LE1D8CHE €111) i 87'2. ZATURDAG 20 JULI J. N\ 170. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is fier vierendeel jnars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verstag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van I4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA ASENSTEIN VOGLEK, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, DresdenBrestuu, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Ballen, Genbtf eq Latitanne BINNENLANDSCIIB BKRIGTEN. LEIDEN. 19 Julij. Heden (4 nre) opende zich de 4' bloem der Victoria regiadie dan ook Zaturdag open zal zijn. Bij gelegenheid der kennis, in de volgende week, zal weder eene oude bekende zicli in ons midden bevindent. w. liet Thédlre des Variétés van Boas en Judels, thans onder directie van den heer Y'ietor Driessens. Daar dit tooneelgezelschap hier vrij wat sympathie mogt verwerven, en de medewerking van den in geestigheid onuitputtelijken Judels daaraan steeds een krachtig leven schenkt, is hel bijna overbodig, er de aandacht op ves tigende, daarbij eene aanbeveling te voegen. Het kan ook hier, vertrou wen wijweder op een goed succes rekenen. Alleen willen wij nog doen opmerken dat ook hier door dit gezelschap zal opgevoerd worden de Be- tooverde Vut, dal reeds elders, als groot spectakelstukalgemeen voldeed. Het is een stuk vol verrassende scènes, gecsiige en comische zangstukjes, enz., terwijl ook het decoratie! en de theatrale toestel prachtig zijn. Moeite noch kosten worden hierbij door de directie gespaard, zoodat men van eene luisterlijkc opvoering dezer zoo bocyende tafcreelen kan verzekerd zijn. De verceniging ter bevordering van dc belangen des boekhandels zal hare algemeene vergadering houden te Amsterdam op Woensdag, 14 Au gustus a. s. Bij den wedstrijd voor declamatie, Zondag 14 en Maandag 15 Julij te Gent gehouden, heeft de heer J. A. Vrugtman, te Zutphen, den eersten prijs behaald met de voordragt van Gaïn van da Costa. In een opstel over wijlen mr. J. 11. Thorbecke, voorkomende in de laatste aflevering van den Economist worden zijne laatste woor den eenigzins anders opgegeven dan in de dagbladen niet geheel juist werd opgenomen. De afscheidsgroet van Thorbecke werd uitgesproken in deze woorden: //Zeg aan mijne vrienden, dat ik hun dank zeg voor den steun mij geschonken, en aan hen, die mijne vrienden niet waren, of meenden dat niet te zijn, dat de lijd, naar ik hoop, zal komen, waarop zij inzien, dat zij mij miskend hadden." De tweede zitting der jaarvergadering van het Nederlandsch Zende linggenootschap op gisteren was voornamelijk gewijd aan de beraadslaging over verschillende rapporten. Uil het rapport der commissie voor de mede- deelingen bleekdat verscheidene zendelingen belangrijke bijdragen voor dit tijdschrift hadden ingezonden en het bij voortduring hier te lande zeer wordt gewaardeerd. Voorts werden rapporten uitgebragt door de commissie tot bet nazien der rekening en der bcgrooling voor 1873. waarin o. a. werd medegedeeld, dat het genootschap dit jaar een tekort heeft van riling 6800, terwijl in het volgend jaar een nog aanzienlijker tekort te wachten slaat. De vergadering was dus ernstig bedacht op mogelijke bezuininingen en een voorstel in dien geest werd aan het hoofdbestuur tot nadere overweging gegeven. In deze bijeenkomst verscheen ook de zendeling A. dc Lange, die zijne instructie uit handen van den voorzitter ontving. Voorts werden dJ. B. J. Adriani te Amsterdam tot tertius voorzitter en d\ A. van Toore- nenbergen te Groningen tot secundus redenaar benoemd. In aansluiting aan het berigl omtrent dc eerste zitting der jaarvergadering kan nog worden gemeld, dat eene som van duizend gulden als feestgave, naar aanleiding der gedachtenisviering van het vijf en zeventig jarig bestaan des genootschaps, van wege het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap aan den ■«thesaurier werd overhandigd. - (/V. H. C.) Nabjj Woerden is eergisteren brand ontstaan in een hooiberg, waar van het gevolg was dat niet alleen die berg. maar ook de daarbij gelegen woning een prooi der vlammen werden. Bij het te Gouda te houden 600-jarig jubile', op den 2GsleD Julij eerst komende, zal volgens besluit van de leesl-commissie lot opluistering van hel feest, een gondellogt met verlichte en versierde vaartuigen worden ge houden. Voorts zal er een roeiwedstrijdeen steekspel en een aantal andere volksvermaken worden gehouden. Te Beekbergen is Woensdag avond 11. brand ontstaan in dc woning van den papier-fabriekant Dijkgraaf. Aan blusschen viel niet te denken en het vernielende element strekte zich uit over de fabriek van den fabrikant, alsmede over de belendende papierfabriek van de wed. G. J. Palm. Een bouwsclniur van eerstgenoemde en hangschuur en pakhuis van laatstge noemde werden mede eene prooi van het vuur. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag II. woedde ook te Neede een hevig onweder. De bliksem sloeg in de boerenwoning Pagcrl in Lochhui- zenen alles was iu een oogenblik in lichlelaarjc vlam. De zoon van den landbouwer, die voor het raam zalsloeg van den sloel op den grond neder,, en hoewel niet bewusteloos, was het hem toch onmogelijk zich in de eerste oogenblikken te bewegen. Dc arm is een weinig geschroeid, en hij gevoelt nu nog steeds pijn als die van brandwonden. Gisteren middag is een trein van den Grand central Beige, uit Ant werpen komende, lusschen Zevenbergen en den Moerdijk uil het spoor ge raakt. De trein kon niet verder; de passagiers zijn met een anderen trein, van den Moerdijk ontboden, afgehaald. Ongelukken hebben er niet plaats gehad. Te Zierikzee is Woensdag 11. de 300ste verjaardag van de afwerping van het Spaansche juk, op feestelijke wijze gevierd. In de Nieuwe kerk werd voor eene talrijke schare, uit de stad en omstreken zamengekomen eene feestrede uitgesproken door den heer Gillol, en eene leesl-canlate uit gevoerd door de manuen-zangverccniging Luctor et Emergo. Des namiddags werd een oplogt gehoudenbestaande uil groepen van dc voornaamste figu ren van den tachligjarigen oorlog. De vlootvoogden der Watergeuzen en hunne volgelingen trokken daarbij niet weinig de aandacht, en vooral dc vader des vaderlands, Willem van Oranje, vergezeld van zijne broeders en gevolgd van een schitterenden stoet van Zeeuwsche en Hollandsche helden. Des avonds had de inlogt der Watergeuzen plaats in vaartuigen, smaakvol opgetuigd en versierd in den stijl des tijds, met verlichting en schitterend vuurwerk en de voorstelling van den aanval en de inneming der stad in 1572. De uitwerking hiervan was prachtig en indrukwekkend. De Leeuw. Cour. meldt het volgende: Een paar ooijevaars (echtelie den) nestelden op het dak ecner schuur. De eigenaar daarvan kwam op de gedachte, hunne cijeren te verwisselen met die eener kip, doch vergat dp kuikens tijdig genoeg weg te nemen. Niet zoodra hadden de ooijevaars deze, in hun oog, misgeboorte ontdekt, of zij gaven er zoo het scheen onmiddellijk kennis van aan hunne gebroeders en gezusters in den ganschcn omtrek, en niet lang duurde het, of een 20- a 30-laI dier langbecnen kwam zich in persoon en met al de deftigheid, hun zoo eigen, van het zonderling geval overtuigen. Na naauwkeurigc beschouwing vlogen ze allen, met de ouders van het wondergebroednaar eene naburige weide, en hier, onder een oorverdoovend geklepper, doodden zij, zonder eenigen vorm van proces, de beide schijnbaar schuldigen met hunne snavels, poolen en vleugels. Wat er verder van het nest en de kuikens geworden is, werd mij niet medege deeld, maar voor de waarheid van het geval sta ik horg. 's GRAVENHAGE, 19 Julij. Burg. en weth. alhier hebben heden ten raadhuize aanbesteed: 1». hgt vervaardigen en leveren van gegoten ijzeren buizen; en 2". het maken van filtershet hoogreservoir en de daarmede in verband slaande werkenbeiden ten behoeve den duinwaterleiding te 's llage. Minste inschrijvers waren: vpor de eerste besteding de lieer B. J. Zon alhier, voor 609,500; voor de tweede besteding de heer F. 11. van Malseu alhier, voor 356,674. Bij Z. K. II. prins Frederik moet het voornemen bestaaneerlang zijne hooge betrekking bij dc vrijmetselaarsloge neder te leggen. Pogingen wor den er aangewend om een onzer andere vorsten het grootmeesterschap te doen aanvaarden. BUITENLANDSCllE BERIGTEN. LVXEHBlRCi. Volgens een berigt van de Luxemb. Zeit. hebben ecnige uit üitilsehland verdreven Jezuiten getracht te üiekirch de ledigslaande pastorie te huren. De gemeenteraad van Diekirch had daarover te beschikken, en onder het gehoor van eene buitengewoon talrijke menigte werd deze zaak in den raad behandeld. De eerste leden, die aan het woord waren, bestreden het voorstel met alle kracht, doch een lid van het dagelijksch bestuur ver klaarde zich voor het voorstel en trachtte het, hoewel vruchteloos, te ver dedigen. Niettegenstaande al de leden van het dagelijksch bestuur het voor stel steunden is het met groole meerderheid verworpen. De houding van de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1