BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. nemen het garnizoen der residentie, alsmede het bataillon van het 4e reg. infanterie gestationneerd te Delft, LUXEHJtliRG. I Te Luxemburg heeft eenc bijeenkomst plaats gehad van inschrijvers voor het fonds tot oprigting van een gedenkteeken ter herinnering aan de over leden prinses Hendrik. Tot nu toe is voor 20.000 fr. ingeschreven, zoodat men hoopt het cijfer van 30.000 fr. te zullen bereiken, als de bijdragen^it alle gemeenten zullen ontvangen zijn. De vergadering verwierp het plan om eene weldadigheids-instelling te stichten; daarentegen werd het voorstel goedgekeurd om een monument op te rigten. Een comité' is benoemd, dat het plan ten uitvoer zal leggen. BELCilE. Op de spoorweg-lijn Dolhain-Vervicrs heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een gewezen stations-chef van Luik, de heer Schillz, hceit zich, nadat hij te laat aan de station te Dolhain was gekomen om met den trein naar Verviers te vertrekken, vergezeld van zijne vrouw en dochter, te voel over de spoorbaan derwaarts begeven. In een tunnel een van Verviers ko menden trein willende vermijden, ging het reisgezelschap op het nevenspoor staanzonder te bespeuren dat op hetzelfde oogenblik een van Dolhain ko mende trein den tunnel binnenreed. De heer Schiltz en zijne vrouw heb ben het geluk gehad zich nog in tijds te redden, maar hunne dochter, eene gehuwde vrouw, is door de locomotief omvergeworpen en gedood. Volgens berigten uit Bergen is de staat van zaken in de Borinage eenigzins beter. De werklieden, die den arbeid gestaakt hebben, zijn kalm. Een groot aantal legt den wensch aan den dag om het werk te hervatten. Reeds is een duizendtal der arbeidstakers aan het werk getogen. EÜGELAND. LONDEN, 19 Julij. Wegens het uitbreken der cholera te St. Petersburg zijn naar alle Brit- sche en Ierschc havens bevelen gezonden om maatregelen te nemen tot ge strenge handhaving der voorschriften betreffende de quarantaine. Naar men zegt zal de minister Gladstone in het begin van October een bezoek aan Ierland brengen. Betreffende het vergaan van de zeestoomboot Lapwingdie dezer da gen in het kanaal door de bark Abbey Holme werd aangezeild, en zoo men dacht met man en muis was vergaan, zijn thans de volgende bijzon derheden bekend geworden door een stoker van die stoomboot, die op avon tuurlijke wijze het leveu behield, De stoomboot werd aangezeild aan de zijde waar de eene reddingboot hing, en de schoorsteen viel op de andere reddingboot, zoodat beiden niet te gebruiken waren. De kapitein van het ontredderde vaartuig riep de Abbey Holme aan om hulp, maar deze sloeg daarop geen acht. Op de Lapwing was nog een kleine boot, waarin de kapitein, een stuurman en zijn dochter, de timmerman en een paar matro zen hun toevlugt zochten; maar de stoker, die zag dat het kleine vaartuig overladen wasbleef achter en zag het binnen een minuut plotseling zin ken. Intusschen had de stoker om zijn middel een reddinggordel vastge-. maakt en dacht, dat hij alleen op het stoomschip was achtergebleven. De tweede machinist kwam echter te voorschijn en verzocht de stoker hem den gordel te geven. Daarop ontstond tusschen beiden een hevige worsteling, gedurende welke het schip zulk een geweldigen schok kreeg, dat de beide strijders in eikaars armen in zee storten. Te gelijkertijd zonk de Lapwing en de daardoor veroorzaakte zuiging sleepte de drenkelingen tot een aan merkelijke diepte onder water. Toen de stoker weder boven kwam, was er noch van het stoomschip, noch van de bark iets meer te zien; hij had zijn reddinggordel verloren en zwom nu omstreeks een uur rond, totdat hij een baal katoen ontmoette, waarop hij ronddreef lol hij door een kolen- schip werd opgenomendat hem ten laatste te Cork aan wal bragt. Dit verhaal bevat eene zware beschuldiging van achteloosheid en onmensche- lijkheid tegen de Abbey Holme, daar de stoker stellig verklaart, dat de Lapwing eerst 20 minuten na de aanzeiling is gezonken, zoodat er ruim tijd voor de bark zou geweest zijn om hare booten lot hulp te strijken. FRANKRIJK. Gelijk^ reeds uit telegraphische berigten is gebleken, was de zitting dei- nationale vergadering van Woensdag vrij onstuimig, hetgeen te verwach ten was, aangezien aan de orde was gesteld het ontwerp tot vaststelling van tarieven voor inkomende regten, te heffen van de grondstoffen voor de fabricatie van lijnwaden en andere goederen. Op dat punt toch hebben de heer Thiers en een groot deel der vergadering zeer uiteenloopende denk beelden. De heer de la Bouillerie gaf, namens de budget-commissie voor 1872, een overzigt van den toestand der financiën. Volgens hem bestonder nu nog maar behoefte aan 30 millioenen, daar de reeds aangenomen be lastingen reeds in 1872 zouden worden geheven, zonder dat de dienst van 1872 eeuige dekking meer behoefde, meende hij dat er alle reden was om thans het invoeren van nieuwe belastingen te staken, althans tot dat de begrooting van uitgaven voor 1873 zou zijn vastgesteld, en men de over tuiging zou hebben verkregen dat dit tekort niet langs eenen anderen weg door ingrijpende bezuinigingen weg te nemen zou zijn. Hij was langs een verschillenden weg gekomen tol dezelfde schatting der behoelten van de dienst, welke de hh. Dcseilligny en Magne, beiden wederom langs ver schillende wegen, verkregen hadden, en merkte op dat hij de vergoedingen wegens in den oorlog geleden schade buiten berekening hield, omdat die als kapitaal waren aan te merken en dus ook door verkoop van domeinen en eigendommen moesten gedekt worden. De heer Thiers vatte daarna het woord op, ten einde op nieuw te betoo- gen dat het evenwigt van het budget, ook na alle aangenomen belastingen, niet kon verkregen worden zonder eene vermeerdering der middelen met 65 millioen meer dan de vorige spreker had opgegeven. Aan bezuinigingen was niet meer te denken. Kortom, zeide hij, neemt als punt van uitgang de begrooting der uilgavon voor 1872, welke door de budget-comnnssie negen maanden lang onderzocht en in deze vergadering gedurende drie weken in behandeling is geweest; voegt daarbij de verschillende verhoogingeu voor het leger, voor de kosten der gcldlecning enz., enz. ad 64 millioen, verder de 120 millioen welke op het budget voor 1872 te kort kwamen en sedert door nieuwe belastingen zijn gedekt, dan verkrijgt gij 184 millioen, welke voor eenige weken nog gedekt moesten wordenof voorzigligheidshalve op een klein surplus rekenende om tegen teleurstellingen te vrijwaren, stellen wij 16 millioen, dan moest er destijds nog voorzien worden in eene behoefte van 200 millioen. De nu onlangs aangenomen belastingen zouden volgens de schatting der regering niet meer leveren dan 87 millioen, en wanneer men dus thans het denkbeeld van den heer de la Bouillerie aannam, zou men slaan voor een tekort van meer dan 100 millioen. De heer de Meaux herinnerde hoe de eischen der regering hoe langer hoe grooter geworden waren, wees zeer veel bezuinigingen aan welke op de begrooting waren toe te passen, en drukte zijne afkeuring uit van het regt op de grondstoffenwaarvan hij de opbrengst zeer onzeker noemdedoch hetwelk het gevolg zou hebben van Frankrijks goede betrekkingen met andere mogendheden te verstoren. De heer Thiers beantwoordde dezen spreker met groote warmte; bezui nigen op de begrooting van oorlog, waarvan de heer de Meaux gesproken hadwas iets waartoe hij niet zou medewerkenomdat het zou gelijk slaan met vernietiging van Frankrijk, en hij verweet den vorigen spreker, dat hij geen verstand van zaken had en in het wilde sprak. Alleen ernstige mannen, met eenige ondervinding, behoorden volgens hem op de tribune te verschijnen. Deze taal verwekte groote opschudding in de vergadering; de regterzijde verlangde dat de heer Thiers tot de orde zou worden geroepende president Grevy antwoordde dat niemand dan hij het regt had uit te maken of een spreker verdiende tot de orde te worden geroepenen de heer Thiers, zich naar de regterzijde wendende, tartte haar een votum van wantrouwen voor te stellen. Toen langzamerheid de stemming kalmer was geworden gaf de president der republiek nader op waarom de begrooting van oorlog niet voor vermindering vatbaar was. In de allereerste plaats zou er dan be zuinigd moeten worden op de kaders en dat zou hij zeer noodlottig achten. Wilde de vergadering daartoe overgaan, zij moest het zelve weten, zij was souverein, doch hij verklaarde dat zijn pligtbesef en vaderlandsliefde hem in den weg stonden om, ter wille van zekere populariteit, iets te doen wat met, 's lands belang streed. Eindelijk herhaalde de heer Thiers, doch op meer kalme wijze, zijn verzoek dal men de quaestie van vertrouwen steUen zou. Na eenige woordenwisseling werd de zitting verdaagd. Later heeft de vergadering besloten, op uitdrukkelijk verzoek van den heer Thiers, de be raadslagingen over het ontwerp te openen. De commissie voor de begrooting van 1872 heeft voorgesteld den staat het monopolie te geven van het vervaardigen van lucifers, ten einde de inning der daarop gelegde belasting beter te verzekeren. De Fransche Academie heeft eene haar door een burger der Vereenigde Staten toegezonden som van 4000 fr., bestemd om als prijs-Monthyon te worden toegekend, als belooning voor de treffendste daad van moed en zelfopoffering, welke gedurende het beleg van Parijs is bedreven, op voor stel van haar lid Marmier, toegewezen aan de "Frères de Ia doctrine Cliré- tienne," de Broederschap, die zich door het verplegen van zieken en ge kwetsten, het bijstaan van stervenden en het begraven van lijken op de slagvelden en in de ambulances, zoo verdienstelijk heeft gemaakt. DUITSCHEAND. De Reichs-Anz. bevat twee rijkswettenwaarbij het militaire straf wetboek en de wet betreffende de Jezuïtcn benevens de tot uitvoering daar van uitgevaardigde verordening van den bondsraad ook voor EIzas-Lotharin- gen van kracht verklaard worden. Prins Hendrik, de tweede zoon van den Pruissisclien kroonprins, zal niet. zooals gewoonlijk, bij het leger, maar bij de marine in dienst treden. Te Berlijn doen zich, nu de cholera in Rusland heerscht, stemmen hooren, die aandringen op het nemen van gezondheidsmaatregelen, aange zien in sommige gedeelten der stad de reinheid zooveel te wenschen over laat, getuige den ondragelijken stank, die er heerscht. -- llit Essen wordt gemeld dat aldaar twee ingezetenen, met het doel om aan de van daar vertrekkende paters-jezuïten het noodige reisgeld te verschaffen, het plan hadden opgevat eene inzameling van liefdegaven te doen op de openbare straat. Zij zijn daarvoor in arrest genomen en hun is straf opgelegd, dewijl zij zich aan overtreding der policieverordeningen hadden schuldig gemaakt. Te Petersburg is in den laatsten tijd de cholera zeer toegenomen. Van den 23slc" Junij tot den 12den Julij zijn 565 personen door die ziekte aan getast 248 daaraan overleden en 54 hersteld. Op laatstgenoemden dag ble ven 271 personen in behandeling. Den vorigen dag had het aantal aange tasten 250 en dat der overledenen 33 bedragen. De veepest is ook weder in het gouvernement Novogorod uitgebarsten. PARIJS, 19 Julij. De openstelling der leening is officieel aangekondigd tegen 28 en 29 dezer maand. PARIJS, 19 JuJij. In de zitting der nationale vergadering heeft de heer Thiers nader de heffing van eene belasting op de grondstoffen verdedigd. Hij betoogde dat de regering er niet aan denkt bescherming uit te oefenen. Hij constateerde dat de belasting op de vezelstoffen meer de rijken dan de armen treft en geenszins de rijke industrie ruïneert, die slechts 25 millioen in deze belasting zal betalen. De uitvoer zal niet verminderen, want het fabrikaat wordt niet gevraagd omdat het goedkoop, maar omdat het uit muntend van qualiteit is. Hij eindigde met de vergadering dringend te ver zoeken de belasting op de grondstoffen aan te nemen. Zijne rede werd toe gejuicht. Morgen voortzetting der discussie. Volgens een gerucht zal de koers van uitgifte der leening 84.25 zijn. MADRID, 19 Julij. De koning en de koningin hebben hel Te Dcum bij gewoond, gevierd ter gelegenheid van hunne redding uit het gevaar, waarin zij verkeerden. Heden ochtend heeft de koning te voet eene wandeling door de straten der hoofdstad gedaan en werd met geestdrift toegejuicht. Alle klassen en standen betuigen hunne gehechtheid aan en hunne sympathie voor het koninklijk huis. In Spanje heerscht volmaakt rust PROGKANIMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. -- Op Zondag 21 Julij, des namiddags te half twee, door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterijonder directie van den Kapelmeester J. K. H. Muller. 1e Afd. 1. Schön Rohtraul-Marsch, J. K. H. Miiller; 2. Ouverture: »Le songe d'une nuit d'été, Thomas; 3. "Ueber Land und Meer", Walzer, Gung'l; 4. Souvenir de: /'Le Postillon de Lonju- meattAdam. 2° Afd. 5. Ouverture: "Mirella", Gounod; 6. Leopoldstadter- Polka, Strauss; 7. Fantaisie: "Les Huguenots, Meijerbeer; 8. Galop, Faust. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6