BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 22 Julij J&72, A°. ó7ó. STADS-BERICHTE IV. BUNNENLANDSCHE BEHIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1871met al de daarbij behoorende beseheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegdtegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85), openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leipen, 20 Juli 1872. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de wijken 1, 2 en 3, bij het Collegie van Zetters, in eene der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondagvan des middags twaalf tot twee uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Juli 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 20 Julij. in de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot hulp onderwijzer le kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs 2® kl., voor jongens, G. H. de Bock, alhier. Op de verzoeken: van M. Spaargaren, ter bekoming van een gedeelte boschgrond en eén gedeelte water aan de Haarlcmmertrekvaart, van J. Engels Jr., tot het leggen van eene stoep, en van L. van Raalte, tot het doen maken van een gang onder den grond, Breêstraat hoek Gangetje, zijn, ingevolge de daaromtrent door burg. en weth. uitgebragte rapporten, gunstige beschikkingen genomen. Omtrent het rapport van burg. en weth., op de verzoeken van regenten van het geref. Minnehnis en van J. C. Timmermann, ter bekoming van ge meentegrond tussehen de Kaarsenmakersstraat en de Binnenvestgracht, rezen eenige bedenkingen. De heer Veefkind verklaarde dat hij gaarne zou zieu dat de grondtot hiertoe kosteloos bij het Minnehuis in gebruikaan dat gesticht kosteloos zou verblijven, en dat alleen van den grond, dien het thans meer zou krijgen (zijnde 1 meter) recognitie zou worden betaald. J Ook zou hij gaarne zien dat de bezwarende voorwaarde waarop aan J. C. Timmermann grond zou worden afgestaant. w. dat daarop geene hinder lijke beroepen, bedrijven of werktuigen mogten worden aangelegd en ge dreven, verviel. Den requestrant, meende hij, was het juist te doen om daar eene stoomfabriek te vestigen. De heer Stoffels verklaarde, wat be treft liet eerste punt, dat hij dit aan de beslissing der vergadering overliet, cn wat betreft het tweede punt, dat de heer Timmermann zelf had ver klaard dat hij den grond op de bedoelde voorwaarde wilde aanvaarden, zoodat het niet noodig was daarin verandering te brengen. De heer Goudsmit merkte aan dat tot het oprigten van stoomfabrieken toch altijd nadere vergunning noodig was, zoodat het, zijns inziens, thans niet noodig was bezwarende voorwaarden te stellen. De heer Cock merkte aan dat, aangezien vroeger de mcening was uitgesproken dat grond door de gemeente altijd precario werd afgestaan, daaraan in dit 1 geval te weinig was gedacht, daar blijkens de voorwaarden de heer Tim mermann als opvolgend eigenaar der scheepmakerij werd erkend als op stalhouder. Hij zou het wenschelijk achten dat ook deze grond precario werd afgestaan, cn dat dit in de voorwaarden werd vermeld. De heer Goudsmit vereenigde zich volkomen met dat gevoelen, maar meende dat wat betreft het betalen van recognitie, wegens het gering bedrag waarvan hier sprake was, ten behoeve van het Minnehuis niet van den algemeenen regel behoefde te worden afgeweken. Na eenige discussie werd besloten den grond aan het Minnehuis precario, tot wederopzeggens toe, kosteloos af te staan. De heer Goudsmit stemde hier legen. In de tweede plaats werd besloten den door den heer Timmermann gevraagden grond onder de gestelde voor waarden mede precario, tot wederopzeggens toe. af te staan, maar uit de voorwaarden te doen wegvallen de zinsnede waarin van opvolgend eigenaar en opstalhouder wordt gesproken. Voorts werden nog goedgekeurd de voor- dragt tot wijziging van de verordening regelende het onderwijs in teeke nen en gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen en de rekeningen over 1871 van de dd. schutterij en van het werkhuis. Na het goedkeuren der laatstbedoelde rekening gaf de heer Stoffels eenige inlichtingen omtrent een post op die rekening voorkomende, die, vol gens de mcening van de commissie van financiëntot dienstvermenging aanleiding gaf. De heer Hartevelt, lid dier commissie, kon met die inlich tingen geen genoegen nemen, en meende dat voor dienstvermenging ten strengste moest gewaakt worden. De heer Stoffels zeide dat om aan dit verlangen te voldoen men dan nog eene som van 2000 van de gemeente zou moeten aanvragen, ofschoon men die eigentlijk niet noodig had. Ingekomen de gemeente-rekening over 1871; alsmede een adres van eenige bewoners der Haarlemmerstraat, houdende klagten over handelingen die in een huis aldaar, zouden plaats hebbenniet vereenigbaar met de openbare zedelijkheid. Dit laatste werd gesteld in handen van burgemeester en wet houders. Van Zaturdag 13 Julij tot en met Vrijdag 19 Julij bedroeg het aantal bezoekers van den akademietuin alhier 6820. Naar wij vernemen zal de hortus, in het belang van eenige dringende werkzaamheden, van Maandag 22 dezer tot en met Zondag 28 dezer alléén voor vreemdelingen toegankelijk zijn. Het invitatie-concert, gisteren avond door hh. officieren van het4creg. infanterie op Zomerzorg aangeboden, was vrij talrijk bezocht. Het weder, dat zich in den morgen zeer ongunstig liet aanzien, helderde in den namid dag derwijze opdat de avond werkelijk zeer schoon inogt worden genoemd. De muziek van het regiment voerde op verdienstelijke wijze een eenvoudig, maar met zorg gekozen programma uit. Blijkbaar was men bij de zamen- stelling daarvan uitgegaan van het denkbeeld dat, om het muziekcorps naar waarde te doen beoordcelcn, men zich niet moest begeven op het gebied van zware klassieke muziek, waardoor de toehoorders des te meer in de gelegenheid zouden zijn de meest geliefde, maar daarom niet te minder schoone melodiën, op uitstekende wijze voorgedragen, te genieten. Dat het muziekcorps hierin ten volle is geslaagd en dat het doel, bij de aanbieding beoogdn. 1. den genoodigden eenige aangename uren te bereiden, is bereikt meenen wij te mogen verzekeren. Heden middag viel een persoon van eene schuit, die langs de Bloem- markt voer, door het uitschieten van den boom in het water. Door nabij zijnde personen onmiddellijk gered, vervolgde hij zijn werk alsof er niets gebeurd was. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 95 tot 110 volwassen personen en 34 tot 42 kinderen. j— Bij de regering is van het Russische gouvernement mededeeling ontvan- gei#dat in den herfst van 1873 te St. Petersburg eene internationale ten toonstelling zal gehouden worden van planten en voorwerpen, betreflende de spinnerij. Door de commissie voor het afnemen van de examens van leerling apotheker, zitting houdende te Middelburg, is acte van bevoegdheid uitge reikt aan W. C. Friedrichs, H. J. Thoman, M. A. J. Michel, allen van Am sterdam, en J. Bocage, van Brussel. Bij den te Gent gehouden wedstrijd voor declamatie heeft ook de heer A. H. Heiden, uit Amsterdam, een eersten prijs behaald, met de voordragt van «Mekou of de sneeuwval der Alpen", van Helmers. Volgens het Z7. D. heeft dezer dagen de loting plaats gehad onder de officieren, tot de lc militaire afdeeling behoorende, tot het zamenstcllen van een raad van eer in zake den lsten luitenant plaatselijk adjudant F. M. Keyzer. In de te Dordrecht gehouden algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap is o. a. besloten een adres tot de regering te rig- ten om de bewaarschool bij eene wet te regelen. Voorts zijn, na uitvoerige discussieomtrent de vraagzijn de bezwaren tegen de school- of leerplig- tigheid nog van dien aard, dat het onraadzaam blijft, op de invoering daarvan aan te dringen? de volgende conclusiën genomen: 1°. de wettige regeling der leerpligtigheid zal alleen in staat zijn het schoolverzuim te be strijden; 2°. de vergadering acht eene onmiddellijke wettige regeling nood zakelijk. Het hoofdbestuur werd gemagtigd bij de regering de noodige stappen te doen om eene wettige regeling te verkrijgen. Sedert 1 Julij jl. wordt te Rotterdam vermist een koffertje, dat, dien dag in een zak gewikkeld, uit de woning van den ter zake van krankzin nigheid verpleegd wordende predikant P. J. B. L., te Maassluis, is vervoerd naar den tuin van A. S.tuinder aldaar, benevens de navolgende effecten: 7 stuks Russische leening 4% pCt. van i860, ieder groot 100 n'. 789, 790, 11780, 11781, 14726, 14727 en 50279; 5 stuks Portugal, Icening 1853. n°. 31359, 42941 cn 43051; leening 1857, n". 67121; leening I860, n°. 102631, ieder groot 100 4 obligalien üostenrjjk, ieder groot 100 fl. 2 obligatien, ten laste Amerika (1885), ieder groot 100 doll., n°. 5068 en 21677; 1 lot in de loterij-leening ten laste der stad Madrid, n". 374963. Door de kiesvereeniging Burgerpligt te Rotterdam is thans met alge meene stemmen de heer O. van Rees als candidaat gekozen voor het lid maatschap der tweede kamer. In de vergadering, waarin die keuze plaats had, waren drie missives ingekomen: 1°. van den heer van Rees, houdende kennisgeving dat hij de voorloopige candidatuur aannam; 2°. van den heer van Bosse, dat hij voor de voorloopige candidatuur bedankte; 3°. van den heer Pincoffs, die verklaarde dat hij eene eventuele candidatuur niet kon aanvaarden. De heer van Rees was in de vergadering aanwezig en gafctan de bijeengekomen kiezers zijne zienswijze over verschillende punten van staatsbeleid te kennen. Het ministerie wenschte hij te steunen, maar daarbij zich eigen oordeelgegrond op zelfstandig onderzoek voorbehoudende. In beginsel was hij voor eene inkomstenbelasting die op zuivere grondslagen rustte en hij was een bepaald voorstander van de afschaffing der differen tiële regtcn. Hij was een voorstander van de scheiding van kerk en staat met openbaar neutraal onderwijs en bereid om 's lands defensie binnen de grenzen van het nationaal vermogen te helpen ontwikkelen. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje aldaar is als candidaat gekozen de heer jhr. I. L. C. van den Berch van Heemstede, te 's Hage. Te Amsterdam is bij den burgemeester, ten behoeve van de slagtoffers van den jongsten brand aldaar, reeds ingekomen de som van 2425.54%. Te Hoorn circuleert een verzoekschrift aan den gemeenteraad, de strekking hebbende om op de aanstaande kermis te doen weren alle ge vaarlijke kunsten, die met jonge kinderen uitgeoefend worden, alsmede alle vertooningen, die eenigzins het gevoel of de zeden kwetsen kunnen. Te Utrecht is tot rector van het gymnasium benoemd de heer dr. A. H. G. P. van den Es, thans conrector te Groningen. Het tractement van den nieuw benoemden rector is bepaald op ƒ2600. Door den heer J. W. van Beusekom, onlangs le Utrecht overleden, is aan het hervormd kerkbestuur aldaar gelegateerd ƒ9000, tot daarstelling van een orgel in de Geertc-kerk, en eene gelijke som voor een orgel in de Buur kerk; voorts ƒ2000 aan de diaconiescholen enna betaling van eenige legaten zijn tot erfgenamen benoemd de diaconié-armen der herv. gemeente aldaar. Men schrijft ons uit Leeuwarden: De gezondheidstoestand van het rund vee in deze provincie wordt door de longziekte steeds meer en meer be- dreigd. In de afgeloopen maand Jnnij toch zijn op nieuw 7 runderen aan i die ziekte gestorvenwaarvan 3 in de gemeente Baarderadeel en 4 in Won- i seradeel en 80 runderen zijn te dier zake afgemaakt, als in Baarderadeel j 30, Lemsterland 3, Wonseradeel 42Workum 2 en Wijmbritseradeel 3. De prijs der boter aan de waag alhier was: 1® soort ƒ52.50 2e soort 44. Naar men uit Groningen meldt worden de gelden der zoo rijke Omtne- j landerkas, die gebleken is 13% ton te bevatten, door de in de verdceling betrokken gemeenlen, tot verschillenden doeleinden gebruikt. Op de be- groolingen van de verschillende gemeenten is het aandeel uitgetrokken en daarvan is aangewezen 806,708.67 tot belegging en inschrijvingen op het grootboek der Nat. werk. schuld, in hypotheken en in aankoop van eigen dommen; 128,678.49 tot het uitvoeren van werken van algemeen nut, als het bouwen van scholen en onderwijzerswoningen en bet verbeteren van wegen en kanalen, en 262,621.84 tot aflossing van geldleeningen. Te Maastricht waren dezer dagen twee mannen bezig aan hel ledigen van een secreetput, toen eensklaps de ladder, in dien put geplaatst, onder hunne voeten brak. Een hunner, vader van 6 kinderen, vond daarbij den doodterwijl de ander het dijbeen gebroken heeft. üingsdag 11. werden te Scharn, Rothern, Meerssen en Wiek, dorpen in de omstreken van Maastricht, een 20-tal personen door een hond gebeten, die alle teekenen van dolheid droeg. Hij is in het dorp Rour afgemaakt. In de laatste maanden hebben zich aldaar bij herhaling dergelijke gevallen voorgedaan, en een paar menschen zijn dientengevolge reeds overleden. 's GRAVENHAGE, 20 Julij. In de maanden Augustus en] September a. s. zullen in de vlakte van Waalsdorp gecombineerde manoeuvres plaats hebben, waaraan zullen deel-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5