LE1DSCHE ANT. 187*2 WOENSDAG 17 JLE1J. K\ 167. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. f 3.60 met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 3 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adrertentiën is van 14 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door ÜAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiên t« Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant roordt verzonden N". 31 blad 36) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BER1CHTEN. SCUVTTEMJ, BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan LEIDEN doen Ie weten; dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den lldeD April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot liet onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingtal vaceercu op het Raadhuis dcier gemeente, op Vrijdag den 19Jro Juli aanstaande's namiddags te half zes. En worden dienvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1838 tot 1846 ingesloten 3». zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- mecnen te hebben 4". degenen, die na hunneindienst-steiling hij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregen, alsmede die hij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld; en 5». degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wel, als tot de nacht- of brandwacht hchoorcndc, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen em zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemclden dag, al ware liet dat hij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames nilspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdienovereen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28slen Juni 1828 (Staats blad N'. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schntlcrij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door pèuutsing in de Lsidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 11 Juli 1872. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een. op de» 15de" dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1872 en 1873, houdende aanslagen voor de wijken 7, 8 en 9, alsmede restanten, terwijl ieder ver plicht is zjjnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 Juli 1872. STOFFELSWeill. 1. B. DINNKiNLa.MiSCIIK IIEKIGTEN. LEIDEN. 16 Julij. Hoogstwaarschijnlijk zal de derde bloem der Victoria regia, in den akademietuin alhier, zich morgen (Woensdag) in den namiddag openen, en zal de plant dus ook overmorgen (Donderdag), voornamelijk na 4 ure, in bloei zijn. Van de genoegens, die de kermis gewoonlijk met zich brengt, zullen gewis de uren in het Café de Paauw gesleten bij velen eene aangename herinnering hebben achtergelaten. De matinées en soirees, die aldaar wor den gegeven, hadden sedert jaren eene goede reputatie; de heer Keuls ontzag dan ook geene opoffering om daartoe gezelschappen van erkende verdiensten te engagerenen zag zich daarvoor steeds beloond met den bijval van het publiek. Voor de aanstaande kermis is hij, naar wij vernemen, op nieuw uitmuntend geslaagddoor het engageren van het gezelschap van den heer Guslav Steindat thans in Tivoli te Utrecht werkzaam is en aldaar een ongemeen succès heeft verworven. Men mag dus met grond verwachten dat de matinées en soirécs, die in de volgende week in genoemd kofïijhuis zullen gegeven wordenniet bij die van vorige jaren zullen achterslaanen dat ook thans weder een bezoek aan dat lokaal gebragt bij goede muziek en zang en eene comfortable bediening, zooals men die van den heer Keuls gewoon is, genotvolle oogenblikken zal opleveren. Naar men verneemt, is het vertrek van de vrouwelijke gevangenen uit de strafgevangenis te Woerden, naar den Bosch, dat voorloopig voor een aaand was uitgesteld, thans tol nader order uitgesteld. De Staatscourant bevat het verslag aan Z. E. den minister van bin- nenlandsche zaken, betreffende de werkzaamheden in het jaar 1871/72 |j verrigt aan de kon. Nederl. meteorologisch instituut. In het onder de gemeente Zeist in de volgende maand te houden artil lerie-kamp zullen o. a. ook proeven genomen worden met dc mitrailleuses; van den uitslag dezer proeven zal de invoering van dergelijke vuurwapenen afhankelijk gesteld worden. Blijkens het jongst bekend geworden verslag over het armwezen in Nederlandwaren in 1868 uitbetaald voor subsidiën uit de gemeente-fondsen aan instellingen van weldadigheid in het koningrijk, gezamenlijk 2,255,512 (waarvan ƒ2,086,398 aan instellingen door de burgerljjke overheid geregeld en harentwege beheerd); uitgetrokken op de goedgekeurde gemeentebegroo- tiug over 1809, gezamenlijk ƒ2,319,471, en op die voor 1870 ƒ2.346.224. Het bedrag in 1868 betaald, overtrol de raming met ƒ40984. In 1867 was meer uitbetaald dan geraamd ƒ69258. In 1869 ging de raming die van 1868 te boven met ƒ93020. De werking der vreemdelingenwet op het armwezen bleek voor 1809 allergunstigst. Bedelarij en landlooperij van vreemdelingen warendoor de toepassing van die wet, aanzienlijk verminderd. In het geheel werden in 1868 over de grenzen uitgeleid 1076 en in 1869, 960 vreemdelingen. In 1869 waren er, met uitzondering van de gestichten te OmmerschanS en Veenhuizen, van de instellingen der maatschappij van weldadigheid en van het geneeskundig geslicht Meerenberg, 5194 instellingen strekkende ten behoeve of ter verzorging van armen. Daarvan behoorden 1436 tot die welke door de burgerlijke overheid geregeld en harentwege bestuurd wer den 3107 tot die bestemd voor armen eener bepaalde godsdienstige ge zindte, en van wege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd; 590 tot die door bijzondere personen of door bijzondere niet-kerkelijke vereenigin- gen geregeld of bestuurd; en 61 tot die van gemengden aard. Omtrent de handelingen van de synode der Ned. herv. kerk meldt de K C. o. a. het volgende: Een voorstel werd ingediend door den heer Diest j Lorgion, betreffende de leervrijheid. waarvan de strekking was om alles wat de leervrijheid kan hinderen of tegenwerken, uit de beslaande regle menten weg te nemen. In beraadslaging kwam een schrijven van den ker- keraad van Harderwijk, mededcelendedat hij gehoorzaamheid weigert aan de uitspraak der synode van 1871betrekkelijk het bedienen van den doop. De vergadering besloot den brief enkel voor kennisgeving aan te nemen. Een verzoekbetreffende wanorde in het beheer van kerkelijke goederen werd in handen gegeven van eene commissie, benoemd om in dergelijke zakeii van advies te dienen. Een ander verzoek om de synodale acten te comple teren zonder opgave van welke jarenwerd afgewezen. Als lid van het algemeen college van toezigt werd benoemd de heer R. J. Koning, en tot zijn secundus de heer J. Witkop. Door den gemeenteraad van Gorinchem is tot leeraar in de staatswe tenschappen en het boekhouden aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer mr. P. II. Tukker, advocaat te Breda. Te Botterdam had gisteren namiddag een treurig ongeval plaats. Een aaksehuitje, varende tegen den wind, op de Maas, ter hoogte van de Oude Plantage, is door een valwind omgeslagen en gezonken. Twee mannen cu een vrouw zjjn ten gevolge van dat ongeval verdronken. Niettegenstaande terstond aangewende hulp, is het niet mogen gelukken die personen tc red» den; alléén een kindje, naar gissing 8 a 9 maanden oud, is gered, door dien het op zijn bedje bleef drijven. Het kind is naar het polieic-btireaa gebragt en daar van het noodige voorzien. Zalurdag middag zat een landman, wonende op een eenzaam gelegen landhoeve, ruim een half uur van Tiel, met zijne 9 kinderen, een oude vrouw van 70 jaren en een dicnslmeid, in een niet zeer groote huiskamer. De vreeselijke bliksemstralen en donderslagen vervulden allen met angst en schrik. De bliksem sloeg in den schoorsteen van het huisvertrekmaakte eenige gaten in den muur. scheurde een stuk hout at, wierp verschillende borden en andere voorwerpen op den grond in duizend stukken, vervulde geheel het vertrek als met vuur, keerde daarna door den schoorsteen terug; verbrijzelde van dezen een -gedeelteals ook eenige dakpannenén tbch bleven alle personen ongedeerd. Bij een hevig onweder, dat zich Zondag nacht boven Nijnregtm en om-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1