgevoerd ongeveer 6% millioen tonnen Engelsche steenkolen, en dc uitvoer daarvan over het geheelejaar 1871 bijna 13 millioen tonnen bedroeg. Gp het tweede gedeelte der vraag antwoordde de minister dat in het opgezegde handelstractaat met Frankrijk, hetwelk in Maart 1873 ophield te werken, verboden was een nitvoerregt op de steen kolen te heffen, dat hetzelfde verbod voorkwam in hel in 1877 afloopende tractaat met het Tolverbond, en dat natuurlijk voor den handel met alle natiën, welke zich de gelijkstelling met de meest bevoorregte natie hadden voorbehouden, lot in hel laalstgemelde jaar dezelfde hinderpaal tegen een zoodanig regt bestond. I' De Manch. Guard, meldt, dat op dé algemeene vergadering der Inter nationale werkmans-vereeniging, welke in den nazomer van het loopende jaar te 's Gravenhage gehouden zal wordenwaarschijnlijk het bestaan dier vereeniging eene crisis beleven zal. De Engelsche werklieden toch zijn er ontevreden over, dat hun bjj hunne werkstakingen door de vereeniging zoo weinig hulp is verleend, en, naar het blad meldt, zal van die zijde een. voorstel tot decentralisatie gedaan worden, liet blad voegt er bij, dat het hoofdbestuur, wegens de in zijnen boezem heerschende verdeeldheidbij zijn verzet legen dit voorstel waarschijnlijk in de minderheid blijven zal of dat ten minste de Engelsche afdeeling zich zal afscheiden. Ten einde een denkbeeld te geven van dc vermoeijenissen en ontbe ringen welke de heer Stanley zich heeft moeten getroosten op zijne reis tot het opsporen van Livingstone, deelt een Britsch-Indisch blad mede dat hij, een gezond en stevig man van 178 pond gewigl was toen hij Zanzibar verliet en daar terugkeerde in een toestand van verval, zoodat niemand hem herkende. Hij woog nu nog maar 120 pond. F RAKK» k.l K. in de zitting van de nationale vergadering van Maandag heeft de stemming plaats gehad voor leden van den staatsraad, uil dc door eenc commissie opgemaakte nominatie. Voor de 22 vacaturen verkregen 14 per sonen de volstrekte meerderheidterwijl bepaald werd dal voor de vervul ling der andere acht plaatsen later op nieuw eene stemming zon plaats hebben. Het wets-ontwerp op het lager onderwijs, zooals dal is ontworpen door eene commissie, waarin de bisschop van Orleans grooten invloed had. wordt door onderscheidene dagbladen afgekeurd, op grond dat er zoo wei nig rekening is gehouden met den volkswensch naar schoolpligtigheid en omdat het godsdienstig karakter van het lager onderwijs zoozeer op den voorgrond staat. In het Journ. off. worden dc verspreide geruchten tegengesproken dat er uit de musea van de Louvre en van het Luxembourg schilderijen en andere kunstwerken zouden verdwenen zijn. vDit is geheel onwaar, zegt het blad. Geen enkel kunstwerk, van welken aard ook. ontbreekt uit onze musea. Een ingesteld onderzoek heeft bewezen dat de in de ver schillende verzamelingen openbaar tcii toon gestelde voorwerpen even als de in bergplaatsen aanwezige geheel ongeschonden voorhanden zijn." -- Het officiëele blad logenstraft het in omloop zijnde gerucht, dat de gouverneur-generaal van Algeriëgraal de Gueydondoor eene hevige be roerte getroffen zou zjjn. Uit een uft Algiers afgezonden telegram blijkt, dat die vicc-admiraal toen volkomen gezond was. Sommige bladen zijn zelfs zoo ver gegaan van den dood van den gouverneur-generaal aan te kondigen. De groote wapenschouwing, die Donderdag door den heer Thiers zou gehouden worden, is. wegens de groote hitte, uitgesteld.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2