vernield en enkele bovendien gezengd zijn. De man en de vrouwdie in de huiskamer in eene bedstede, waardoor de bliksem zijnen weg nam, te bed lagen, werden aan de beencn ligt geraakt, maar bekwamen overigens geen letsel. Uit Maas en Waal meldt men van den 13'" aan de N.li.C. Hevige donderbtiijeu, bier en daar vergezeld van zwaren hagelslag, ontlastten zich gisteren en heden boven deze streek. Op sommige plaatsen hebben tabak en koolzaad zeer veel geleden. Vrijdag werden te Bergboren twee koeijen in de weide door den bliksem gedood, en. wal erger is, den volgenden dag, in dezelfde gemeente, twee menscheu getroffen, de eene doodelijk en de andere zwaar gewond. Te Afferden is door het inslaan van den bliksem een hooiberg afgebrand. Ook over de gemeente ltierum, Groningen, brak Zalurdag namiddag een zwaar onweder los, gevolgd door een geweldigen regen en een bijna alles vernielenden hagel, waardoor de hoop des landmails, voor een gedeelte althans, wal het anders zoo veel belovend koolzaad betreft, zeer vermin derd is. Den volgenden middag lagen nog de gevallen hagelsteencndie de grootte hadden van gewone knikkers, op sommige plaatsen lot een hoogte van palm. De temperatuur varieerde volgens den thermometer vóór en gedurende de bui 20 graden. Men meldt uit LeeuwardenAan de Maandag namiddag van wege het gemeentebestuur alhier gehouden harddraverij, bij gelegenheid van de kermis, i werd door elf paarden deelgenomen. De prijs, een zilveren kolfijkan uiet dito komfoor, werd behaald door hel paard van den heer H. Miedema, te Aalzum, bereden door den pikeur II. Luurs; de premie, een zilveren theepot met dito melkkan, viel ten deel aan het paard van den heer U. Rijpma, te Pingjum. pikeur P. Rijpma. Eene talrijke menigte toeschouwers woonde dit zoo geliefde Friesche volksfeest bij. Het vuurwerk, dat 's avonds in den Prinsentuin zou worden afgestoken, kon wegens het ongunstige weder niet doorgaan en is tot den volgenden avond uitgesteld. Dingsdag morgen is uit de Stadsgracht alhier het lijk opgeviseht van een soldaat, die, naar men zegt, zich uit tegenzin in de militaire dienst ver dronken heeft, ofschoon hij zich vóór eenigen lijd op nieuw voor die dienst verbonden had. Zaturdag jl. is hier ook een meisje verdronken. Zij was aan toevallen lijdende en is zeker, wijl zij bezig was iets uit te spoelenin een aanval dier ziekte te water geraakt. Naar men uit Raamsdouk ineldt zijn thans de hooiprijzen in de Lang straat, te Waspik, Raamsdonk en omstreken, nu bepaald en vastgesteld, zoodat de markt is 14.50 de goede qualiteit hooi per 500 kilo's; het gewas is wel iets minder dan in het vorige jaar, doch de qualiteit is best en goed gewonnen; de landbouwers zijn dan ook over het algemeen zeer tevreden. Te Vlissingen is Maandag II. een der beide stoomkranen, welke aan den rand van de dokhaven zijn geplaatst tot het lossen van zware materia len voor de spoorwegwerkenomgekanteld en met een donderend géweld op het dek der stoomboot Jeatinetie gestort; de machinist had nog de tegenwoordigheid van geest zich door een Hinken sprong te redden en de werklieden hadden zich juist er van onder verwijderd. Hel gevaarte, heb- welk waarschijnlijk te ligt was geballastwoog circa 5 last en heeft aan merkelijke schade aan de stoomboot loegebragt. 's GRAVENHAGE17 Julij. Namens den koning zijn bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken, van 15 Julij jl., tot vertegenwoordigers van de Nederlandsche regering op de achtste bijeenkomst van het statistisch congres, hetwelk in den loop der volgende maand te St. Petersburg zal worden gehouden, benoemd de hh. P. J. Bachiene, lid van den raad van slate, mr. S. Visse ring, hooglcc-raar te Leiden, en mr. M. M. von Baumhaucr, chef der aldee- ling statistiek bij het dep. van binnenlandschc zaken. Tot •tijdelijk adsistent bij den rijkstelegraaf zijn benoemd J. J. Lam- merse, te Tholen, en I'. J. van Uogerlindcn. te Gisterwijk. Z. K. 11. prins Frederik, vergezeld van I1D. adjudant majoor Barre, heelt dezen ochtend ten 7 u. 50 min. per Rijnspoor de residentie verlaten, zich begevende naar Neuwied, om aldaar de doopplegligheid van den jonggeboren prins op morgen bij te wonen, Gisteren avond heeft zich alhier eene sub-commissie gevormd van liet centrale comité voor het huldeblijk ter nagedachtenis van Thorbecke. Zii bestaat uit de heerehjhr. mp. W. T. Gevers Deynootlid van de tweede kamer der stalen-generaal, P. J. Bachiene, lid van den raad van state, F. N. de Charro, iid van den gemeenteraad, Lintz en Koning. In de aisiercn gehouden zitting van den gemeenteraad kwam in be handeling hel. gunstig voorstel van burg. en weth. op het adres van den heer C. Outshoorn. architect te Amsterdam, tot het bekomen van grond aan de noordoostzijde vair het gemecnie-badniiis te Scheveningenten einde daarop, overeenkomstig het aangeboden plan, een aantal villa's te bouwen. De heer Outshoorn had zich bij een nader adres tot den raad gewend, daarin verzoekende, dat de gelijkmaking der gronden van wege de stad zal geschieden. Over hel algemeen was men met het voorgestelde bouwplan ingenomen, zoodat de algemeenc beschouwingen dan ook in dien geest wer den gevoerd; maar over de voorwaarden ontstonden langdurige beraadsla gingen. Aan den eenen kant weuschte men het beginsel gehuldigd te zien dat voor den bebouwden grond minder, aan den anderen kant voor den onbebouwden grond, meer werd betaald. Op de vierde door burg. en weth. gestelde voorwaarde, namelijk wanneer niet binnen 15 jaren na de over eenkomst werd gebonwd. de ongebruikte grond, ten koste van den onder nemer, aan de gemeente zou overgaan, werd door den heer Maas een voor den erfpachter bezwarend amendement voorgesteld, ten doel hebbende om den tijd van eigendoms-overgang aan de gemeente te bepalen: indien niet binnen twee jaren met het bouwen een aanvang was genomen. Dit amen dement werd echter met 18 tegen 10 stemmen verworpen. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Outshoorn, dat de gemeente in plaats vail den ondernemer de gFond zou applanerendroeg een iu dien geest door den heer Kist gedaan voorstel de goedkeuring der vergadering weg. Nadat de geamendeerde voorwaarden waren goedgekeurd, is het geheele voorstel van burg. en weth. om het verzoek van den heer Outshoorn toe te staan, met algemeene stemmen aangenomen. Onder de ingekomen stukken behoorde een adres van een aantal ingeze tenen, waarbij wordt aangedrongen op hervorming of afschaffing der kermis. Dit adres is in handen gesteld van burg. en weth., die daaromtrent hun ge voelen aan den raad zullen doen kennen. BUIT K N L A MJSCIE 5 E HE N ENf.ELA LONDEN. 16 Julij. De regter Keogh wordt, op zijne ambtelijke reis door Ierland, overal door het gepeupel met smaad, door de hoogere klassen met eerbetoon en sympathie bejegend. Te Enniskille werd hem door de jury een zeer vleijeud adres overhandigd, in antwoord waarop hij verzekerde, ondanks alle inti midatie te zullen voortgaan met het betrachten van zijn pligt. Zalurdag 11. is in de grooic zaal van den Middle Temple de laatste zitting van het Internationale Penitentiaire Congres gehouden, waarin ver slagen van de verschillende afdeelingen zijn uitgebragt, en daarna is te zelfder plaatse door de Engelsche afgevaardigden aan de afgevaardigden van het vasteland en van Amerika een diner aangeboden, aan hetwelk onder j anderen de baron Mackay. uit Nederland, het woord heelt gevoerd, die gewaagd heeft van den eerbied voor de gestelde magten, welke in Engeland bestaat, waaraan hij den algemeenen en individuelen voorspoed toeschreef, die in het Vereenigd Koningrijk heerscht. I Naar aanleiding van de groole geld-operatiënwelke de Fransche rege ring van plan is te ondernemen, geeft de Economist een beschouwing over Frankrijks hulpbronnen en waarborgen, en komt tot de conclusie dat er j geen vrees behoeft te bestaan, dat ooit de renten onbetaald zullen blijven. De nieuwe regeling van de Fransche bank vermindert of vernietigt geheel alle vroeger gevoelde onzekerheid, dat de uitbetaling der rente, ingeval van inwisseling der bankbilletten beneden hun specie-waarde, zou achterblijven. Maar wat het blad wel vreest, is een reeks van deficitten, die de vroegere onder het keizerrijk nog te boven zullen gaan, en van tijd tot tijd door nieuwe leeningen zullen moeten gedekt worden. Mogt zich dit vermoeden bewaarhedenzoo kan de prijs der Fransche papieren niet stijgenvoort durende nieuwe uitgiften zullen de markt drukken. Zelfs wanneer het tot geen nieuwen oorlog met Duitschland komt, dan is de berekening dat dc onderleekenaren van de nieuwe Fransche leeniug weldra hunne effecten tot een beduidend hoogeren koers zouden kunnen verkoopenin elk geval 'zeer onzeker; breekt echter de oorlog weder uit, zoo is zij geheel hopeloos. -- De St. Maria-Magdalena kerk in de wijk Padinglon is Zaturdag 11. een prooi der vlammen geworden. De kerk bezat een zeer schoon orgel. Iu de vorige week hebben op verschillende plaatsen des lands, iel! gevolge van zware regens, overstroomingen plaats gehad, waardoor aan de veldvruchten veel schade is toegebragt. FRANKKIJH. Het Journ. des Déb. betoogt dat men het jongste besluit der natio nale vergadering niet derwijze moet uitleggen alsof zij tusschen de belas ting op de handelstransactiën en het invoerregt op de grondstoffen hel laatste gekozen had, maar vindt toch in dat besluit aanleiding om de leden der vergadering, welke gewoon zijn de regering te ondersteunen, Ie waar schuwen de kracht der regering niet te verhoogen door haar op den weg der dwaling te volgen, liet blad wijst nogmaals op de nadeelige gevolgen der invoering van het regt op de grondstolïenen herinnert aan de afge vaardigden uit Lyon, Marseille en Parijs, hoe dal regt de fabrieken van Lyon zou doen stilstaan, de havens van Bordeaux en Marseille ledic zou i doen worden, en de kleine industrie, welke te Parijs meer dan 500,000 werklieden voedt en meerendeels voor het buitenland werkt, zou dooden. Al die belangen mag men toch niet aan eene stijfhoofdigheid van de regc- j( ring opofferen. Wij geloovcn niet. zegt het blad. dal de nationale verga dering immer hel regt op de grondstoffen zal aannemen. Met de verwerping der belasting op de handelstransactiën heeft zij eenvoudig eene belasting afgestemd, waarvan zij de inning om de eene ol andere reden, te regt of ten onregte, bezwaarlijk achtte en omdat zij hel verhoogen der bestaande directe belastingen verkieslijker oordeelde. Men zegt dat wij ons op eeneu weg bevindenwelke onvermijdelijk leidt tot het regt op de grondstoffen. Dit is onjuist. De langdurige beraadslagingen, welke in de laatste weken gehouden zijn, hebben althans deze twee leiten helder in het licht gesteld: vooreerst dat de belasting op de grondstoffen jaren lang niet dan eene zeer onbeduidende som zou leveren, in dc tweede plaats dat de regering de be hoeften der schatkist met overdreven cijfers uitgedrukt heeft. Tusschen deze beide feiten beslaat een naauw verband; dc regering gevoelde zelve zeer wel dal hare lievelingsbelasting tot teleurstelling zou leiden, zij eischte daarom een veel hooger bedrag aan belastingen dan er strikt noodig is. De toeleg is behendig aangelegd, doch gemakkelijk te doorzien. Het blad be sluit met de volgende raadgeving aan de nationale vergadering: //Stel een perk aan het voortdurende uitzetten der uitgaven. Wat gij ook doet, stoor den arbeid niet: desorganiseer de nijverheid en de regeling der arbeidsloo- nen niet door onvoorzigtige en tot een afgesloten tijdvak behoorende hef fingen; haal aan het land ook geene eindelooze en verbittering wekkende moeijelijkheden met de andere staten op den hals. Wat Frankrijk in de tegenwoordige omstandigheden vóór alles noodig heeft is: binnen 'slands de arbeid en buitenaf vriendschappelijke betrekkingen." De heer Ozenne is naar VVeenen vertrokken, om te onderhandelen over de herziening van het handelstractaat met Oostenrijk. Hij zal zich met een dergelijk doel naar St. Petersburg begeven.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2